У цій статті ми розглянемо найважливіші моменти менеджменту посівів ріпаку в період після виходу з зими, які дадуть змогу отримати гарний прибуток від вирощування цієї популярної культури.
ЧОГО ПОТРІБНО ПРАГНУТИ ПРИ ВИРОЩУВАННІ РІПАКУ?
Ріпак (канола) – одна із традиційних олійних культур, яку вирощують в Україні, Європі та Америці, а також у країнах Азії та Австралії. Олійне насіння ріпаку користується високим попитом.
Зазвичай середня врожайність озимого ріпаку становить приблизно 2,5–3,5 т/га. Але при грамотному підході та за сприятливих погодних умов цілком можливо отримувати врожайність культури 5–6 т/га. А за даними компанії Lembke, урожайність у 6,5–6,8 т/га також уже не рідкість, хоча і це не межа. Світовий рекорд урожайності ріпаку становить 8,07 т/га (Велика Британія).
При цьому не слід гнатися лише за рекордною врожайністю. Потрібно забезпечувати такий рівень інвестицій, який давав би змогу отримати максимальний прибуток від кожної гривні, вкладеної в посіви ріпаку.
ВЕСНЯНА ДІАГНОСТИКА ПОСІВІВ
Чому навесні слід обстежувати посіви, проводити діагностику та визначати густоту стояння рослин? Тому що оптимальна густота дає змогу допомогти максимізувати врожайність, продуктивність і стабільність вирощування гібридів ріпаку.
Навіть якщо дані, отримані в результаті діагностики посівів, не вдасться використати в поточному сезоні, можна буде зробити відповідні висновки, які дадуть змогу збільшити прибутковість вирощування культури наступного року.
Які переваги дає нам оптимальна густота і рівномірний розподіл рослин ріпаку по полю? Це:
- найкраще використання площі живлення рослин – отже, економляться кошти, вкладені у добрива;
- більш ефективне використання рослинами ріпаку інших доступних ресурсів, наприклад води;
- підвищена стресостійкість рослин;
- збільшення продуктивності рослин, підвищення врожайності й отримання додаткового прибутку від вкладених коштів;
- збільшення опірності рослин вітру, зниження вилягання та ступеня захворювання на склеротиніоз (білу гниль);
- більш рівномірне дозрівання та однорідна структура рослин, що дає переваги при збиранні врожаю та сприяє підвищенню прибутковості вирощування культури.
Читати по темі: Як сформувати фундамент урожаю ріпаку з осені
Оптимальна густота стояння після перезимівлі ріпаку – 45–65 рослин на 1 м2. При рівномірному розміщенні рослин поріг окупності становить 20–25 шт/м2 добре розвинених здорових рослин ріпаку.
Перевищення густоти стояння рослин озимого ріпаку спричиняє зниження врожайності та збільшує ймовірність вилягання посівів.
Найголовніше призначення весняної діагностики посівів ріпаку – правильне планування витрат на весь сезон вирощування. Інвестиції слід розраховувати, виходячи з рівня врожайності, яку можна отримати.
При гарному розвитку посівів і хорошій густоті стояння високі додаткові інвестиції будуть виправданими. При поганому розвитку посівів і невисокій густоті стояння або ж при значному загущенні посівів урожайність буде невисокою, відповідно й рівень інвестицій слід знижувати та розраховувати, керуючись реально можливою врожайністю ріпаку.
ВРАХУВАННЯ ПРИРОСТУ ВРОЖАЙНОСТІ
Перед використанням будь-якого нового продукту (пестициди, мікродобрива, стимулятори) або будь-якої сільськогосподарської машини потрібно спочатку вивчити, який приріст врожайності може забезпечити такий агроприйом і чи перекриває отримане збільшення витрати на придбання цього препарату та його внесення (чи окупитися придбання машини/устаткування).
Для цього препарат вносять на невеликій ділянці поля. Машину слід випробувати на контрольній ділянці. Поряд залишається така сама за площею не оброблена ділянка – контроль, тобто місце, де такий агроприйом не застосовувався. Порівнюються витрати та врожайність на цих двох ділянках, розраховується прибуток і на підставі цього приймається рішення щодо придбання того чи іншого препарату, сільгоспмашини, впровадження певного агроприйому.
ПРОБЛЕМНІ ПОЛЯ
На деяких полях спостерігається випадання ріпаку чи зниження густоти посівів. Таке явище відбувається з року в рік. Якщо причина таких явищ невідома або з певних причин не може бути встановлена, краще відмовитись від вирощування ріпаку на таких полях.
Успіх при вирощуванні ріпаку залежить не тільки від ранньої підготовки всіх необхідних ресурсів і дотримання технології, а й від правильного підбору поля для вирощування цієї культури.
Для визначення стану посівів і необхідності інвестицій у ЗЗР та добрива потрібні будуть також регулярні додаткові діагностики не тільки після виходу із зими, а й впродовж усієї вегетації.
Чим кращий розвиток посівів, тим більш виправданими будуть інвестиції в обприскування.
НЕПРОДУКТИВНІ ВИТРАТИ ПРИ ВИРОЩУВАННІ РІПАКУ
Неправильне використання ЗЗР, агрохімії та добрив – це чинник зниження прибутку при вирощуванні ріпаку. Слід пам’ятати:
- Не можна вносити ЗЗР вдень під час вітру;
- Форсунки на обприскувачах у поганому стані – треба поміняти на нові;
- Ріпак переріс – ймовірно, пропустили фазу застосування регуляторів росту восени або посіяли дуже рано;
- Самохідний висококліренсний обприскувач відсутній – неможливо виконати частину операцій, необхідних для вирощування ріпаку, а також кукурудзи та соняшнику;
- Використання дорогої осінньої системи захисту або дорогих мікродобрив восени невиправдане з фінансової точки зору, оскільки суттєво збільшує ризики втрати значних коштів у разі загибелі посівів узимку;
- Часто при невеликому потенціалі врожайності планування дорогої системи захисту на поточний сезон недоцільне, оскільки тих же самих результатів можна досягти з меншими витратами;
- Єдиний постачальник ЗЗР і добрив – це погано, адже між постачальниками має бути конкуренція;
- До планування системи захисту рослин і проведення конкурсів на закупівлю ЗЗР варто залучати незалежних експертів – це може допомогти знизити витрати на закупівлю засобів захисту рослин і добрив. Оскільки незалежні експерти не отримують зарплати, премії чи «відкатів» за просування тієї чи іншої агрохімії від постачальника, вони рекомендуватимуть саме оптимальний варіант;
- Не слід гнатися за дешевизною препаратів. Найчастіше дешеві продукти можуть бути менш ефективними;
- Іноді дорогі пестициди, заплановані до застосування, не діють на ті хвороби, шкідників та бур’яни, проти яких вони пропонуються. Також часто діагностика показує, що дорогі пестициди не окупляться, і під ту врожайність, яка лімітується густотою стояння рослин, можна взагалі не вносити ці препарати й отримати той самий фінансовий результат;
- Трапляється, що плануються дешеві пестициди й малі норми добрив, а потенціал урожайності посівів ріпаку дуже високий. У такому разі слід збільшити інвестиції, розширити застосування засобів захисту рослин і застосувати дорожчу систему добрив, оскільки такі інвестиції добре окупляться.
Здорові рослини ріпаку навесні та відсутність стресів – запорука отримання високого прибутку!
Олексій Орлов, канд. с.-г. наук
Опубліковано в журналі “Агроном”, 2022