16 Січня 2022

СТОВ «АФ Маяк»: «Ми зацікавлені в найкращих продуктах»

Перше жовтня, на демоділянках СТОВ «АФ Маяк», що на Черкащині, людно як ніколи – тут збирають кукурудзу та соняшник. Робота затяглася допізна, адже висіяно аж 110 гібридів різної селекції. Але гості господарства – представники насіннєвих компаній, гібриди яких проходили випробування, не роз’їжджаються, пильно стежать за збиранням кожної окремої ділянки. Вагу чергового гібрида фіксують на електронних вагах, що встановлені просто в полі. Певна річ, емоційно коментують кожен показник.

Нарешті останній гібрид соняшнику – Бельведер бренду DEKALB® зібрано! За попередніми підрахунками, він і виявився «переможцем змагання» – вродив 4,52 т/га. Звісно, ці результати дещо відкоригуються після визначення залікової ваги. Але з тим, що Бельведер – основний претендент на місце в товарних посівах, головний агроном господарства Максим Нечипоренко вже визначився.

БУТИ НА КРОК ПОПЕРЕДУ

– Наше господарство зацікавлене в найкращих продуктах, які пропонує ринок, щоб завжди бути на крок попереду. Але перш ніж увести гібриди до сівозміни чи ЗЗР до системи захисту, ми тестуємо їх на демоділянках.

Цього року висіяли 75 гібридів кукурудзи та 35 гібридів соняшнику різної селекції, серед яких і гібрид Бельведер бренду DEKALB®. Засівали демоділянки 19–20 травня, сходи отримали рівномірні, соняшник розвивався добре, оскільки й температурний режим був сприятливим, і вологи вдосталь. Витримав навіть неабиякі випробування: коли проводили гербіцидний захист ділянки кукурудзи, розташованої поряд із соняшником, гербіцидом частково накрило й Бельведер.

Спершу гібрид був дещо пригнічений – думали, взагалі не відійде, але згодом вирівнявся і активно продовжував вегетувати. На кінець вегетації був у доброму стані, кошик виповнений. Зважаючи на отримані результати, наступного року плануємо Бельведер посіяти в товарному посіві.

Не менш обнадійливі перспективи й у гібридів кукурудзи бренду DEKALB® – ДКС 4943 (ФАО 390), ДКС 5075 (ФАО 410), ДКС 5007 (ФАО 440), які з-поміж інших на демоділянках показали найвищу врожайність (понад 10 т/га в перерахунку на базову вологість), а також швидку вологовіддачу, – їхнє місце в сівозміні вже визначено.

– Гібриди бренду DEKALB® – це кукурудза номер 1 в Україні, на мою думку, їй немає рівних як за врожайністю, так і за вологовіддачею, – говорить головний агроном. – Тож вони завжди присутні в нашій сівозміні.

У структурі посівних площ господарства кукурудза займає вагоме місце – 2700 га на зерно, 500 га на силос. Кукурудзу вирощуємо і на богарі, й на зрошенні. Технологію застосовуємо однакову: проводимо глибоке рихлення на 40–45 см, під основний обробіток даємо діамофос або NPK 16:16:16 по 150–200 кг/га. Навесні вносимо безводний аміак по 100 кг/га, закриваємо вологу важкими боронами, проводимо культивацію і сіємо. Але різниця в урожайності може сягати до 40%.

У виборі гібридів кукурудзи для вирощування на зрошенні та богарі в нашому регіоні найважливішими характеристиками є врожайність і вологовіддача. Якщо вирощуємо на поливі, обираємо гібриди з більшим ФАО – вони більш врожайні. На богарі, зокрема, на болотистій місцевості чи осушених землях, сіємо гібриди з меншим ФАО – там вони швидше достигають, краще віддають вологу.

НЕ ЧЕКАЮЧИ МИЛОСТІ

СТОВ «АФ Маяк» – господарство, відоме далеко за межами області. Одне з найкращих в країні, як то кажуть, з історією, яка веде початок іще з радянських колгоспних часів. Його керівник Герой України Микола Васильченко зумів не тільки зберегти своє дітище в період розпаду СРСР, а й модернізувати його, розширити та урізноманітнити виробництво, розвинути місцеву інфраструктуру.

Перефразовуючи відоме висловлювання Івана Мічуріна, у «Маяку» не чекають милості від природи, а роблять усе задля досягнення найкращого результату. Так, на молочній фермі встановили доїльну залу БОУ-МАТІК американського виробництва, щоб підвищити надої, реконструювали свинокомплекс, щоб нарощувати поголів’я свиней та одержувати високі середньодобові прирости, а на половині оброблюваних площ (4 тис. га) встановили систему зрошення, щоб гарантовано отримувати високі врожаї.

За словами Максима Нечипоренка, цього року в СТОВ «АФ Маяк» усі культури вродили добре: кукурудза на зерно дала в середньому близько 10 т/га, кукурудза на силос – по 37 т/га, соняшник – 3,6 т/га, пшениця озима – 6,7 т/га, ячмінь ярий – 4,4 т/га, жито на зелений корм – 16 т/га. Звісно, погода неабияк посприяла тому, щоб культури змогли розкрити свій потенціал урожайності, але дотримання технології має не менше значення.

– Якщо вчасно не проводити технологічні операції, не вносити достатню кількість мінеральних та органічних добрив, не проводити хімічний захист, то навіть на наших чорноземах результату не отримаємо, – переконаний головний агроном. – Тому ми практикуємо інтенсивну технологію вирощування, не економимо на добривах, на системі захисту, бо хочемо отримати добрі врожаї. Наприклад, складаючи систему захисту, обираємо переважно оригінальні препарати. 25% препаратів захисту – це продукти компанії «Байєр». Зазвичай це засоби з кількома діючими речовинами, які по-різному діють на цільовий об’єкт, що робить їх більш ефективними та економічно вигідними.

ЗАХИСТ ЗЕРНОВИХ

Оскільки СТОВ «АФ Маяк» має розвинене тваринництво, то до захисту зернових, які є сировиною для виготовлення комбікормів, тут – особлива увага. Адже зерно, уражене грибками, які продукують мікотоксини, – одна з найбільших небезпек для здоров’я тварин. Тож, наприклад, фунгіцидний та інсектицидний захист пшениці тут проводять тричі – у фазу виходу в трубку, по прапорцевому листку та по цвітінню колоса.

Читати по темі: Проблема швидкої адаптації бур’янів до умов зростання

– Вже не один рік на зерновій групі використовуємо продукти від компанії «Байєр», – розповідає Максим Нечипоренко. – Вони себе показують дуже достойно, цілком нас задовольняють. Вони дорожчі за генеричні, але й більш ефективні, м’яко діють на культуру, краще розподіляються по листковій поверхні. Коли стоїть вибір: оригінальний чи генеричний продукт, ми віддаємо перевагу оригінальним. Наприклад, фунгіцид Фалькон® (тебуконазол, 167 г/л + триадименол, 43 г/л + спіроксамін, 250 г/л), хоч і давно на ринку, але він дійсно надійний, ми йому давно довіряємо. Це дуже важливо, адже чисті від хвороб листки відповідають за налив зерна – якщо вони будуть хворими, то рослина почне передчасно засихати і колос повністю не наповниться.

Сергій Путренков, менеджер з регіонального та дистрибуційного маркетингу ТОВ «БАЙЄР» (зліва) та Максим Нечипоренко, головний агроном СТОВ «АФ МАЯК» (справа)
Сергій Путренков, менеджер з регіонального та дистрибуційного маркетингу ТОВ «БАЙЄР» (зліва) та Максим Нечипоренко, головний агроном СТОВ «АФ МАЯК» (справа)

Щоб прибрати основних шкідників на пшениці, у фазу кінець кущіння – початок виходу в трубку ми додаємо в бакову суміш із Фалькон® контактно-системний інсектицид Коннект®. Його переваги – пролонгована дія завдяки двом діючим речовинам (імідаклоприд, 100 г/л та бета-цифлутрин, 12,5 г/л). Одна знищує шкідника відразу, друга, потрапивши всередину рослини, – через певний час, коли сисний шкідник захоче поживитися її соком. За словами головного агронома, Коннект® чудово справляється зі своїм завданням.

КОНТРОЛЬ БУР’ЯНІВ

Від бур’янів посіви пшениці також захищають гербіцидом від компанії «Байєр». Посходовий гербіцид Гроділ® Максі (йодосульфурон, 25 г/л + амідосульфурон, 100 г/л + мефенпір-діетил (антидот), 250 г/л) вносять один раз навесні, після відновлення вегетації при встановленні стійких позитивних температур. Аграрій наголошує, що цієї весни були непрості умови для внесення гербіциду, більше вологи, але Гроділ® Максі з завданням впорався: внесений у нормі 100–110 г/га, він повністю знищив падалицю традиційного соняшника, підмаренник та інші широколисті, тож повторно проводити обприскування не довелося.

– В цьому році я планую Гроділ® Максі на пшениці внести восени. Оскільки він має ще й ґрунтову дію, то буде стримувати наступну хвилю бур’янів – тоді навесні можна зробити на одне внесення менше, – ділиться планами Максим Нечипоренко. – Це для нас дуже важливо, бо навесні багато роботи: треба вносити ріст­регулятор, фунгіцид, інсектицид. Тож, перенісши одну обробку на осінь, ми вивільнимо обприскувач для інших робіт. А бур’яни Гроділ® Максі триматиме до весни – ­я в цьому впевнений.

ЗАХИСТ КУКУРУДЗИ

Донедавна для захисту кукурудзи від бур’янів у господарстві використовували препарати на основі нікосульфурону та мезотріону, але оскільки вони можуть мати післядію на наступні в сівозміні культури – сою, соняшник, то цього року було прийнято рішення замінити їх на гербіцид Лаудіс® (темботріон 200 г/кг + ізоксадіфен (антидот) 100 г/кг), який такої післядії не має.

– Післясходовий гербіцид Лаудіс® ми внесли на площі 300 га, щоб підчистити деякі поля, – розповідає Максим Нечипоренко. – Власне, це директор переконав мене у тому, що його варто випробувати, бо ґрунтовий гербіцид Харнес® цього року, навіть незважаючи на дощову весну, показав себе чудово, промивання не було. На деяких площах взагалі посходовий гербіцид можна було не вносити, але деякі поля треба було підчистити – і Лаудіс® спрацював відмінно, впорався навіть із ваточником сирійським та канатником Теофраста, який доволі сильно засмічує наші поля. Тож наступного року його також будемо брати, адже після нього можна вирощувати різні культури і не перейматися післядією.

Наступного року в СТОВ «АФ Маяк» на кукурудзі планують випробувати ще одну новинку «Байєр» – гербіцид Мерлін® Флекс Дуо (ізоксафлютол, тербутилазин, ципросульфамід (антидот). Головного агронома він зацікавив тим, що має ґрунтову та контактну дію і ефективний проти всіх видів падалиці соняшнику в посівах кукурудзи. Саме цю здатність Максим Нечипоренко планує перевірити дослідним шляхом.

ЗАХИСТ СОНЯШНИКУ

Такий самий принцип дії – ґрунтовий і посходовий має й гербіцид Челендж® (аклоніфен 600 г/л), тож саме його обрали в господарстві для захисту соняшнику від бур’янів. Вносять препарат один раз у фазу 1–2 пари листків культури нормою 1,7–1,9 л/га.

СТОВ «АФ Маяк»1– Челендж® я неодноразово використовував навіть за схемою, де соняшник вирощували без ґрунтового гербіциду – він справляється із бур’янами, поле чисте, продукт –  супер, – ділиться враженнями головний агроном господарства. – Він завжди виправдовував наші сподівання: навіть коли спершу здається, що може не впоратися, пропустити деякі складні бур’яни, – згодом все одно їх забирає. На фазу бур’янів навіть не звертаємо уваги – знищує навіть дещо перерослі. Але в бакову суміш обов’язково додаємо прилипач Меро® EC810 по  0,4 л/га.

ПОДАЛЬШІ ПЛАНИ

Сезон-2021 майже закінчився, і в господарстві вже планують подальшу роботу. Так, цього року тут уперше посіяли озимий ріпак, серед обраних гібридів був і  ДК Сенсей бренду DEKALB®. Тож наступного року відшліфовуватимуть технологію вирощування. Надалі ж площі під ріпаком будуть розширювати до 300 га, вирощуватимуть на поливі – щоб гарантовано отримати сходи.

У планах також посилення захисту пшениці фунгіцидом Аскра® Xpro (біксафен, 65 г/л + флуопірам, 65 г/л + протіоконазол, 130 г/л) – цього року він був найкращим з-поміж інших досліджуваних на демоділянках фунгіцидів. Наступного сезону Аскра® Xpro вноситимуть на половині засіяних площ.

Соняшник відтепер захищатимуть фунгіцидами Фокс® (трифлоксістробін, 150 г/л + протіоконазол, 175 г/л) та Пропульс® (флуопірам, 125 г/л та + протіоконазол,  125 г/л) – саме вони виграли «фунгіцидне змагання» на демоділянці, тож тепер «працюватимуть» на товарних посівах.

– Цей сезон видався доволі нетиповим порівняно з попередніми, вологи було вдосталь, тож вимоги до захисту культур зросли, – говорить Максим Нечипоренко. – Але препарати «Байєр», як завжди, із завданням впоралися на відмінно, довели свою ефективність. Тому наші пріоритети залишаються незмінними – довіряємо тільки надійному виробникові!

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2021

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Погода

Kyiv
уривчасті хмари
-0.8 ° C
-0.7 °
-1.2 °
64 %
4kmh
40 %
Нд
-1 °
Пн
1 °
Вт
-2 °
Ср
-3 °
Чт
-0 °