18 Травня 2022

Як підвищити ефективність засвоєння азоту шляхом біологічної активації ґрунту

АЗОТНЕ ЖИВЛЕННЯ ПІСЛЯ ВІДНОВЛЕННЯ ВЕГЕТАЦІЇ

Після відновлення весняної вегетації озимої пшениці важливо створити для рослин сприятливі умови живлення, а найперше – підживити азотом. Найбільш поширене добриво у цей період – аміачна селітра. Останнім часом зміни клімату унеможливлюють її внесення по мерзло-талому ґрунту, оскільки цей період дуже швидко минає або не настає взагалі.

Gumikor

Щоб забезпечити розчинення азоту в ґрунті, аміачну селітру розкидають по снігу задовго до початку відновлення вегетації, через що значно знижується ефективність її використання. Тривале перебування на поверхні призводить до того, що амонійна форма азоту частково випаровується в атмосферу, а нітратна промивається з талими водами нижче зони кореневої системи. Такі втрати азоту недопустимі, особливо з огляду на стрімке подорожчання мінеральних добрив.

А тому перше підживлення краще провести добривом КАС, втрати азоту при використанні якого не перевищують 10%, а ось у разі використання гранульованих азотних добрив втрати можуть сягати 30-40%.

ПІДВИЩЕННЯ ЕФЕКТИВНОСТІ АЗОТНОГО ЖИВЛЕННЯ

Польові досліди 2021-го засвідчили можливість підвищення ефективністі внесення КАС у разі сумісного застосування із Гумікором, що суттєво збільшувало урожайність озимої пшениці.

Було перевірено вплив комплексу КАС+Гумікор на підвищення урожайності озимої пшениці порівнянно з класичним застосуванням КАС  (Табл. 1).

Таблиця 1. Вплив комплексу КАС+Гумікор на урожайність озимої пшениці

Гумікор – це природно збалансований гуміновий препарат на основі вермікомпосту. Містить фітогормони (індол-3-оцтова кислота, гібереліни, цитокініни, абсцизова кислота), амінокислоти (у L-формі), природні антибіотики, біогенні мікроелементи та агрономічно корисну мікрофлору.

Читати по темі: Як підвищити ефективність азотного живлення рослин

КАС у нормі 100–150 кг/га легко комбінується з Гумікором у нормі 5–6 л/га. Це стимулює засвоєння рослинами азоту. Комбіноване внесення проводять звичайними обприскувачами, що обладнані дефлекторними форсунками, або агрегатами типу Cultan.

ЯК ЦЕ ПРАЦЮЄ

Важлива особливість комплексу Гумікору з КАС – формування гумату амонію у ґрунті та трансформація амідного азоту в амонійну форму із виділенням вуглекислого газу.

Така комбінація сполук азоту та вуглецю допомагає фосфатам переходити у розчинну форму, що додатково збагачує ґрунт рухомими сполуками фосфору, поліпшує його буферну здатність, збільшує рухомість мікроелементів у ґрунтовому розчині, забезпечує пролонговане живлення рослин азотом.

Гумікор збагачує видове різноманіття мікрофлори ґрунту завдяки своєму багатому складу та водночас діє як біостимулятор, активуючи аборигенну біоту, а відтак кількість амонофікуючих бактерій зростає у 3–5, а нітрифікуючих – у 3–7 разів. Результатом є вивільнення великої кількості основних елементів мінерального живлення, а також переведення важкодоступних мінеральних сполук фосфору і калію у доступніші для рослин форми.

Гумінові компоненти Гумікору підвищують проникність клітинних мембран, а деякі амінокислоти запобігають ризикам утворення опіків. Фітогормони препарату стимулюють диференціацію конусів наростання бічних пагонів у нерозкущених рослин та коренеутворення.

Отже, внесення Гумікору разом з КАС впливає на рослини кількома шляхами: безпосередньо через листкову поверхню, через кореневу систему та через підвищення біологічної активності ґрунту.

contakts

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2022

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Ефективне внесення добрив як основа сучасного сільського господарства

Агротехніка сільськогосподарських рослин трохи нагадує пазл. У...

Як забезпечити отримання сталих високих врожаїв у реаліях сьогодення

Основне питання, яке традиційно цікавить кожного сільгоспвиробника,...

Погода

Kyiv
сильний дощ
8 ° C
8.2 °
7.6 °
90 %
0.9kmh
100 %
Ср
13 °
Чт
19 °
Пт
20 °
Сб
22 °
Нд
13 °