17 Травня 2022

Як рекорду досягали й усі труднощі здолали

Продовжуючи минулорічну практику, в цій статті ми проаналізуємо всі труднощі, з якими стикнулися під час вирощування зернових культур у сезоні 2021 року. Вся інформація та приклади, наведені у статті, базуються на зворотному зв’язку і описують реальні труднощі, які виникали у господарствах України.

Погодні умови минулого, 2021 року були не надто стабільними, що вже стало звичним для наших аграріїв. Якщо говорити про озимі зернові культури, то це позначилось насамперед на їх розвитку, що залежить від тривалості днів, типових для кліматичних умов весни у всіх регіонах України. У першій половині осені 2020 року посушливі умови не сприяли отриманню дружних сходів озимих у багатьох господарствах, особливо після пізніх попередників. Проте вже друга половина осені та перший теплий і вологий місяць зими помітно компенсували розвиток озимих, дали можливість отримати сходи та дорозвинутись культурам, які значно відставали. В цілому це суттєво посприяло перезимівлі та збереженню основних масивів озимих зернових. І вже у березні можна було спостерігати відновлення вегетації озимої пшениці (рис. 1).

Рис. 1. Відновлення весняної вегетації, розвиток вторинної кореневої системи
Рис. 1. Відновлення весняної вегетації, розвиток вторинної кореневої системи

Паралельно такі умови сприяли розвитку збудників хвороб, тому під час обстежень посівів озимих культур після їх перезимівлі вже можна було спостерігати  позитивну динаміку розвитку борошнистої роси (пшениця, ячмінь) (рис. 2), тифульозу (пшениця), септоріозу листя (пшениця) (рис. 3), снігової плісняви (пшениця, ячмінь, жито) (рис.  4), темно-бурої плямистості (ячмінь), сітчастої плямистості (ячмінь) у посівах, навіть попри пониження середньодобової температури повітря та її нестабільність. Такі умови ускладнювали планування обробок, оскільки від них цілком залежать моніторинг погодних умов і температурного режиму й відповідно час внесення фунгіцидів та їх ефективність контролю хвороб.

Рис. 2. Борошниста роса на посіві озимої пшениці після відновлення вегетації
Рис. 2. Борошниста роса на посіві озимої пшениці після відновлення вегетації

Найбільш ефективно можуть впоратися із комплексом ранніх хвороб фунгіциди Інпут® Класік у нормі 0,8 л/га, Фалькон® у нормі 0,6 л/га або Солігор® у нормі 0,75 л/га. У їх складі є діюча речовина спіроксамін, яка вже при +5°С проявить потужну лікувальну дію, а азоли (протіоконазол, тебуконазол, триадименол) активно працюватимуть за температур +10…12°С. Отже, посіви матимуть пролонгований захист проти збудників хвороб впродовж 2,5–3 тижнів.

Рис. 3. Септоріоз листя на посіві озимої пшениці після відновлення вегетації
Рис. 3. Септоріоз листя на посіві озимої пшениці після відновлення вегетації

Наприкінці березня – у квітні на посівах озимих було проведено перші фунгіцидні обробки (Т1).

Однією з особливостей цього сезону стали характерні для весни кліматичні умови, що спостерігалися тривалий час. Дощова прохолодна погода була дуже сприятливою для вегетації озимих культур, нарощування їхньої вегетативної маси та поповнення запасів вологи у ґрунті. Проте такі умови не лише дали можливість зерновим культурам максимально розкрити свій потенціал, розкущитись, закласти гарні елементи продуктивності колосу, а й сприяли активному розвитку хвороб.

Рис. 4. Снігова пліснява на посіві озимої пшениці після відновлення вегетації
Рис. 4. Снігова пліснява на посіві озимої пшениці після відновлення вегетації

У 2021 році сума активних температур була на 40% меншою порівняно з попереднім роком і в середньому на 110°С меншою за середні багаторічні показники. Проте слід сказати і про труднощі, які виникали у низці господарств: на зріджених посівах часто активно вегетували бур’яни, конт­роль яких ускладнювався через відсутність стабільних температур і часті опади, які провокували проростання нових хвиль та падалиці попередників, особливо соняшнику. Оскільки використання окремих гербіцидів із групи синтетичних ауксинів у пізні фази розвитку культури – після виходу у трубку було неможливим, не завжди вдавалося проконтролювати пізні хвилі бур’янів. Цікавим рішенням у минулому сезоні став Гроділ® Максі, який добре впорався з широколистими бур’янами навіть у фазу середини виходу в трубку культури, а завдяки антидоту в своєму складі не завдавав їй шкоди.

Читати по темі: З яким добривом сіяти озиму пшеницю?

Проблематичним для виробників також стало визначення терміну другої фунгіцидної обробки та вибору препарату для неї. Оскільки мало хто очікував таких складних умов весни, то й системи захисту, відповідно, були побудовані з розрахунку на умови вже традицій­ної – короткої весни з невисоким тиском хвороб. Основна проблема полягала у тому, що час між першою і другою фунгіцидною обробкою збільшився майже у 1,5 рази. Також почастішали випадки фізіологічної плямистості у посівах озимої пшениці, яка виникала через високу амплітуду коливань температури вдень і вночі. Як показала практика, сорти інтенсивного типу виявлялись найбільш вразливими до таких різких коливань температури. При поверненні стабільно теплої та сонячної погоди плямистість зникала.

Тепер давайте поговоримо про збудників хвороб, яким притаманний прихований спосіб розвитку, – піренофороз, септоріоз та темно-буру (рис. 5), сітчасту (рис. 6) і смугасту плямистості. В умовах довгої та затяжної весни вони розвивались у рослинах, тому їх не завжди вдавалося вчасно ідентифікувати. Препарати і норми їх використання для другої фунгіцидної обробки часом виявлялися малоефективними, адже їх підбирали завчасно й не для таких умов.

Рис. 5. Сітчаста плямистість ячменю
Рис. 5. Сітчаста плямистість ячменю

Тому такі засоби, особливо генеричні фунгіциди, не відповідали реальним потребам. Часто після такої другої обробки хвороби продовжували розвиватись, і виробники були змушені ще раз обробляти посіви.

Рис. 6. Темно-бура плямистість ячменю
Рис. 6. Темно-бура плямистість ячменю

Щоб запобігти таким ситуаціям, компанія «Байєр» пропонує фунгіциди з потужною лікувальною та профілактичною дією на збудників згаданих вище хвороб. Їх висока ефективність досягається завдяки формуляції та вдало підібраному універсальному складу.  Зокрема, для отримання потужної лікувальної дії на посівах озимої пшениці за умов високого тиску вже пізно виявлених хвороб найкраще використовувати Солігор®, який є універсальним рішенням проти основних збудників, які зустрічаються на посівах. Для профілактичної дії можемо використати Медісон®, Аскра® Хpro, а на посівах ячменю чудовими помічниками як для першої, так і для другої фунгіцидної обробки культури стануть Авіатор® Хpro , Аскра® Хpro.

Однак на цьому минулорічні сюрпризи від природи не скінчились – настав період цвітіння озимих культур, який збігся з дощовою погодою в багатьох регіонах, що, у свою чергу, принесло великі ризики ураження колосу збудниками фузаріозу, які майже завжди присутні  на пожнивних рештках попередника, особливо кукурудзи або стерньових чи бобових культур. Гриби роду фузаріум можуть існувати як сапрофіти на рослинних рештках тривалий час, а якщо складаються оптимальні умови для їх подальшого розвитку, переходять на паразитичний спосіб живлення на живих тканинах культурних рослин.

Рис. 7. Піренофороз на посівах озимої пшениці
Рис. 7. Піренофороз на посівах озимої пшениці

Тепер про культурну рослину – колос пшениці цвіте близько тижня, починаючи з колосків, розташованих у центрі. Саме в цих колосках зав’язується найбільша кількість насінин і дозріває найбільш виповнене зерно. Тому й обробку фунгіцидом для захисту колосу від фузаріозу найкраще проводити під час появи зелених пиляків на центральній частині колосу. Коли ми діагностуємо появу білих пиляків, це може свідчити лише про те, що колос або його окремі колоски вже відцвіли – у такій фазі обробка може бути малоефективною. Для ефективної обробки компанія рекомендує у період початку цвітіння використовувати фунгіциди Тілмор®, Солігор®, Фолікур® та Інпут® Класік у зареєстрованих нормах, при цьому обов’язково слід застосовувати двофакельні розпилювачі, які дадуть змогу покрити весь колос робочим розчином. Слід також зауважити, що для якісного контролю фузаріозу колосу необхідно, щоб у складі препарату були тебуконазол і протіоконазол. Ці діючі речовини дають змогу якісно проконтролювати збудник. (рис. 8).

Рис 8. Контроль розвитку Fusarium graminearum тебуконазолом та протіоконазолом
Рис 8. Контроль розвитку Fusarium graminearum тебуконазолом та протіоконазолом

Проаналізувавши врожайність зернових культур за минулий рік,  ми бачимо, що, незважаючи на всі виклики, з якими аграрії стикнулися впродовж сезону, Україна зібрала рекордний урожай зернових культур. Це свідчить про справжній професіоналізм наших виробничників і високий рівень технологій, які використовуються на полях, а також про те, що здобуті теоретичні знання дійсно приносять відчутну користь у нелегкій праці хлібороба.

Нехай технології від компанії «Байєр» приносять вам прибуток! Гарних вам урожаїв!

Олександр Кузмінський, oleksandr.kuzminskyy@bayer.com

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2022

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Хвороба, яка матиме вирішальний вплив на врожайність зернових

Актуальна інформація про хворобу, яка матиме вирішальний...

Стратегія роботи з посівами озимої пшениці та гібридного жита навесні 2022 року

Кожного року з наближенням весняно-польових робіт постає...

Погода

Kyiv
рвані хмари
15.7 ° C
16.5 °
14.2 °
45 %
0.9kmh
62 %
Вт
18 °
Ср
11 °
Чт
19 °
Пт
22 °
Сб
18 °