18 Жовтня 2021

Здоров’я кукурудзи залежно від виду азотних добрив

Впродовж усього періоду вегетації посіви «атакують» збудники різних хвороб і шкідників. Вразливість до нападу обумовлена не тільки генетичними характеристиками рослини (гібрида) та її природних ворогів, а й умовами в середовищі росту обох груп організмів.

Вірулентність (тиск) збудника залежить від стану живлення рослини, яка зазнає нападу. Цей напрямок науки потребує інтенсивних фундаментальних досліджень, які проводять фітопатологи, генетики, зокрема, фізіологи мінерального живлення сільськогосподарських культур.

Високий вміст окремих елементів у рослинах не завжди означає підвищення стійкості. Буває, що це спричиняє їх деградацію. Азот є елементом, який споживається найшвидше і бере участь у всіх обмінних процесах у рослинах. Це основний компонент білків і нуклеїнових кислот, він входить до складу хлорофілу, регуляторів росту й численних ферментів, які діють як каталізатори в біохімічних реакціях. Водночас його вплив на здоров’я рослин неоднаковий. Загальне збільшення вмісту азоту в рослині найчастіше збільшує вразливість рослини до патогенних мікроорганізмів. Підживлення азотом позитивно впливає на ріст вегетативної та генеративної маси сільськогосподарських культур, сприяючи отриманню високих врожаїв. Однак використання інтенсивного підживлення цим елементом призводить до утворення в рослинах ніжніших тканин, більш вразливих до впливу патогенних інфекцій. Інтенсивне підживлення також побічно впливає на перебіг хвороби, обтяжуючи його.

Читати по темі: Яке добриво найкраще підходить для кукурудзи?

Тканини рослин, багатих на азот, характеризуються підвищеним вмістом розчинних сполук азоту та простих вуглеводів, які є чудовим джерелом поживних речовин для патогенних грибів. Ріст і розвиток грибів, які вразили урожай за цих умов, відбувається надзвичайно швидко.

Різноманітна дія азоту на здоров’я рослин пов’язана також із хімічною формою, в якій він надходить до рослин. Цікавим прикладом є вплив азоту на стійкість коренів озимої пшениці до збудників, що викликають кореневі гнилі. Використання добрив, у яких азот присутній у формі амонію (NH4), підвищує стійкість пшениці до інфекції, тоді як нітратна форма (NO3) збільшує частоту ураження хворобою.

Таблиця 1. Морфологічна й анатомічна реакція сільськогосподарських культур на стан підживлення азотом (Гребіш та інші)Подібне дослідження, але стосовно кукурудзи, проводилось на кафедрі агрономії Природничого університету Познані. Мета експерименту – оцінити в польових умовах ураження хворобами двох типів гібридів кукурудзи (stay-green – гібрида, вегетативні частини якого залишаються зеленими після настання стиглості зерна, та традиційного) залежно від хімічної форми азотних добрив.

Польовий експеримент враховував два чинники дослідження. У першому порівнювались добрива з різними хімічними формами азоту: аміачна селітра, сульфат амонію, сечовина, вапняково-аміачна селітра, суміш аміачної селітри (50% дози N) + сечовини (50% дози N) та конт­рольний варіант без підживлення N. Другим аналізованим чинником дослідження був тип гібрида кукурудзи – традиційний та stay-green.

Проведене дослідження продемонструвало суттєвий вплив виду азотних добрив та типу гібрида кукурудзи на кількість рослин, уражених грибами роду Fusarium ssp. (табл. 2). Менше від інших варіантів ураження рослин було зафіксовано на кукурудзі, де застосовувались добрива повільної дії, тобто сульфат амонію, сечовина й суміш аміачної селітри з сечовиною із часткою 50% кожного в дозі. При використанні азотних добрив, що характеризуються швидкою дією, тобто аміачної селітри та вапняково-аміачної селітри, ураження рослин збудником фузаріозу було вищим.

Таблиця 2. Ураження кукурудзи (%) грибами роду Fusarium ssp. та Ustilago maydis Corda (Шульц, 2013)Дослідження також показало, що різні типи гібридів кукурудзи демонструють різну стійкість до зараження грибами роду Fusarium. Так, гібрид типу stay-green, який використовувався в дослідженні, зазнав суттєво меншого впливу.

Токсичним наслідком розвитку Fusarium spp. є наявність таких вторинних продуктів метаболізму як фумонізини. Проведений експеримент дав підстави стверджувати, що гібрид stay-green, безумовно, більш стійкий до накопичення фумонізинів у зерні, ніж традиційний (табл. 3).

Таблиця 3. Рівень фумонізинів (мкг_ г) у зерні двох гібридів кукурудзи після внесення різних азотних добрив (Шульц та інші., 2012)Масштаб ураження рослин кукурудзи Fusarium ssp. також залежав від взаємодії виду азотних добрив із гібридним типом кукурудзи (рис. 1). Гібрид stay-green, удобрений кожним із випробуваних азотних добрив, характеризувався меншим рівнем ураження рослин порівняно із традиційним гібридом. Крім того, на варіантах з використанням добрив повільної дії, таких як сульфат амонію, сечовина, перевага stay-green перед традиційним гібридом з точки зору здоров’я рослин була значно більшою, ніж на варіантах без використання азотних добрив, аміачної селітри, вапняково-аміачної селітри та суміші аміачної селітри з сечовиною (з 50-відсотковою часткою кожного добрива в дозі).

Рис. 1. Ураження рослин кукурудзи грибами роду Fusarium ssp. залежно від виду азотних добрив і типу гібрида (А); різниця в рівні ураження між типами досліджуваних гібридів (Б) (Шульц, 2013)
Рис. 1. Ураження рослин кукурудзи грибами роду Fusarium ssp. залежно від виду азотних добрив і типу гібрида (А); різниця в рівні ураження між типами досліджуваних гібридів (Б) (Шульц, 2013)

З іншого боку, польові випробування не показали значного впливу виду азотних добрив на ступінь ураження рослин кукурудзи пухирчастою сажкою. Встановлено тільки істотний вплив типу гібрида кукурудзи на зараженість цим збудником. Так, гібрид stay-green був заражений значно рідше, ніж традиційний (табл. 2).

П. Шульц, почесний д-р наук, проф. Університету природничих наук, Познань, Польща

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2021

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Кукурудза любить кальцій

Незважаючи на останні досягнення науки і селекції,...

Вплив агрокліматичних умов на урожайність кукурудзи

Кліматичні правила українського кукурудзяного поясу змінюються разом...

Кораген® – лідер у захисті кукурудзи від шкідників

Хоча підхід до захисту рослин від шкідливих...

Погода

Kyiv
чисте небо
6.2 ° C
8 °
4.1 °
64 %
1.8kmh
0 %
Нд
6 °
Пн
11 °
Вт
10 °
Ср
13 °
Чт
17 °