01 Липня 2022

Як визначити оптимальну дозу азоту для кукурудзи

Щоб отримати високий урожай кукурудзи необхідно розробити ефективну систему оптимального живлення.

Насамперед, бажано, щоб ґрунт, призначений для вирощування кукурудзи, характеризувався нейтральною реакцією, оскільки це забезпечує оптимальні умови росту і відмінне засвоєння мінералів.

Найкращим для вирощування кукурудзи є ґрунт з рН на рівні 5,5-7,0, що дозволяє рослинам розвивати сильну кореневу систему. Відповідно доступне споживання поживних речовин і води з глибоких шарів ґрунту підвищує стійкість рослин до посухи.

У кислому середовищі навіть посилене мінеральне живлення не забезпечує базових потреб кукурудзи, оскільки рослина не може ефективно забирати інгредієнти з ґрунту.

У таких умовах живлення навіть органічними добривами є неефективним, оскільки на кислих ґрунтах слабо розвинуті мікроорганізми, які відповідають за мінералізацію гною, соломи тощо.

Щоб належним чином використовувати добрива, необхідно знати про поглинання окремих поживних речовин рослинами кукурудзи.

Дослідженнями встановлено, що при вирощуванні кукурудзи на зерно, на формування 1 т зерна і соломи потрібно в середньому: 20-25 кг азоту, 9-11 кг – P2O5, 20-26 кг – K2O, MgO – 4-8 кг, 5-10 кг – СаО, 3-4 кг – S. Водночас, під час вирощування на силос на виробництво 1 тонни зеленої маси потрібно 4,0 кг N, 1,2 кг P2O5, 4,0 кг K2O і 0,8 кг MgO.

Оптимальну дозу азоту можна розрахувати, використовуючи формулу:

доза N = очікувана врож. × споживання N – N у ґрунті (Nmin).

Наприклад, спробуємо вирахувати необхідну кількість мікроелементів для 50 тонн маси зеленої кукурудзи. 50×4 = 200 кг N, віднімаємо Nmin = 50 кг та отримуємо 150 кг N в мінеральному добриві.

Натомість для 6 тонн зерна кукурудзи потрібно: 6×25 = 150 кг N, віднімаємо Nmin = 35 кг та визначаємо, що необхідно 115 кг N в мінеральному добриві.

А щоб отримати 11 тонн зерна потрібно: 11×20 = 220 кг N, віднімаємо на Nmin = 70 кг та отримуємо необхідних 150 кг N в мінеральному добриві.

Кукурудза сильно реагує на удобрення азотом. Для забезпечення високої ефективності його застосування та оптимізації дози, крім вибірки зразків та очікуваної врожайності, необхідно визначити кількість азоту, що міститься в ґрунті. Кількість ґрунтового азоту може бути дуже різною і становити в межах 20-100 кг N, в залежності від попередника та його системи живлення, класу ґрунту та використовуваної агротехніки.

Тому фахівці не радять економити на проведенні аналізу ґрунту на визначені вмісту мінерального азоту (так званий Nmin) у шарі 0-60 см і, бажано, 0-90 см.

Азот потрібний рослинам кукурудзи впродовж усього періоду вегетації, найбільш інтенсивно — під час цвітіння. Тому найкраще використовувати більш повільні добрива, такі як сульфат амонію або сечовину.

На ґрунтах з великою сорбційною здатністю азотні добрива можуть бути використані у повному обсязі перед сівбою.

growhow.in.ua

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Науковці вивели сорт пшениці, надстійкої до хвороб

Група доктора Хана Фангпу з Інституту генетики...

В Україні знову змінилися закупівельні ціни на сою та ріпак

Котирування на ріпак та сою кілька тижнів...

Експорт української агропродукції залізницею під загрозою

За словами Марії Дідух, директора ГС «Всеукраїнський аграрний...

Погода

Kyiv
чисте небо
25.9 ° C
25.9 °
25.9 °
52 %
3.5kmh
0 %
Пт
28 °
Сб
27 °
Нд
29 °
Пн
31 °
Вт
33 °