24 Жовтня 2021

Що потрібно врахувати при визначенні кількості фосфору в системі живлення культур

Розробка системи живлення культур є одним з актуальних завдань планування майбутнього урожаю. Технолог-консультант в агрономії «AgroConsult» ВНАУ Василь Кифорук поділився власним досвідом роботи з фосфором.

«Розглянемо деякі параметри роботи з фосфором, адже цей елемент має свої специфічні властивості. Зокрема, не «миється» інтенсивно в грунті. Так, в важких грунтах він може мігрувати на 3 см, у легких до 5 см в рік.

Тобто, в будь-якому випадку фосфор ми маємо внести так, щоб він найдовше контактував з вологою і був доступним для рослин. А отже, знаходився в найбільш зволоженому шарі грунту, а це зазвичай – на глибині не менше 15 см.

Проте давайте розберемось, скільки даного елементу міститься в грунтах і які причини можуть зумовлювати його блокування.

В бідних дерново-підзолистих грунтах в оброблюваному 30 см шарі його міститься 1,3 т/га, а в чорноземах – 5,4 т/га у вигляді органічних і мінеральних сполук. При цьому ще більша його маса сконцентрована в материнських породах – 120-150% від оброблюваного 30 сантиметрового шару у вигляді апатитів, фосфоритів, вторинних мінералів, їх розкладів і солів фосфорних кислот.

На засвоюваність і доступність фосфору в грунтах впливає значною мірою кислотність. Так, за кислотності рН нижче 6 і вище 8-9 фосфор починає блокуватись і ставати менш доступним. При цьому, всі рослини виносять фосфор з урожаєм, чим значно зменшують його кількість в верхньому оброблюваному горизонті.

Крім того, пам’ятайте, балансовий метод не дасть відповіді на запитання: «Скільки фосфору потрібно внести?». Адже, змінивши глибину аналізованого профілю, вибравши різні коефіцієнти засвоєння, отримаєте різні цифри.

Тому, при розробці системи удобрення рослин необхідно враховувати культуру, потребу її в даному елементі, здатність засвоювати його з грунту і добрив, тип грунту та вміст в ньому фосфору в доступній формі в різних горизонтах, активність мікрофлори, форма фосфору в добриві, хімічні та фізичні властивості фосфору та погодні умови регіону.

Таким чином правильність вибору доз фосфору та інших елементів живлення часто залежить від рівня фахівців, які проводять аналізи та розрахунки».

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Погода

Kyiv
рвані хмари
7.6 ° C
8.7 °
5.2 °
76 %
0.9kmh
75 %
Нд
7 °
Пн
8 °
Вт
11 °
Ср
11 °
Чт
14 °