Високоврожайні сорти озимої пшениці від АФ «Сади України»

487
Високоврожайні сорти озимої пшениці від АФ «Сади України»

Жнива в Україні мають важливе значення як для українців, так і для багатьох народів світу, куди експортується наше «хлібне золото». Майже цілий рік ми сподіваємось на багатий урожай озимої пшениці на кожному з 6,5–7,5 млн га української ниви. Та щоб наші надії справдилися, треба докласти чимало зусиль і вкласти багато ресурсів.

Найважливішим чинником отримання високих врожаїв є насіння; як кажуть в народі, що посієш – те й пожнеш. Отже, сорт із потрібними генетичними властивостями є первинною ланкою в формуванні врожайності наших пшеничних ланів.

Зокрема, велике значення має його потенціал врожайності, адап­тивність (холодостійкість, здатність регенерувати після дії стресових чинників, посухо- та спекостійкість тощо), стійкість проти вилягання та до хвороб і шкідників, здатність ефективно реагувати на агротехнічні заходи, місце в сівозміні, спроможність формувати високу якість зерна. Підбір сортів має ґрунтуватись на знанні їхніх урожайних і біологічних властивостей.

Так, у 2020 р. середня врожайність пшениці в Україні становить 36,6 ц/га, а на Харківщині вона досягає 46,8 ц/га, але, використовуючи більш продуктивні сорти власної селекції, адоптовані в нашій зоні, можна підвищити врожайність на 20–30%. А кращі результати, отримані в багатьох фірмах, зокрема, в ТОВ АФ «Сади України», доводять, що ці показники можна подвоїти.

На полях Кегичівського відділенняНа полях Кегичівського відділення ТОВ АФ «Сади України» врожайність пшениці становила 70 ц/га (попередники: 70% соняшник і 30% горох), що майже удвічі перевищує середні показники по Україні.

Так, створений і зареєстрований сорт озимої пшениці інтенсивного типу Ліль ТОВ «Агрофірма «Сади України» при посіві по гороху як попереднику забезпечив урожайність 85 ц/га із площі 240 га з якістю зерна другого класу. Цьому сприяли якісний обробіток ґрунту, сівба сівалкою точного висіву, що забезпечило рівномірність площі живлення рослин, пізньоосіннє та весняне підживлення аміачною селітрою, на що цей сорт активно відреагував. Порадував урожайністю та якістю зерна і новий інтенсивний сорт Лаваль. При висоті рослин 95 см його потужний стеблостій і добре озернений безостий колос забезпечив іще вищу врожайність – більшу на 3–4 ц/га.

Порадував урожайністю та якістю зерна і новий інтенсивний сорт ЛавальНапівінтенсивний сорт Кан при посіві по соняшнику з передпосівним внесенням 150 кг/га нітроамофоски та весняним азотним підживленням 150 кг/га сформував урожайність 72 ц/га із площі 86 га та якість зерна другого класу. Свій вагомий вклад у «коровай» фірми внесли сорти Орлеан, Турі.

Випробування та розмноження нових ліній по гороху як попереднику засвідчили хороші перспективи селекційної програми. Остиста лінія Біл/Др-7 виявила урожайність 104,5 ц/га, а безоста Дал/Кр-2 – 101,0 ц/га.

Можливості нових сортів реалізуються при чіткому дотриманні технології вирощування за високої якості та своєчасності робіт. Аналізуючи результати жнив-2020, можна зробити висновок про перспективне майбутнє українських пшениць.

Співпрацюймо – і ви завжди будете мати багато зерна високої якості та стабільні прибутки.

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2020

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram