25 Жовтня 2021

Особливості вирощування сортів озимої пшениці в 2020 році

Вже третій сезон ми спостерігаємо за стрімким поширенням нових сортів озимої пшениці для посушливих умов. Суперпозитивними виявилися результати 2019 року, коли чітко простежувалася тенденція до стабільно високої продуктивності на рівні 6,4–7,2 т/ га більш ранньостиглих сортів Фелікс та Катаріна порівняно з середньоранніми формами Атлон і Центуріон, не кажучи про середньостиглі та пізні сорти, які ще більше потерпали від літньої посухи. Та 2020-й видався дуже несприятливим практично для всієї України, особливо Степу. Аномально тепла й суха зима, серія весняних заморозків і сувора весняна посуха призвели до зниження врожайності пшениці або її повної загибелі. У цій ситуації більш ранні форми зазнали подвійного удару, коли розвиток і проходження фенофаз таких форм відбувалися прискореними темпами, морози ушкоджували продуктивну частину в фазі трубкування (BBCH 31–32), але пізні сорти були менш розвиненими і зазнавали значно меншого стресу. Такий досвід дуже цікавий, повчальний і в комплексі з результатами 2019 р. ще раз доводить необхідність ретельного відбору для вирощування одразу кількох сортів пшениці з різним періодом вегетації, а також акцентованого підходу до технології вирощування кожного конкретного сорту. Нижче ви можете ознайомитися із практичними результатами вирощування сортів озимої пшениці в 2020 році й дізнатися думки експертів та аграріїв.

Микола Васильович Ревтьо, експерт із досліджень ТОВ «Байєр», Жовтневий р-н, Миколаївська обл.Микола Васильович Ревтьо, експерт із досліджень ТОВ «Байєр», Жовтневий р-н, Миколаївська обл.

Сходи озимої пшениці на Байєр АгроАрені «Південь» було отримано в оптимальний для степової зони термін – 4 жовтня. Вивчали на різних схемах захисту та нормах висіву два сорти озимої пшениці – ранній сорт Катаріна та, для порівняння, середньостиглий сорт. Останній переніс зиму в сплячому стані, а Катаріна продовжувала вегетувати, нарощувала вегетативну і кореневу масу. Фактично, в неї не було періоду зимового спокою. Відновлення весняної вегетації в 2020 році було надраннім, воно розпочалося з 12 лютого, хоча вже на 4 лютого висота рослин озимої пшениці сорту Катаріна сягала 30 см. Але в період 15–19 березня пройшла серія сильних заморозків, температура опускалась до –8…–9°С. У цей час Катаріна перебувала в фазі 30–32 і тому дуже постраждала від морозу. Практично всі пагони осіннього кущіння загинули й через деякий час перетворились на сіно. Ми вже планували перекультивувати посів, проте рослини почали відновлюватись завдяки весняному кущінню. Добре сформований з осені вузол кущіння та розвинена коренева система, а також тривала прохолодна весна дали змогу рослинам повністю відновити вегетативну масу і сформувати прекрасний урожай, який на кращому варіанті становив понад 100 ц/ га.

Цікаві результати ми отримали в досліді з різними нормами висіву озимої пшениці – 1,5 млн, 3 млн і 4,5 млн росл./ га зі стандартною системою захисту. Найкращий стан рослин і найвища врожайність були на розрідженому посіві – 1,5 млн росл./ га. Це пояснюється тим, що в такому посіві найменша конкуренція між рослинами за воду, поживні речовини та світло. Добре розгалужена коренева система здатна краще забезпечити рослину водою під час посушливого періоду порівняно з недостатньо розвиненою кореневою системою рослин у загущених посівах. Така ж сама тенденція до переважання розріджених посівів над загущеними спостерігається і в інших передових господарствах регіону, тому потрібно дуже ретельно підбирати оптимальну норму висіву, беручи до уваги строки сівби, міжряддя та особливості конкретного сорту.

Юрій Володимирович Геймур, СФГ «Геймура», Солонянський р-н, Дніпропетровська обл.

Маємо невелике господарство, але якось іноземну селекцію оминали через дорожнечу насіння. Однак у 2018 р. перший раз випробували безостий сорт Фелікс. Потім добирали з кожним роком новинки, і в 2020 р. у нас вже були такі сорти від VITERRA SEED, як Фелікс, Катаріна та Атлон. Результатом залишились задоволені: хоча практикуємо малоінтенсивну технологію, ці сорти показали максимальну економічну ефективність. Сівбу проводили після соняшнику, при цьому давали NPK – 70 кг в ф.в. та навесні 150 кг КАС. Незважаючи на весняні пізні заморозки (7 квітня), які частково пошкодили рослини, сорти показали гарну врожайність: Атлон – 7,00 т/ га, Катаріна – на рівні 5,50 т/ га і Фелікс – 5,40 т/ га. Середня врожайність по району була на рівні 4,0 т/ га. Зерно було все 3 класу. Якщо говорити про стійкість цих сортів до хвороб, то я був приємно вражений (особливо Атлоном), обробляв їх наприкінці фази кущіння Дерозалом та по прапорцевому листку Фальконом. Будемо й надалі висівати та випробувати сорти цієї селекції для екстенсивних технологій.

Олександр Васильович Ващук, ФГ «Ващук В.О.», Томаківський р-н, Дніпропетровська обл.Олександр Васильович Ващук, ФГ «Ващук В.О.», Томаківський р-н, Дніпропетровська обл.

Ми висівали на площі 20 га новий ультраранній безостий сорт Фелікс від компанії «Вітерра Сід». Сівбу проводили по попереднику ріпаку в оптимальні строки, наприкінці вересня та восени було внесено 180 кг амофосу. Незважаючи на заморозки й певне пошкодження листкової маси в березні, рослини швидко відновилися, помірні температури сприяли оптимальному розвитку рослин. Провели дробове підживлення азотом у загальній кількості 240 кг аміачної селітри, також вносили 2 рази фунгіцид та інсектицид із мікродобривами. Зважаючи на погодні умови, орієнтувалися на результат 5–5,5 т/ га, але зібрали 6,08 т/ га зерном 2-го класу. І це на фоні середньої урожайності по району 4,5 т/ га. Сорт виправдав наші сподівання, в ми засіяли Феліксом наші основні площі під озимою пшеницею. Для порівняння заклали невелику площу під подібним ранньостиглим напівкарликовим сортом Катаріна цього ж оригінатора.

Анатолій Іванович Бахурець, головний агроном ПП «Дон Івко І С», Бахмутський р-н, Донецька обл.Анатолій Іванович Бахурець, головний агроном ПП «Дон Івко І С», Бахмутський р-н, Донецька обл.

Озима пшениця займає вагому частину нашої загальної площі вирощування, тому постійно шукаємо нові сорти для нашої зони. За порадами наших постачальників насіння придбали скоростиглий сорт Фелікс, який формує невисоку рослину, досить ефективно використовує весняну вологу й адаптивний до ресурсоощадних технологій. Сіяли по соняшнику з одночасним передпосівним внесенням 100 кг нітроамофоски N16P16K16, потім восени внесли 100 кг амофосу. По мерзло-талому ґрунту підживлювали 200 кг селітри, хімічні засоби застосовували за класичною технологією (гербіцид, 2 фунгіцидні та 2 інсектицидні обробки). Так, були деякі симптоми пошкодження листкового апарату заморозками, але отримали непогану врожайність – 6,15 т/ га, зерно 1-го класу. Сорт дуже сподобався, має гарне весняне кущіння, будемо працювати з ним і надалі.

Іван Михайлович Іванов, агроном ТОВ «Дунай АГРОС», Ренійський р-н, Одеська обл.Іван Михайлович Іванов, агроном ТОВ «Дунай АГРОС», Ренійський р-н, Одеська обл.

Наше господарство розташоване на півдні Одеської області, на кордоні з Румунією, зона ризикована, тому ми не можемо похвалитися умовами для гарантованого отримання високих врожаїв. У 2019 р. ми уклали угоду про вирощування насіннєвого матеріалу для ТОВ «Південний насіннєвий завод» – сортів Фелікс і Центуріон від компанії ВІТЕРРА СІД. Ми були поінформовані, що ці сорти популярні в Румунії та Болгарії, де погодні умови трохи схожі на наші. Навесні 2020 р. ми були здивовані тим, що інші сорти навіть не перезимували, гинули через посуху, а ці – вижили, хоч і були зріджені. Так, безостий сорт Фелікс вже після 15 травня викинув колос і почав налив зерна, сорт Центуріон викинув колос на 5–6 днів пізніше.

Урожайність сорту Фелікс була на рівні 2,4 т/ га, Центуріона – 2,1 т/ га. Такими показниками ми задоволені, повернули свої витрати в екстремальний рік із невеличким прибутком, але побачили потенціал сортів, який за нормальних умов може становити 6–7 т/ га.

Під урожай 2021 року ми висіяли сорти Фелікс і Катаріна (на 2–3 дні пізніший від Фелікса, але карликового типу – великий безостий колос і соломина 45–50 см ). Цього сезону сорти мають змогу розкритись на повну – при нормі висіву 4 млн/ га кущистість дуже гарна, в межах 2–3 продуктивних стебла. Ми провели всі заходи з інсекто-фунгіцидного захисту та азотного підживлення. Маємо надію, що сорти максимально використають наявну весняну вологу цього року до настання очікуваного посушливого періоду в травні-червні.

Консультації та більш детальна інформація про сорти:
info@viterra-seed.com.ua
+38-0676330819
+38-0503216622

Олександр Кордін, Олександр Тарасенко, кандидати с.-г. наук, компанія ТОВ «ВІТЕРРА СІД»

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2021

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Багаторічна пшениця – революція в рослинництві чи повернення до джерел?

Глобальні зміни клімату спричинили низку проблем, пов’язаних...

Як за допомогою польового досліду скоротити витрати на насіння пшениці на 50%

Дослідним шляхом визначаємо найбільш рентабельну схему сівби...

З яким добривом сіяти озиму пшеницю?

При сівбі озимої пшениці восени (а також...

Погода

Kyiv
хмарно
5.4 ° C
6 °
4.1 °
51 %
3.1kmh
90 %
Пн
8 °
Вт
12 °
Ср
11 °
Чт
13 °
Пт
10 °