Німецький виробник LEMKEN добре відомий українським аграріям технологіями розумного землеробства. Фермери розповіли про переваги передпосівного культиватора Korund.
Технології розумного землеробства дедалі більше адаптуються до умов господарювання в нашому нестабільному сьогоденні. Втілені в сучасній техніці, вони проходять в Україні перевірку на міцність – важкими ґрунтами, дефіцитом вологи й опадів, екстремальними температурами. Щоб за таких умов забезпечити стабільне і гарантоване агровиробництво, вже недостатньо «просто хорошої» техніки. У тренді – перевірена досвідом якість. Як у добре відомих українцям технологіях німецького виробника LEMKEN. Про свій досвід експлуатації передпосівного культиватора Korund нам розповіли сільгоспвиробники.
«ЗА ОДИН ПРОХІД KORUND ВИРІВНЯВ УСІ ГЛИБОКІ КОЛІЇ»
Василь ТАРАЩУК, ФГ «Арсен»:
– Ми вирощуємо цукровий буряк, і під нього вносимо органічні добрива (гноївку). Та позаминула весна була дуже складною. Доводилося «ловити» вологу. А на полях після основного обробітку ґрунту лишились колії, які потрібно було розрівнювати.
Перш ніж погодитися на пропозицію компанії «А-Терра» щодо купівлі культиватора Korund від LEMKEN, вирішили перевірити, чи впорається німецька техніка з нашою проблемою.
Коли культиватор привезли й запустили в роботу, я особисто проїхав дві загінки разом із трактористом, щоб пересвідчитися у якості роботи агрегату. Фактично за один прохід Korund вирівняв усі глибокі колії. Відтоді цей культиватор готує наші поля перед посівною – практично під усі культури.
До слова, ми вже маємо позитивний досвід роботи з різною технікою LEMKEN. Маємо в господарстві плуги Opal і Diamant, культиватор Kristall і причіпний обприскувач Primus.
На 500 га ріллі, які маємо в обробітку, вирощуємо озимий ріпак, озиму пшеницю, ярий ячмінь, горох, гречку і цукровий буряк. Усі поля оремо, тому культиватор Korund працює на всіх площах восени й навесні. Агрегат зручний і простий, не потребує багато уваги. З огляду на невелику ширину захвату (6 м), трактора John Deere 8410 потужністю 160 к. с. цілком достатньо для нормальної роботи. Витрати пального становлять 8–9 л/га, що може здатись завеликим показником, але нас виправдовує складний рельєф. Восени працювати важче – ґрунти сухі, є велика грудка, навесні, відповідно, цих проблем немає. Робоча швидкість – у межах від 9 до 12 км/год. За світловий день вдається обробити 50–60 га – все залежить від форми й розміру полів, а також довжини гонів.
Читати по темі: Compact-Solitair 9 – коли час не чекає
Власне, й сервіс компанії «А-Терра», з якою працюємо вже не перший рік, на дуже високому рівні. Мені є з чим порівнювати – в господарстві маємо багато техніки інших виробників, і до нас приїжджають спеціалісти різних дилерів. Я бачу, як вони працюють, і тому можу сказати, що ця компанія ставиться до своєї роботи дуже відповідально.
«ЗА ЗМІНУ НАШ KORUND ОБРОБЛЯЄ 60 ГА, А ЗА ДОБУ – ДО 140»
Володимир ГАДАЙЧУК, СФГ «Аліса»:
– Коли виникла потреба в купівлі передпосівного культиватора, ми не знали про можливості моделі Korund. Проте на власному досвіді переконалися в надійності та витривалості техніки LEMKEN. Навіть коли якісь деталі з часом зношуються, їх можна легко замінити.
Раніше ми придбали агрегати Kristall, Rubin і Solitair, тож добре знаємо, як вони якісно виконують операції з ґрунтом. А 9-метровий передпосівний культиватор Korund працює в нашому господарстві із 300-сильним трактором New Holland.
У роботі агрегат показав себе максимально надійним. Годі й порівнювати з вітчизняною технікою, бо коректно це зробити не вийде. Скажу тільки одне: всі вітчизняні агрегати продав і більше купувати не збираюсь. Інших закордонних агрегатів у нас працює багато, і вони забезпечують непоганий рівень якості. Однак за надійністю LEMKEN випереджає всіх.
Оскільки оранки не застосовуємо, частину робіт виконуємо культиватором восени після глибокорозпушувача. По-перше, поля вирівнюються, по друге, структура ґрунту в обробленому шарі стає дрібногрудкуватою. Навесні лишається закрити вологу – і можна починати сіяти. Глибина обробітку – близько 15 см, робоча швидкість – 15–16 км/год. За зміну вдається обробити 60 га, а за добу – й до 140 га. Витрати пального точно не рахував, але думаю, що не більше за 7 л/га. Сезонний наробіток становитиме понад 2000 га. Власної землі у нас мало, але ми надаємо послуги, тож без роботи Korund не буде.
«ПІСЛЯ KORUND ПОЛЯ РІВНІ, ТОЖ ТРАКТОР ІЗ СІВАЛКОЮ ПРАЦЮЮТЬ ШВИДШЕ»
Агроном Олександр ДМИТРУК, ФГ «Луга»:
– Придбаний нами 9-метровий передпосівний культиватор Korund має ширину захвату 9 м, за світловий день встигає обробити 60–70 га. Цілодобово у нас він не працює, але якщо раптом виникне потреба, то більш як 100 га точно встигне обробити.
Коли весна прийде, на вологий ґрунт запускають дискову борону, і та починає болото місити. Korund працює набагато розумніше: лапи зі стрілчастими наконечниками заглиблюються на 5–6 см, розпушують ґрунт, і він під дією сонця й вітру набагато швидше прогрівається. Тому і сіяти можна раніше, не втрачаючи вологи. З долотоподібними наконечниками не працюємо, бо в нас немає забур’янених полів. Ми свого часу якісно вичистили всі площі, і тепер немає потреби в боротьбі з небажаною рослинністю.
Наша технологія передбачає осінню оранку із внесенням добрив і вирівнюванням площ. Тому навесні лишається провести культивацію – й можна починати сіяти. Під кукурудзу з осені виорали, внесли добрива, вирівняли площу, і навесні тільки пройдемось культиватором і будемо сіяти. Агрегат працює з трактором John Deere потужністю 260 к. с. на швидкості 11–15 км/год залежно від рельєфу. Хочу звернути увагу на хорошу зносостійкість робочих органів – агрегати LEMKEN дуже витривалі. У нас цей культиватор працює третій рік і щороку обробляє не менше ніж 1500 га. Тому, хто сіятиме після Korund, теж набагато легше працювати: поля рівні, й трактор із сівалкою можуть рухатись швидше.
«НАВІТЬ РЯСНИЙ ДОЩ НЕ ЗІПСУВАВ РОБОТУ KORUND»
Роман ОЛЬХОВСЬКИЙ, ТОВ «Дельтар»:
– Коли настав час оновлювати ґрунтообробну техніку, ми розглядали різні варіанти. Треба було взяти до уваги особливості місцевих ґрунтів. А вони дуже не люблять дощ після весняної культивації (земля заплескується, утворюється кірка, значно погіршуються процеси водного і повітряного обмінів). І разом із тим саме дощ допоміг остаточно визначитися з купівлею Korund.
Сусіди, що теж придбали такий культиватор (трохи раніше), обробили ним поле, і після цього пішов рясний дощ. Ми поїхали до них подивитися на те поле – поверхня була в нормальному стані. Агрегат лишає після себе ґрунт із дрібногрудкуватою структурою, і навіть за сильних опадів поверхневий шар не страждає.
Korund працює в нашому господарстві вже три роки. Культивуємо ґрунт заздалегідь. Попри те, що до сівби лишається ще три тижні, таке рішення виправдане. Бо в цей період на початку квітня ще немає високих температур і суховіїв, що здатні «висмоктати» вологу з посівного горизонту.
У вересні обробляємо поля після пшениці. Лущення сприяє проростанню падалиці й бур’янів, і культиватор допомагає їх швидко знищити.
Робочі органи працюють із долотоподібними наконечниками, які ефективно підрізають бур’ян. Після року роботи наконечники перевертаємо, а що два роки – замінюємо. Запчастини використовуємо тільки оригінальні, щоб не виникало питань із достроковим зношенням і ремонтом у розпал сезону. Культиватор обробляє близько 1000 га за рік. Маємо в обробітку специфічні важкі абразивні ґрунти – суміш глини з піском. Тому здатність нашого 9-метрового культиватора Korund обробити 2000 га без заміни робочих органів свідчить про найвищий рівень якості.
Агрегатуємо культиватор із 360-сильним трактором (Claas Axion 940), працюємо на швидкості до 14 км/год. За глибини обробітку 7–8 см витрати пального становлять усього 5,5–6 л/га. За світловий день (з 9 ранку до 8 вечора) можна обробити 70–80 га.
«НАШ 9-МЕТРОВИЙ KORUND ЕФЕКТИВНИЙ ЗА БЕЗВІДВАЛЬНОГО ҐРУНТООБРОБІТКУ»
Микола П’ЯТАЧУК, агроном ТОВ СП «Гірсам»:
– Наше господарство обробляє близько 3000 гектарів ріллі. Маємо в сівозміні озимі пшеницю та ячмінь, тритикале, трохи жита, озимий ріпак, кукурудзу, соняшник і сою. Тому потреба в підготовці полів до сівби виникає не лише у весняний період, а ще й наприкінці літа та на початку осені.
Дев’ятиметровий Korund підприємство придбало три роки тому. Культиватор агрегатується із трактором John Deere 8345 потужністю 345 к. с. і Claas потужністю 270 к. с. Роботою техніки дуже задоволені: агрегат якісно вирівнює площу, і сівалка за ним працює максимально якісно, дотримуючись усіх установлених параметрів. Також застосовуємо для закриття вологи ранньою весною.
Досвід експлуатації агрегату показав, що Korund ефективно працює в будь-яких умовах. Тільки за великої кількості рослинних решток слід знімати частину лап, інакше можливе забивання агрегату. В нашому господарстві такі ситуації іноді трапляються, бо ми застосовуємо тільки безвідвальний обробіток ґрунту. Рештки знаходяться біля поверхні, і їх можуть витягати наверх робочі органи культиватора. Однак це не створює глобальних проблем, тож культиватор використовується без обмежень.
За день, від 8-ї ранку до 10-ї вечора, тракторист встигає обробити 100 га. Цей показник може дещо змінюватися залежно від розміру і форми поля, рельєфу та робочої швидкості. Глибину обробітку встановлюємо на 2–3 см більшу, ніж запланована глибина висіву. Отже, агрегат працює на глибину від 6 до 10 см. Робоча швидкість може коливатися від 7 до 14 км/год і навіть більше. Витрати пального не перевищують 6 л/га.
Як робочі органи використовуємо долота. Зважаючи на піщані ґрунти, заводських наконечників вистачило надовго. Спробували встановити замінники – ті зношуються значно швидше. Усе інше – вузли з’єднання, гідроциліндри й рама – практично нові, без будь-яких пошкоджень.
Особливу увагу хочу звернути на те, що агрегат компактно складається – з ним можна заїжджати у важкодоступні місця, легко розвертатись у кінці гонів. На дорогах загального призначення не потрібно перейматися питаннями габариту. А те, що агрегат навісний, знімає всі питання щодо транспортних коліс.
«НА СУГЛИНИСТИХ ҐРУНТАХ KORUND ПРАЦЮЄ ПРОДУКТИВНО»
Микола ШАПРАН, керівник агрофірми «Камаз-Агро»:
– У нас в обробітку 4500 га землі, на яких вирощуємо соняшник, цукровий буряк, озиму пшеницю, сою, кукурудзу й інші культури. До більшості площ застосовуємо традиційний обробіток – оранку. Тож шукали для агрофірми продуктивний агрегат, який підійшов би саме для наших умов.
З культиватором Korund навесні можна дуже рано зайти в поле і почати закривати вологу. Вдала конструкція котків дає змогу працювати у вологих умовах без забивання. Єдиною умовою для якісного обробітку є робота на великій швидкості. Наприклад, ми намагаємося працювати на швидкості 12 км/год і більше: саме за таких умов агрегат показує себе якнайкраще.
Важливим моментом є правильний вибір робочих органів. Компанія LEMKEN пропонує багато варіантів для різних умов. Тому важливо зважати на особливості своїх полів і застосовуваної технології ґрунтообробітку. Наприклад, ми обрали прямі стійки, бо на поверхні поля є рослинні рештки. Коли культиватор починає їх нагрібати, механізатору достатньо підняти агрегат, і робочі органи самостійно очищуються. Якби були встановлені S-подібні стійки, довелось би витрачати багато часу на їх очищення, особливо у вологих умовах.
Наш культиватор має ширину захвату 9 м і працює з тракторами John Deere 8320 і John Deere 8370, потужністю 320 і 370 к. с. Хоча, на мою думку, достатньо було б і 320 «коней». За добу встигаємо обробити 200 га. У нас не найлегші ґрунти – суглинисті. Втім, пального витрачаємо всього 4,5–5 л/га. Глибина обробітку під час закриття вологи становить 3–6 см, а перед сівбою обробляємо ґрунт на 8 см. Здебільшого агрегат працює навесні, але торік готували поля до сівби озимих (було достатньо вологи). Сезонний наробіток сягнув близько 3000 га. Тож аби не розтягувати культивацію в часі, ми замовили ще один такий культиватор – його привезуть навесні.
Опубліковано в журналі “Агроном”, 2022