26 Жовтня 2021

Турботи про врожай озимої пшениці у 2021 році

Початок сезону 2020/2021 р. для озимої пшениці в Харківській області видався досить складним. Посушливий передпосівний період у серпні – на початку вересня не дав змоги накопичити достатню кількість вологи у ґрунті для отримання сходів по більшості основних попередників: гороху, сої, кукурудзі, соняшнику. Лише на парових попередниках запаси вологи забезпечили не повне проростання насіння, що призвело до нерівномірності сходів, та слабкий ріст рослин. Впродовж вересня і першої половини жовтня опадів не було. Це ще раз засвідчило, що в умовах Кегичівського району Харківської області передпосівна підготовка ґрунту має бути спрямована на збереження вологи. Але після кукурудзи та соняшнику з великою кількістю пожнивних решток цього добитись практично неможливо. Тому на таких полях лише пряма сівба спеціальними сівалками відразу після збирання врожаю попередника може забезпечити отримання повноцінних сходів.

Однак і це не є гарантією хорошого росту та розвитку рослин, тож ми віддали перевагу більш надійній технології – сівбі перед або після поливу зрошувальними машинами Zimmatic і Valley. Перші з них більш рівномірно зволожують посівний шар ґрунту за норми поливу 300 м3/ га. Після гороху, кукурудзи та соняшнику на площах, оброблених новим агрегатом Top Down, вдалося дуже добре подрібнити пожнивні рештки, рівномірно загорнути їх у ґрунт. Водночас ґрунт, оброблений на глибину 15 см, без дощів пересох і потребував поливу.

Турботи про врожай озимої пшениці у 2021 році-1Турботи про врожай озимої пшениці у 2021 році-2На поливних полях після гороху вдалося отримати дружні сходи сортів Ліль, Лаваль, Турі. Їх рослини добре росли і розвивались, у зиму ввійшли розкущеними – по 4–5 пагонів та сформованою кореневою системою. На цих полях при посіві внесено 1,5 ц/га нітроамофоски N24P24K24 і проведено осіннє підживлення аміачною селітрою №52 1,5 ц/ га у фазу кущіння. Посіяні після кукурудзи на поливних землях сорти Бріон, Турі, Верден також активно росли і розвивались. На полях після соняшнику, оброблених агрегатом Top Down та за поливу нормою 300 м3/ га отримано дружні сходи сортів озимої пшениці Кан, Орлеан і стандарту з повною густотою посіву й кущистістю 4–5 пагонів.

На парах без поливу сходи сортів Ліль і Лаваль були нерівномірними, але після дощу, який випав 17 жовтня, сходи доповнились, їх густота становила 430–450 шт./м2 і рослини розкущились.

Більш складним був і залишається стан рослин озимої пшениці сортів Ліль і Лаваль, посіяних по гороху без поливу: повні сходи вдалось отримати лише після дощів, які випали у другій половині жовтня. У зиму вони ввійшли нерозкущеними і мали 1–3 листки. Восени посіви були підживлені 1,5 ц/ га аміачної селітри.

Турботи про врожай озимої пшениці у 2021 році-3Турботи про врожай озимої пшениці у 2021 році-4Вегетація рослин припинилась у другій половині листопада. Зима була складною і тривожною. 13 грудня на посівах утворилась льодяна кірка, розвинуті посіви вкрились ожеледдю. Лише на початку січня (5–6.01), після потепління, кірка та обледеніння рослин зійшли. Але на цьому випробовування для озимих культур не закінчились. Прокотилась хвиля морозів нижче –20°С. Сніговий покрив був нерівномірним і незначним, що призвело до обмерзання верхньої частини листкових пластинок. Ще дві хвилі потепління та похолодання поглибили це явище.

Мінливі умови зимівлі потребували моніторингу посівів: відбору рослин на відростання експрес-методом та визначення вмісту розчинних вуглеводів у вузлах кущіння. Цю роботу розпочали 22 лютого, відібрані рослини проаналізували в Інституті рослинництва імені В. Я. Юр’єва.

Турботи про врожай озимої пшениці у 2021 році-6Вміст цукрів у вузлах кущіння напівінтенсивних сортів Кан і Орлеан був на рівні 38,3 та 34,7% відповідно. Такий запас високоенергетичних речовин достатній для інтенсивної регенерації рослин. Дещо нижчий вміст цукрів зафіксовано у добре розвинутих рослин групи інтенсивних і універсальних сортів: Бріон – 25,8%, Турі – 24,9%, Верден – 28,0%, Тулуза – 27,7%, Лаваль – 26,2%, Ліль – 28,7%. Така кількість цукрів у вузлах кущіння у другій половині зимівлі вважається задовільною і достатньою для нормального весняного відростання за сприятливих умов – при достатньому вологозабезпеченні та поступовому наростанні температури повітря і ґрунту.

Турботи про врожай озимої пшениці у 2021 році-7Низький запас розчинних вуглеводів мали розвинені рослини стандарту – 12,2%. Водночас відмічалося значне обмерзання листя озимої пшениці (до 60%).

Рослини на неполивних полях були нерозкущеними: від одного (10%) до трьох (80%) листків. Вміст цукрів у таких рослин сорту Ліль був лише 18,4–19,5%. Це вказує на те, що для регенерації та формування біомаси і врожаю зерна їм будуть потрібні комфортні умови – раннє відновлення вегетації, хороше забезпечення вологою та елементами живлення, повільне наростання температури. Тому проведено ранньовесняне підживлення аміачною селітрою посівів інтенсивних та універсальних сортів із нормою 1,5 ц/га, а напівінтенсивних – 1 ц/га.

Отже, на полях агрофірми «Сади України» посіви озимої пшениці перебувають переважно у доброму стані, що дає підстави прогнозувати підвищення врожайності на 10–20% порівняно з показниками минулого сезону.

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2021

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Питание пшеницы и плодородность почвы

В предыдущем номере журнала «Агроном» мы рассмотрели...

Багаторічна пшениця – революція в рослинництві чи повернення до джерел?

Глобальні зміни клімату спричинили низку проблем, пов’язаних...

Як за допомогою польового досліду скоротити витрати на насіння пшениці на 50%

Дослідним шляхом визначаємо найбільш рентабельну схему сівби...

Погода

Kyiv
чисте небо
8.6 ° C
10.2 °
7 °
51 %
0.9kmh
0 %
Вт
8 °
Ср
10 °
Чт
14 °
Пт
13 °
Сб
15 °