Стан посівів пізніх сільськогосподарських культур

57
Стан посівів пізніх сільськогосподарських культур

Агрометеорологічні умови протягом останнього тижня були задовільними для завершення вегетації та достигання пізніх культур, хоча і не на всій території країни.

Моніторингове обстеження посівів кукурудзи та оцінка її морфобіологічного стану показали, що у рослин цієї культури (але лише за оптимальної зональної густоти стояння, доброго фітосанітарного стану посівів та вологозабезпечення), залежно від строку сівби та біологічних особливостей гібридів різних груп стиглості, продовжується період достигання зерна.

На деяких площах південних, північних та центральних областей відмічається денне в’янення рослин, пожовтіння листя та качанів кукурудзи. За інформацією Інституту сільського господарства Північного Сходу НААН (Сумська обл.), у посівах кукурудзи було виявлено рослини, запилення яких відбувалося під час стресу (тривала посуха з середини вегетативного розвитку до початку наливу зерна), тому сформувалися качани, частка зерен яких невиповнена, або взагалі качан не сформувався. Температурні стреси у фазі 8-12 листків сприяли пальчастості качана (формування кількох генеративних пагонів з одного вузла  декілька качанів розвиваються на одній спільній ніжці). Деякі з них містять приплюснуте недорозвинене зерно або взагалі без зерна.

За даними ННЦ «Інститут землеробства НААН», посіви гречки та проса знаходяться переважно у задовільному стані. Посіви гречки та ранньостиглі сорти проса перебувають у фазі «достигання». При обстеженні посівів цих культур виявлено низький відсоток виповнення зерна у генеративних органах. На окремих площах цей показник становить менше 50%. Висота рослин гречки знаходиться у межах від 65 до 106 см, проса – від 65 до 98 см.

Посіви зернового сорго знаходяться переважно у доброму стані, висота рослин – від 108 до 122 см, на відміну від інших культур ознак дефіциту вологи у рослин не виявлено. Залежно від сорту (гібриду), сорго проходить фазу «цвітіння», іноді відмічається «початок наливу зерна». Довжина волоті становить 22-27 см.

Посіви ультраскоростиглих сортів сої на даний час перебувають переважно у доброму стані, за висоти рослин від 55 до 72 см. Рослини цієї групи знаходяться на заключному етапі достигання. На одній рослині сформовано у середньому від 14 до 18 бобів по 2 насінини у кожному. Середньостиглі сорти сої перебувають у фазі «налив бобів», в окремих рослин відмічено фазу «початок дозрівання». Кількість бобів на рослині сягає 16-22 шт. із двома (рідше однією) насіниною у кожному. Найгірша ситуація на площах, відведених під сорти з пізнішим терміном достигання. Рослини продовжують цвісти, особливо у верхній і середній частині стебла (на нижній частині відмічено налив зерна). Внаслідок жаркої погоди у сортів цієї групи стиглості спостерігається високий відсоток абортації квіток (60-80% від загальної кількості). На цей час у більшості сортів цієї групи на рослинах сформовано 5-7 бобів і по 1 (рідше 2) повноцінній насінині у кожному.

Посіви соняшнику знаходяться у пригніченому стані, відмічається значна втрата тургору, передчасне відмирання нижніх ярусів листків. Здатними до фотосинтезу залишалися лише верхні 3-5 листків. Завдяки опадам, які пройшли протягом останніх днів, рослини частково відновили тургор та продовжують вегетацію. Висота рослин становить від 1,5-1,7 м (ранньостиглі гібриди) до 1,9-2,3 м (середньо- та пізньостиглі). Ранньостиглі гібриди перебувають у фазі «достигання насіння» (на окремих площах вологість насіння сягає 13-15 %). У пізньостиглих гібридів продовжується фаза «формування насіння». Розміри кошика варіюють залежно від гібридів та умов вирощування від 10-12 до 25-30 см.

У цукрових буряків триває ріст на набір ваги коренів. Стан рослин задовільний.

naas.gov.ua

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram