16 Травня 2022

Вуглець нам не ворог!

НАДМІР ВУГЛЕЦЮ

Чи помічаєте ви, скільки шкоди завдає людина нашій планеті? Чи відчуваєте свою відповідальність за це? Що ми маємо сьогодні:

 •  на полях вирощуємо монокультуру, її урожай збираємо (вивозимо його з поля);
 •  солому і рослинні рештки загортаємо у ґрунт або забираємо для підстилки тваринам (чи, що іще гірше, спалюємо);
 •  деградований ґрунт – деградована система; ерозія – це коли ґрунт перетворюється у бруд;
 •  використовуємо мінеральні добрива, які пришвидшують викид вуглецю. Хімічні добрива лише маскують проблеми деградації ґрунтів. З кожним роком добрив потрібно більше і більше;
 •  обробляємо поля механічними знаряддями. Оброблені ґрунти позбавлені мікроорганізмів і, як наслідок, живлення… Звідси – постійна потреба в хімічних добривах.

Якщо звернути увагу на те, як розвивається наша цивілізація, то стає очевидним – ми використовуємо технології вбивства: комах, грибів, бур’янів. Ми вбили різноманітність, почавши висівати монокультуру. Ми вбили ґрунти… Ми зробили все можливе, щоб започаткувати процес «парникового ефекту»: під впливом теплової енергії, яка з’являється в атмосфері через нагрівання газів, піднімається температура на поверхні планети. Основні гази, які спричиняють парниковий ефект на Землі, – це водяні пари і вуглекислий газ.

Читати по темі: Непродуктивні гектари: засолення й осолонцювання ґрунтів

Напевно, багато з нас помічали, як змінився клімат у регіоні, де ми живемо. Стали частішими і тривалішими періоди посухи. Якщо випадають опади, то вони набувають характеру зливових. Суховії дмуть навіть там, де їх ніколи не було. У водоймах помітно впав або ж, навпаки, надмірно піднявся рівень води. З’явилися бур’яни, характерні для субтропіків. Зими стали коротшими, а іноді вони зовсім відсутні! Відбувається опустелювання. Довготривалі пожежі загрожують знищенням цілих континентів (згадаймо пожежу 2020 року в Австралії)…

ВАЖЛИВИЙ БАЛАНС

І все ж вуглець нам не ворог! З нього складається все живе, і ми в тому числі. Вся справа в балансі!

На Землі є 5 сховищ вуглецю:

 1. Світовий океан;
 2. Атмосфера;
 3. Ґрунт;
 4. Біосфера;
 5. Поклади (копалини).

Багато мільйонів років тому (приблизно 500), коли рослини вперше з’явилися на землі й почав циркулювати вуглець, на планеті існував баланс між цими сховищами: вуглець із атмосфери надходив у ґрунт, там накопичувався. Така собі трансформація вуглецю. У ґрунті створювалися «вуглецеві сховища» – нафти, газу, вугілля… Так тривало доти, поки людина не зрозуміла, що ці скарби при спалюванні дають дуже багато енергії. А енергія потрібна всім!

Люди почали заправляти двигуни внутрішнього згоряння, вулиці заповнили автомобілі… Ми зігріваємо житла, спалюючи паливо, ми розширюємо виробництва, яким теж потрібна енергія. Ми спалюємо, спалюємо… І в підсумку порушуємо вуглецевий баланс.

На думку вчених, нинішні зміни клімату зі 90-відсотковою ймовірністю пов’язані з діяльністю людини – спалюванням вуглецевого викопного палива (нафти, газу, вугілля тощо), промисловими процесами, а також із вирубкою лісів – природних поглиначів вуглекислого газу з атмосфери.

Те, як ми використовуємо землю, займаємося сільським господарством, спричиняє ще більші викиди вуглецю в атмосферу. Вуглець, що міститься в атмосфері, сприяє її нагріванню, відбувається дестабілізація клімату.

Океани вже накопичили багато надлишкового вуглецю. Це призводить до збільшення їх кислотності: вуглець, потрапляючи в води океану, змінює рН води, підкислюючи її. В підсумку гинуть морські тварини, які не можуть вижити в умовах, що склалися… Вчені багатьох країн б’ють на сполох.

ЯКЕ РІШЕННЯ

Отже, для порятунку планети нам потрібно перестати випускати вуглець в атмосферу. Але цього мало! На сьогодні вже недостатньо припинити вирубку лісів і пересісти на електрокари. Вуглецю занадто багато в атмосфері, тож необхідно «утилізувати» його, забирати звідти.

То що ж робити з надлишковим вуглецем? Вирішення проблеми – у нас під ногами! Повернути вуглець із атмосфери назад у ґрунт можуть рослини. Відмова від обробітку ґрунту і озеленення територій – ось ключ до відновлення вуглецевого балансу.

Рослини використовують сонячне світло і вологу для природного процесу фотосинтезу. При цьому беруть із повітря вуглець і перекачують його через корінь у ґрунт, де годують мікробіоту, тим самим створюючи здоровий ґрунт.

Все просто! Вуглець переміщено! Ґрунт утримує вуглець!

Технологія утримання (зв’язуван­ня) вуглецю вражаюча, до того ж вона природна. Плюс вона ще й не потребує колосальних зусиль або енергетичних витрат.

Використання компосту ще більше додасть у ґрунт вуглецю поряд із висадкою дерев, контрольованим випасом, висівом покривних культур.

Таким чином ми можемо створити і утримати у ґрунті мільярди тонн цього елемента. Велика кількість вуглецю у ґрунті, на відміну від вуглецю в атмосфері, – нам на благо! Ґрунт стає багатим на поживні речовини, сповненим життя, утримує більше води. Це означає, що можна буде отримати вищі врожаї, більше культур зможуть вижити, оскільки у ґрунті утримуватиметься більше вологи. «Вирощування» ґрунту – біологічний процес. І виростити його можна значно швидше, ніж ми думаємо…

ЙДУЧИ ШЛЯХОМ ПРИРОДИ

Цикл життя рідкого вуглецю:

 1. Рослини поглинають вуглекислий газ із атмосфери;
 2. Фотосинтез;
 3. Через коріння у ґрунт переміщується вуглець, відбувається конвертація в «рідкий» вуглець;
 4. На кінчиках коренів – вуглеводи!

Цикл життя рідкого вуглецю
Цикл життя рідкого вуглецю

Далі переважну частину виділень споживає біота (мікроби). Частина перетворюється у вугільну кислоту, допомагаючи рослинам отримувати поживні речовини. До 90% поживних речовин рослини отримують через біоту. Саме вона робить їх доступними для рослин.

Потрібно пам’ятати, що відновлення ґрунту – завдання нашого покоління. Здоровий ґрунт – це чиста вода і комфортний клімат. Це здорові рослини, здорові тварини, здорові ми.

Олена Дудкіна, компанія «Агро-Союз»

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2021

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

5 основних принципів здоров’я ґрунту

ЗАХИСТ ПОВЕРХНІ ҐРУНТУ Першим кроком до відновлення здоров'я...

Погода

Kyiv
хмарно
18.1 ° C
18.7 °
18.1 °
34 %
4.9kmh
92 %
Пн
17 °
Вт
17 °
Ср
13 °
Чт
18 °
Пт
22 °