08 Серпня 2022

Першочерговий захист соняшника і його важливість

Один у полі – не воїн, один у полі – агроном. І він, на відміну від одинокого воїна, здатен самотужки здолати цілі армії хвороб, шкідників і бур’янів, які атакують посіви впродовж сезону.

Та навіть найдосвідченішим іноді не завадить дружня порада чи рекомендація. Тож вам у допомогу ми пропонуємо календар агронома. Й після того, як усі попередні дослідження проведено, переходимо до першочергового захисту посівів соняшника.

КОНТРОЛЬНА ПЕРЕВІРКА

Якщо ви понадіялися на якість протруєння насіння від виробника й не перевірили її після купівлі, радимо все ж повернутися до цього питання.

Що агровиробник може придбати замість якісно протруєного посівного матеріалу

У цьому контексті важливо звернути увагу й на заздалегідь протруєний посівний матеріал, зазначають в Інституті здоров’я рослин, оскільки з плином часу деякі діючі речовини мають здатність втрачати ефективність. Крім того, минулорічне насіння потрібно перевіряти й на відсоток схожості, адже певні діючі речовини можуть його знижувати.

Не зволікайте з перевіркою: https://cropcare.institute/nasinya

НІВЕЛЮЄМО ПЕРВИННІ ЗАГРОЗИ

Як уже було сказано вище, зазвичай насіння соняшника купують уже протруєним – щонайменше фунгіцидним протруйником. Тому чимало агровиробників додатково протруюють його інсектицидами в умовах господарства, щоб забезпечити первинний захист посівів від максимального спектра шкідливих організмів.

«Збільшення посівних площ соняшника останніми роками до майже 7 млн га, інтенсифікація технології вирощування, порушення сівозміни, відмова від оранки та перехід на поверхневий обробіток ґрунту в комплексі призвели до погіршення фітосанітарного стану полів і значного поширення шкідників. Так, середні щорічні втрати врожаю від шкідників сягають 8–10 %, – розповідає керівник агрономічного департаменту компанії Олександр Мигловець. – На початкових етапах росту та розвитку соняшник потребує особливо ретельного захисту від ґрунтових і ранньопіслясходових шкідників. Насіння та молоді проростки пошкоджують личинки жуків-коваликів (дротяники), личинки мідляків (несправжні дротяники) личинки хрущів, довгоносики тощо. Тому, щоб надійно й надовго захистити насіння та молоді рослини від цілого комплексу ґрунтових і ранньопіслясходових шкідників, я рекомендую обов’язково купувати насіння, протруєне додатково інсектицидом, або протруювати його інсектицидними препаратами в умовах власних господарств».

Для контролю дротяників, несправжніх дротяників, південного сірого довгоносика, личинок хлібних жуків, мідляків і попелиць на початкових етапах вегетації Олександр Мигловець рекомендує застосувати інсектицидний протруйник Екзор. Діюча речовина характеризується високою системністю (швидкістю поглинання та переміщення насінням під час його проростання і молодими сходами культурних рослин), тож він забезпечує тривалу захисну дію кореневої системи та вегетативної частини і не впливає на посівні якості насіння.

переваги ЕкзорАльтернативним варіантом для захисту насіння соняшника від комплексу ґрунтових і ранньопіслясходових шкідників є інсектицидний протруйник Антихрущ. Завдяки наявності біфентрину у своєму складі він утворює навколо насінини «газаційну» оболонку, що має репелентні та токсичні властивості, й коли ґрунтовий шкідник потрапляє до неї, він гине, не пошкоджуючи кореневої системи, насінини чи проростка.

переваги АнтихрущОстанні кілька років особливої уваги потребує захист посівів соняшника від первинної інфекції пероноспорозу, збудник якої є також спільним і для сої та ріпака, що пов’язано із насиченням короткоротаційних сівозмін цими культурами. Тому Олександр Мигловець радить обробити посівний матеріал соняшника фунгіцидним протруйником Баріон.

Умови, за яких обов’язково слід застосовувати фунгіцидний протруйник Баріон

переваги Баріон

Більше дізнайтеся тут:

ЗАКЛАДАЄМО «ФУНДАМЕНТ»

Важливо забезпечити посіви соняшника повноцінним живленням на початкових етапах росту та розвитку. І тут варто звернути особливу увагу на мікроелементи.

«Передпосівна обробка насіння мікроелементами вирішує низку важливих технологічних питань, – наголошує керівник відділу розвитку продуктів і сервісів мікродобрив UKRAVIT Сергій Адаменко.Вона підвищує до 5–6% енергію проростання та польову схожість насіння, стимулює ріст і розвиток молодих проростків культур, сприяє формуванню добре розвиненої кореневої системи, зокрема, бічних кореневих волосків, покращує поглинання кореневою системою ґрунтової вологи та елементів живлення, сприяє появі сильних, дружних і рівномірних сходів, підвищує стресостійкість культур».

Тож, щоб забезпечити насінню стрімкий старт, він радить застосовувати для передпосівної обробки комплексне мікродобриво Авангард Старт. Цей прийом дає змогу на 3–5% підвищити енергію проростання насіння та до 8–10% – польову схожість, а також забезпечує вирівняність сходів. При цьому мікродобриво покращує імунітет рослин і їх стійкість до різного роду стресів. Активізація низки процесів дає змогу покращити засвоєння елементів живлення із ґрунту та сприяє росту і розвитку потужної кореневої системи.

переваги Авангард СтартЛегкозасвоюваний рослиною фосфор на початкових етапах вегетації сприятиме формуванню надзвичайно потужної кореневої системи із великою кількістю кореневих волосків, які активніше поглинатимуть ґрунтову вологу й елементи живлення. Така особливість актуальна в умовах дефіциту вологи, весняної посухи або коли насіння висівають у сухий ґрунт. Тому, окрім Авангард Старт, експерт рекомендує застосовувати добриво Авангард Фосфор.

переваги Авангард ФосфорБільше про обробку насіння соняшника мікроелементами дізнайтесь тут:

А тим часом ми продовжуємо працювати над новими сторінками нашого календаря.

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ