06 Грудня 2021

Осіннє застосування гербіцидів: альтернатива чи необхідність?

Останні десятиліття характеризуються стрімким глобальним потеплінням та подовженням вегетаційного періоду рослин восени в середньому на кілька тижнів. Це сприяє активному росту озимих та зимуючих видів бур’янів, які складають конкуренцію для озимих культур, а, за сприятливих гідротермічних умов, здатні навіть сформувати насіння.

Згідно з науковими джерелами, посівам озимої пшениці шкодять понад 150 видів бур’янів, але 90-95% від загального видового складу проростає вже з осені. Крім цього варто враховувати, що саме на ранніх етапах росту і розвитку зернових колосових культур відбувається формування найважливіших елементів продуктивності, зокрема закладається кількість продуктивних стебел та довжина колосу.

Усунення конкуренції восени забезпечить культурам максимальний доступ до вологи, поживних речовин, сонця, тепла і сприятиме формуванню потужної кореневої системи, – аргументують фахівці компанії UKRAVIT SCIENCE PARK.

«Основними факторами, на які аграрій повинен орієнтуватися, оцінюючи необхідність проведення обприскування, є стан посіву та перевищення порогу шкодочинності бур’янів.

Кожен день спільної вегетації в умовах жорсткої конкуренції беззаперечно відбиватиметься на майбутній врожайності, оскільки у забур’янених посівах вузол кущення зернових закладається ближче до поверхні ґрунту, зменшується коефіцієнт кущення, формується слабка коренева система та підвищується ризик вимерзання.

При забур’яненості пшениці озимої лише на рівні 100 шт/м2 втрати урожаю сягатимуть 20-30%, а якщо врахувати супутні фактори (розвиток хвороб, пошкодження шкідниками, низькі температури, обмежені запаси вологи й т. д.) – навіть 50%.

Застосування гербіцидів в осінній період дозволяє одночасно вирішити ряд завдань. По-перше, створити безконкурентне середовище для молодих і чутливих до будь-яких негативних факторів сходів озимих.

По-друге, знищити падалицю попередників, соняшника або ріпаку, яку навесні після перезимівлі проблематично контролювати.

По-третє, нівелювати залежність від погодних умов та провести обробку в оптимальній фазі росту сегетальної рослинності.

По-четверте, розв’язувати проблему післядії та фітотоксичності щодо чутливих культур в сівозміні за рахунок деградації діючих речовин протягом осінньо-зимового періоду.

По-п’яте, розвантажити техніку в період весняних польових робіт.

По-шосте, забезпечити повноцінне використання азотних добрив культурними рослинами, а не бур’янами в ранньовесняний період», – зазначає керівник агрономічного департаменту UKRAVIT SCIENCE PARK Олександр Мигловець.

Задля надійного контролю широкого спектра дводольних бур’янів, а також падалиці соняшника і ріпаку, Олександр рекомендує застосовувати високоефективний гербіцид Вейрон (флуметсулам, 120 г/л + флорасулам, 80 г/л).

Діючі речовини відносяться до класу триазолпіримідинів. Вони володіють доволі високою системністю, швидко переміщуються і блокують ацетолактатсинтазу – ключовий фермент, необхідний для виробництва незамінних амінокислот. Як наслідок, поділ клітин, ріст, розвиток пагонів, кореневої системи бур’янів призупиняється, і невдовзі вони гинуть.

Важливою особливістю діючих речовин є їх швидкість напіврозпаду у ґрунті. Для флорасуламу – 8,5 діб, а для флуметсуламу – до 45 діб, що забезпечує відсутність післядії для наступних культур у сівозміні.

Крім цього Вейрон є «м’яким» препаратом у порівнянні з гербіцидами групи 2,4-Д, що дозволяє застосовувати його до прапорцевого листка без фітотоксичного впливу на культури.

Головною перевагою гербіциду є його здатність контролювати широкий спектр дводольних бур’янів, в т.ч. стійких до сульфонілсечовин та 2,4-Д. Вейрон високоефективно знищує падалицю соняшника (стійку до імідазолінонів та трибенурон-метилу) і ріпаку, а також є незамінним гербіцидом у контролі підмаренника чіпкого.

Оскільки обидві діючі речовини мають низьку ліпофільність, а в осінніх прохолодних умовах бур’яни формують потовщені воскові нальоти та надмірне опушення, для досягнення максимальної ефективності рекомендується додатково використовувати органосиліконові ад’юванти (Інгрес, 0,05-0,1%).

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Погода

Kyiv
легкий сніг
-1 ° C
-0.7 °
-2.4 °
92 %
0.5kmh
90 %
Пн
3 °
Вт
4 °
Ср
1 °
Чт
3 °
Пт
5 °