24 Жовтня 2021

Весняне підживлення пшениці азотом зменшує небезпеку зараження ріжками

Недотримання умов вирощування зернових культур в останні роки спричиняє  спалахи прояви такої небезпечної хвороби як  ріжки пшениці.

В окремих регіонах врожайність знижується на 10-15%, а в несприятливі роки втрати досягають 25%.

Патоген ріжків зимує в грунті у вигляді конідій, що проростають навесні. Зараження злаків відбувається через поширення спор вітром та комахами в період цвітіння.

На ураженому колосі з’являється солодка жовтувата рідина, яка називається медовою росою, в якій знаходяться конідії гриба. Під час фази дозрівання в колосках на місці деяких зерняток виростають коричнево-фіолетові, практично чорні, рігообразні нарости – склероції, що досягають в довжину від декількох мм до 6 см. Під час збору врожаю деяка частина ріжків випадає з колосків, решта залишаються на них.

Утворення склероцій не тільки знижує кількість врожаю, а й впливає на якість  зерна та борошна.

Розвитку хвороби та інфекції сприяє волога та дощова погода. Температури + 10-14 °С і відносна вологість понад 70% є  ідеальним середовищем для розвитку ріжків злакових. Інтенсивному розвитку захворювання також сприяють численні опади у стадії цвітіння посівів зернових.

Методи боротьби із хворобою

При виборі сорту пшениці слід враховувати адаптацію його до кліматичних умов, що переважають в області культивування. Рекомендується вибирати сорти для посіву з найвищим ступенем опору інфекції.

Для руйнування конідій на поверхні ґрунту треба проводити лущення 5-7 см, дискування 10-12 см, глибоку осінню оранку (20 см).

Методами боротьби з хворобою є:

  • посів сертифікованим або перевіреним насінням;
  • вибір відповідних, стійких сортів, менш сприйнятливих до інфекції;
  • правильні та ретельні агротехнічні операції (глибока оранка);
  • застосування збалансованих азотних добрив;
  • знищення самосівів й бур’янів;
  • дотримання сівозмін (перерва 3-4 роки);
  • оптимальна норма висіву зерна на м2;
  • застосування фунгіцидів.

Підживлення азотними добривами (30-35 кг/га) навесні сприяє не тільки інтенсивному росту зернових, а й пригнічує проростання склероцій (до 50%), що знаходяться на глибині 1-2 см або ж на поверхні.

Для пригнічення розвитку конідіальної стадії і захисту зернових в стадії колосіння рекомендується проведення фунгіцидних обробок. Обробка під час цвітіння знижує небезпеку ураження ріжками на 32-50%.

Оптимальний посів зернових культур не дозволяє масовому розмноженню патогенів. Просторова ізоляція озимих зернових культур від ярих – це один зі способів уникнути інфікування ріжками і підвищити якість зерна.

agrarii-razom.com.ua

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Погода

Kyiv
рвані хмари
7.6 ° C
8.7 °
5.2 °
76 %
0.9kmh
75 %
Нд
7 °
Пн
8 °
Вт
11 °
Ср
11 °
Чт
14 °