29 Березня 2024

На старті успіху. «Крокуючи до успіху, дивіться під ноги»

Мінливі перепади погоди ми можемо лише спостерігати, але не здатні вплинути на них, помістивши у власноруч створений шаблон в одній із розумних програм. Натомість нам залишається багаторічний досвід перевірених теорій, набутих знань і непоправних помилок. У практиці вирощування сільськогосподарських культур завжди присутні ризики, адже все, у що вкладено матеріальні ресурси, працю та найдорожче – час, знаходиться під відкритим небом.

Від нас залежить, чи буде правильно та з розумом використано ці ресурси. Кожен етап має бути продуманим і вчасним, а головне – економічно виправданим. Для цього існують базові принципи у підході до вирощування будь-якої культури, в цьому випадку озимих зернових, починаючи із протруйників насіння. Перед посівною обов’язково перевірити посівний матеріал у насіннєвій лабораторії, щоб визначити його енергію, схожість, наявність збудників хвороб. Найбільш поширені та небезпечні містяться безпосередньо в насіннєвому матеріалі (тверда та летюча сажка, альтернаріоз, фузаріоз, пліснявіння насіння), у ґрунті на рослинних рештках (снігова пліснява, гельмінтоспоріоз, септоріоз, борошниста роса).

Снігова пліснява
Снігова пліснява

Снігова пліснява. Появі цього захворювання сприяють сніжні зими, низькі температури, висока вологозабезпеченість, розтягнуте в часі танення снігу. Початок розвитку грибниці на озимих посівах, що спостерігається ще з осені, посилюється ранньою весною, після танення снігу. Патоген має більшу агресивність при низьких температурах (5оС), чим і пояснюється переважне розселення гриба в роки з холодною весною.

Фузаріозна коренева гниль
Фузаріозна коренева гниль

Фузаріозна коренева гниль. Основне джерело інфекції – ґрунт, в якому на уражених рештках зберігаються збудники хвороби. Додатковим джерелом інфекції є заражене насіння. Фузаріозні кореневі гнилі зріджують посіви, погіршують зимівлю озимих, знижують натуру зерна, масу 1000 зернин, зумовлюють пустоколосість, вилягання. Погіршується якість зерна.

Гельмінтоспоріозна коренева гниль
Гельмінтоспоріозна коренева гниль

Гельмінтоспоріозна коренева гниль. У період вегетації рослин гриб поширюється конідіями, поширенню інфекції в навколишньому середовищі сприяє вітряна і дощова погода. Джерелом інфекції є рослинні рештки, в яких патоген зберігається у формі грибниці, конідій, сумко­спор, а також грибниця в ураженому насінні (чорний зародок). Інфекція зберігається більше ніж рік.

Пліснявіння насіння
Пліснявіння насіння

Пліснявіння насіння. Викликає зрідженість посівів внаслідок різкого зниження енергії проростання і схожості насіння. Збудниками пліснявіння частіше виявляються незавершені гриби родів Penicillium Link, і Aspergillus Micheli et Fr., які утворюють на насінні жовтий, зелений чи іншого кольору наліт, що складається із грибниці та конідіального спороношення патогенів.

Зараження насіння збудниками пліснявіння частіше відбувається ще в полі, особливо коли урожай збирають у вологу погоду. На зволоженому насінні патоген швидко розвивається і нерідко викликає ураження зародка.

Альтернаріозна насіннєва інфекція. Збудники зберігаються у ґрунті, на інфікованих рослинних рештках і на поверхні насіння. Гриби роду Alternaria spp. є однією з причин розвитку чорного зародка. Збудник викликає пліснявіння насіння і зниження його посівних якостей.

Септоріоз
Септоріоз

Септоріоз. Зимують патогени пікнідами і грибницею на рештках уражених рослин, розташованих на поверхні грунту, а також на сходах озимих зернових культур. Джерелом інфекції іноді може бути уражене насіння. Септоріоз часто є причиною щуплості зерна, інколи – неплідності колосу.

Тверда та летюча сажка. Джерелом інфекції є заспорене зерно. Зумовлюється утворенням спорової маси замість зерна і зрідженням посівів внаслідок відмирання заражених рослин. При сильному ураженні недобір урожаю може становити 15–20% і більше.

Борошниста роса
Борошниста роса

Борошниста роса на посівах озимої пшениці з’являється і розвивається ще з осені. Резерватором її патогена є сходи падалиці. Зимує патоген на посівах озимої пшениці та сходах падалиці у формі скупчення грибниці.  Шкідливість борошнистої роси проявляється насамперед у зменшенні асиміляційної поверхні листків і руйнуванні хлорофілу та інших пігментів. При сильному ураженні знижується кущистість, затримується фаза колосіння, але достигання пшениці не пришвидшується. Недобір урожаю від борошнистої роси може становити 10–15, іноді 30–35%.

Заражене насіння, інфекційний фон на полі – все це формує комплекс збудників, які очікують відповідних умов, щоб повною мірою проявити себе. Для ефективного стримування та захисту від розвитку хвороб на етапі проростання насіння слід звернути увагу на багатокомпонентні протруйники: кожна з їхніх діючих речовин має свій механізм дії на збудник, а в комплексі вони забезпечують повноцінний захист від цілого спектру хвороб.

Читати по темі: Ефективний фунгіцидний захист насіння зернових культур

Прикладом такого протруйника є досить потужний трикомпонентний препарат Терція® (азоксистробін 10 г/л + прохлораз 60 г/л + тритіконазол 20 г/л). Завдяки комбінації трьох діючих речовин, що належать до різних хімічних класів, Терція® володіє багатостороннім механізмом дії. Це забезпечує високу ефективність проти патогенів, попереджуючи появу резистентності до препарату.

Віал Тріо містить прохлораз 120 г/л + тіабендазол 30 г/л + ципроконазол 5 г/л.

Ципроконазол – один із найбільш ефективних триазолів, надійно захищає від усіх видів сажки.

Тіабендазол порушує процес поділу ядра клітин фітопатогенів. Він значною мірою посилює ефективність інших діючих речовин проти збудників кореневих і прикореневих гнилей, снігової плісняви, що уражують підземну частину рослин.

Прохлораз інгібує біосинтез клітинних стінок грибів шляхом гальмування утворення ферменту деметилази. Завдяки високій  ґрунтовій стабільності захищає озимі від снігової плісняви. Завдяки цій комбінації активних компонентів Віал Тріо ідеально підходить для застосування в сучасних технологіях виробництва зерна з використанням мінімального і «нульового» обробітку  ґрунту, а також у сівозмінах з насиченням зерновими культурами понад 50% та високим інфекційним фоном.

Оплот Тріо містить комбінацію азоксистробін 40 г/л + дифеноконазол 90 г/л + тебуконазол 45 г/л. Тебуконазол пригнічує біосинтез ергостерину в мембранах клітин фітопатогенів, що призводить до їх загибелі. Він перешкоджає розвитку зовнішньої та внутрішньої інфекції насіння. Дифеноконазол також інгібує біосинтез ергостерину, але менш розчинний у воді, ніж тебуконазол. Завдяки цьому поглинання дифеноконазолу насінням і проростками відбувається поступово, забезпечуючи тривалий захист колеоптиля від інфікування. На відміну від тебуконазолу, це діюча речовина накопичується переважно в кореневій системі та прикореневій частині стебла, захищаючи рослини від збудників кореневих гнилей впродовж тривалого часу. Препарат позитивно впливає на метаболізм рослин, стимулює їх ріст і збільшує продуктивність.

Щоб забезпечити повноцінний захист проти комплексу шкідників сходів, таких як злакові мухи (шведська, чорна, пшенична, гессенська), попелиці, цикадки, хлібні блішки, обов’язковим компонентом бакової суміші фунгіцидного протруйника має бути інсектицидний препарат, який також поєднує кілька діючих речовин. У нашій країні добре зарекомендував себе двокомпонентний інсектицидний протруйник Табу Нео (імідаклоприд 400 г/л + клотіанідин 100 г/л), який захищає сходи культури до фази початку кущіння – виходу в трубку. За ранньої сівби рекомендується застосовувати максимальні норми витрати протруйника.

Кожен із перелічених препаратів відмінно зарекомендував себе у багаторічному використанні по всій території України. Комбінації діючих речовин та норми використання було підібрано з огляду на ті виклики, з якими постійно стикаються аграрії. Розпочніть свій сезон із правильного вибору!

Андрій Саблук, менеджер із технологічних і демонстраційних випробувань ТОВ «Август-Україна»

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2021

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

Підписатися
Сповістити про
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

A.I.R.™-гібриди: нова ера в генетиці соняшнику

Впродовж останніх років соняшник в Україні вважається...

Трайдент – новий гербіцид для найвибагливіших фермерів

Бренд «Агрохімічні технології» презентує новий трикомпонентний гербіцид...

Погода

Kyiv
хмарно
8.2 ° C
11.5 °
7 °
86 %
3.4kmh
100 %
Пт
10 °
Сб
19 °
Нд
22 °
Пн
23 °
Вт
20 °