24 Вересня 2021

Українські аграрії випробовують озимий горох

Традиційно озимими культурами є пшениця, ріпак та ячмінь. Втім, зважаючи на  кліматичні зміни, аграрії починають експериментувати і з озимим горохом.

Уже два сезони українська агрономічна спільнота обговорює можливості озимого гороху – одні бачать у новинці перспективу, інші поки що виступають за традиційні озимі культури на полях. У минулому сезоні озимий горох висівали буквально декілька господарств, а ось у поточному – мінімум 20-30. Агрономи пояснюють, що найкраще така культура підходить для південних регіонів, які мають проблему із вологою, – Херсонщини та Одещини. Втім, можна спробувати і у центральних.

Одними із перших ризикнути із нетрадиційним горохом вирішили  у господарстві «Українка Агро», що у Малинському районі на Житомирщині. Головний агроном господарства Олег Пилипенко розповідає, що насіння озимого гороху вирішили взяти «на пробу» у 2016 році. Висіяли 120 га, особливих проблем із культурою не мали, вона достатньо холодостійка, – витримала морози до мінус 26 градусів. «Особливо ж підкупає те, що збір можна проводити достатньо рано, і звільняти поле під інші культури. Ми збирали озимий горох 10 липня і отримали  3,7 т/га», – коментує Пилипенко.

У господарстві «Дунай-Агрос», що на Одещині, минулоріч вирощували взимку 75 га озимого гороху, а у поточному відвели уже 95 га. Пояснюють – озимий горох для півдня є ідеальним вибором, адже встигає розвинутись іще до настання літньої посухи, тоді як ярий горох не доцвітає і абортує квітки. Урожайність минулоріч була на рівні ярого гороху. Завадила погода – посів був пізній і забагато вологи у грунті, що призвело до появи хвороб у посівах навесні. “У поточному році у нас більше досвіду, розраховуємо на високий врожай. У дослідах озимий горох показує і по 60 ц/га”, – коментує директор господарства Михайло Куванжи. Він додав, що минулого року у господарстві проводили день поля, демонстрували посіви. Після цього від бажаючих купити горох першої репродукції відбою не було. «Ми зібрали близько 300 тонн насіння і все розкупили. Було б іще триста –  і його забрали б», – ділиться досвідом очільник підприємства.

Наразі в Україні існує декілька іноземних  сортів озимого гороху – це сорт гороху «НС Мороз» (оригінатор Сербія, Нові Сад), який два роки тому був внесений до Реєстру сортів рослин України, і сорт «Едуро» (оригінатор компанія OSEVA, Чехія).

Agravery

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Як боротися з білою гниллю в посівах сої

Корисними порадами та тактикою боротьби із грибною...

Погода

Kyiv
рвані хмари
10.5 ° C
11.2 °
9.8 °
99 %
0.5kmh
75 %
Пт
13 °
Сб
14 °
Нд
17 °
Пн
15 °
Вт
15 °