29 Березня 2024

Пшениця без бур’янів: особливості осіннього захисту Гроділ Максі та Зенкор Ліквід

Чи доцільно використовувати гербіциди на посівах пшениці з осені? Чи ефективно це буде? Такі запитання аграрії задають досить часто. Звісно, цьому є логічне пояснення, оскільки професіональні агрономи-технологи щодня мають виконувати складні завдання. Проте, говорячи про технологічну доцільність використання гербіцидного захисту озимої пшениці з осені, можна почути багато скептичних зауважень та критики з боку фахівців, які мають прямо протилежну точку зору. Спробуємо розібратись із деякими з цих питань і знайти аргументовані відповіді на них.

Всім відомо, що рівень розвитку рослин озимої пшениці восени визначає їх здатність переносити зимові стреси. Пригнічення від конкуренції з бур’янами підвищує ризики зимівлі.

Насамперед варто запитати себе, чи готові ми інвестувати в посів уже з осені, оскільки зазвичай для такого рішення потрібно мати в полі здорові рослини з нормально сформованим продуктивним стеблостоєм на одиниці площі, що надалі формуватиме наш урожай. У свою чергу, для цього необхідно провести комплекс агротехнічних операцій, починаючи від якісної підготовки ґрунту та насіння, підбору норми висіву й мінеральних добрив до власне технології посіву, витративши при цьому чимало сил і енергії. Далі перед нами постане питання про вибір гербіциду та строки його використання. Необхідно вибрати препарати, що мають пролонговану ґрунтову дію, будуть максимально ефективними й забезпечать надійний контроль широкого спектру однорічних злакових і широколистих бур’янів до самого збирання врожаю.

Відомо що наявність бур’янів спричиняє зростання витрат на вирощування культур за рахунок проведення захисних заходів, які становлять близько 30–35% всіх затрат у землеробстві. Це пояснюється здатністю бур’янів до жорсткої конкуренції з культурними рослинами за світло, воду, поживні речовини, необхідні для існування. Так, буркун жовтий у 1,5 разу, а пирій повзучий – у 2,5 разу більше засвоюють води із ґрунту, ніж озима пшениця. Осот рожевий використовує запаси азоту і фосфору із ґрунту в 1,5 разу, а калію – в 4 рази більше від зернових колосових культур. Високий транспіраційний коефіцієнт багатьох видів бур’янів (до 800–1000) спричиняє дефіцит вологи для культурних рослин. Це обумовлюється будовою кореневої системи бур’янів, яка може глибше проникати у ґрунт і забирати звідти вологу й поживні речовини. Наприклад, корені вівсюга сягають вглиб 2 м, осоту рожевого – 7 м.

Бур’яни, випереджаючи в рості культурні рослини, затінюють їх, викликають у них світлове голодування і знижують продуктивність фотосинтезу, спричиняють вилягання зернових культур, що знижує врожайність і якість продукції та зумовлює збільшення втрат при збиранні врожаю. Особливо шкідливі у плані вилягання посівів бур’яни, що мають виткі (березка польова, гречка березкоподібна) та чіпкі (підмаренник чіпкий) стебла.

Пропозицій щодо вирішення зазначених проблем на сучасному ринку ЗЗР дуже багато, і аграріям буває складно зробити вдалий вибір. Одним із таких рішень є суміш двох гербіцидів – Гроділ® Максі та Зенкор® Ліквід. Саме завдяки комбінації двох препаратів вдається контролювати широкий спектр бур’янів, таких як вероніка польова, гірчак березковидний, гірчиця польова, грицики звичайні, гусимець Таля, жабрій звичайний, зірочник середній, кропива глуха стебло­обгортна, куколиця біла, кучерявець Софії, лобода біла, мак польовий, падалиця ріпаку, падалиця соняшнику, підмаренник чіпкий, редька дика, роман польовий, ромашка не пахуча, рутка лікарська, сокирки польові, талабан польовий, фіалка польова, шпергель звичайний, щириця звичайна, в тому числі злакових, таких як вівсюг звичайний, метлюг звичайний, мишій зелений, просо куряче, тонконіг звичайний.

Викликають запитання також строки використання препаратів на посівах озимої пшениці. Коли це краще зробити? Звісно, на ранніх стадіях розвитку пшениця найбільш вразлива в конкурентній боротьбі за життєво необхідні ресурси – вологу, поживні елементи, тому важливо не допускати переростання бур’янів і рослин пшениці, оскільки на ранніх стадіях розвитку культури (до змикання рядків) переважна кількість препарату все ж потрапляє на бур’яни. Важливим аргументом є також те, що чим молодші бур’яни, тим вони чутливіші до дії гербіциду й легше ним контролюються, а відтак спричиняють менші втрати врожаю (рис. 1). До того ж восени спектр бур’янів на посівах озимої пшениці досить широкий. Ось лише деякі з них: підмаренник чіпкий, волошка синя, грицики звичайні, талабан польовий, мак польовий, ріпак падалиця. В останні роки значно посилилась засміченість посівів озимої пшениці метлюгом звичайним, який добре помітно тільки перед збиранням врожаю, що значно ускладнює цей процес. Тому дуже важливо провести захисні гербіцидні обробки посівів озимої пшениці восени – на ранніх етапах розвитку культури.

Залежність ефективності контролю бур’янів у посівах (%) та урожайності озимої пшениці (т/га) залежно від терміну проведення гербіцидної обробки
Рис. 1. Залежність ефективності контролю бур’янів у посівах (%) та урожайності озимої пшениці (т/га) від терміну проведення гербіцидної обробки

ВИКОРИСТАННЯ СУМІШІ ГРОДІЛ МАКСІ ТА ЗЕНКОР ЛІКВІД

Якщо ж ми говоримо про використання суміші Гроділ® Максі та Зенкор® Ліквід, то найкращим часом для проведення такої обробки є фази від трьох листків у культури до початку кущіння. Важливо також пам’ятати, що таку обробку необхідно закінчити за 1–2 тижні до припинення вегетації культури чи різкого зниження температури до мінусових показників. Зазвичай виробники подібних продуктів наголошують на необхідності застовування їх у ранні фази росту деяких бур’янів, оскільки переростання останніх призводить до втрати контролю над ними, що ускладнює також процес контролю інших видів, які з’являться пізніше. Це чітко видно з рис. 2. Як бачимо, запізнення з часом обприскування призвело до втрати ефективності контролю падалиці ріпаку в конкурентного препарату. При використанні суміші Гроділ® Максі та Зенкор® Ліквід це рішення дає змогу уникнути цих проблем завдяки наявності надійних діючих речовин у Гроділ® Максі, які здатні контролювати навіть бур’яни, що вже пройшли ювеніальні фази свого розвитку.

Ефективність осіннього використання гербіцидів на озимій пшениці, % (облік на 28 день після відновлення вегетації)
Рис. 2. Ефективність осіннього використання гербіцидів на озимій пшениці, % (облік на 28 день після відновлення вегетації)

Комбінація Гроділ® Максі та Зенкор® Ліквід має подвійну дію на бур’яни: через листя та через ґрунт. При застосуванні комбінації препаратів, які діють на вегетуючі бур’яни, а також потрапляють на поверхню ґрунту, діючі речовини препаратів розкладаються у ґрунті мікробіологічним шляхом. За низьких температур, які спостерігаються в цей період, активність мікроорганізмів знижується і настає період спокою, а діючі речовини зберігаються впродовж зими у верхніх шарах ґрунту. Навесні, коли температура підвищується, препарат починає діяти на бур’яни, що проростають. Таким чином, із самого початку весняного відростання озимих зернових бур’яни знищуються завдяки дії комбінації гербіцидів.

Ефективність осіннього використання гербіцидів на озимій пшениці (с. Кам’янки, Тернопільська область, 2012 р.)
Ефективність осіннього використання гербіцидів на озимій пшениці (с. Кам’янки, Тернопільська область, 2012 р.)
Ефективність осіннього використання гербіцидів на озимій пшениці (с. Кам’янки, Тернопільська область, 2015 р.)
Ефективність осіннього використання гербіцидів на озимій пшениці (с. Кам’янки, Тернопільська область, 2015 р.)

Ефективність осіннього використання гербіцидів також підтверджується дослідженнями, що вже кілька років проводяться на дослідних ділянках Інституту сільського господарства Карпатського регіону НААН. Як свідчать результати досліджень, система захисту озимої пшениці проти основних зимуючих бур’янів демонстує беззаперечну ефективність: крім кращого показника урожайності, спостерігається і вища якість зерна, вміст білка на 1,5–2% більший порівняно з контролем. Результати досліджень підтвердили значні переваги застосування бакової суміші Гроділ® Максі 0,11 л/га + Зенкор® Ліквід 0,4 л/га для конт­ролю основних видів бур’янів у посівах озимої пшениці в фазу від 3 листків до половини кущіння восени. Це підтверджується і власними дослідженнями компанії, які проводяться кожного року.

На звершення хотілось би навести кілька аргументів на користь використання гербіцидного захисту восени. Насамперед це вплив на біологічні чинники розвитку пшениці, оскільки восени відбувається закладання важливих елементів урожаю. Забур’янення в цей період впливає на формування врожайності, а на ранніх стадіях розвитку пшениця найбільш уразлива в конкурентній боротьбі, тому важливо вчасно позбутися бур’янів. Відомо також, що рівень розвитку рослин восени визначає їх здатність перенести зимові стреси. Пригнічення від конкуренції з бур’янами підвищує ризики зимівлі культур. Окрім цього, є ще й технологічна перевага, оскільки на ранніх стадіях розвитку культури більша кількість препарату потрапляє на бур’яни, а чим вони молодші, тим чутливіші до дії гербіциду. Знищення бур’янів, які ростуть у міжряддях, сприяє поліпшенню прогрівання ґрунту, а отже, кращому розвитку культури. Важливі також і економічні чинники – бур’яни використовують мінеральні добрива, які були призначені для культури, що призводить до недоотримання врожаю і додаткових витрат на використані добрива та пальне; крім того, посилений розвиток бур’янів, «підживлених» добривами, ускладнює подальший процес їх контролю.

К. І. Яцух, провідний наук. співр., канд. біол. наук, І. С. Тимчук, мол. наук. співр., канд. с.-г. наук, Інститут сільського господарства Карпатського регіону НААН; О. І. Кузьмінський, менеджер із технологій захисту зернових культур компанії «Байєр», аспірант Інституту захисту рослин НААН

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2018

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

Підписатися
Сповістити про
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Продуктивність і адаптивні властивості нових сортів пшениці

Україна є однією з держав-гарантів, які забезпечують...

Пшениця озима, а бур’яни зимуючі

Відомо, що озимі культури мають вищий потенціал...

Погода

Kyiv
хмарно
12 ° C
12.6 °
11.4 °
83 %
0.5kmh
100 %
Чт
12 °
Пт
12 °
Сб
17 °
Нд
21 °
Пн
20 °