20 Травня 2022

Мінералізацію соломи пришвидшить азот

Підраховано, для переробки однієї тонни соломи бактеріям, які беруть участь у процесі мінералізації, потрібно до 8 кг азоту. Якщо бракує азоту, органічна речовина довше залишиться в ґрунті не переробленою.

Для прискорення мінералізації рекомендується використовувати азотні добрива безпосередньо на соломі. Доза азоту залежить від ґрунтових умов та хімічного складу соломи, особливо співвідношення C:N. Якщо не вноситься азот, органічна речовина тривалий час залишатиметься в ґрунті, тому варто удобрювати солому азотом у кількості 5-10 кг N/т приораної соломи.

На піщаних ґрунтах, бідних азотом, або важких і вологих, де інтенсивність мінералізації низька, слід застосовувати верхню дозу азоту, тоді як на добре структурованих і багатих гумусом ділянках – нижній рівень.

Азот застосовують для зернової соломи, де співвідношення свіжої органічної речовини C:N є широким (C:N – від 100:1 до 60:1). В іншому випадку, якщо азот не буде внесено, органічна речовина, незважаючи на те, що легко розкладаються інгредієнти (пшенична солома має близько 34% целюлози, 22% геміцелюлози, близько 21% лігніну), довше залишиться в ґрунті.

Ріпакова солома багатша на азот, ніж зернова солома. Можна відмовитися від живленням з високим вмістом азоту в ґрунті, якщо ріпак був належним чином удобрений і вирощений на родючій грунті.

Якщо в планах вирощувати, наприклад, озимий ріпак, то не можна дозволити залишити приорану солому в ґрунті, не додаючи добрив для прискорення розкладання органіки.

На нормальних ґрунтах азотне удобрення, зазвичай, здійснюється сечовиною. На кислих – можна використовувати карбонатне вапно в дозі 0,5-1 т СаО/га. Перемішування грунту та добрив із соломою здійснюється на глибину приблизно 6 см. На поверхні грунту (на 2-3 см) не повинно бути кальцієвих добрив, інакше виникнуть проблеми зі сходами.

Після оранки перед посівом ріпаку вносять азот за допомогою аміачної селітри. Використання сечовини після кальцію призведе до втрат азоту від добрива.

growhow.in.ua

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

«Контінентал» завершив весняну посівну

У «Контінентал Фармерз Груп» завершилася весняна посівна...

В Україні створили проєкт, де приймають заявки на розмінування полів

Після звільнення Чернігівської та Київської областей почалося...

Погода

Kyiv
хмарно
22.1 ° C
22.1 °
22 °
50 %
3.9kmh
100 %
Пт
21 °
Сб
19 °
Нд
12 °
Пн
15 °
Вт
18 °