Недотримання умов вирощування зернових культур в останні роки спричиняє спалахи прояви такої небезпечної хвороби як ріжки пшениці.
В окремих регіонах врожайність знижується на 10-15%, а в несприятливі роки втрати досягають 25%.
Патоген ріжків зимує в грунті у вигляді конідій, що проростають навесні. Зараження злаків відбувається через поширення спор вітром та комахами в період цвітіння.
На ураженому колосі з’являється солодка жовтувата рідина, яка називається медовою росою, в якій знаходяться конідії гриба. Під час фази дозрівання в колосках на місці деяких зерняток виростають коричнево-фіолетові, практично чорні, рігообразні нарости – склероції, що досягають в довжину від декількох мм до 6 см. Під час збору врожаю деяка частина ріжків випадає з колосків, решта залишаються на них.
Утворення склероцій не тільки знижує кількість врожаю, а й впливає на якість зерна та борошна.
Розвитку хвороби та інфекції сприяє волога та дощова погода. Температури + 10-14 °С і відносна вологість понад 70% є ідеальним середовищем для розвитку ріжків злакових. Інтенсивному розвитку захворювання також сприяють численні опади у стадії цвітіння посівів зернових.
Методи боротьби із хворобою
При виборі сорту пшениці слід враховувати адаптацію його до кліматичних умов, що переважають в області культивування. Рекомендується вибирати сорти для посіву з найвищим ступенем опору інфекції.
Для руйнування конідій на поверхні ґрунту треба проводити лущення 5-7 см, дискування 10-12 см, глибоку осінню оранку (20 см).
Методами боротьби з хворобою є:
- посів сертифікованим або перевіреним насінням;
- вибір відповідних, стійких сортів, менш сприйнятливих до інфекції;
- правильні та ретельні агротехнічні операції (глибока оранка);
- застосування збалансованих азотних добрив;
- знищення самосівів й бур’янів;
- дотримання сівозмін (перерва 3-4 роки);
- оптимальна норма висіву зерна на м2;
- застосування фунгіцидів.
Підживлення азотними добривами (30-35 кг/га) навесні сприяє не тільки інтенсивному росту зернових, а й пригнічує проростання склероцій (до 50%), що знаходяться на глибині 1-2 см або ж на поверхні.
Для пригнічення розвитку конідіальної стадії і захисту зернових в стадії колосіння рекомендується проведення фунгіцидних обробок. Обробка під час цвітіння знижує небезпеку ураження ріжками на 32-50%.
Оптимальний посів зернових культур не дозволяє масовому розмноженню патогенів. Просторова ізоляція озимих зернових культур від ярих – це один зі способів уникнути інфікування ріжками і підвищити якість зерна.