08 Серпня 2022

Вносимо страхові гербіциди на соняшнику

Один у полі не воїн, один у полі – агроном. І він, на відміну від одинокого воїна, здатен самотужки здолати цілі армії хвороб, шкідників і бур’янів, які атакують посіви впродовж сезону.

Та навіть найдосвідченішим іноді не завадить дружня порада чи рекомендація. Тож вам на допомогу ми пропонуємо календар агронома. І сьогодні мова піде про страхові гербіциди в посівах соняшнику.

СТРАХОВІ ГЕРБІЦИДИ

Соняшник, як культура із досить тривалим гербокритичним періодом (40–50 днів), потребує надійного гербіцидного захисту. Як відомо, сьогодні в Україні використовують 3 основні технології вирощування цієї культури: класичну; висівання гібридів, стійких до трибенурон-метилу; використання гібридів, стійких до імідазолінонів. І кожна з них передбачає певні підходи до гербіцидного захисту.

Якщо посіяно класичний соняшник, то починати гербіцидний захист слід із внесення ґрунтових гербіцидів (див. попередній випуск «Календаря агронома»). Проте покладатися лише на ґрунтові схеми не завжди варто. Адже навіть якщо ґрунтові гербіциди, внесені під соняшник, спрацювали добре й забезпечили йому сприятливі умови для росту та розвитку на початкових етапах вегетації, відмовлятися в окремих випадках від страхових препаратів недоцільно, оскільки соняшник і надалі можуть засмічувати пізні ярі бур’яни, наприклад, лобода біла, амброзія полинолиста і злакові види. Не можна нехтувати внесенням страхових гербіцидів і тоді, коли йдеться про бур’яни, які не контролюються ґрунтовими гербіцидами, – берізка польова, осоти, гірчаки тощо.

макет із важкоконтрольованими бур’янами в посівах соняшникаОсобливої уваги потребує внесення страхових гербіцидів при вирощуванні соняшнику за окремими виробничими системами, які в умовах нестачі вологи у ґрунті завойовують дедалі більшу популярність серед агровиробників. Ці системи не потребують обов’язкового внесення ґрунтових препаратів, а натомість передбачають використання страхової схеми на основі певних діючих речовин.

«Вирощування гібридів, стійких до імідазолінонів і трибенурон-метилу, є одним із альтернативних рішень для агровиробників, які прагнуть отримувати високі врожаї соняшнику в умовах низького рівня вологи у ґрунті або в зонах ризикованого землеробства, – говорить керівник агрономічного департаменту UKRAVIT Олександр Мигловець. – Щоб гібриди повністю реалізували свій генетичний потенціал урожайності, необхідно забезпечити їм безконкурентне середовище в боротьбі за життєво важливі ресурси. Саме тому потрібно особливо ретельно підійти до їх післясходового гербіцидного захисту. Для захисту посівів соняшнику, стійкого до імідазолінонів, застосовують препарати на основі імазамоксу та імазапіру, для гібридів, стійких до трибенурон-метилу, – страхові гербіциди на основі трибенурон-метилу. Вони надійно контролюють бур’янисту рослинність і забезпечують культурним рослинам чистий простір для росту та розвитку».

Правила внесення страхових гербіцидів

КОНТРОЛЮЄМО ЗЛАКОВІ ВИДИ

При виборі страхових гербіцидів важливо брати до уваги тип забур’яненості посівів. Наприклад, якщо на полі переважають злакові види бур’янів, то варто застосовувати гербіциди, які подбають про вирішення саме цієї проблеми.

Ідеально вирішити проблему злакових видів допоможе системний гербіцид Квін Стар Макс. Його діюча речовина – хізалофоп-п-етил – є інгібітором ферменту ацетил-КоА-карбоксилази. Цей ензим каталізує перший етап синтезу жирних кислот. В результаті блокування ферменту припиняється виробництво фосфоліпідів, які використовуються для будівництва нових мембран та необхідні для клітинного росту, внаслідок чого бур’яни гинуть.

макет із перевагами Квін Стар МаксПроти однорічних і багаторічних злакових бур’янів також ефективним буде гербіцид Селеніт Макс. Клетодим у його складі поглинається через листя і транслокується флоемою до точок росту, спричиняючи знищення як надземної частини, так і кореневої системи бур’янів.

макет із перевагами Селеніт МаксДеталі – за посиланнями:

ДОЛАЄМО «ДВОДОЛЬНУ ПРОБЛЕМУ»

Для контролю дводольних видів бур’янів рекомендуємо гербіцид Стелс, який має світовий і практичний досвід післясходового застосування в посівах класичного соняшнику у нормі 0,35–0,4 л/га. Флурохлорідон блокує у бур’янів синтез бета-каротину, який відповідає за захист хлорофілу від фотоокислення під дією сонячного світла.

макет із перевагами СтелсДізнатися більше можна за посиланням:

ОКРЕМІ ВИРОБНИЧІ СИСТЕМИ ВИРОЩУВАННЯ СОНЯШНИКА

Особливе значення післясходовий гербіцидний захист має при вирощуванні гібридів, стійких до імідазолінонів і трибенурон-метилу, оскільки в цих випадках ґрунтові схеми зазвичай не застосовуються.

Оптимальним страховим рішенням для гібридів соняшнику, стійкого до трибенурон-метилу, є високоефективний системний гербіцид Голд Стар, який застосовується для контролю дводольних бур’янів, у тому числі стійких до 2,4-Д. Гербіцид швидко переміщується всередині рослини до місць найбільшої меристематичної активності – точок росту, внаслідок чого припиняється поділ клітин, ріст пагонів і кореневої системи бур’янів.

Макет із перевагами Голд СтарКрім того, останніми роками суттєво актуалізувалася проблема із вовчком соняшниковим, який дедалі більше поширюється по всій території України. Для отримання щедрих врожаїв за таких умов чимало аграріїв віддають перевагу вирощуванню гібридів, стійких до імідазолінонів. Відповідно, для післясходового захисту обирають гербіциди на основі імазамоксу та імазапіру, що здатні контролювати найбільш поширені види бур’янів.

Для страхового захисту гібридів соняшнику, стійкого до імідазолінонів, доцільно обрати післясходовий гербіцид Генезис, який є ефективним проти широкого спектра сегетальної рослинності. Обидві діючі речовини (імазамокс та імазапір) через ксилему та флоему потрапляють у тканини рослин, де діють як інгібітори ензиму ацетолактатсинтази (АLS). АLS це – ключовий фермент біосинтезу незамінних амінокислот (ізолейцин, лейцин і валін). Всередині рослин гербіцид швидко переміщується до точок росту. В підсумку поділ клітин, ріст пагонів і кореневої системи бур’янів припиняється.

Макет із перевагами ГенезисТакож для післясходового гербіцидного захисту гібридів соняшнику, стійкого до імідазолінонів, можна застосувати системний препарат Імі-Віт. Імазамокс у його складі проникає в бур’яни через листковий апарат і кореневу систему та накопичується в точках росту, де діє як інгібітор ацетолактатсинтази (АLS), ензиму, що відповідає за синтез незамінних амінокислот (ізолейцину, лейцину та валіну). Внаслідок цього порушується синтез протеїну, що призводить до порушення синтезу ДНК та ростових процесів, і бур’яни гинуть.

макет із перевагами ІМІ-ВітБільше про страхові гербіциди для окремих виробничих систем вирощування соняшнику можна дізнатися тут:

ОКРЕМО – ПРО ВОДУ

Важливою умовою ефективності дії страхових гербіцидів є якість води, яка використовується для приготування робочих розчинів. Адже, за даними досліджень Інституту здоров’я рослин, навіть за останніх 3–5 років якість води на території України суттєво погіршилася.

Одним із показників води, який може впливати на якість проведення технологічних операцій, є її жорсткість. Це – сукупність основних розчинених у воді іонів Са2+ та Mg2+. Підвищений вміст цих іонів негативно впливає на приготування і стабільність робочого розчину:

  • знижується ефективність певних діючих речовин;
  • в жорсткій воді утворюються нерозчинні сполуки: сульфати, фосфати, хлориди;
  • високий вміст розчинених солей погіршує розчинність сухих добрив, особливо гранульованих і кристалічних;
  • солі Са2+ та Mg2+ утворюють осад на робочих органах обприскувачів (форсунках), що призводить до нерівномірного виливу робочого розчину та погіршує якість розпилення.

Вода з показником понад 300 ррm вважається жорсткою і потребує коригування за допомогою кондиціонерів води.

карта водиЩоб досягти максимальної ефективності робочого розчину, необхідно знати і постійно контролювати якісні показники води, а в разі потреби застосовувати спеціальні препарати для їх корекції.

АйворіАйворі ПлюсБільше про коригування показників якості води читайте тут:

А тим часом ми продовжуємо працювати над новими сторінками нашого календаря.

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ