10 Серпня 2022

Вплив травмування насіння сої на його зберігання

Проблема зменшення травмування і здійснення заходів щодо зниження негативного впливу травм на посівні та урожайні властивості насіння набуває особливого значення в системі вирощування та насінництва усіх сільськогосподарських рослин. Недосконалість процесів сівби, збирання, транспортування, післязбиральної обробки призводить до значного механічного травмування насіння.

Поряд із травмуванням, посівний матеріал значною мірою зазнає негативного впливу від хвороб і шкідників, а також екологічних чинників. Травмування насіння у процесі його виробництва має великі масштаби. В зоні Правобережного Лісостепу воно становить у середньому 40–50%, а подекуди – 60–80%. Вважається, що кожен відсоток травм посівного матеріалу знижує урожайність до 10 кг/га.

Важливими причинами травмування насіння при збиранні урожаю є неоптимальні технологічні регулювання молотильного пристрою та інших робочих органів молотарки: частота обертання барабана, молотильні зазори, регулювання очистки шнеків, елеваторів. Високий рівень механічного травмування насіння обумовлений тим, що часто машини для збирання і післязбиральної обробки насіння не за всіма параметрами відповідають своєму цільовому призначенню.

Важливим чинником, що зумовлює травмування насіння під час збирання, є його вологість. Найменшого травмування насіння сої зазнає за вологості від 12 до 17%.

Травмування помітно впливає на мінливість якості насіння під час його зберігання. Внаслідок травмування лабораторна схожість насіння значно знижується, а при зберіганні такого насіннєвого матеріалу активно розвивається інфекція, що згубно діє на його посівні властивості.

На зберігання зерна сої значною мірою впливає хімічний склад, який характеризує її як уразливу культуру під час транспортування та зберігання. Високий вміст жиру в зерні сої та його схильність до механічного пошкодження зумовлюють необхідність особливих умов його зберігання. Головні з них – оптимальні вологість зерна і температура у сховищі та відносна вологість повітря. Зерно сої характеризується великою гігроскопічністю, тому зберігати його можна лише за вологості, яка не перевищує 10–12%. Тож під час зберігання сої слід брати до уваги фактичний рівень вологості, а не лише вихідну вологість.

Читати по темі: Особливості обробки насіння сої

Велика кількість білка в сої створює сприятливі умови для розвитку пліснявих грибів. Особливо це стосується пошкодженого зерна, адже ціле насіння добре захищене міцними оболонками. Домішка подрібнених і розщеплених насінин значною мірою впливає на стан зберігання сої.

У наших дослідах оптимальна вологість насіння сої на час збирання, при якій відбувається мінімальне травмування насіння, становила 12–14%.

У процесі досліджень було встановлено, що збільшення норм мінеральних добрив призводить до підвищення вологості насіння на час його збирання, що, у свою чергу, спричиняє травмування. Оптимальною дозою добрив у наших дослідах було внесення N30P60K60.

В цілому характер травмування насіння прямо залежав від його вологості на час збирання: нижча вологість призводить до збільшення кількості макротравмованого насіння, вища – до почастішання мікроушкоджень.

СУШІННЯ НАСІННЯ СОЇ

Насіння сої вважається сухим, коли його вологість не перевищує 12%, середньої сухості – 12–14%, вологим – 15–16% і сирим – понад 16%. Вологу і сиру сою зазвичай досушують до вологості 12–14%.

Особливість процесу сушіння сої полягає в тому, що її зернівка повільно віддає вологу (0,5–0,8%/год) і дуже легко пошкоджується внаслідок механічного впливу. Крім того, оболонка зерна висихає швидше, ніж ядро ​​з сім’ядолями і зародком, і під тиском ядра розривається, а сім’ядолі розходяться. Тому насіння сої необхідно сушити так, щоб швидкість випаровування вологи з поверхні зерна не перевищувала швидкість її переміщення з центру зерна до його поверхні. Інакше нерівномірне висушування призведе до розтріскування зерен.

Насіння сої сушать у м’якому режимі при температурі нагріву 25–30°С залежно від початкової вологості. Температура сушіння у шахтних сушарках не повинна перевищувати 50–70°С для початкової вологості насіння понад 19% і 60–80°С для початкової вологості до 19%. За один пропуск допускається зменшення вологості на 3–4%. Товарне зерно сої можна сушити при температурі, на 5–10°С вищій, ніж передбачена для насіннєвого.

Важливою умовою наприкінці сушіння є охолодження насіння. Його температура не повинна перевищувати температуру навколишнього середовища більше ніж на 10°С.

Для сої з вологістю до 15% ефективним є також сушіння активним вентилюванням (повітря підігрівається до 30°С).

Результати проведених досліджень засвідчили, що травмованість насіння в умовах нестійких кліматичних умов та різного рівня технічного оснащення господарств може впливати на вихід якісного посівного матеріалу.

Мікроушкодження насіння непомітне для ока, але його негативний вплив проявляється у процесі зберігання. Надалі це призводить до зниження польової схожості насіння, відповідно, спостерігається недобір урожаю в цілому.

Отже, із вирощеного врожаю сої, який надходить на зберігання, бажано видалити бите та пошкоджене зерно. Переміщувати насіння сої потрібно обережно, щоб не пошкодити його оболонку. Оптимальний рівень вологості насипу сої під час зберігання в осінньо-зимовий період становить близько 13%. За вологості 12% зберігати зерно сої можна до 1 року. Але якщо тривалість зберігання слід збільшити, то його вологість не повинна перевищувати 11%.

Л. Г. Погоріла, ст. наук. співр., О. В. Рудик, мол. наук. співр., Інститут кормів і сільського господарства Поділля НААН України

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2021

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Контроль найбільш шкодочинних хвороб сої

Соя – культура, яка стрімко набирає популярності...

Волога для сої

Потенціал сучасних сортів сої дуже високий. За...

Погода

Kyiv
хмарно
18.7 ° C
19.8 °
18.7 °
81 %
0.5kmh
100 %
Ср
23 °
Чт
27 °
Пт
25 °
Сб
30 °
Нд
35 °