29 Березня 2024

Якісна посівна в найкоротші терміни – з Tempo L це реально

ТОВ «Баришівська зернова компанія» відоме як один із провідних агрохолдингів України, що використовує новітні технології вирощування польових культур. Віднедавна в компанії було прийнято рішення перейти на сівбу основних культур із міжряддям 50 см. Про переваги такої технології й особливості техніки для її впровадження нам розповів головний інженер регіону «Південний» Олександр Миколайович Кириченко.

– Загальна площа земель нашої компанії перевищує 50 тисяч гектарів. В регіоні «Південний», де я працюю головним інженером, обробляється 15 тисяч га. Сюди входять землі в Черкаській і Полтавській областях.

В останні роки ми основну увагу закцентували на вирощуванні лише високоприбуткових культур, які стабільно користуються попитом на ринку. В минулому сезоні це були кукурудза, соняшник, соя. В поточному зупинились на кукурудзі та сої. Із загальної площі земель південного кластера кукурудза займає у нас 9 тисяч гектарів, решта – соя. Ще 600 га відведено під пшеницю – на паї.

Відомо, що кукурудза та соя – дві культури, які чудово поєднуються у сівозміні, а також можуть вирощуватись у монокультурі. Таким чином, ми маємо змогу коригувати їх площі в більший чи менший бік без очевидного порушення агрономічних канонів.

В середньому урожайність сої у нас становить 25–30 ц/га, максимально – 35 ц/га. Кукурудзи на круг збираємо 90–95 ц/га, окремі поля дають і понад 120 ц/га.

У зв’язку зі зміною погодних умов впродовж останніх років у нас дедалі частіше проявляються проблеми з вологою. І якщо навесні ситуація ще не така критична, то у другій половині вегетації це є основним лімітуючим чинником. Тому вологу, яка накопичилась за зиму, ми намагаємось використати максимально продуктивно, швидко підготувавши ґрунт і провівши сівбу. Весною заходимо в поле не глибше ніж на 5 см: зруйнували капіляри зубовими боронами, вирівняли площу дисками – і сіємо.

З осені зазвичай проводимо глибоке розпушення. Оранку не практикуємо вже понад 10 років. Перевага глибокого розпушення ґрунту полягає в тому, що ми працюємо на глибину 45 см. І волога, яка накопичується за зиму, вся вбирається ґрунтом. Раніше, за оранки, на полях весною часто можна було зустріти «блюдця», в яких вода могла стояти і місяць. Зараз такого немає. Все входить у землю.

Олександр Кириченко, головний інженер регіону «Південний» ТОВ «Баришівська зернова компанія»
Олександр Кириченко, головний інженер регіону «Південний» ТОВ «Баришівська зернова компанія»

Втім, є й такі площі, де ми можемо обійтись без глибокого розпушення. Тоді у гру вступає культиватор TopDown. Він чудово подрібнює рослинні рештки, перемішує та вирівнює ґрунт. Ми застосовуємо його в основному восени, обробляючи площі під сою, – розповідає Олександр Кириченко.

– З минулого року в компанії також було прийнято рішення перейти на сівбу основних культур з міжряддям 50 см (кукурудза, соняшник, соя). Впровадження нової технології розпочалось саме з нашого кластеру.

Раніше ми висівали кукурудзу за американською технологією – з міжряддям 76 см Використовували для цього сівалки John Deere 1770 та 1700. І поки не було великих проблем з вологою і високими температурами, нас, у принципі, все влаштовувало. Однак у зв’язку зі зміною кліматичних умов ми вирішили переглянути нашу технологію і перейшли на більш звужене міжряддя.

Переваги такої технології очевидні. Чим менше міжряддя – тим швидше культура закриває ґрунт, зменшуючи випаровування вологи та перегрівання ґрунту. Адже коли температура повітря влітку підіймається до 35°С, поверхня ґрунту може нагріватись до 45–50°С. Звісно, горить усе.

Крім того, за звуженого міжряддя на полі площа живлення рослин більш оптимальна і наближається до форми квадрата.

Якщо говорити про сою, то раніше ми взагалі сіяли її зерновою сівалкою з міжряддям 15 см, тепер також перейшли на міжряддя 50 см. За нашим спостереженням, при сівбі сої суцільним висівом рослини через конкуренцію більше тягнуться вгору і менше закладають бобів, а при збільшенні міжряддя – навпаки, краще галузяться. Це позитивно позначається і на врожайності.

Ми почали вивчати пропозиції на ринку, щоб придбати відповідну техніку, адже не всі виробники пропонують сівалки з таким міжряддям. В підсумку вибір було зроблено на користь сівалок точного висіву Tempo L від компанії Väderstad, які вирізнялись високою якістю роботи та продуктивністю.

Кожна секція сівалки обладнана індивідуальним електроприводом з можливістю її відключення за сигналом GPS, що дозволяє уникнути перевитрат на насіння та добрива
Кожна секція сівалки обладнана індивідуальним електроприводом з можливістю її відключення за сигналом GPS, що дозволяє уникнути перевитрат на насіння та добрива

Крім того, для нас було зручно, що їх продавала компанія РДО, яка забезпечує наше підприємство основною технікою та сервісом. Під сівалки Tempo L, яких було придбано дві одиниці, ми одразу підібрали трактори відповідної потужності – John Deere 8345 R і в минулому сезоні засіяли ними всі площі під кукурудзою, соняшником та соєю з міжряддям 50 см.

При виборі сівалок ми зупинились на 18-рядних варіантах. Справа в тому, що більшість полів у нашому кластері великі – 200–250 га, і чим вища продуктивність техніки, тим для нас краще. До цього ми взагалі використовували 24-рядні сівалки, – ділиться головний інженер.

– В підсумку дві нові 18-рядні сівалки Tempo L замінили нам дві 24-рядні John Deere. Втім, якщо раніше ми сіяли зі швидкістю 9–10 км/год, максимум до 12, то зараз для нас комфортна швидкість 15–16 км/год. Сівалки Tempo L компенсували різницю в ширині захвату й навіть підвищили продуктивність цієї операції. Отож тепер за добу ми можемо засіяти однією сівалкою до 200 га, в той час як раніше ця цифра коливалась в межах 160–170 га.

Позаду висівного сошника розташоване спеціальне притискне колесо, яке зупиняє насіння при виході з висівної трубки, забезпечуючи тим самим його хороший контакт з ґрунтом
Позаду висівного сошника розташоване спеціальне притискне колесо, яке зупиняє насіння при виході з висівної трубки, забезпечуючи тим самим його хороший контакт з ґрунтом

В цілому за минулий сезон кожна з Tempo L засіяла понад 4000 га – соняшнику, кукурудзи, сої. Після цього було прийнято рішення придбати ще п’ять аналогічних сівалок і для інших регіонів.

За результатами минулого року можу сказати, що різниця з попередніми сівалками є, і вона відчутна. Tempo L зручніші у використанні та обслуговуванні. Всі налаштування і дані з сівалки щодо норми висіву, пропусків, двійників передаються за допомогою бездротового зв’язку механізатору в кабіну трактора і відображаються на планшеті.

У цих сівалок зовсім інша концепція висівного пристрою, вони здійснюють більш точний висів і можуть працювати на вищій швидкості. Позаду висівного сошника розташовується спеціальне притискне колесо, яке зупиняє насіння при виході з висівної трубки, забезпечуючи тим самим його хороший контакт із ґрунтом. При добре відкаліброваному зерні точність висіву становить понад 99%. Якщо ви, наприклад, задали 4,5 насінини на погонний метр, то можете бути впевненими, що вона максимально витримає цю норму, а також глибину та відстань між насінинами. Це, в свою чергу, означає, що всі насінини отримають однакові стартові умови для проростання.

Разом із сівбою Tempo L може вносити добрива. Для цього сівалка обладнана відповідними сошниками та бункером на 5000 л
Разом із сівбою Tempo L може вносити добрива. Для цього сівалка обладнана відповідними сошниками та бункером на 5000 л

Незважаючи на збільшення швидкості висіву, рівномірність і дружність сходів у нас також покращились. Тобто Tempo L вдається чудово впоратись із нашим основним завданням – провести якісно посівну в найкоротші терміни. Це дає можливість отримати рівномірний розвиток рослин, зберегти вологу, що є вагомим вкладом у майбутній врожай, – задоволений Олександр Кириченко.

– Важливо, що нові сівалки можуть разом із сівбою вносити добрива. Для цього вони обладнанні відповідними сошниками та бункером на 5000 л. Раніше у нас не було такої можливості, й добрива вносили поверхнево розкидачами, а це додаткова операція. Зараз ми робимо все це за один прохід. В підсумку економимо на техніці, затратах часу та нормі добрива. Якщо раніше перед сівбою ми вносили, наприклад, 70 кг/га амофосу розкидачем по всій площі, то зараз даємо в рядок 50 кг/га. Для рослин локальне внесення більш ефективне і дає змогу уникнути непродуктивних витрат добрив. Тобто як тільки зернина починає проростати, вона одразу ж отримує доступ до поживних речовин.

Кожна секція сівалки обладнана індивідуальним електроприводом з можливістю її відключення за сигналом GPS. Завдяки виключенню пересіву на клинах, розворотах, полях неправильної форми досягається уникнути перевитрат на насіння та добрива.

Ще однією перевагою є те, що сівалка Tempo L має функцію гідравлічного довантеження крил, яка полягає у передачі ваги від центру на крайні секції сівалки. Завдяки цьому покращується здатність реагувати на нерівності рельєфу поля, що забезпечує рівномірну появу сходів.

Отже, з новими сівалками ми в підсумку отримали економію на добривах, паливно-мастильних матеріалах, адже вони агрегатуються з економнішими тракторами, зменшили кількість проходів техніки по полю, а найголовніше – покращили якість висіву та живлення рослин на початкових етапах розвитку.

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2020

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Потрібен надійний трактор – зверніть увагу на сьогоднішню пропозицію AXION від CLAAS

Всесвітньо відомий виробник сільськогосподарської техніки компанія CLAAS...

Налаштування розкидача мінеральних добрив

Тисячі євро можна викинути на вітер, якщо...

Новий рівень сівби з Tempo F

Сівалка Tempo F8 виробництва шведської компанії Väderstad,...

Погода

Kyiv
помірний дощ
9.5 ° C
10.9 °
9.3 °
91 %
3.5kmh
100 %
Пт
10 °
Сб
19 °
Нд
22 °
Пн
23 °
Вт
20 °