06 Грудня 2021

Результати застосування Thio-Sul® у 2019–2020 роках

В епоху тотального курсу на підвищення економічної ефективності агровиробники більшості країн світу (в тому числі й США) починають замислюватись про збільшення ефективності добрив, які вносять при вирощуванні сільськогосподарських культур. Визначальним чинником оптимізації технології вирощування є зменшення непродуктивних втрат азоту з азотних добрив при вирощуванні таких азотофільних культур, як зернові-колосові, кукурудза, соя.

Одним із таких продуктів, здатних збільшити біологічну доступність для рослин азоту з добрив, є Thio-Sul® (тіосульфат амонію від Tessenderlo Kerley). Завдяки рідкій формуляції його легко змішувати з одним із найбільш поширених рідких азотних добрив – карбамідо-аміачною сумішшю (КАС).

Історія застосування Thio-Sul® у сільськогосподарському виробництві на території Сполучених Штатів Америки на сьогодні налічує кілька десятків років. Цей продукт також широко застосовується на території Європейського союзу, зокрема, у Франції та Бельгії, а у Швеції тіосульфат амонію майже завжди додають у КАС при внесенні, щоб зменшити непродуктивні втрати азоту.

За два роки виробничої практики використання в Україні Thio-Sul® продемонстрував високу ефективність у збільшенні доступності азоту з рідких азотних добрив. Особливо актуальний цей продукт при вирощуванні кукурудзи, озимого ріпаку, озимої пшениці та сої.

Читати по темі: Роль азотно-сірчаного живлення в розвитку кукурудзи

На території України було проведено низку досліджень ефективності тіосульфату амонію, результати яких представлено в таблицях нижче.

Так, на кукурудзі досліджували ефективність продукту Thio-Sul® у двох основних найбільш поширених умовах вирощування цієї культури: на посушливих ґрунтах та полях із достатнім зволоженням.

У посушливих умовах Полтавської області було проаналізовано результати, отримані в господарствах ТОВ «ПКЗ-Агро» (табл. 1) і СВК «Перемога» (табл. 2).

Таблиця 1. Ефективність продукту Thio-Sul® при вирощуванні кукурудзи (ДКС 3939), ТОВ «ПКЗ-Агро», 2019 р.Результати застосування Thio-Sul® у 2019–2020 роках-1Як показують результати виробничих досліджень у 2019–2020 роках, норма внесення 26–30 кг/га продукту Thio-Sul® у посушливих умовах Полтавської області здатна гарантовано забезпечувати приріст врожаю на рівні від 0,35 т/га (+4%) до 0,44 т/га (+6%) зерна стандартної вологості.

Таблиця 2. Ефективність продукту Thio-Sul® при вирощуванні кукурудзи (ДКС 4351), СВК «Перемога», 2020 р.Ефективність застосування продукту Thio-Sul® на кукурудзі в умовах достатнього зволоження визначали у господарстві ФГ «Корсойл-Агро», Волинська область (табл. 3).

Таблиця 3. Ефективність продукту Thio-Sul® при вирощуванні кукурудзи (ДКС 4014), ФГ Корсойл-Агро, 2019 р.Як бачимо, застосування продукту Thio-Sul® в умовах достатнього зволоження гарантовано дає більшу прибавку порівняно з посушливими умовами + 1,2 т/га (+10%).

Не менш вражаючі результати було отримано у 2019 році при застосуванні продукту Thio-Sul® на ріпаку гібрида Верітас КЛ в умовах Дніпропетровської області, ТОВ ДВК (табл. 4).

Таблиця 4. Ефективність продукту Thio-Sul® при вирощуванні озимого ріпаку (Верітас КЛ), ТОВ ДВК, 2019 р.Результати застосування Thio-Sul® у 2019–2020 роках-2Додаткова прибавка на ріпаку при нормі внесення 20 л/га становила 0,5 т/га (+17%), на ділянках із внесенням Thio-Sul® також спостерігалося пролонговане цвітіння.

Дослідження ефективності продукту Thio-Sul® на сої в умовах достатнього зволоження проводили 2019 року в господарстві ТОВ «Агро-Олімп 2006», Київська область. Отримані показники наведено у табл. 5.

Таблиця 5. Ефективність продукту Thio-Sul® при вирощуванні сої (ЕС Ментор), ТОВ «Агро-Олімп 2006», 2019 р.Результати застосування Thio-Sul® у 2019–2020 роках-3Отже, на сої в умовах достатнього зволоження існує пряма залежність між нормами внесення продукту Thio-Sul® та врожайністю сої. При нормі 100 кг/га продукту прибавка становила 0,4 т/га (+10%), при нормі внесення 75 кг/га – 0,3 т/га (+8%).

Результати незалежних дослідів, проведених у 2020 році компанією Tessenderlo Kerley у Миколаївській та Київській областях, показали, що додавання Thio-Sul® до розчину КАС забезпечує прибавку врожайності на озимій пшениці навіть при внесенні на 20% менше загального азоту порівняно з контролем. Це досягається завдяки суттєвому зменшенню непродуктивних втрат азоту та додатковому забезпеченню рослин пролонгованою сіркою.

Таблиця 6. Ефективність продукту Thio-Sul® при вирощуванні озимої пшениці (Мудрість Одеська), Миколаївська область, 2020 р.Таблиця 7. Ефективність продукту Thio-Sul® при вирощуванні озимої пшениці (Фабіус), Київська область, 2020 р.Додаткова прибавка становила +3%, 0,32 т/га навіть при зменшенні загальної норми внесення азоту на 20% у варіанті з Thio-Sul®.

Додаткова прибавка становила +8%, 0,36 т/га навіть при зменшенні загальної норми внесення азоту на 20% у варіанті з Thio-Sul®.

Загальна прибавка на озимій пшениці на різних дослідах становила від 0,2 до 0,6 т/га – залежно від умов зволоження. Основним найбільш ефективним способом застосування Thio-Sul® на озимій пшениці є суміші з КАС-32 по мерзло-талому ґрунту.

Thio-Sul® – розчин тіосульфату амонію виробництва Tessenderlo Kerley. Це рідке азотно-сірчане добриво, що містить у своєму складі 12% азоту (N) та 26% сірки (S) (65% в перерахунку на сульфатну сірку SO3). Змішування Thio-Sul® із КАС суттєво зменшує непродуктивні втрати азоту, а також забезпечує культури пролонгованою сіркою та азотом впродовж усього періоду вегетації.

Всім бажаємо гарних і стабільних врожаїв із високими прибутками!

*Усі розрахунки та норми внесення у статті мають лише інформаційний зміст і рекомендаційний характер.

**Орієнтовна вартість продукту Thio-Sul® на час написання статті стано­вить 18,50 грн за кг (24,60 грн за л).

Микита Суворов, канд. с.-г. наук, менеджер із розвитку напряму «Спеціальні та мікродобрива», відділ технологічної підтримки, ТОВ «Фірма Ерідон»; Євген Луговський, менеджер із агрономії Tessenderlo Kerley International

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2021

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Ще раз про форми фосфору, або як обрати якісний продукт

Технології вирощування сільськогосподарських культур стрімко розвиваються в...

Как повысить эффективность калийных удобрений

Агрономическая эффективность калийных удобрений – это прибавка...

Погода

Kyiv
туман
0.4 ° C
1 °
-0.2 °
98 %
0.5kmh
90 %
Пн
3 °
Вт
3 °
Ср
1 °
Чт
3 °
Пт
9 °