18 Жовтня 2021

Основні профілактичні заходи хвороби «чорного зародку» злакових

За інформацією Держпродспоживслужби, цього року у багатьох регіонах України посіви ячменю та пшениці вражені темно-бурою плямистістю.

Крім ячменю та пшениці, патоген – гриб Bipolaris sorokiniana, яким викликана хвороба, вражає жито, овес. Пошкоджуються коріння, стебла, колос та зерно злакових. Збудником є міцелій та конідії, що збереглися в ґрунті, рослинних рештках, колосках і насіннєвому матеріалі.

Епідемічне захворювання розвивається при температурі повітря + 22-25 °C. За оптимальних умов тривалість латентного періоду становить 7-10 днів.

Після зараження листки злаків вкриваються темними плямами з бурим або темно-сірим нальотом. При цьому порушується фотосинтез, сповільнюється зростання та розвиток рослин, у них формується менше первинних та вторинних коренів.

При сприятливих умовах аналогічні плями з’являються на міжвузлі, що призводить до вилягання посівів. При загниванні коренів рослина гине. В зерні грибниця викликає його недорозвиненість, продукує токсини, які, зокрема, погіршують якість пивоварних сортів ячменю.

В результаті масового розповсюдження патогена недобір врожаю злакових може досягти 30-40%.

Симптоми темно-бурої плямистості залежать від генотипу рослини, умов навколишнього середовища, фази розвитку культури. Першою ознакою хвороби є поява на листках та листкових піхвах паростків овальних плям коричневого кольору розміром 2х5 мм з характерним хлоротичним обрамленням. У дорослих рослин плями мають округлу чи подовжену форму розміром до 5х20 мм та обмежуються жилками.

При сильному інфікуванні вони можуть зливатися та покривати всю поверхню листка. Якщо хвороба поширюється на колоскові луски, вони набувають бурого кольору, а кінчик зернівки — коричневий або чорний. Такий симптом називається «чорним зародком».

Головне джерело хвороби — це заражений насіннєвий матеріал, тому основним способом профілактики є протруювання насіння.

До профілактичних заходів захисту від темно-бурої плямистості відносяться:

  • ретельне видалення пожнивних залишків та бур’янів;
  • переорювання полів перед посівом;
  • неглибоке закладення насіння;
  • дотримання сівозміни;
  • оптимальні терміни посіву озимих та ярих;
  • своєчасне внесення в грунт мінеральних добрив.

lnzweb.com

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Виведено сорт картоплі з генами диких рослин стійкий до фітофторозу

Одним із найбільш розповсюджених і шкодочинних захворювань...

Корейські вчені отримали нове ефективне добриво з метану

Дослідники з Університету Кен Хі (Південна Корея)...

Погода

Kyiv
чисте небо
6.2 ° C
8 °
4.1 °
64 %
1.8kmh
0 %
Нд
6 °
Пн
11 °
Вт
10 °
Ср
13 °
Чт
17 °