01 Липня 2022

Як позбутися грудок при збиранні картоплі

Минулого сезону серйозною проблемою для багатьох фермерів стала наявність великої кількості грудок ґрунту при збиранні картоплі. У деяких господарствах грудки становили третю частину врожаю, який перевозили з поля. Це значно знижувало продуктивність приймальних комплексів при закладанні картоплі на зберігання. Вибирати грудки доводилося в основному вручну із транспортерів. Але частина їх все одно залишалася. В деяких господарствах вміст землі у завантаженому до сховищ врожаї досягав 15–20%.

Яка головна причина появи значної кількості грудок землі під час збирання врожаю? Звісно, це ущільнення ґрунту під час передпосадкового обробітку та посадки. Ми не будемо розглядати тему деградації ґрунту внаслідок дії ходових систем сільськогосподарських машин. При виробництві картоплі використовувати широкі шини малого тиску та гусеничні рушії поки неможливо. Також не можна відмовитися від ґрунтообробних знарядь із активними робочими органами. Ці два чинники призводять до руйнування ґрунтової структури (ґрунтових агрегатів). Неструктуровані ґрунти злежуються і, як наслідок, утворюються грудки.

Агрономи знають, що основним винуватцем значного ущільнення ґрунтів під час весняно-польових робіт є вологість. Ґрунт, насичений вологою, легко ущільнюється. Період релаксації ґрунтів після ущільнення, як правило, триває набагато довше, ніж вегетація картоплі. Заклавши в гребінь ущільнений ґрунт, ми з величезною ймовірністю отримаємо грудки під час збирання врожаю.

Є таке поняття, як найменша вологоємність ґрунту (НВ) – максимальна кількість вологи, яку ґрунт у природному заляганні може утримувати в підвішеному стані після припинення вільного відтоку гравітаційної води. Виражається вона у відсотках від ваги або обсягу ґрунтів. Обумовлюється гранулометричним, мінералогічним і хімічним складом ґрунту, його структурою, щільністю, пористістю – чинниками, на які ми, знову ж таки, оперативно вплинути не можемо.

Інакше кажучи, це вже не багнюка, але при стисненні ґрунту в цьому стані грудка не руйнується при падінні на землю.

Оптимальними строками проведення обробки ґрунту є період, коли він перебуває у стані так званої фізичної стиглості. Для важких суглинних ґрунтів це 40–70% НВ, для легких – 40–60%. Якщо перевести це у процентний вміст вологи у ґрунті, отримаємо 12–24%, залежно від типу ґрунтів.

Інтервали вологості ґрунту для його якісного обробіткуЯк видно з таблиці, допустимим періодом для підготовки ґрунту і посадки є час, коли вологість ґрунту становить в середньому 15–20%. Це приблизно 7–10 днів.

Минулого року в багатьох регіонах весна була дощовою і затяжною. Посадка картоплі в деяких господарствах істотно затяглася. Найчастіше картоплю саджали в перезволожений ґрунт. Це і призвело до утворення грудок.

ЩО МОЖНА ЗРОБИТИ?

На наш погляд, насамперед слід позбутися плужної підошви. Доцільно проводити оранку щороку на іншу глибину. Найбільш ефективне глибоке розпушування чизельними плугами. Як варіант – встановлення ґрунтозаглиблювальних лап за корпусом плуга. Майже всі виробники плугів пропонують таке оснащення у своїх лінійках продукції. Але, на жаль, про це мало хто знає. На практиці нам не зустрічалися плуги з таким обладнанням. Руйнування ґрунтової підошви значно покращує водний баланс у ґрунті – волога краще утримується в нижніх шарах, не відбувається вимокання в низинах. Ґрунт швидше переходить у стан фізичної стиглості.

ПЕРЕДПОСАДКОВИЙ ОБРОБІТОК ГРУНТУ

Навряд чи варто виконувати закриття вологи тоді, коли ґрунт перезволожений. Ходова система трактора неодмінно ущільнить ґрунт, і зняти це ущільнення надалі не вдасться. Те саме можна сказати і про культивацію лаповими культиваторами. Вивернуті на поверхню вологі переущільнені грудки після висихання не вдасться зруйнувати навіть фрезерними машинами.

Читати по темі: Продуктивність картоплі залежно від передсадивного обробітку ґрунту

Досвідчені агрономи знають, що розрив між обробітком ґрунту фрезерними машинами (вертикально фрезерними або горизонтально фрезерними) і посадкою має бути мінімальним. У суху вітряну погоду при великому розриві втрачається волога. У дощову весну оброблена, але не засаджена ділянка може простояти кілька днів. Ґрунт самоущільнюється, найчастіше посадку починають при високій вологості. Це обов’язково призведе до грудкоутворення.

ПОСАДКА КАРТОПЛІ

Сошники і дискові загортачі саджалок інтенсивно впливають на ґрунт. У вологих умовах посадки, коли ґрунт важчий, ніж при фізичній стиглості, утворюються щільні грудки, ущільнюється насіннєве ложе. І що найбільш неприємно, ці грудки опиняються поряд і над насіннєвою бульбою. Зруйнувати їх під час гребенеутворення фрезерною машиною неможливо. Гребенеутворювач розпушує ґрунт тільки в міжряддях, в рядку грудки залишаються такими, як і були.

З усього сказаного вище можна зробити висновок: уникнути грудкоутворення будь-якими технічними й агротехнічними прийомами в умовах перезволоженої весни практично неможливо. Мінімізувати цю проблему допоможе тільки дотримання оптимальних агростроків.

ЗАСІБ ПОРЯТУНКУ ВІД ГРУДОК

Але що робити в тих випадках, коли грудки вже сформувалися і очевидно, що вони серйозно ускладнять хід збирання врожаю?

Ефективне вирішення цієї проблеми пропонує відомий виробник «картопляної» техніки  німецька компанія GRIMME. Лінійка її продукції містить приймальний бункер RH 24-60 Combi CLS II, що дає змогу оперативно і якісно звільняти картоплю від більшості (до 70%) землі й домішок, а також розділяти бульби за фракціями. В умовах складного збирання, коли потрібна велика кількість людей для видалення домішок, машина може стати справжнім порятунком для великого господарства, що спеціалізується на вирощуванні картоплі.

Як позбутися грудок при збиранні картоплі2ОСОБЛИВОСТІ КОНСТРУКЦІЇ

Бункер RH 24-60 Combi призначений для прийому картоплі, відділення домішок і подальшого переміщення бульб транспортерами до місця зберігання або завантаження.

Конструкція дна, пристрій очищення і активне ущільнення карманів, а також безступінчасті приводи забезпечують щадне поводження із продуктом і високу продуктивність.

Після очищення спіральними ПУ-вальцями потік продукту поділяється на два інспекційних транспортери шириною по 72 см кожен, які забезпечують робочими місцями до восьми людей.

Залежно від вимог до точності сортування і дбайливості щодо продукту Combi-бункер можна комбінувати з сортувальною машиною або одно- чи двоступінчастим вальцьовим пристроєм.

За даними випробувань, використання сортувальної машини при поділі купи картоплі на три фракції – велику, середню + дрібну і відхід – забезпечує точність сортування 94,7%.

Приймальний бункер RH 24-60 Combi зручний в експлуатації, ідеально підходить для самоскидів із заднім розвантаженням. Вигин вгорі бункера розпушує потік продукту, забезпечує рівномірну передачу бульб на землевіддільний пристрій і гарантує безперервне транспортування далі по лінії.

Бункер може використовуватися як самостійно, так і в складі лінії для закладання картоплі на зберігання.

ВИДАЛЕННЯ ЗАЙВОЇ ЗЕМЛІ ВІДРАЗУ В ПОЛІ

У 2017 році компанія GRIMME також випустила на ринок комплекс CleanLoader, створений на базі приймального бункера RH 24-60 Combi, зі власною дизельною установкою.

Комплекс призначений для очищення картоплі від домішок відразу в полі, відтак позбавляє сільгоспвиробників зайвих витрат на перевезення землі.

Сергій Арискін, інженер-технолог

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2021

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Використання мінеральних капсульованих добрив для оптимізації живлення картоплі

Проблема економного використання добрив завжди була актуальною....

Хвороби картоплі в період зберігання

Після збирання картоплі на полях її зазвичай...

Зниження гербіцидних токсикозів у сівозміні з картоплею

При вирощуванні різних сільськогосподарських культур сьогодні важко...

Погода

Kyiv
чисте небо
25.9 ° C
25.9 °
25.9 °
52 %
3.5kmh
0 %
Пт
28 °
Сб
27 °
Нд
29 °
Пн
31 °
Вт
33 °