Якщо дискувати – то агрегатами LEMKEN

661
LEMKEN

Дискування – захід основного обробітку ґрунту на глибину до 20 см, яким виконується розпушування, кришіння, часткове перемішування ґрунту та підрізання бур’янів. Дискування ґрунту досить часто виконує завдання основного обробітку, тобто замінює відвальну оранку чи культивацію.

Дискування вирішує важливі агротехнічні завдання, зокрема – боротьба з бур’янами, шкідниками і збудниками хвороб культурних рослин; збереження й накопичення ґрунтової вологи; активізація мікробіологічних процесів; загортання у верхню частину орного шару післяжнивних решток та добрив; підготовка до якісного виконання подальших заходів основного обробітку ґрунту.

Для дискування ґрунту застосовують дискові борони й дискові лущильники. Робочими органами дискових ґрунтообробних агрегатів є плоскосферичні чи плоскі диски із загостреною різальною крайкою. Більшість дискових борін і лущильників оснащені вирізними дисками типу «ромашка». Під час роботи диски розміщуються під кутом до напрямку руху агрегату. Завдяки зчепленню із ґрунтом диски обертаються і вирізують скибу у вигляді сегмента, яка розпушується, кришиться й частково перекидається та перемішується. Залежно від кута атаки, ваги знаряддя і стану ґрунту глибина обробітку може змінюватися.

Вибір форми, розмірів дисків та їхніх вирізів, а також навантаження на один диск здійснюють залежно від умов і особливостей роботи. Глибина дискового обробітку залежить, головним чином, від кута атаки дисків та ваги машини, яка припадає на погонний метр ширини захвату.

Під час роботи диски мають забезпечити глибину обробітку, кришення ґрунту, подрібнення й перемішування рослинних решток, а одним із важливих чинників, що впливають на технологічну ефективність та надійність роботи дискових знарядь, є забивання міждискового простору ґрунтом і рослинними рештками, що унеможливлює подальшу роботу агрегату, особливо за батарейного кріплення дисків (оскільки відстань між дисками менша, а диски при цьому на батареях обертаються синхронно). Це стало причиною відмови багатьох виробників дискових ґрунтообробних знарядь від виробництва знарядь із батарейним кріпленням дисків.

Дискові лущильники менше перевертають ґрунт та слабше підрізають бур’яни порівняно з лемішними, але вони добре розрізають горизонтально розміщені кореневища й паростки коріння. Здебільшого вони обробляють ґрунт на глибину 8 – 12 см.

В умовах посушливої осені переваги дискування над оранкою пояснюються кращою структурою верхнього шару ґрунту та концентрацією поживних речовин у ньому. Крім того, в умовах посухи осіннього періоду вегетації озимини за дискового обробітку ґрунту об’ємна вага верхнього шару є близькою до оптимальної, що дає змогу рослинам ефективно використовувати вологу.

Аби забезпечити високу якість дискового обробітку, під час підбору знарядь і встановлення глибини, слід враховувати біологічні особливості та видовий склад бур’янів, ущільнення й вологість ґрунту тощо. Якщо на полі переважають однорічні бур’яни, лущення проводять на глибину 6 – 10 см, а якщо поле засмічене багаторічними бур’янами, глибину дискування збільшують до 10 – 14 см, і обробіток проводять у двох напрямках.

На полях, де виконали своєчасний дисковий обробіток стерні попередника, під час оранки зменшується питомий опір ґрунту на 20 – 30% (якщо порівнювати з полем без дискування). Поверхня поля стає рівною, а якість оранки істотно поліпшується.

Важливим параметром дискових ґрунтообробних агрегатів є кут атаки – це кут встановлення диска до напрямку руху агрегату, величина якого визначає площу захвату ґрунту диском, оскільки, що більший кут атаки, то активніше диск діє на ґрунт. Зазвичай кут атаки може змінюватися у діапазоні від 12 до 30°, але можуть бути й інші його значення.

Від кута атаки залежить ступінь кришення ґрунту і ширина захвату диска, ступінь перемішування ґрунту й післяжнивних решток, хоча при цьому зростають і енергозатрати на виконання процесу, інтенсивність спрацювання робочої поверхні диска та ймовірність забивання його рослинними рештками, а отже, погіршується якість розпушування ґрунту. За зменшення величини кута атаки диск краще підрізатиме скибу, але погіршується агресивність обробітку поверхні.

Для вирішення завдань дискового обробітку ґрунту існує широкий спектр дискових знарядь. Розглянемо дискові агрегати Heliodor та Rubin виробництва німецької компанії Lemken, які активно представлені на сучасному ринку сільськогосподарської техніки та можуть зацікавити вітчизняних аграріїв.

ДИСКОВИЙ ОБРОБІТОК HELIODOR 9

Оновлені короткі дискові борони Heliodor 9 якісно працюють на загортанні у грунт сидератів, а також мають багатостороннє застосування як при традиційних технологіях обробітку грунту, так і при сівбі у шар мульчованого грунту. Вперше борони Heliodor 9 демонструвалися на Міжнародній виставці Agritechnica 2015 у Ганновері (Німеччина).

Окремо закріплені робочі органи забезпечують добре копіювання поверхні та гарантують безперебійну роботу на кам’янистих грунтах. Дискову борону Heliodor можна застосовувати і для проведення передпосівного обробітку грунту після зяблевої оранки. Висока робоча швидкість, відносно невелика потреба у тяговій потужності та можливість комбінації з сівалками Soliter компанії Lemken дають широкі можливості для застосування коротких дискових борін Heliodor.

Heliodor 9_700Конструктивною особливістю оновлених агрегатів Heliodor є розміщені у два ряди зубчасті диски діаметром 510 мм та товщиною 5 мм, завдяки чому вони особливо стійкі до зношування. Диски закріплені на пластинчастих пружинних стійках, які одночасно служать і запобіжним механізмом при зустрічі агрегату з перешкодами. Розміщення дисків сприяє відмінному їх заглибленню у грунт. Диски розмішені на відстані 250 мм двома рядами, зміщеними один відносно іншого. Тому відстань між проходами дисків становить 12,5 см, що дає можливість виконувати інтенсивний обробіток грунту. При цьому дистанція між рядами дисків складає 70 см, а за відсутності переднього вирівнювально бруса – 90 см.

Диски борін Heliodor закріплені на шарикопідшипниках, які не потребують обслуговування. Вони приймають на себе не лише осьові, але і радіальні навантаження дисків. Надійне лабіринтне ущільнення не дозволяє пилу та бруду потрапити до підшипників. Спеціальна форма корпусу підшипника служить надійним захистом опори диску.

Рама борони Heliodor відрізняється достатньою висотою, завдяки чому виключається забивання. Коротка та компактна конструкція з оптимально розміщеним центром ваги робить можливим агрегатування з тракторами невеликої потужності, порівняно з агрегатуванням інших аналогічних машин. Застосування при виготовленні рами високоякісної конструктивної сталі гарантує надійну роботу та тривалий період експлуатації. У напівнавісних моделей дискової борони Heliodor секції дисків закріплені над рамою таким чином, що вони можуть копіювати поверхню грунту.

Для регулювання заданої глибини обробітку, яка може змінюватися у діапазоні від 2 до 12 см та прикочування поверхні, на боронах Heliodor можуть встановлюватися різноманітні катки від Lemken. Таким чином, Heliodor може адаптуватися до різноманітних умов роботи.

У якості додаткового обладнання, спереду або позаду напівсферичних дисків можуть встановлюватися пружинні зуби. Вони забезпечують оптимальне вирівнювання грунту. Зуби можуть розміщуватися перед обома рядами дисків, або позаду них. При розміщенні зубів попереду дисків вони вирівнюють грунт перед обробітком дисками, завдяки чому досягається максимально вирівняна поверхня та зменшується потреба у тяговому зусиллі. Розміщення зубів за дисками рекомендується при обробітку полів з нерівним мікрорельєфом, тому що обидва ряди дисків спочатку розрізають грунт, і тим самим полегшують зубам розрівнювати грунт. Кут встановлення пружинних зубів регулюється з кабіни трактора за допомогою гідравліки.

Секції дисків у борін Heliodor закріплені під рамою на маятнику, що дозволяє оптимально копіювать поверхню поля. Точне дотримання глибини обробітку і відмінне прикочування забезпечують відповідні катки. В залежності від типу грунту на дискових боронах можуть встановлюватися різноманітні котки. У випадку комбінації з сівалками Soliter рекомендуються катки закритого типу для попереднього прикочування рядків. Для цього особливо добре підходять гумові кільчасті або трапецевидні катки. Регулювання глибини відбувається за допомогою планки з отворами або ж гідравлчічно.

Типорозмірний ряд дискових борін Heliodor 9 досить великий – вісімнадцять модифікацій з шириною захвату від 3 до 16 метрів. Для агрегатування дискових борін Heliodor потрібні трактори з потужністю двигунів від 120 до 560 к.с. (приблизно 40 к.с. на один метр ширини захвату). Більшість коротких дискових борін Heliodor 9 мають транспортну ширину 3,0 метри, і лише у деяких модифікацій цей параметри становить 4,0 м.

Новинкою є гідравлічне регулювання глибини обробітку для навісних та напівнавісних модифікацій, яке пропонують у якості опції. У разі використання борони для передпосівного обробітку, глибину ходу дисків, які працюють колією трактора, можна регулювати окремо за допомогою перфорованої куліси. Відтак у зоні колії вдається досягти оптимального вирівнювання. Залежно від ширини шин трактора у кожному ряду можна змінювати глибину обробітку – 4, 6 або 8 дисків.

Крім технічних новинок, асортимент коротких дискових борін Heliodor доповнили двома варіантами робочої ширини. Тепер Heliodor 9 доступний із шириною 4,50 та 7,0 м у навісному та напівнавісному виконаннях. До того ж компанія Lemken пропонує коротку дискову борону Heliodor 9 у агрегаті з системним носієм Gigant 12 S. В результаті діапазон робочої ширини досягне 16 м, а продуктивність такого агрегату становитиме до 25 га/год. Такі агрегати надзвичайно ефективні в умовах великих господарств.

ДИСКОВИЙ ОБРОБІТОК RUBIN 9

Універсальні дискові борони Rubin 9 є багатофункціональними агрегатами, якій за один прохід виконують всі функції, необхідні для обробітку грунту та передпосівної підготовки по стерні або неораному полю. Вони ефективно застосовуються для інтенсивного обробітку грунту у традиційних та мульчуючих технологіях вирощування польових культур. Дискові борони Rubin 9 за багатьма показниками перевершують аналогічні дискові борони інших виробників.

Rubin_9_LemkenУнікальна конструкція борони та раціональна компоновка робочих органів забезпечують якісне подрібнення післяжнивних та рослинних решток з загортанням їх у грунт, якісний обробіток попередників з потужною кореневою системою (кукурудза, соняшник, стерня багаторічних трав тощо), а також проведення передпосівного обробітку грунту. Дискові борони Rubin також застосовуються у так званих технологіях безвідвального обробітку грунту. Сучасні енергозаощадливі високотехнологічні процеси вирощування сільськогосподарських культур не можуть обійтися без використання машин даного типу.

За один прохід дискової борони Rubin 9 відбувається рихлення на глибину до 15 см, інтенсивне кришіння грунту, суцільне підрізання бур’янів, перемішування рослинних решток з ґрунтом та їх загортання у грунт на глибину до 10 – 12 см, вирівнювання та повторне ущільнення поверхні поля.

Технічними рішеннями, які відрізняють дискові борони Rubin з поміж інших аналогічних ґрунтообробних знарядь є:

– два ряди важких вирізних напівсферичних дисків великого діаметра (610 мм) та товщиною 6 мм. Індивідуальне кріплення кожного диска на незалежній підпружиненній підвісці запобігає поломкам при наїзді на тимчасові перешкоди, а також дає змогу копіювати профіль поля. Відстань між рядами дисків становить 107 см. Другий ряд дисків зміщений відносно першого на 12,5 см, що забезпечує суцільний обробіток грунту, починаючи від 5 см. Утворенню бокових гребенів після проходу агрегату запобігають додаткові крайні диски;

– штригельні балки, які встановлені позаду кожного рядку дисків, дозволяють додатково подрібнювати грунт та сепарувати оброблений шар, вкладаючи мульчу на поверхні поля, що сприяє збереженню вологи у верхньому шарі, де зазвичай розміщуються корені рослин. Крім того, вони слугують свого роду гальмом, не даючи масі перелітати через другий ряд дисків чи котки;

– прикочуючі котки різноманітної форми, які вирівнюють поверхню поля та ущільнюють верхній шар грунту. При прикочуванні відбувається додаткове перемішування грунту з шаром мульчі, що сприяє активізації процесів відновлювання грунту.

Завдяки високій рамній конструкції (80 см) виключається забивання дискової борони органічною масою. Точність дотримання робочої глибини досягається за рахунок заднього катка, в результаті чого відпадає необхідність застосування опорних коліс.

Близьке розміщення центру ваги агрегату вимагає меншого підйомного зусилля та знижує динамічне навантаження на важелі навіски трактора під час переїздів.

Всі деталі підшипникового вузла дисків встановлені з натягом, що забезпечує високу його міцність при значних динамічних навантаженнях, які можуть виникати при взаємодії диска з ґрунтом. Для бездоганної роботи сферичних дисків у підшипникових вузлах використовуються радіально-упорні підшипники, які не потребують обслуговування. Така конструкція вузла виключає необхідність змащування підшипників, що у свою чергу значно скорочує витрати на технічне обслуговування агрегату.

Для надійного захисту підшипників від пилу та вологи використовують зовнішній ковпачок та внутрішню шестишарову прокладку. Оригінальна конструкція підшипникового вузла виключає можливість намотування на робочі органи довгих рослинних решток, а очисні шайби, вмонтовані в ступицю, витісняють бруд із зони захисту підшипника.

Універсальні дискові борони Rubin 9 можуть використовуватися з посівною технікою як виробництва компанії Lemken, так і інших компаній. Зокрема, комбінація пневматичної сівалки Soliter 9КА фірми Lemken та дискової борони Rubin 9 дозволяє суміщати мульчування грунту та сівбу за один прохід агрегату.

Найпопулярнішою моделлю в Україні є Рубін 9/600 КУА – напівпричіпний шестиметровий агрегат, який у транспортному положенні складається до 3 метрів. Найбільш можлива ширина борін Рубін 9 – це 12 метрів. В цьому випадку 6 метрові секції встановлюються на системоносії Гігант, який орім цієї борони, може агрегатуватися з меншим братом – Геліодором, компактним культиватором Смарагд чи передпосівним комбінованим агрегатом Систем-Компактор.

ДИСКОВИЙ ОБРОБІТОК RUBIN 12

Новітньою розробкою конструкторів компанії Lemken в сегменті дискових машин є коротка дискова борона Rubin 12. Перші нові короткі дискові борони Rubin 12 розпочалися виготовлятися з робочою шириною 3 м. Борони відмінно працюють на глибині до 20 см, яка раніше була доступна лише культиваторам. Два ряди зубчастих напівсферичних дисків діаметром 736 мм дають змогу з високою інтенсивністю подрібнювати та змішувати рослинні рештки з грунтом. Новим також є симетричне розміщення дисків, що сприяє більш стійкому ходу агрегату відносно напрямку руху, що особливо зручно при роботі на бокових склонах.

Rubin 12Диски встановлені під кутом 20° до поверхні грунту та під кутом 16° до напрямку руху, що дозволяє рівномірно оброблювати поверхню грунту на глибину від 7 см, налаштування якої відбувається гідравлічно. Відстань між дисками становить 17 см, а відстань між балками рами по ходу машини дорівнює 120 см. Щоб забезпечити оптимальне переміщення ґрунту, центральний диск першого ряду зміщений дещо назад, а відповідний диск наступного ряду зміщений вперед.

У новій версії Rubin 12 може оснащуватися універсальним колесом, яке у транспортному положенні розвантажує задню вісь трактора, а також забезпечує високу маневровість на поворотних смугах.

Lemken Rubin 12На відміну від Рубін 9, його «старший брат» має два різні за функціоналом штригелі: перший знаходиться між рядами дисків (відбійний), він осаджує ґрунтову масу до низу, щоб вона не перелітала через другий ряд дисків; другий (вирівнюючий), окрім заспокоєння маси перед тим, як по ній пройдуть котки, розрівнює її за допомогою встановлених на ньому направляючих лопаток. Обидва штригелі регулюються як за висотою, так і за агресивністю, що дозволяє досягати найкращих результатів роботи.

Висока продуктивність дискових борін Rubin досягається за рахунок робочої швидкості не менше 12 км/год. Максимальна ширина захвату напівнавісного Рубін 12 складає 7 метрів, що потребує приблизно 560 к.с.

В. Васильченко, к.т.н., доцент; М. Гузь, ст. викладач, НУБІП України

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2018

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram