17 Травня 2022

Ярий ріпак – це не тільки «страхова культура»

Наскільки актуальне вирощування ярого ріпаку на українських полях? В яких ситуаціях це буде доцільним і наскільки ефективним? Ця стаття розповідає про позитивний досвід вирощування ярого ріпаку на виробничих площах одного з господарств Київщини.

ОЦІНКА СИТУАЦІЇ

Рентабельність вирощування ярих культур минулого року в цілому залежала від спроможності господарства дочекатися привабливої ціни. Звісно, для цього потрібно мати «запас міцності», тобто розуміти, за рахунок чого поповнювати свою кишеню до посівної озимих культур. Можна розраховувати на озиму пшеницю, але з нею все ж краще не квапитись. Тоді – озимий ріпак. А якщо озимого ріпаку не посіяно?

Минулого року «соєві правки» суттєво впливали на ціну бобових культур в Україні. Тому питання «Що сіяти з яровини та коли?» було дуже актуальним. Більше того, воно було тотожним питанню «Отримати прибуток чи вийти «в нуль» або навіть в «мінус?»

Наступне, про що не слід було забувати, – це ризики, зокрема кліматичні. Тут поставали інші питання. Скільки вологи у ґрунті? Коли розпочинати посівну? Як адаптувати технологію вирощування під конкретні умови весни 2019? Де точка максимальної рентабельності? Чи можна здешевити технологію і якщо так, то за яких умов?

Саме на ці запитання шукали відповіді я та мої колеги, перш ніж пропонувати для вирощування ярий ріпак. Що з того вийшло – читайте далі.

АЛЬТЕРНАТИВНІ РІШЕННЯ ТА РОЗУМІННЯ МОЖЛИВОСТЕЙ

Одним із господарств, готовим до формування раціональної стратегії посіву в умовах 2019 року й відкритим для діалогу, стало СТОВ «Любарецьке» в Київській області. Розуміючи рівень рентабельності бобових культур, було прийнято рішення спробувати ярий ріпак як альтернативу.

Весна виявилась ранньою, тож ґрунт був готовий до посіву вже в другій декаді березня. Відтак було заплановано посів гібриду КУЛЬТУС КЛ, який є добре адаптованим до умов раннього висіву, на площі 250 га. Попередник був не найкращим – кукурудза на зерно, але зяблева оранка вирішила це питання. Посівна ярого ріпаку тривала з 19 по 23 березня, що, як для мене, є новаторським підходом у строках посіву ярого ріпаку. Наявність вологи та якісний посів сівалкою точного посіву з міжряддям 35 см просто зобов’язували рекомендувати зменшити норму висіву з 700 тис./га до 500 тис./га. Та керівництво прийняло рішення висіяти 420 тис./га схожих насінин – рівномірна розкладка насіння та рівномірна глибина посіву це дозволяють! Інвестиції в хорошу техніку мають працювати на оптимізацію технології, що я особисто повністю підтримую.

Рис. 1. Стан посівів КУЛЬТУС КЛ на 10 квітня 2019 р. СТОВ «Любарецьке», Київська обл.
Рис. 1. Стан посівів КУЛЬТУС КЛ на 10 квітня 2019 р. СТОВ «Любарецьке», Київська обл.

Рис. 2. Стан посіву КУЛЬТУС КЛ на 21 травня 2019 р. СТОВ «Любарецьке», Київська обл.
Рис. 2. Стан посіву КУЛЬТУС КЛ на 21 травня 2019 р. СТОВ «Любарецьке», Київська обл.

Рис. 3. Стан посіву КУЛЬТУС КЛ на 14 червня 2019 р. СТОВ «Любарецьке», Київська обл.
Рис. 3. Стан посіву КУЛЬТУС КЛ на 14 червня 2019 р. СТОВ «Любарецьке», Київська обл.

ОСНОВНІ МОМЕНТИ ТЕХНОЛОГІЇ

Попередник: кукурудза на зерно;
Обробіток ґрунту: зяблева оранка, 25–27 см;
Удобрення: аміачна селітра 155 кг/га + карбамід 165 кг/га під культивацію
(19 березня), сульфат амонію 140 кг/га під дощ (16 травня);
Посів: 19–23 березня, норма 420 тис./га схожих насінин, точний висів
з міжряддям 35 см;
Гербіцид: згідно з рекомендаціями для CL-технології + Лямбда-цигалотрин50
0,2 л/га (24 квітня);
Рістрегуляція: Тебуконазол250 0,5 л/га + Імідаклоприд 0,1 л/га (13 травня);
Інсектицид: Хлорпірифос480 1,0 л/га (19 травня);
Фунгіцид: Боскалід/дімоксістробін 0,5 л/га + Тау-флувалінат240 0,35 л/га + Бор11% 0,4 л/га (4 червня);
Збирання: КУЛЬТУС КЛ – 28 ц/га в заліку, площа 250 га (2 серпня).

ЯКИЙ РЕЗУЛЬТАТ?

Отже, 28 ц/га – чи достатньо цього? Не буду рахувати чужі прибутки, але хотів би оцінити витрати.

ТаблицаБеручи до уваги ціну на мінеральні добрива в лютому 2019, зміну курсу долара (для витрат 27,15 грн/дол. на лютий), я вирахував орієнтовні результати, звісно, все з ПДВ.

Та поки рахував, мені стало також цікаво, скільки може коштувати ця технологія у нинішньому році, адже ціни на добрива та курс долара суттєво змінилися, та й ціна ріпаку MATIF вже перевищила «психологічну» планку в 400 євро/т, до того ж прогноз ціни на серпень також є досить позитивним.

Читати по темі: Весняний догляд ріпаку – що буде актуально?

В цьому випадку орієнтовні загальні витрати на технологію становили 15 952 грн/га (за курсом 27,15 грн/дол.). Впевнений, що багато читачів цієї статті вже встигли підрахували фінансовий результат, не дістаючи калькулятора, тому продовжувати цю фінансову аналітику я не буду.

А ЩО В ЗАЛИШКУ?

  1. Починати посівну в «горохові строки посіву» – можливо, не найважливіший позитивний чинник, а от реалізувати, хочу це підкреслити, високоліквідний урожай у серпні за високою ціною – це вже цікаво. Особливо якщо взяти до уваги, що термін окупності інвестицій становить 4,5–5 місяців.
  2. Ярий ріпак і сьогодні залишається актуальним. На користь доцільності його вирощування свідчить ситуація, яка цього року ще сприятливіша з огляду на співвідношення ціни добрива та ріпаку.
  3. Вартість посівного матеріалу ярого ріпаку залишається найнижчою серед інших ярих культур. Відміна «соєвих правок» не впливає на підвищення ціни «посівмату» ярого ріпаку, на відміну від бобових.
  4. Низькі запаси вологи у ґрунті, особливо в центральних регіонах, провокують на ранній посів ярих культур, та не кожну культуру можна рано висівати. Маю надію, що ситуація з вологозабезпеченням іще зміниться на краще і це буде позитивом у будь-якому випадку й для будь-якої культури.

Ця стаття не має на меті рекомендувати технологію вирощування ярого ріпаку. Адже строки посіву, технічне забезпечення та стан конкретного поля впливають на норму висіву, вибір гібрида та стратегію живлення (скажімо, в умовах пізнього висіву рекомендації були б зовсім іншими). Насамперед це приклад позитивного досвіду та готовності виходити за рамки шаблонів при виборі культур і технологій.

В центрі України цього року маємо зовсім НЕ рекордні площі посіву озимого ріпаку, особливо в моїй рідній Черкаській області. Також отримуємо сигнали про планування пересіву слабких зріджених посівів у західних областях. Тож сподіваюсь, що ця інформація багатьом стане у пригоді.

З думками про ваш успіх – команда ТОВ «НПЦ Україна».

Сергій Демиденко, маркетинг і розвиток бізнесу насіння ріпаку, ТОВ «НПЦ Україна»

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2020

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Професійний підхід до азотного живлення озимого ріпаку навесні

Питання ефективного використання азоту для озимого ріпаку...

Менеджмент посівів ріпаку при виході з зими

У цій статті ми розглянемо найважливіші моменти...

Прогноз розвитку хвороб на ріпаку у 2022 році

До вашої уваги прогноз розвитку хвороб ріпаку...

Погода

Kyiv
рвані хмари
15.7 ° C
16.5 °
14.2 °
45 %
0.9kmh
62 %
Вт
18 °
Ср
11 °
Чт
19 °
Пт
22 °
Сб
18 °