17 Травня 2022

Особливості обробки насіння сої

Аграрна справа багатогранна і має безліч тонкощів. Тож не дивно, що навколо неї постійно з’являється велика кількість суперечливих питань. Обробка насіння зернобобових культур перед посівом – фундамент для сильних і здорових сходів та розкриття максимального потенціалу культури. У цій статті поговоримо про головні моменти в обробці насіння сої.

Це унікальна культура, яка потребує особливої уваги і виконання правил, щоб отримати максимальний урожай.

Насіння сої дуже ніжне і крихке, легко пошкоджується від механічних впливів. Пошкодження бувають видимі, коли насінина розпадається на дві частини, і невидимі, коли пошкоджується насіннєва оболонка й утворюються мікротріщини. Тому при обробці сої важливо знизити швидкість руху насіння в робочих елементах протруювальної машини, щоб зменшити травмування. Слід уникати металевих шнеків для транспортування і перемішування насіння сої. У разі використання металевого шнекового протруювача можливе травмування насіння сої до 20%, і воно надалі не дасть сходів.

Шнековий протруювач ПНШ-3
Шнековий протруювач ПНШ-3

Насіння сої погано поглинає вологу. Оболонка насінини дуже гладка, тому при надмірній кількості робочого розчину, який використовують для обробки, він стікає і нерівномірно розподіляється на поверхні насінини. Можливе також злипання і набубнявіння насіння, що негативно впливає на якість висіву. Оптимальна кількість робочого розчину при обробці сої – в межах 4–5 л/т залежно від властивостей насіння і машини, на якій його обробляють.

Порційна протруювальна машина Willy Niklas
Порційна протруювальна машина Willy Niklas

З огляду на особливості насіння сої протруювати його краще на порційних машинах роторно-статорного типу. Вони дають змогу точно налаштувати процес обробки, щоб отримати високу якість нанесення препаратів та мінімізувати травмування насіння. При налаштуванні процесу обробки в таких машинах обороти ротора встановлюють якомога менші, щоб насіння не травмувалося під час переміщення в барабані, але достатні для інтенсивного його перемішування і якісного розподілу робочого розчину по поверхні насіння. Час нанесення робочого розчину має бути в межах 4–6 секунд залежно від продуктивності насоса й кількості робочого розчину на одну порцію насіння. Час додаткового перемішування насіння після нанесення робочого розчину так само має бути в межах 4–6 с.

Зліва – Willy Niklas, 4 л_т р. р.; права – ПНШ-3, 4 л_т р. р.
Зліва – Willy Niklas, 4 л/т р. р.; права – ПНШ-3, 4 л/т р. р.

Велика перевага машин такого типу – можливість по черзі наносити протруйник та інокулянт. Це оптимізує роботу протруювача, адже готовий баковий розчин протруйника й інокулянту треба використати не більше ніж за 2 години з моменту його підготовки, щоб мінімізувати токсичний вплив пестицидів на інокулянт. При почерговій обробці роботу насосів налаштовують так, що спочатку подається протруйник (4–6 с), потім перемішується насіння (3–4 с), потім подається інокулянт (4–6 с) і знову перемішується (3–4 сек.). При такій схемі обробки нанесений робочий розчин не змивається і забезпечується максимальна ефективність інокулянту.

Для обробки насіння сої можна використовувати також машини поточного типу, але за умови, що їхні робочі елементи для переміщення і перемішування насіння (шнеки або лопатки) не металеві. Тобто це шнеки з нейлоновими щітками або полімерним напиленням поверхні. Однак і такі заходи повністю не усувають травмування насіння при обробці. Крім того, слід пам’ятати, що на протруювальних машинах поточного типу більша нерівномірність розподілу робочого розчину по поверхні насіння і не таке точне дозування робочого розчину. При цьому вони коштують у кілька разів дешевше, ніж машини порційного типу.

Злипання насіння зі збільшенням норми робочого розчину до 8 л_т
Злипання насіння зі збільшенням норми робочого розчину до 8 л/т

Особливої уваги при обробці насіння сої вимагає інокулянт, адже це біологічний продукт і на його ефективність впливає багато чинників.

Головне правило – уникати прямого контакту концентрованого протруйника з інокулянтом. Тобто при обробці насіння будь-якими (рекомендованими) хімічними пестицидами разом з інокулянтами передусім розводять у воді хімічний препарат і лише потім додають у нього біологічний. Спочатку вода, потім хімікати і тільки тоді інокулянт. Вода для розведення інокулянту має бути чистою, не хлорованою і не жорсткою.

Чи можна використовувати мікроелементи разом з інокулянтом? Майже всі мікроелементи – важкі метали, тому додавати їх на етапі інокуляції не рекомендується. Через їхню високу токсичність для бактерій безпосередній контакт із ними призводить до загибелі останніх. Особливо це стосується молібдену, кобальту й міді. Препарати з мікроелементами для сої краще застосовувати по вегетації фоліарно.

Надзвичайно важливе питання – вибір партнера для захисту насіння від патогенів. Багато компонентів і діючих речовин препаратів, особливо триазольної групи, можуть призвести до зниження життє­здатності або загибелі бактерій. У формуляцію протруйників додають біоциди для кращого зберігання продукту, що, своєю чергою, може негативно вплинути на бульбочкові бактерії. Слід ретельно підбирати протруйник для забезпечення максимальної ефективності інокулянту.

При виборі інокулянту слід враховувати титр бактерій у препараті, його якість і технологію виробництва. АТУВА® – інокулянт, що відповідає сучасним вимогам сільгоспвиробників, які вирощують сою. Це новітній інокулянт для сої, який містить суміш високоефективних штамів бактерій Semia 5079 і Semia 5080 роду Bradyrhizobium japonicum із титром не менше ніж 2  10*10 КУО/мл. Це найвища концентрація в препараті серед наявних на ринку України пропозицій. Обробка ґрунту інокулянтом АТУВА® забезпечує 7 млн бактерій на кожній насінині, що втричі більше, ніж у найближчих конкурентів.

Вплив норми робочого розчину на якість обробки насіння. Препарати Максим Адванс 1 л_т, Атува 2 л_т, Премакс 0,5 л_т. Протруювач STARA Reboke 6000 TSI. Зліва – 4 л_т р. р.; справа – 9 л_т р. р.
Вплив норми робочого розчину на якість обробки насіння. Препарати Максим Адванс 1 л/т, Атува 2 л/т, Премакс 0,5 л/т. Протруювач STARA Reboke 6000 TSI. Зліва – 4 л/т р. р.; справа – 9 л/т р. р.

Технологія Osmo Protection, за якою створено інокулянт АТУВА®, дає змогу потовщити стінку мембрани бактерії, що забезпечує вищий ступінь захисту бактерій від висихання після обробки насіння. Крім того, ця технологія створює додатковий бар’єр від хімічного й температурного стресів.

Інокулянт АТУВА® наносять на насіння разом із протектором Премакс™, який виконує три головні функції:

  • Рівномірне нанесення бактерій на насіння;
  • Додатковий захист від висихання клітин;
  • Живлення бактерії в період між обробкою насіння і проростанням рослин.

Препарат АТУВА® рекомендовано застосовувати в комбінації з такими протруйниками, як Максим Адванс і Вайбранс RFC. Вони не тільки не містять діючих речовин, які негативно впливають на життєздатність бактерій, а і їхню формуляцію спеціально розроблено для обробки насіння сої разом з інокулянтом.

Завдяки інноваційним рішенням обробляти насіння інокулянтом АТУВА® можна за 120 днів до посіву без утрати ефективності бактерій, що є вагомим чинником в економії часу і ресурсів.

Оптимальна температура для зберігання обробленого насіння – від +5 до +15°С. При зберіганні слід уникати різкого коливання температур і не допускати потрапляння прямих сонячних променів під час обробки та на вже інокульоване насіння.

Пам’ятайте: в обробці насіння вибір якісних препаратів – це лише половина успіху, друга половина – це ефективне їх використання. Використовуйте продукти ефективно та прислухайтеся до рекомендацій фахівців компанії «Сингента», щоб завжди бути впевненими в гарному врожаї.

Іван Петренко, канд. с.-г. наук, менеджер з технічної підтримки захисту насіння, Юрій Савченко, менеджер з обробки насіння та контролю якості, компанія «Сингента»

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2021

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Волога для сої

Потенціал сучасних сортів сої дуже високий. За...

Оптимізація густоти стояння рослин сої залежно від групи стиглості сорту

Найпродуктивніші посіви сої формуються за оптимальної кількості...

Чи можна збільшити врожайність сої при диференційованій сівбі?

Минулого року я тестував диференційовану сівбу яровини:...

Погода

Kyiv
кілька хмар
19.3 ° C
19.3 °
19.3 °
21 %
6.7kmh
12 %
Вт
18 °
Ср
13 °
Чт
19 °
Пт
21 °
Сб
17 °