Один у полі – не воїн, один у полі – агроном. І він, на відміну від одинокого воїна, здатен самотужки здолати цілі армії хвороб, шкідників і бур’янів, які атакують посіви впродовж сезону.
Та навіть найдосвідченішим іноді не завадить дружня порада чи рекомендація. Тож вам у допомогу ми пропонуємо календар агронома. Й після того, як усі попередні дослідження проведено, переходимо до першочергового захисту посівів соняшника.
КОНТРОЛЬНА ПЕРЕВІРКА
Якщо ви понадіялися на якість протруєння насіння від виробника й не перевірили її після купівлі, радимо все ж повернутися до цього питання.
У цьому контексті важливо звернути увагу й на заздалегідь протруєний посівний матеріал, зазначають в Інституті здоров’я рослин, оскільки з плином часу деякі діючі речовини мають здатність втрачати ефективність. Крім того, минулорічне насіння потрібно перевіряти й на відсоток схожості, адже певні діючі речовини можуть його знижувати.
Не зволікайте з перевіркою: https://cropcare.institute/nasinya
НІВЕЛЮЄМО ПЕРВИННІ ЗАГРОЗИ
Як уже було сказано вище, зазвичай насіння соняшника купують уже протруєним – щонайменше фунгіцидним протруйником. Тому чимало агровиробників додатково протруюють його інсектицидами в умовах господарства, щоб забезпечити первинний захист посівів від максимального спектра шкідливих організмів.
«Збільшення посівних площ соняшника останніми роками до майже 7 млн га, інтенсифікація технології вирощування, порушення сівозміни, відмова від оранки та перехід на поверхневий обробіток ґрунту в комплексі призвели до погіршення фітосанітарного стану полів і значного поширення шкідників. Так, середні щорічні втрати врожаю від шкідників сягають 8–10 %, – розповідає керівник агрономічного департаменту компанії Олександр Мигловець. – На початкових етапах росту та розвитку соняшник потребує особливо ретельного захисту від ґрунтових і ранньопіслясходових шкідників. Насіння та молоді проростки пошкоджують личинки жуків-коваликів (дротяники), личинки мідляків (несправжні дротяники) личинки хрущів, довгоносики тощо. Тому, щоб надійно й надовго захистити насіння та молоді рослини від цілого комплексу ґрунтових і ранньопіслясходових шкідників, я рекомендую обов’язково купувати насіння, протруєне додатково інсектицидом, або протруювати його інсектицидними препаратами в умовах власних господарств».
Для контролю дротяників, несправжніх дротяників, південного сірого довгоносика, личинок хлібних жуків, мідляків і попелиць на початкових етапах вегетації Олександр Мигловець рекомендує застосувати інсектицидний протруйник Екзор. Діюча речовина характеризується високою системністю (швидкістю поглинання та переміщення насінням під час його проростання і молодими сходами культурних рослин), тож він забезпечує тривалу захисну дію кореневої системи та вегетативної частини і не впливає на посівні якості насіння.
Альтернативним варіантом для захисту насіння соняшника від комплексу ґрунтових і ранньопіслясходових шкідників є інсектицидний протруйник Антихрущ. Завдяки наявності біфентрину у своєму складі він утворює навколо насінини «газаційну» оболонку, що має репелентні та токсичні властивості, й коли ґрунтовий шкідник потрапляє до неї, він гине, не пошкоджуючи кореневої системи, насінини чи проростка.
Останні кілька років особливої уваги потребує захист посівів соняшника від первинної інфекції пероноспорозу, збудник якої є також спільним і для сої та ріпака, що пов’язано із насиченням короткоротаційних сівозмін цими культурами. Тому Олександр Мигловець радить обробити посівний матеріал соняшника фунгіцидним протруйником Баріон.
Більше дізнайтеся тут:
ЗАКЛАДАЄМО «ФУНДАМЕНТ»
Важливо забезпечити посіви соняшника повноцінним живленням на початкових етапах росту та розвитку. І тут варто звернути особливу увагу на мікроелементи.
«Передпосівна обробка насіння мікроелементами вирішує низку важливих технологічних питань, – наголошує керівник відділу розвитку продуктів і сервісів мікродобрив UKRAVIT Сергій Адаменко. – Вона підвищує до 5–6% енергію проростання та польову схожість насіння, стимулює ріст і розвиток молодих проростків культур, сприяє формуванню добре розвиненої кореневої системи, зокрема, бічних кореневих волосків, покращує поглинання кореневою системою ґрунтової вологи та елементів живлення, сприяє появі сильних, дружних і рівномірних сходів, підвищує стресостійкість культур».
Тож, щоб забезпечити насінню стрімкий старт, він радить застосовувати для передпосівної обробки комплексне мікродобриво Авангард Старт. Цей прийом дає змогу на 3–5% підвищити енергію проростання насіння та до 8–10% – польову схожість, а також забезпечує вирівняність сходів. При цьому мікродобриво покращує імунітет рослин і їх стійкість до різного роду стресів. Активізація низки процесів дає змогу покращити засвоєння елементів живлення із ґрунту та сприяє росту і розвитку потужної кореневої системи.
Легкозасвоюваний рослиною фосфор на початкових етапах вегетації сприятиме формуванню надзвичайно потужної кореневої системи із великою кількістю кореневих волосків, які активніше поглинатимуть ґрунтову вологу й елементи живлення. Така особливість актуальна в умовах дефіциту вологи, весняної посухи або коли насіння висівають у сухий ґрунт. Тому, окрім Авангард Старт, експерт рекомендує застосовувати добриво Авангард Фосфор.
Більше про обробку насіння соняшника мікроелементами дізнайтесь тут:
А тим часом ми продовжуємо працювати над новими сторінками нашого календаря.