03 Серпня 2021

Як аномальна погода вплинула на завершальний етап розвитку пізніх культур

У першій декаді вересня спостерігалася спекотна, як для цього періоду, погода з різкими нічними та денними коливаннями температури повітря. Такі погодні умови негативно позначаються на завершальному етапі розвитку пізніх культур та на підготовці грунту під сівбу озимих культур урожаю 2021 року. Тобто, відбувається прискорене дозрівання навіть пізньостиглих сортів і гібридів соняшника, сорго та інших культур. На окремих полях, навіть після випадання опадів, де вже зійшов ріпак озимий, спостерігається зрідженість його посівів.

Рослини кукурудзи ранньостиглих гібридів проходять у своєму розвитку фазу «повна стиглість зерна», вологість зерна становить 20-22%. Запізнення з початком збирання та його затягування призводить до великих втрат урожаю. При збиранні врожаю протягом 10 діб втрати зерна урожаю можуть становити 4,0-4,5%, протягом 15 діб – 5-6%, 20 діб – 7-10%, а 30 діб – 17% і більше. Зібране зерно кукурудзи необхідно вчасно досушувати до 14-13% вологості. У такому стані воно довго зберігається і не втрачає своєї якості.

Посіви ранньостиглих гібридів соняшника дозріли і їх почали обмолочувати. Необхідно відмітити значне переламування стебел у верхній та середній частині, через що можливі втрати врожаю. Середньо- та пізньостиглі гібриди сягають висоти 1,9-2,3 м і перебувають у фазі «достигання насіння». Розміри кошика сягають до 25-30 см. Переламування стебел на посівах цих гібридів не зафіксовано.

Практично завершено збирання врожаю ультраскоростиглих сортів сої. На необмолочених площах вологість насіння становить 10-12%. Середньостиглі сорти сої перебувають у фазі «дозрівання» (спостерігається інтенсивне пожовтіння листків). Кількість бобів на рослині сягає 16-22 шт. із двома, рідше однією, насіниною у кожному. На сортах цієї групи відмічено незначне гілкування рослин. Такі рослини мають до 30-50 бобів, але у 20% із них насіння відсутнє.

У пізньостиглих сортів відмічено початок дозрівання нижніх бобів. У верхній частині стебла проходить налив насіння. На окремих сортах цієї групи відмічено утворення до 60 бобів на рослині, проте, внаслідок спекотної погоди, у 50% бобів сформовано по 1-2 насінини, а іноді насіння взагалі відсутнє.

Посіви гречки та проса ранніх та середніх строків сівби (кінець квітня – І декада травня) на переважній більшості площ уже скошено у валки або обмолочено прямим комбайнуванням. У пізньостиглих сортів проса та гречки, а також у посівах пізніших від оптимальних термінів сівби, відмічено настання господарської стиглості. Висота рослин гречки у межах від 65 до 106 см, проса – від 65 до 98 см. На окремих сортах проса відмічено прикореневе вилягання посівів (70-80% від загальної площі) внаслідок пошкодження стебел личинками кукурудзяного метелика.

Посіви сорго зернового – переважно у доброму стані і перебувають на початку молочно-воскової стиглості. Спостерігається незначне пожовтіння листкового апарату, що є звичним явищем для цього періоду. Висота рослин становить від 100 до 125 см, довжина волоті – 23-31 см.

naas.gov.ua

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Фітосанітарний стан посівів на 2 серпня

На незібраних площах зернових культур розвиваються хвороби....

Як надійно захистити виноград від небезпечних хвороб

Рясні опади в комплексі з підвищеними температурами...

Прийняли законодавчу норму, яка дозволяє ввозити новітні засоби захисту рослин

Президент України Володимир Зеленський підписав законопроєкт №...

Погода

Kyiv
чисте небо
17 ° C
18.2 °
14 °
73 %
0.5kmh
0 %
Вт
25 °
Ср
27 °
Чт
30 °
Пт
28 °
Сб
23 °