01 Липня 2022

Весняне підживлення пшениці азотом зменшує небезпеку зараження ріжками

Недотримання умов вирощування зернових культур в останні роки спричиняє  спалахи прояви такої небезпечної хвороби як  ріжки пшениці.

В окремих регіонах врожайність знижується на 10-15%, а в несприятливі роки втрати досягають 25%.

Патоген ріжків зимує в грунті у вигляді конідій, що проростають навесні. Зараження злаків відбувається через поширення спор вітром та комахами в період цвітіння.

На ураженому колосі з’являється солодка жовтувата рідина, яка називається медовою росою, в якій знаходяться конідії гриба. Під час фази дозрівання в колосках на місці деяких зерняток виростають коричнево-фіолетові, практично чорні, рігообразні нарости – склероції, що досягають в довжину від декількох мм до 6 см. Під час збору врожаю деяка частина ріжків випадає з колосків, решта залишаються на них.

Утворення склероцій не тільки знижує кількість врожаю, а й впливає на якість  зерна та борошна.

Розвитку хвороби та інфекції сприяє волога та дощова погода. Температури + 10-14 °С і відносна вологість понад 70% є  ідеальним середовищем для розвитку ріжків злакових. Інтенсивному розвитку захворювання також сприяють численні опади у стадії цвітіння посівів зернових.

Методи боротьби із хворобою

При виборі сорту пшениці слід враховувати адаптацію його до кліматичних умов, що переважають в області культивування. Рекомендується вибирати сорти для посіву з найвищим ступенем опору інфекції.

Для руйнування конідій на поверхні ґрунту треба проводити лущення 5-7 см, дискування 10-12 см, глибоку осінню оранку (20 см).

Методами боротьби з хворобою є:

  • посів сертифікованим або перевіреним насінням;
  • вибір відповідних, стійких сортів, менш сприйнятливих до інфекції;
  • правильні та ретельні агротехнічні операції (глибока оранка);
  • застосування збалансованих азотних добрив;
  • знищення самосівів й бур’янів;
  • дотримання сівозмін (перерва 3-4 роки);
  • оптимальна норма висіву зерна на м2;
  • застосування фунгіцидів.

Підживлення азотними добривами (30-35 кг/га) навесні сприяє не тільки інтенсивному росту зернових, а й пригнічує проростання склероцій (до 50%), що знаходяться на глибині 1-2 см або ж на поверхні.

Для пригнічення розвитку конідіальної стадії і захисту зернових в стадії колосіння рекомендується проведення фунгіцидних обробок. Обробка під час цвітіння знижує небезпеку ураження ріжками на 32-50%.

Оптимальний посів зернових культур не дозволяє масовому розмноженню патогенів. Просторова ізоляція озимих зернових культур від ярих – це один зі способів уникнути інфікування ріжками і підвищити якість зерна.

agrarii-razom.com.ua

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Науковці вивели сорт пшениці, надстійкої до хвороб

Група доктора Хана Фангпу з Інституту генетики...

В Україні знову змінилися закупівельні ціни на сою та ріпак

Котирування на ріпак та сою кілька тижнів...

Експорт української агропродукції залізницею під загрозою

За словами Марії Дідух, директора ГС «Всеукраїнський аграрний...

Погода

Kyiv
чисте небо
30.4 ° C
30.4 °
30.4 °
51 %
0.5kmh
0 %
Пт
30 °
Сб
27 °
Нд
29 °
Пн
31 °
Вт
33 °