16 Вересня 2021

Результати застосування Thio-Sul® у 2019–2020 роках

В епоху тотального курсу на підвищення економічної ефективності агровиробники більшості країн світу (в тому числі й США) починають замислюватись про збільшення ефективності добрив, які вносять при вирощуванні сільськогосподарських культур. Визначальним чинником оптимізації технології вирощування є зменшення непродуктивних втрат азоту з азотних добрив при вирощуванні таких азотофільних культур, як зернові-колосові, кукурудза, соя.

Одним із таких продуктів, здатних збільшити біологічну доступність для рослин азоту з добрив, є Thio-Sul® (тіосульфат амонію від Tessenderlo Kerley). Завдяки рідкій формуляції його легко змішувати з одним із найбільш поширених рідких азотних добрив – карбамідо-аміачною сумішшю (КАС).

Історія застосування Thio-Sul® у сільськогосподарському виробництві на території Сполучених Штатів Америки на сьогодні налічує кілька десятків років. Цей продукт також широко застосовується на території Європейського союзу, зокрема, у Франції та Бельгії, а у Швеції тіосульфат амонію майже завжди додають у КАС при внесенні, щоб зменшити непродуктивні втрати азоту.

За два роки виробничої практики використання в Україні Thio-Sul® продемонстрував високу ефективність у збільшенні доступності азоту з рідких азотних добрив. Особливо актуальний цей продукт при вирощуванні кукурудзи, озимого ріпаку, озимої пшениці та сої.

Читати по темі: Роль азотно-сірчаного живлення в розвитку кукурудзи

На території України було проведено низку досліджень ефективності тіосульфату амонію, результати яких представлено в таблицях нижче.

Так, на кукурудзі досліджували ефективність продукту Thio-Sul® у двох основних найбільш поширених умовах вирощування цієї культури: на посушливих ґрунтах та полях із достатнім зволоженням.

У посушливих умовах Полтавської області було проаналізовано результати, отримані в господарствах ТОВ «ПКЗ-Агро» (табл. 1) і СВК «Перемога» (табл. 2).

Таблиця 1. Ефективність продукту Thio-Sul® при вирощуванні кукурудзи (ДКС 3939), ТОВ «ПКЗ-Агро», 2019 р.Результати застосування Thio-Sul® у 2019–2020 роках-1Як показують результати виробничих досліджень у 2019–2020 роках, норма внесення 26–30 кг/га продукту Thio-Sul® у посушливих умовах Полтавської області здатна гарантовано забезпечувати приріст врожаю на рівні від 0,35 т/га (+4%) до 0,44 т/га (+6%) зерна стандартної вологості.

Таблиця 2. Ефективність продукту Thio-Sul® при вирощуванні кукурудзи (ДКС 4351), СВК «Перемога», 2020 р.Ефективність застосування продукту Thio-Sul® на кукурудзі в умовах достатнього зволоження визначали у господарстві ФГ «Корсойл-Агро», Волинська область (табл. 3).

Таблиця 3. Ефективність продукту Thio-Sul® при вирощуванні кукурудзи (ДКС 4014), ФГ Корсойл-Агро, 2019 р.Як бачимо, застосування продукту Thio-Sul® в умовах достатнього зволоження гарантовано дає більшу прибавку порівняно з посушливими умовами + 1,2 т/га (+10%).

Не менш вражаючі результати було отримано у 2019 році при застосуванні продукту Thio-Sul® на ріпаку гібрида Верітас КЛ в умовах Дніпропетровської області, ТОВ ДВК (табл. 4).

Таблиця 4. Ефективність продукту Thio-Sul® при вирощуванні озимого ріпаку (Верітас КЛ), ТОВ ДВК, 2019 р.Результати застосування Thio-Sul® у 2019–2020 роках-2Додаткова прибавка на ріпаку при нормі внесення 20 л/га становила 0,5 т/га (+17%), на ділянках із внесенням Thio-Sul® також спостерігалося пролонговане цвітіння.

Дослідження ефективності продукту Thio-Sul® на сої в умовах достатнього зволоження проводили 2019 року в господарстві ТОВ «Агро-Олімп 2006», Київська область. Отримані показники наведено у табл. 5.

Таблиця 5. Ефективність продукту Thio-Sul® при вирощуванні сої (ЕС Ментор), ТОВ «Агро-Олімп 2006», 2019 р.Результати застосування Thio-Sul® у 2019–2020 роках-3Отже, на сої в умовах достатнього зволоження існує пряма залежність між нормами внесення продукту Thio-Sul® та врожайністю сої. При нормі 100 кг/га продукту прибавка становила 0,4 т/га (+10%), при нормі внесення 75 кг/га – 0,3 т/га (+8%).

Результати незалежних дослідів, проведених у 2020 році компанією Tessenderlo Kerley у Миколаївській та Київській областях, показали, що додавання Thio-Sul® до розчину КАС забезпечує прибавку врожайності на озимій пшениці навіть при внесенні на 20% менше загального азоту порівняно з контролем. Це досягається завдяки суттєвому зменшенню непродуктивних втрат азоту та додатковому забезпеченню рослин пролонгованою сіркою.

Таблиця 6. Ефективність продукту Thio-Sul® при вирощуванні озимої пшениці (Мудрість Одеська), Миколаївська область, 2020 р.Таблиця 7. Ефективність продукту Thio-Sul® при вирощуванні озимої пшениці (Фабіус), Київська область, 2020 р.Додаткова прибавка становила +3%, 0,32 т/га навіть при зменшенні загальної норми внесення азоту на 20% у варіанті з Thio-Sul®.

Додаткова прибавка становила +8%, 0,36 т/га навіть при зменшенні загальної норми внесення азоту на 20% у варіанті з Thio-Sul®.

Загальна прибавка на озимій пшениці на різних дослідах становила від 0,2 до 0,6 т/га – залежно від умов зволоження. Основним найбільш ефективним способом застосування Thio-Sul® на озимій пшениці є суміші з КАС-32 по мерзло-талому ґрунту.

Thio-Sul® – розчин тіосульфату амонію виробництва Tessenderlo Kerley. Це рідке азотно-сірчане добриво, що містить у своєму складі 12% азоту (N) та 26% сірки (S) (65% в перерахунку на сульфатну сірку SO3). Змішування Thio-Sul® із КАС суттєво зменшує непродуктивні втрати азоту, а також забезпечує культури пролонгованою сіркою та азотом впродовж усього періоду вегетації.

Всім бажаємо гарних і стабільних врожаїв із високими прибутками!

*Усі розрахунки та норми внесення у статті мають лише інформаційний зміст і рекомендаційний характер.

**Орієнтовна вартість продукту Thio-Sul® на час написання статті стано­вить 18,50 грн за кг (24,60 грн за л).

Микита Суворов, канд. с.-г. наук, менеджер із розвитку напряму «Спеціальні та мікродобрива», відділ технологічної підтримки, ТОВ «Фірма Ерідон»; Євген Луговський, менеджер із агрономії Tessenderlo Kerley International

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2021

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

РКД – технологія має значення

Сьогоднішня ситуація на ринку добрив, як ніколи,...

Мікроелементи в живленні озимих. Доцільність застосування

Використання мікродобрив у технологіях вирощування польових культур...

Погода

Kyiv
чисте небо
14.3 ° C
16.2 °
14 °
72 %
2kmh
0 %
Чт
16 °
Пт
20 °
Сб
17 °
Нд
17 °
Пн
10 °