Чисті поля восени – чистий прибуток улітку!

603
Чисті поля восени – чистий прибуток улітку!

На вирощування озимої пшениці впливає безліч технологічних чинників: комплекс агротехнічних операцій, починаючи з якісної підготовки ґрунту та насіння, підбору норми висіву та дози мінеральних добрив, технології посіву тощо. Скептичних думок із цього приводу також існує чимало, і кожна з них має право на життя.

Для прийняття рішення важливо передусім усвідомити необхідність таких інвестицій в посів у вигляді гербіциду вже з осені. А наявність у полі здорових із нормально сформованим продуктивним стебло­стоєм на одиниці площі рослин, які будуть потенціалом нашого урожаю, цьому тільки сприятиме.

Коли перед нами постає питання вибору гербіциду, ми зупиняємось на препаратах, які мають пролонговану ґрунтову дію і будуть довготривалими та більш ефективними, що, у свою чергу, забезпечить надійний контроль широкого спектру бур’янів до збирання врожаю культури. Адже саме бур’яни спричиняють зростання витрат на вирощування культур за рахунок проведення захисних заходів, що становить близько 10–15% усіх затрат у технології, тобто потенційні втрати від бур’янів найвищі серед усіх шкодочинних факторів.

Потенційні втрати урожаю внаслідок впливу шкодочинних факторів
Потенційні втрати урожаю внаслідок впливу шкодочинних факторів

Все це пояснюється здатністю до жорсткої конкуренції з боку бур’янів по відношенню до культурних рослин за чинники життя – світло, воду, поживні речовини. Бур’яни випереджають в рості культурні рослини, затінюють їх, викликають світлове голодування і знижують продуктивність фотосинтезу, спричиняють вилягання зернових культур, що знижує урожайність і якість продукції та зумовлює зростання втрат при збиранні врожаю.

Так, буркун жовтий у 1,5, а пирій повзучий – у 2,5 разу більше засвоюють води із ґрунту, ніж озима пшениця. Осот рожевий використовує запаси азоту та фосфору з ґрунту в 1,5 разу, а калію – в 4 рази більше, ніж зернові колосові культури. Високий транспіраційний коефіцієнт багатьох видів бур’янів (до 800–1000) зумовлює дефіцит вологи для культурних рослин завдяки будові своєї кореневої системи, яка може глибше проникати у ґрунт і забирати звідти вологу й поживні речовини.

Ще одна із проблем, яку можуть спричинити окремі види березки польової, гірчаку березковидного, підмаренника чіпкого, – це вилягання посівів.

Пропозицій щодо вирішення цих проблем на сучасному ринку ЗЗР дуже багато, і часто господарнику складно зробити правильний вибір. Одним із рішень для контролю широколистих видів є новий гербіцид Чеккер® Xtend, який з’явився у портфоліо компанії «Байєр» у 2019 році. Препарат відрізняється від інших пропонованих на ринку рішень наявністю трьох складових і антидоту, дві з яких – амідосульфурон і йодо­сульфурон – мають системні вла­стивості, здатні до транслокації та добре поглинаються листям і пересуваються в акропетальному й базипітальному напрямках у різні органи рослини. Завдяки системній рухливості (флоемно-ксилемна дія) діючі речовини проникають в усі частини рослини і накопичуються в точках росту, включаючи «сплячі» (бічні) бруньки й тим самим блокують розвиток бур’янів.

Особливості дії компонентів гербіциду Чеккер® Хtend. Поглинання діючих речовин та їх рух в рослині
Особливості дії компонентів гербіциду Чеккер® Хtend. Поглинання діючих речовин та їх рух в рослині

Третій компонент – дифлюфенікан – це речовина, яка має здатність проникати через коріння, стебло, колеоптиль та листки, адсорбується переважно проростками і має обмежену здатність пересуватися по рослині. Крім того, за допомогою дифлюфенікану на поверхні ґрунту утворюється стійка плівка-екран, що перешкоджає сходам нових бур’янів як навесні, так і восени.

А четверта складова препарату – мефенпір-діетил – антидот, який сприяє швидкому розкладу амідосульфурону і йодосульфурону в культурних рослинах, оброблених препаратом, тим самим забезпечуючи високу селективність, м’якість дії по відношенню до культурної рослини і виключає прояв фітотоксичності. У тканинах бур’янів мефенпір-діетил, як правило, не активний і не проявляє своєї захисної дії на бур’яни, тому вони легко контролюються гербіцидом.

Мефенпір забезпечує захист пшениці, але при цьому не захищає бур’яни
Мефенпір забезпечує захист пшениці, але при цьому не захищає бур’яни

Повернімось безпосередньо до теми осіннього гербіцидного захисту. Спектр бур’янів восени на посівах озимої пшениці досить широкий: підмаренник чіпкий, волошка синя, грицики звичайні, талабан польовий, мак польовий, ріпак падалиця тощо. Оптимальним рішенням для їх контролю буде новий гербіцид Чеккер® Xtend, використання якого в фазу трьох листків озимої пшениці дає можливість отримати високоефективний контроль. Рівень контролю цих видів становить понад 90%. За рахунок чого ж відбувається їх контроль? При потраплянні препарату на вегетуючу масу бур’янів останні припиняють свою вегетацію. Частина препарату залишається на поверхні ґрунту, за умов низьких температур, які настають у цей період, його компоненти зберігаються впродовж зими у верхніх шарах. Навесні, коли температура підвищується, комбінація починає проявляти свою дію на бур’яни, що проростають. Таким чином, від самого початку весняного відростання озимих зернових бур’яни знищуються завдяки дії гербіциду.

Ефективність гербіциду Чеккер® Xtend проти падалиці ріпаку Агро Арена Південь, 2019 р.
Ефективність гербіциду Чеккер® Xtend проти падалиці ріпаку Агро Арена Південь, 2019 р.

Нинішній весняний сезон показав, наскільки важливо контролювати бур’яни з осені. Відносно тепла та м’яка зима з відсутнім сніговим поривом створила умови для доброї перезимівлі рослинам бур’янів, які навіть взимку продовжували свою вегетацію. Низькі весняні температури впродовж затяжної весни не давали можливості аграріям нормально використати страхові весняні гербіциди, яким потрібен температурний режим від +8°С, оскільки при нижчих вони втрачають ефективність. Часто навіть після запланованої гербіцидної обробки вже купленими продуктами у цьому сезоні виробники змушені були додатково купувати гербіцид для можливості застосування у пізніші строки. Часто таким засобом був Гроділ® Максі, який можна використовувати навіть до виходу прапорцевого листка завдяки наявності у його складі антидоту.

Ефективність гербіциду Чеккер® Xtend (Україна, 2015 р.), ВВСН 13
Ефективність гербіциду Чеккер® Xtend (Україна, 2015 р.), ВВСН 13

Водночас, окрім нового рішення Чеккер® Xtend, для захисту зернових з осені у компанії «Байєр» є ще одна надійна комбінація препаратів Гроділ® Максі та Зенкор® Ліквід.

Ще одне питання стосується строків використання препаратів на посівах озимої пшениці. Коли це краще робити? Як відомо, на ранніх стадіях розвитку пшениця найбільш уразлива в конкурентній боротьбі за життєво необхідні ресурси – вологу, поживні елементи, тому в цей час важливо не допустити переростання бур’янів і рослин пшениці, оскільки на ранніх стадіях розвитку культури, до змикання рядків, переважна кількість препарату все ж таки потрапляє на бур’яни. Важливим аргументом є й те, що чим молодші бур’яни, тим більше вони чутливі до дії гербіциду та легше ним контролюються і менші втрати урожаю спричиняють.

В останні роки значно збільшилася засміченість посівів озимої пшениці метлюгом звичайним, який добре помітний тільки перед збиранням врожаю, що значно ускладнює цей процес. Тому дуже важливо провести захисні гербіцидні обробки посівів озимої пшениці на ранніх етапах розвитку культури.

Якщо говорити про використання суміші Гроділ® Максі та Зенкор® Ліквід, то найкращим часом для проведення такої обробки є фази від трьох листків у культури до початку кущіння. Окрім того, вкрай необхідно таку обробку закінчити за 1–2 тижні до припинення вегетації культури чи різкого пониження температури до мінусових показників. Зазвичай у конкурентних продуктів основною вимогою є саме застосування у ранні фази проти деяких бур’янів, оскільки переростання останніх призводить до втрати контролю над ними, що робить складним процес контролю інших видів, які з’являться пізніше. При використанні суміші Гроділ® Максі та Зенкор® Ліквід вдається уникнути цих проблем завдяки наявності надійних ДР у Гроділ® Максі, які здатні контролювати навіть бур’яни, які вже пройшли ювеніальні фази свого розвитку. Комбінація Гроділ® Максі та Зенкор® Ліквід спричиняє подвійну дію на бур’яни: через листя та через ґрунт.

Ефективність гербіцидної системи захисту озимої пшениці за осіннього застосування (осінь 2014), фото весна 2015 року
Ефективність гербіцидної системи захисту озимої пшениці за осіннього застосування (осінь 2014), фото весна 2015 року

При застосуванні комбінації препаратів, яка діє проти вегетуючих бур’янів, а також потрапляє на поверхню ґрунту, діючі речовини препаратів розкладаються у ґрунті мікробіологічним шляхом. За умов низьких температур, які настають у цей період, активність мікроорганізмів знижується і настає період спокою, діючі речовини зберігаються впродовж зими у верхніх шарах ґрунту.

Навесні, коли температура підвищується, комбінація починає проявляти свою дію на бур’яни, що проростають. Таким чином, від самого початку весняного відростання озимих зернових бур’яни знищуються завдяки дії комбінації гербіцидів.

Порівняння ефективності гербіцидів Гроділ Максі + Зенкор Ліквід з основними конкурентами
Порівняння ефективності гербіцидів Гроділ Максі + Зенкор Ліквід з основними конкурентами

Підбиваючи підсумок, хотілось би навести кілька аргументів на користь використання гербіцидного захисту восени. Насамперед це вплив на біологічні чинники розвитку пшениці, оскільки восени відбувається закладання важливих елементів урожаю.

Забур’янення в цей період впливає на формування врожайності, навіть якщо його буде ліквідовано навесні, а на ранніх стадіях розвитку пшениця найбільш уразлива в конкурентній боротьбі, тож важливо вчасно позбутися бур’янів. Відомо також, що рівень розвитку рослин восени визначає їх здатність переносити зимові стреси. Пригнічення внаслідок конкуренції з бур’янами підвищує ризики зимівлі.

Окрім цього, перевага є ще й у технологічній стороні, оскільки на ранніх стадіях розвитку культури більша кількість препарату потрапляє на бур’яни, а чим вони молодші, тим чутливіші до дії гербіциду. Знищення бур’янів, які ростуть у міжряддях, сприяє поліпшенню прогрівання ґрунту, а отже, краwщому розвитку культури. А що вже говорити про економічні чинники!

Використання бур’янами мінеральних добрив, які були призначені для культури, призводить до недоотримання врожаю та додаткових витрат на добрива та пальне. Варто також пам’ятати, що швидкий посилений розвиток бур’янів, «підживлених» добривами, ускладнює подальший процес їх контролю.

Розкриваємо потенціал зернових культур з осені. Зберігаємо врожай разом із гербіцидами ТОВ «Байєр».

Юрій Шувакін, менеджер із зернових культур та сої ТОВ «Байєр», Yuriy.shuvakin@bayer.com

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2020

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram