Як отримати 10 ц прибавки врожаю на пшениці озимій?

1732
Як отримати 10 ц прибавки врожаю на пшениці озимій

Кожного року складається враження, що саме цей сезон є найбільш несприятливим для отримання високих врожаїв. Проте, незважаючи на зміну кліматичних факторів та інших чинників, українським аграріям вдається встановлювати все вищі рекордні показники врожайності.

Однак, сьогодні перед агрономами постає завдання не лише отримувати високий врожай, але й при цьому зменшити затратну частину. Адже в сьогоденних кліматичних умовах неможливо передбачити, які стреси чекають на рослини й залишається великий ризик, що господарство буде змушене пересівати виснажені та пошкоджені посіви через кліматичні стресові фактори.

Сезон 2019-2020 року добре відображає небезпеку наведених вище ризиків. Відсутність опадів з середини липня змусила аграріїв починати посівну кампанію в сухий ґрунт. Отримати опади пощастило далеко не усім, а зима на переважно більшій території України взагалі відзначилась відсутністю снігового покриву. Запаси вологи в ґрунті на період відновлення вегетації були мінімальними. Весна розпочалася із заморозків. В кінці березня на великій частині посівних площ пройшов циклон заморозків (-10…-14°С). Ослаблені, погано розвинені посіви прийшлося пересівати. Переліченими природними стресовими факторами все не закінчилось і на рослини, які пережили осінню посуху та весняні заморозки чекали пилові бурі.

ЯК ЖЕ ПРОТИДІЯТИ СТРЕСАМ?

Щоб протидіяти стресам потрібно розуміти більшість фізіологічних процесів, які відбуваються в рослинах і як на них впливають стреси. Інструменти, які допомагають відновити фізіологічні процеси добре вивчені та дослідженні спеціалістами компанії «Агротехносоюз». В 2020 році від негативного впливу погодних умов найбільш постраждали господарства на території Запорізької, Херсонської, Миколаївської, Одеської, Кіровоградської та Вінницької областей. Господарства, які працюють за інтенсивними технологіями і використовують антистресанти для попередження стресів, а не подолання їх наслідків отримали врожай по всіх культурах вище середнього в своєму регіоні. Для того, щоб кожен бажаючий сільгоспвиробник в Україні міг вдосконалити власну технологію для отримання високих показників врожайності, компанія «Агротехносоюз» рекомендує застосовувати антистресанти та стимулятори росту рослин.

Існує два способи застосування препаратів: для попередження стресу та подолання наслідків. Насправді ефективними є обидва методи і в обох випадках ви отримуєте прибавку. Але у випадку комплексного внесення, який працює на попередження стресу, ви загартовуєте рослини завчасно і вони можуть протистояти стресам. Це як заздалегідь добре натренувати команду перед важкою грою. В другому випадку рослини вже отримали стрес і їх необхідно швидше вивести із стресу та відновити фізіологічні процеси. Тобто, таким чином ми зменшуємо втрати та підвищуємо приріст.

Так, як обидва методи застосувань активно використовуються на український посівах, пропонуємо розглянути Вам технології застосування із прикладами внесень. Розглянемо технологію застосування на пшениці озимій. Взагалі, компанія «Агротехносоюз» має розроблені та випробувані загальні технологічні рекомендації по застосуванню окремо для всіх культур. Однак, вони можуть бути адаптовані під технологію господарства та погодні умови що складаються.

Рекомендована схема застосування стимуляторів та антистресантів для попередньої боротьби зі стресом
Рекомендована схема застосування стимуляторів та антистресантів для попередньої боротьби зі стресом

Для прикладу пропонуємо розглянути дослід, який проводили в одному із провідних господарств Чернігівської області, Прилуцького району. В господарстві вирішили перевірити дію антистресантів і стимуляторів росту на ріст і розвиток рослин, їх вплив на підвищення врожайності. Для господарства була індивідуально розроблена адаптована технологія із застосування антистресантів і стимуляторів росту, яка мала на меті попередити можливі стреси завчасно.

Починали працювати вже з передпосівної обробки насіння. Це важливо, тому що вже з осені проростання та розвиток рослин може пригнічуватись через такі стресові фактори як: нестача вологи, пізні посіви або післядія гербіцидів. Для передпосівної обробки застосовували препарат Гуміфілд Форте Брікс в.с., 0,8 л/т. Компоненти, які входять до складу препарату простимулювали рослини до активного розвитку навіть при дії стресових умов.

Приклад застосування технології на попередження стресу

Від посухи, яка тривала з літа рослини слабко розвивалися, особливо в рості відставала коренева система. Для стимулювання росту та кущення було застосовано препарат Гуміфілд Форте Фульвік в.с., 0,5 л/га. До складу препарату входять фульвові кислоти та солі гумінових кислот. Фульвові кислоти простимулювали кущення рослин та прискорили обмінні процеси. Гумінові кислоти простимулювали ріст кореневої системи, яка найінтенсивніше росте восени – 2,5 см на добу. Саме потужний розвиток кореневої системи з осені допомагає рослинам завчасно підготуватися для протидії посусі. Відбувається це завдяки тому, що добре розвинена коренева система дозволяє рослинам споживати вологу з нижніх шарів ґрунту. Якщо коренева система має довжину 120 см, то з верхнього 60 см шару рослини споживають до 70% вологи, а інші 30% вологи з нижнього. В посушливі роки це може врятувати ваш врожай.

Третє внесення проводили в фазу прапорцевого листка (37 фаза BBCH). Застосовували Фульвігрін Стимул в.с., в нормі 1,0 л/га. Препарат вносили в комплексі із фунгіцидом. Варто відмітити, що за рахунок фульвових кислот препарат має синергічний ефект із фунгіцидами. Внесення підвищило природний імунітет рослин, простимулювало фотосинтез та підвищить коефіцієнт засвоєння елементів живлення з ґрунту та внесених добрив.

Стан рослин навесні
Стан рослин навесні
Фото на момент внесення препарату Гуміфілд Форте Аміно в.с., 0,5 л-га
Фото на момент внесення препарату Гуміфілд Форте Аміно в.с., 0,5 л/га

Останнє внесення проводили в фазу формування зерна для протидії посухи та підвищення якісних показників в зерні. Застосовували препарат Гуміфілд Форте Аміно в.с., 0,5 л/га.

В кінці сезону за рахунок проведення чотирьох внесень в господарстві отримали приріст врожаю +10 ц/га. Затрати на застосування препаратів компанії «Агротехносоюз» склали 20,2 євро/га. Рахуючи, що 1 тонна зерна пшениці коштує 180 євро, в господарстві отримали додатковий прибуток 159,8 євро/га. В господарство отримати високий вражай під час несприятливих погодних умов при невеликих затратах та значно підвищити прибуток!

Дані урожайності пшениці озимої за 2020 рік

ЗАСТОСУВАННЯ АНТИСТРЕСАНТУ ДЛЯ ПОДОЛАННЯ НАСЛІДКІВ ЗАМОРОЗКІВ НА РІПАКУ ОЗИМОМУ

Дослід було проведено в Кіровоградській області. Після заморозків посіви ріпаку озимого були дуже пошкоджені, але точка росту залишилась живою. З метою відновлення посівів було запропоновано до застосування препарат Гуміфілд Форте Аміно в.с., в нормі 0,5 л/га. Препарат в своєму складі містить 135 г/л солей гумінових кислот та 60 г/л амінокислот. Препарат забезпечив зниження окислювального стресу, активізував антиоксидантну ферментну дію та відновив обмінні процеси в рослинах.

Приклад застосування антистресантуПри додаткових затратах 4 євро/га в господарстві отримали приріст врожаю 3 ц/га. При ціні на ріпак 420 євро/т чистий прибуток склав 122 євро/га за рахунок внесення антистресанту Гуміфілд Форте Аміно.

Стан рослин на 4 день після внесення
Стан рослин на 4 день після внесення

Контроль - ДослідПідводячи підсумки та аналізуючи останні роки хочемо відмітити, що вирощувати сільськогосподарські культури з кожним роком стає все складніше. Крім хімічних стресів та збитків спричинених людським фактором, рівень врожайності може значно знижуватись від кліматичних. Для ефективного вирощування культур та досягнення високих врожаїв рекомендуємо впроваджувати стимулятори та антистресанти, якість, доцільність та ефективність який перевірена багаторічною практикою застосувань.

Для отримання рекомендацій по застосуванню антистресантів та стимуляторів росту компанії «Агротехносоюз» звертайтесь за телефонами:

Центральний регіон: (067) 105-80-18;
Київська, Житомирська: (067) 324-76-10;
Вінницька: (067) 623-63-53;
Кіровоградська: (067) 342-88-25;
Черкаська: (067) 411-76-92;
Східний регіон: (067) 503-26-11;
Полтавська: (067) 623-63-55;
Харківська, Луганська: (067) 534-50-36;
Сумська (067) 342-89-29;
Дніпропетровська, Донецька: (067) 623-63-56;
Чернігівська: (067) 209-06-81;
Західний регіон: (067) 329-38-39;
Закарпатська, Львівська, Івано-Франківська: (067) 329-42-55;
Чернівецька, Хмельницька: (067) 209-13-90;
Волинська, Рівненська, Тернопільська: (067) 829-51-41;
Південний регіон: (067) 236-57-39;
Миколаївська, АР Крим: (067) 829-49-17;
Одеська: (067) 342-94-54;
Херсонська: (067) 446-65-94;
Запорізька: (050) 447-97-41.

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2020

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram