17 Травня 2022

Проблеми ранніх посівів озимини та шляхи їх вирішення

Перед сівбою озимини доводиться чекати не просто зміни якогось погоднього чинника, а сприятливої комбінації: оптимальна вологість верхнього шару ґрунту + помірна температура повітря. Саме тому спочатку чекають настання оптимальних строків, а потім – опадів. Тому часто трапляється, що в оптимальні терміни посіву верхній шар ґрунту вже повністю втратив вологу.

А якщо пріоритетом вважати не дату посіву, а наявність вологи у ґрунті? Тоді доведеться не чекати, а поспішати. Оскільки вологу у верхньому шарі ґрунту легше виявити в серпні, ніж на початку вересня. Причому її цілком вистачає для отримання дружних сходів. Проте ранні сходи можуть бути причиною виникнення деяких проблем. Але їх легко можна вирішити.

Ранні сходи ризикують перерости в осінній період, тобто сформувати занадто масивну надземну частину

Для попередження надмірного зростання листостеблевої маси, на початку кущіння рослини можна обробити препаратом з д.р. хлормекватхлорид або хлорхолінхлорид.

Обробка посівів восени морфорегуляторами стимулює кущіння, зменшує непродуктивні втрати вологи та сприяє накопиченню вуглеводів. Тому профілактична обробка рослин ретардантами не тільки зменшує ризик переростання, але і забезпечує додаткові «бонуси», важливі для успішної перезимівлі.

Друга проблема перерослих посівів швидке виснаження запасів вуглеводів в рослинах

Розвинена надземна частина є не тільки виробником (в процесі фотосинтезу), а й активним споживачем цукрів. Якщо період між настанням повного спокою і припиненням активної вегетації розтягується на кілька тижнів, то рослини ще до настання зими «з’їдають» свої запаси цукру. Що зменшує їхні шанси на успішну перезимівлю.

Для того, щоб уникнути негативних наслідків вуглеводного виснаження, необхідно, по-перше, швидко «укласти спати» рослини. Це зробити непросто, тому що головні вороги спокою рослин – тепло та опади, практично не вдається контролювати. Але цілком можливо допомогти рослинам створити достатній запас цукрів. Обробка посівів морфорегуляторами і фосфорно-калійними добривами сприяє накопиченню вуглеводів. При цьому зростання надземних органів сповільнюється.

Вилягання

При ранньому початку вегетації рослини інтенсивно кущаться, кожна рослина формує як мінімум 4-5 пагонів. При стандартній нормі висіву 4,5-5 млн. насінин/га, на квадратному метрі знаходиться близько 2 тисяч стебел. Їм дуже тісно на обмеженій території, тому починається жорстока внутрішньовидова конкуренція.

Пагони розпочинають «перегони», щоб піднятися вище «сусідів» та залишити їх без сонячного світла. Навесні, після вимушеної перерви на зимовий «сон», змагання триває. При цьому витягуються нижні міжвузля пагонів. Тонка довга солома є слабкою опорою для важкого колоса, рослини лягають після зливи або під поривами вітру.

Додатково можна підстрахуватися, якщо навесні обробити посіви ретардантами. Морфорегулятори зменшують довжину першого і другого міжвузлів, скорочують довжину соломини і збільшують її товщину.

Пошкодження шкідниками

Ранні сходи озимих є першою свіжою зеленню на полях, поряд з рослинами падалиці зернових і сходами озимого ріпаку. Тому для злакових мух, хлібних блішок, попелиці і цикадок ранні посіви є першочерговими мішенями.

Проте, величезний асортимент інсектицидних протруйників і препаратів для обробки посівів дозволяє знайти оптимальне рішення на будь-який смак та гаманець.

Вірусні хвороби

Деякі шкідники, які харчуються соком рослин, є переносниками вірусних захворювань. Наприклад, тля і цикадки поширюють вірус жовтої карликовості ячменю, який вражає не тільки ячмінь, а й інші зернові колосові культури. Якщо на ранніх посівах не контролюють комах-переносників, то це може істотно зменшити врожайність.

Грибні хвороби

Розвинені загущені посіви зберігають від висихання краплі вологи роси або дощу під пологом листя. Це створює ідеальні умови для поширення і розвитку борошнистої роси, септоріозу, гельмінтоспоріозу та інших хвороб, які ушкоджують листя і прикореневу частину стебла. Проблему вирішує профілактичне застосування фунгіцидів. А також вирощування сортів з комплексною стійкістю до захворювань.

Бур’яни

За звичайних і пізніх строків сівби є можливість «почистити» поле перед посівом. Передпосівна культивація і/або передпосівна зачистка гербіцидом суцільної дії позбавляє сходи озимих від конкурентів. Але в ранніх посівах падалиця попередника і насіння бур’янів проростають разом з насінням культури. Тому сходи змушені «починати життя» серед конкурентів. І потребують допомоги: обробка гербіцидами в осінній період на зарослих бур’янами полях є не розкішшю, а необхідністю.

У порівнянні з ідеальними посівами в оптимальні терміни, ранні сходи програють за деякими пунктами: сильно пошкоджуються шкідливими організмами і страждають від наслідків надмірного зростання. Але оптимальні терміни та ідеальні умови частіше зустрічаються в теорії, ніж у виробничій практиці.

agroone.info

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Цього року в Україні очікують хороший урожай суниці

Тепла погода та відсутність заморозків на початку...

«Контінентал» завершив посадку картоплі

У «Контінентал Фармерз Груп» завершилася посадка картоплі....

Надійний післясходовий захист соняшника, стійкого до імідазолінонів

Вирощування гібридів соняшника за окремими виробничими системами,...

Погода

Kyiv
кілька хмар
19.3 ° C
19.3 °
19.3 °
21 %
6.7kmh
12 %
Вт
18 °
Ср
13 °
Чт
19 °
Пт
21 °
Сб
17 °