Стимуляція росту на етапах проростання насіння — перший крок до кращих результатів

1367
Стимуляція росту на етапах проростання насіння — перший крок до кращих результатів

Незабаром розпочнеться посівна озимих культур. Минулого року вона проходила складно — через несприятливі умови, зокрема посуху. У деяких регіонах на багатьох площах не було отримано сходів. Як знизити ризики такої ситуації в нинішньому сезоні? Чим можна допомогти рослинам упоратися з можливими стресами?

Минулорічна посівна та очікування сходів озимих були досить стресовими і для культур, і для самих аграріїв. Спека та посуха позначились на посівах — у багатьох господарствах навіть тих регіонів, які зазвичай не вважалися посушливими, сходи отримували нерівномірні, слабкі. Подекуди господарям навіть довелося їх пересівати.

Чи цьогорічний сезон піднесе такі самі «сюрпризи» зараз важко сказати, але ризики досить високі — враховуючи останні тенденції у змінах клімату. Тому краще «перепильнувати», аніж покладатись на «удачу» чи сподіватися, що два роки поспіль ситуація не повториться. І починати піклуватись варто заздалегідь.

Проростання насіння — найголовніший етап у вирощуванні сільськогосподарських культур та отриманні високих та сталих врожаїв. На жаль, кліматичні умови в Україні змінюються в бік підвищення температур і зниження кількості опадів. Пам’ятаємо умови посівної кампанії 2019 року, коли по всій території України спостерігалася посуха. Аграрії стояли перед вибором сіяти чи не сіяти? І як результат, сходи з’явилися пізні, невирівняні, слабкі, а потім безсніжна зима та весняні морози. Багато площ озимих культур були пересіяні навесні.

Для того, аби зрозуміти, чим найкраще допомогти рослині на початкових етапах, потрібно згадати, які ж фізіологічні процеси відбуваються у цей період. При проростанні насіння зародок споживає запасні речовини зернівки. Для цього необхідно, щоб органічні речовини перейшли в розчинні форми. Такі перетворення відбуваються за рахунок роботи ферментів, які в свою чергу активуються фітогормонами групи гіберелінів. За достатньої кількості вологи гібереліни із зародка переходять в алейроновий шар епідермісу, де починають стимулювати синтез ферментів: для розчеплення крохмалю — α-амілазу, білків (протеїнів) — протеази, жирів — ліпази, ізоцетратліазу, нуклеїнових кислот — нуклеази.

Нуклеїнові кислоти активують синтез цитокініну, який відповідає за поділ клітин і ауксину, що забезпечує ріст клітини в довжину. Щойно розпочинається синтез гормонів, насіння починає проростати. Проростаючи, насіння посилено використовує вологу. Наприклад, насінина озимої пшениці у цей період використовує 55-60% вологи від своєї ваги. Спочатку росте зародковий корінець, а потім і колеоптиль. Зародковий корінець починає постачати воду та елементи живлення до зародка. Незалежно від розташування насінини у ґрунті, завдяки геотропізму, зародок росте вгору, а корінці вниз. Насінина при проростанні витрачає дуже багато енергії, і є способи, якими можна допомогти їй зберегти цю енергію.

Негативний вплив стресових факторів може знизити урожайність до 50%, а іноді призводити до повної загибелі рослин. Використання для обробки насіння антистресантів і стимуляторів росту дає можливість адаптувати рослини до стресових умов, що складаються на полі, а це, відповідно, і збереження потенційного врожаю.

У портфоліо «Агротехносоюзу» є декілька препаратів, що призначені для різних технологій вирощування озимих культур. Це ефективні продукти німецької якості, що вже добре проявили себе на полях українських аграріїв.

Зокрема, за стандартної технології вирощування компанія Агротехносоюз рекомендує Гуміфілд ВР-18 в. с. Це універсальний антистресант, що використовується для обробки насіння. Посилює опір рослин до стресів різної природи, стимулює розвиток кореневої системи, сприяє додатковому накопиченню пластичних речовин в озимих культур. Оптимальна норма застосування — 0,8 л/т насіння.

Якщо ж господарство вирощує озимі за інтенсивною технологією, то в цьому разі кращий варіант препарат Гуміфілд Форте Брікс в. с., розроблений спеціально для передпосівної обробки насіння. Екстракт морських водоростей у складі препарату забезпечує рослинам потужний старт, навіть за стресових умов, завдяки фітогормонам, альгіновій кислоті, полі— та олігосахаридам. Солі гумінових кислот сприяють розвитку потужної кореневої системи, збільшенню кількості кореневих волосків та посилюють їх всмоктуючу здатність. Препарат має пролонгований захист проростків від стресів різного походження до 2-3 справжніх листків. Норма внесення — 0,8 л/т насіння.

У ситуації, коли пізно зібрали попередник (пізнє дозрівання, або через непогоду), а сіяти все ж потрібно, радимо використовувати для обробки насіння стимулятор росту рослин Фульвітал Плюс з. п. нормою 0,2 кг/т насіння. Фульвові кислоти, які входять до складу препарату, є природним стимулятором росту. Разом з підібраним комплексом мікроелементів вони сприяють активному поділу клітин, чим стимулюють активний ріст проростків. А також посилюють імунітет рослин до хвороб та процеси фотосинтезу.

Завдяки застосуванню згаданих препаратів навіть у стресових умовах можна отримати дружні та вирівняні сходи, дати потужний старт рослинам на початкових етапах росту і розвитку, отримати гарно розвинену кореневу систему. А це вже перший крок до гарного врожаю.

Приклад застосування препарату Гуміфілд Форте Брікс в.с., 0,8 л/т в Тернопільській області.
Приклад застосування препарату Гуміфілд Форте Брікс в.с., 0,8 л/т в Тернопільській області

Під час проростання насіння був доданий стимулятор росту Гуміфілд Форте Брікс в.с. За рахунок внесень препарату отримали рівномірні сходи. Коренева система була більш розвинена, порівняно з рослинами із контрольних ділянок. Окрім передпосівної обробки насіння, було проведено три внесення по вегетації. У кінці сезону за рахунок застосування технології господарство отримало додаткового прибутку 121 євро/га.

Компанія «Агротехносоюз»

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram