18 Серпня 2022

Науковий підхід чи «міфи». Результати випробувань біостимуляторів, які неможливо спростувати

Щороку з’являються нові продукти, методики та технології, які обіцяють докорінно змінити економіку вирощування рослин. Компанії надають зразки, показують красиві слайди та фотографії і пропонують купити «чарівний засіб від усіх хвороб». Здавалось би, вже немає нових проривних технологій, які реально збільшують стійкість рослин до стресів, підвищують врожайність і забезпечують покращення фінансових показників агробізнесу, крім нового насіння, нових пестицидів і покращених методів внесення добрив. Але чому ж провідні світові виробники пестицидів в останні роки займаються не розробками нових діючих речовин, а купують компанії, які займаються випуском біопрепаратів?

На сьогодні кожна корпорація має у своєму асортименті біопрепарати, і це свідчить про те, що проблема ефективності для світових лідерів уже не актуальна. Питання тільки в тому, які з виробників біопрепаратів (стимулятори росту, антистресанти, інокулянти) дійсно працюють, а які просто на хвилі цікавості «пропонують вітер».

Спеціалісти компанії «Агротека» застосували науковий метод аналізу для того, щоб підтвердити або ж спростувати ефективність біостимуляторів, і обрали продукти компанії Italpollinа (нова назва Hello Nature). Ці біостимулятори на 100% складаються з амінокислот і пептидів рослинного походження і з наукової точки зору дійсно мають покращувати ріст кореневої системи (за рахунок наявності спеціальних пептидів LRPP, що забезпечують ріст бокових кореневих відростків) та стійкість до абіотичних стресів (за рахунок наявності амінокислот рослинного походження і спеціальних сигнальних пептидів, що керують реакцією рослин на стресові чинники).

Науковий підхід чи «міфи». Результати випробувань біостимуляторів, які неможливо спростувати-1Впродовж двох років паралельно з офіційною процедурою реєстрації спеціалісти компанії «Агротека» проводили власні досліди разом із представниками десятка компаній різної величини і в різних регіонах. На кожній обробці були присутніми представники компаній, кожна операція документально фіксувалась, а результати (як якісні, так і кількісні) опрацьовувались спільно із представниками агропідприємств, на базі яких проводились тестування.

Читати по темі: Сучасні біостимулятори. Призначення та властивості

Як основну культуру обрано озиму пшеницю, але паралельно тести проводились і на ярих культурах (соняшник, соя, кукурудза, картопля). Оскільки 20 тестів було присвячено озимій пшениці, саме на ній ми і зупинимось, щоб показати, які результати можна отримати, використовуючи біостимулятори Italpollina.

Компанія-виробник рекомендує два основних продукти для польових культур — Coveron Stim для обробки насіння спільно із протруювачем (1 л на 1 тонну насіння) і Trainer Stim для весняної обробки сходів по вегетації (в нормі 3 л/1 га) для запобігання реакції рослин на абіотичні стреси.

Перші досліди закладено восени 2019 року. Важкі кліматичні умови весни та літа 2020 року дали змогу повною мірою розкрити ефективність біостимуляторів Italpollina.

Осінній моніторинг кореневої системи, як у 2019, так і в 2020 році, показав, що рослини, оброблені біостимулятором Coveron Stim, мають більш розвинену кореневу систему порівняно з контролем (незалежно від дати сівби) і краще підготовлені до зими.

Осінній моніторинг рослин
Осінній моніторинг рослин

Весняний моніторинг рослин, що перезимували, також підтверджує кращий стан тестових посівів порівняно з контролем.

Весняний моніторинг рослин
Весняний моніторинг рослин

Якісні показники – це добре, але, як говорять 100% агрономів, «бункер все покаже», тож фахівці «Агротека» застосовували і кількісні методи аналізу.

Випадковим чином (вибір робив представник агропідприємства, на базі якого проводились тестування) обирали 3 ділянки загальною протяжністю 1 погонний метр, звідки збирали всі рослини для подальшого аналізу. Аналіз включав у себе підрахунок і зважування всіх колосків. Результати видно на фото, а також на графіку.

Порівняння кількості колосків з 1 м.п.
Порівняння кількості колосків з 1 м.п.

Порівняння ваги колосків з 1 м.п.
Порівняння ваги колосків з 1 м.п.

 

У кількох господарствах безпосередньо перед збором урожаю аналіз потенційної врожайності проводився ще активніше. В ручному режимі проводили обмолот і зважування тільки зерна, зібраного з одного погонного метра, завдяки чому можна з високою точністю порахувати біологічну врожайність. Подальший збір підтвердив точність обраної методики. Біологічна врожайність була навіть нижчою завдяки відсутності домішок і сміття.

Науковий підхід чи «міфи». Результати випробувань біостимуляторів, які неможливо спростувати-3

Результати проведення тестів у 2020 р.
Результати проведення тестів у 2020 р.

Науковий підхід базується на дотриманні певних принципів:

1. Будь-яке наукове твердження має бути доведено.

Теоретично біостимулятори, а особливо амінокислоти та пептиди покращують розвиток рослин і збільшують стійкість рослин до абіотичних стресів. В результаті проведених десятків дослідів це твердження ДОВЕДЕНО.

2. Будь-яке наукове твердження може бути спростовано.

Може бути — не означає «повинно бути спростовано». Йдеться про те, що для будь-якого твердження, яке претендує на статус наукового, неодмінно можна придумати такі експерименти, за допомогою яких його можна перевірити. Ми провели експерименти, які підтвердили ефективність біостимуляторів. Ми готові провести нові експерименти, запропоновані нашими клієнтами, і вони ще більше розкриють ефективність біостимуляторів (або ж спростують, хоча це навряд).

3. Будь-яке наукове твердження має доповнюватись міркуваннями про те, яким чином виконується твердження.

Біостимулятори вивчаються провідними світовими університетами, державними регулюючими органами, розроблено методики щодо визначення їх ефективності. Ми не доводимо те, що вони ефективні, це вже доведено в науковому середо­вищі. Завданням було показати, наскільки в реальних умовах біостимулятори Coveron Stim і Trainer Stim від компанії Italpollina покращують економічні показники виробництва озимої пшениці.

4. Будь-яке наукове твердження має супроводжуватись вказівками на його «слабкі місця».

Ми розуміємо, що головний обмежуючий чинник, на який не може вплинути аграрій, – це вода. Минулий рік для багатьох регіонів України був катастрофічним, і ніякі біостимулятори, найкраще насіння, найновіші пестициди та добрива не можуть забезпечити врожай, якщо дощу немає впродовж пів року, а то й більше. Але така ситуація не характерна для всіх регіонів України і не повторюється щороку. В 2021 році аграрії вже й пошкодували, що надто завзято просили дощу. Ми розуміємо, що біостимулятори, як і інші ресурси, забезпечують кращий результат при мінімальній кількості вологи. Проте ми впевнені у тому, що навіть у критичні моменти застосування біостимуляторів покращить показники і дасть змогу зберегти, а в більшості випадків навіть примножити вкладені кошти.

Для дослідження законів природи не придумано нічого більш відповідного, ніж науковий метод.

Компанія «Агротека» завжди дотримувалась цих принципів, і саме тому наші продукти (ад’юванти та біостимулятори) є інноваційними і дійсно ефективними для наших партнерів.

Для отримання більш детальної інформації про результати дослідів на інших культурах пропонуємо звертатись до представників компанії «Агротека». Ми з задоволенням поділимось із вами всією наявною в нас інформацією!

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2021

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Несправжня борошниста роса: стратегія захисту

Що таке несправжня борошниста роса (НБР) –...

Захист рослин і погода

Погодні умови впливають на ефективність заходів щодо...

Погода

Kyiv
рвані хмари
20.8 ° C
22.6 °
20.4 °
82 %
0.5kmh
61 %
Чт
30 °
Пт
29 °
Сб
28 °
Нд
31 °
Пн
31 °