Нестача вологи, пізні сходи, гербіцидна післядія – як отримати дружні сходи?

1539
Нестача вологи, пізні сходи, гербіцидна післядія – як отримати дружні сходи?

Сьогодні виробники сільськогосподарської продукції обирають високоякісний посівний матеріал, який обробляють інсектицидними і фунгіцидними протруйниками, та вносять достатню кількість добрив, щоб гарантовано отримати дружні сходи й максимально розкрити генетичний потенціал рослин. Проте інтенсивні технології потребують значних витрат, які можуть бути марними через негативний вплив наслідків посухи. Саме через це фермери перебувають у постійному пошуку способів захисту рослин від стресів і нових технологій, які забезпечать підвищення прибутків.

Перевіреним методом стимулювання рослин в умовах стресів є застосування біологічно активних гуматів у поєднанні з іншими компонентами, які дають змогу отримувати сходи рівномірними, швидше на 1–2 дні та найголовніше – підвищувати врожай і заробляти більше!

В осінній період вегетації проростання і розвиток рослин можуть значно затримуватись через такі стресові чинники, як нестача вологи, пізні посіви або післядія гербіцидів. Пропоную розглянути кожен стрес окремо, щоб визначити його наслідки та способи стимулювання рослин у конкретних умовах. Почнемо із ситуації, коли для розвитку рослин наявні оптимальні умови.

ПРОРОСТАННЯ ЗА ОПТИМАЛЬНИХ УМОВ

Оптимальні умови – це найбільш сприятливі чинники навколишнього середовища для росту та розвитку рослин (волога, температура, елементи живлення). Навіщо ж застосовувати стимулятори і антистресанти, якщо все й так добре? Справа в тому, що застосування стимуляторів росту за оптимальних умов допомагає максимально розкрити генетичний потенціал рослин і отримати іще на 8–15% вищий врожай. Тобто за оптимальних умов гумати допомагають максимально розкрити генетичний потенціал, а під час дії стресу зменшити втрати врожаю. Також варто зазначити, що оптимальні умови можуть радикально змінитись усього за тиждень, і тоді рослини отримають стрес. Тому компанія «Агротехносоюз» рекомендує проводити передпосівну оброку насіння стимуляторами росту й за оптимальних умов. При інтенсивних технологіях «Агротехносоюз» радить застосовувати для передпосівної обробки препарат Гуміфілд Форте Брікс в.с., 0,8 л/т, який підвищує схожість насіння в середньому до 14%. При стандартній технології можна застосовувати Фульвітал Плюс (суха форма 0,2 кг/т, рідка форма 0,6 л/т) або Гуміфілд (суха форма 0,2 кг/га, рідка форма 0,8 л/т).

Приклад застосування в Кіровоградській області
Приклад застосування в Кіровоградській області

ЯК ВІДБУВАЄТЬСЯ ПРОРОСТАННЯ НАСІННЯ?

Процес проростання насіння можна поділити на чотири етапи.

Перший етап – поглинання насіниною води. Залежно від культури рослини потребують різної кількості вологи, наприклад, озимій пшениці необхідно 55–60%.

Другий етап – це синтез гібереліну, який запускає третій етап – синтез ферментів, що розщеплюють запасаючі речовини до простих цукрів.

Четвертий етап – проростання; його регулюють фітогормони ауксин і цитокінін. Знаючи, в якій послідовності відбувається проростання, вам буде легше зрозуміти, як саме діючі речовини спеціалізованих препаратів для обробки насіння Гуміфілд Форте Брікс і Фульвігрейн Сід стимулюють цей процес.

ПІЗНІ СХОДИ

При пізніх сходах відбувається затримка проростання насіння, що може бути спричинено пізніми строками посіву або посухою. Сходи вважаються пізніми, якщо вони були отримані пізніше, ніж:

  • для Північно-Західного регіону – 10–15 жовтня;
  • для Центрального регіону – 15–20 жовтня;
  • для Південно-Східного регіону 20–30 жовтня.

Пізні сходи (карта)

У разі пізніх сходів компанія «Агротехносоюз» рекомендує за стандартної технології обробити насіння препаратом Фульвітал Плюс з.п., 0,2 кг/га або Фульвітал Плюс в.с., 0,6 л/т.

Фульвові кислоти, які є основою цього препарату, допомагають максимально швидко отримати сходи, підвищують коефіцієнт засвоєння елементів живлення із ґрунту та стимулюють інтенсивність фотосинтезу вже з першого листка.

Також у препараті містяться мікроелементи в легкодоступній формі, які живлять проростки від перших днів вегетації.

При інтенсивній технології рекомендується до застосування препарат Фульвігрейн Сід в.с., 1,0 л/т для зернових колосових та до 3,0 л/т для ріпаку. Препарат додатково містить гіберелін, який стимулює проростання вже на другому етапі. А завдяки комплексній дії екстракту морських водоростей і солей гумінових кислот пришвидшується проростання насіння навіть за стресових умов.

Приклад застосування в Донецькій області
Приклад застосування в Донецькій області

НЕСТАЧА ВОЛОГИ

Нестача вологи – це дефіцит запасів доступної вологи в ґрунті. Через зміну кліматичних умов нестача вологи стала актуальною для переважної більшості території України. За останні десять років середній показник температури в Україні зріс на 0,6°С.

Для пришвидшення проростання насіння необхідно стимулювати процес розщеплення запасних речовин у ньому. Цей процес допомагають активувати екстракт морських водоростей і гіберелін. Ці компоненти пришвидшують синтез а-амілази або ізоцетратліази, які відповідають за процес розщеплення крохмалю, жирів, пришвидшуючи цим проростання при нестачі вологи. Для попередження можливої загибелі проростків через нестачу вологи важлива дія солей гумінових кислот і ауксину, адже вони стимулюють ріст кореневої системи до вологого шару ґрунту.

ГУМАТИ НЕ ПРОВОКУЮТЬ ПРОРОСТАННЯ

Варто зазначити, що обробка посівного матеріалу препаратами на основі солей гумінових кислот, фульвових кислот, екстракту морських водоростей і фітогормонів не провокує проростання.

Цей процес запускає волога, а діючі речовини, які містяться у препаратах Гуміфілд Форте Брікс і Фульвігрейн Сід, допомагають прискорити та активізувати такі процеси: синтезу гібереліну, розщеплення поживних речовин, ріст кореня та проростка.

Тобто обробка насіння такими препарати не провокує проростання насіння, а стимулює вже запущені процеси й допомагає використовувати доступні ресурси більш продуктивно!

Приклад застосування в Херсонській області
Приклад застосування в Херсонській області

ПІСЛЯДІЯ ВІД ГЕРБІЦИДІВ

Післядія гербіцидів – це пригнічення розвитку рослин через інгібуючу дію діючих речовин у ґрунті. До чинників, які можуть спричинити цю післядію, відносять: температуру (менше ніж 10°С), вологу (менше ніж 200 мм від внесення до посіву озимих зернових колосових), рН ґрунтів (підвищена кислотність).

Тобто якщо складаються несприятливі умови для діяльності мікроорганізмів, існує високий ризик наслідків прояву гербіцидної післядії. У разі післядії гербіцидів у насінні призупиняються усі ростові процеси! Сходи отримують жовтувате забарвлення, а самі проростки дуже слабкі на вигляд. Варто також зауважити, що візуальний прояв післядії не завжди уповільнюються з осені, але все одно призводить до втрат врожаю.

Якщо існує високий ризик прояву післядії, необхідно розпочати з передпосівної обробки насіння стимуляторами росту на основі ауксину, солей гумінових кислот і екстракту морських водоростей. Екстракт морських водоростей, який міститься у препаратах Фульвігрейн Сід і Гуміфілд Форте Брікс, нормалізує гормональний баланс, чим пригнічує синтез етилену і рослини активно проростають. Солі гумінових кислот завдяки нейтралізації вільних радикалів знижують прояв хлорозів і стимулюють ріст! У фітотоксичних умовах Гуміфілд Форте Брікс збільшує польову схожість до 23% порівняно із контролем (без обробок).

Приклад застосування в Хмельницькій області
Приклад застосування в Хмельницькій області

ОКУПНІСТЬ ВІД ЗАСТОСУВАННЯ

Пропоную розглянути приклад досліду з Хмельницької області. Культура ячмінь озимий, ціна за 1 т – 5400 грн. Затрати на три внесення препаратів компанії «Агротехносоюз» становили 330 грн/га.

5400 грн x 0,46 т/га = 2 484 – 330 = 2 154 грн/га додаткового прибутку!

Насіння дедалі рідше починає проростати при достатній кількості вологи та сприятливому температурному режимі ґрунту. Якщо складаються сприятливі чинники, то ми отримуємо дружні сходи. Однак останніми роками природа постійно підносить аграріям сюрпризи, які ускладнюють вирощування та призводять до значних втрат врожаю вже на перших етапах росту.

Для того щоб допомогти рослинам подолати можливі стресові чинники, німецький виробник стимуляторів росту й антистрестів HuminTech розробив спеціалізовані препарати Гуміфілд Форте Брікс і Фульвігрейн Сід. Препарати містять суміші біологічно активних речовин, аналогів яких не зустрінеш на ринку. Впроваджуйте новітні технології на ваших посівах і отримуйте високі врожаї при нестачі вологи, у разі післядії гербіцидів і за оптимальних умов.

Компанія «Агротехносоюз»

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram