23 Травня 2022

Ефективні бакові суміші

Не секрет, що сьогодні більшість землеробів намагається внести якомога більше агрохімікатів за одну обробку. Додає їм стимулу і той факт, що допоміжні речовини пестицидів починають діяти швидше, аніж основні, що використовуються з давніх часів. Наприклад, діюча речовина 2,4-Д була запатентована як гербіцид Herb Killer ще у 1945 році. Пройшло 75 років, і за цей час вона зовсім не змінилася. Та сучасні гербіциди на її основі не мають нічого спільного з Herb Killer, окрім води та власне діючої речовини.

Чому так важливо це знати? Тому що хімічні опіки рослин від обробок часто викликають саме допоміжні речовини, а не діючі. Навіть фунгіциди та інсектициди, що є отрутою для патогенів чи комах, викликають стрес у рослин. Однак із кожним роком вчені дедалі більше наближаються до подолання цієї проблеми.

Сьогодні ринок переповнений аналогами, копіями та дженериками. Не всі вони працюють однаково, адже мають різний склад допоміжних речовин. Всім відомо, що хіміки КНР неодноразово вдавалися до спроб виготовити точну копію відомих у світі пестицидів. Здавалося б, що їм заважає повторити повний склад препарату, а не лише основні речовини? По-перше, варто зауважити, що більшість відомих на весь світ пестицидів – це не один препарат. Навіть якщо ви маєте дві абсолютно однакові оригінальні пляшки гербіциду, але одна з них вироблена для України, а друга – для Аргентини, Марокко чи Франції, знайте, вміст пляшок може бути кардинально різним.

Перед реєстрацією будь-якого продукту хімічна компанія проводить численні дослідження його ефективності. При цьому кожна діюча речовина перевіряється у різних формуляціях і з різними «наповнювачами». Таких варіантів може бути близько 15, але реєструється лише один. Відтак кожна пляшка вже є «баковою сумішшю», а на її розробку витрачено роки досліджень і шалену купу грошей.

Але ж навіть за таких витрат часу і грошей не всі хімічні компанії отримують однаково гарні препарати, тобто «бакова суміш» може виявитися невдалою.

А яким би був результат, якби вчені хімічної компанії просто налили б у пляшку непідготовленої води, додали 8 випадкових діючих речовин, аби тільки були дешевими, і пустили цього «монстра» у продаж? Навіть без випробувань! Впевнений, результат був би катастрофічним. Та зачекайте, хіба це не схоже на те, як ми самі робимо бакові суміші для наших полів? Щоб одним проходом, щоб не дорого і закрити всі «дірки». А потім дивуємось: «пестициди працюють дедалі гірше».

Тож коли ви купуєте генеричний препарат, запитайте себе: чому він дешевший від аналогів? А головне: що саме він копіює? Адже за його основу могли взяти оригінальний пестицид, розроблений для іншого регіону, іншої частини світу. В Україні не спрацює навіть сам оригінальний продукт, а про дженерик годі й говорити.

Що ж, облишимо песимізм і давайте подумаємо: як би нам покращити ситуацію, щоб і ризиків менше, і не витрачати кілька років на розробку кожної бакосуміші.

Почнемо з найдорожчого – з води. Вже давно відомо, що кожен пестицид потребує певних умов для стабільної роботи. Кожен аграрій знає, що вода не повинна бути жорсткою і мусить мати коректний рівень рН. Та якщо з першим пунктом все відносно просто, адже проблему можна вирішити простим пом’якшувачем води – це просто і не потребує складних розрахунків, то з рН буде трохи складніше.

Перше, що варто знати: рН змінюється в геометричній прогресії. Тобто якщо рН 7,0 – це нейтральне середовище, то не можна сказати, що рН 5,0 у два рази «кисліше», ніж 6,0. Чому це важливо? Тому що є менеджери, які стверджують: 50 мл їхнього підкислювача змінюють рН на одну одиницю. Треба збити з 9,0 до 8,0 – це 50 мл, до 7,0 – 100 мл, до 6,0 – 150 мл і так далі. Так ось, кожна одиниця рН у 10 разів більша за попередню. Отже, щоб підкислити розчин від рН 6,0 до рН 5,0, треба у 10 разів більше кислоти, ніж від рН 7,0 до рН 6,0. Крім того, кожна вода має свою буферність, тобто властивість зберігати звичне їй значення рН.

Друга порада простіша. В жодному разі не можна проводити обробку посіву без контролю температури води. Найкраще, коли температура води така ж, як і температура повітря. Це іноді складно реалізувати, іноді обходиться дорого. Але в будь-якому разі це дешевше, ніж витратити кошти на пестициди, які просто не спрацюють у холодній воді.

ПЕРШЕ ПРАВИЛО СУМІСНОСТІ

Враховуйте рН усіх компонентів суміші. Більшість пестицидів потребують слабокислого середовища. До них відносяться 2,4-Д, Дикамба, більшість грамініцидів, синтетичних піретроїдів, фосфорорганічних сполук, Карбендазим та ін.

Рівень pH розчинів деяких агрохімікатів, сумісних із ЗЗРНайкраще їх поєднувати з кислими агрохімікатами. До них відносяться майже всі продукти, в назві яких є слово «кислота» (амінокислоти, фульвокислоти (але не гумати), більшість хелатів мікроелементів, у т. ч. ЕДТА), а також кислі солі (сульфати магнію, цинку, монокалію фосфат, нітрат кальцію тощо).

Та все ж частина пестицидів, навпаки, потребує нейтрального чи лужного середовища. До них відносяться сульфонілсечовини та імі-гербіциди (за наявності сонячного світла). З ними можуть бути поєднані продукти з лужною реакцією, але такі бакові суміші майже не мають технологічної актуальності. До агрохімікатів із лужною реакцією відносять гумат калію, КАС, більшість органо-мінеральних добрив, боретаноламін, більшість сполук міді та марганцю. Це пояснює і погану сумісність мідьвмісних фунгіцидів.

ДРУГЕ ПРАВИЛО СУМІСНОСТІ

Треба ретельно вибирати не лише компоненти для суміші, а й час обробки. Більшість добрив краще застосовувати у хмарну погоду та за високої вологості повітря, але не в дощ. Це дасть змогу рослині засвоїти добриво раніше, ніж робочий розчин почне висихати, що призведе до його надмірної концентрації й закінчиться опіками листя. Крім того, за вологих умов кутикула листа розбухає, що покращує проникнення діючих речовин. Але водночас є пестициди, які полюбляють високу температуру.

Вирішальне значення має і фаза культури та бур’янів. На ранніх фазах розвитку бур’янів (сходи) працюють ALS-блокатори, в фазі першої пари листків стають актуальними і контактні гербіциди.

В середні фази (4–6 пар) всі гербіциди проявляють виражену ефективність. Але при переростанні бур’янів ефективними залишаються лише синтетичні гормони (ауксини).

ТРЕТЄ ПРАВИЛО СУМІСНОСТІ

Ви маєте чітко розуміти завдання обробки. Звісно, можна внести кілька ЗЗР одночасно, додати до них добрива, гормони росту й антистресант. І в багатьох випадках рослина не отримає видимих опіків. Але яке завдання такої багатокомпонентної суміші? Чому не віддати перевагу вже готовим комплексним продуктам?

Антистресанти також мають різний склад. Наприклад, амінокислоти та гормони росту можуть прекрасно показувати себе поодинці й викликати сильний стрес, якщо їх застосувати разом. Краще обирати комплексний продукт. У наведеній вище таблиці згадано два таких продукти: Мегафол і Гуміфілд Форте Аміно. Звісно, варто брати до уваги їх різний склад і вартість, але обидва продукти мають комплекс стимулюючих речовин, сумісних між собою. І якщо є необхідність у внесенні мікроелементів, краще обирати продукти однієї компанії. Скажімо, Мегафол застосовувати разом з мікродобривом Брексіл. Принаймні, це гарантує, що компанія-виробник проводила дослідження з цими препаратами, отже, їх сумісність було перевірено.

ЯК СПРАВДІ МОЖНА ЗМЕНШИТИ КІЛЬКІСТЬ ОБРОБОК?

Найгірша властивість засобів захисту – вони ніколи не вирішують вашу проблему, а лише «консервують» її. Тобто гербіцид не знищує всі бур’яни. Після його застосування виростуть інші. Фунгіцид не захищає до кінця сезону, будуть інші хвороби. А інсектицид знімає лише 1–2 фази шкідника. Найчастіше виживає яйце, що зберігає наступну генерацію неушкодженою.

Щоб дійсно зменшити кількість виїздів обприскувача, потрібно допомогти рослині стати самостійною. Зробити так, щоб у кінці терміну ефективної дії ЗЗР рослина вже увійшла в ту фазу, коли вона конкурентна до бур’янів, не вразлива до хвороб чи менше пошкоджується тим чи іншим шкідником.

Саме тому важливо знімати стрес після внесення будь-якого пестициду. Адже разом із бур’яном чи хворобою ЗЗР гальмують ріст і основної культури. Тому вона програє у часі. Допоможіть їй відновити нормальний ріст та розвиток, і наступна обробка може втратити свою актуальність.

«КРОВОНОСНА СИСТЕМА» РОСЛИНИ

Рослина має дві «магістралі», якими рухаються всі елементи живлення та поживні речовини. Вони чимось подібні до ескалаторів, адже одна з них підіймає «вантаж» вгору, а інша опускає його донизу.

Ксилема є першою. Її завдання – транспортування води, макро- та мікроелементів від коренів до листя. Рослинний сік ніколи не рухається ксилемою донизу, лише догори.

Друга «магістраль» – флоема, покликана транспортувати поживні речовини від листя до коренів. Адже вони не можуть фотосинтезувати, щоб прогодувати себе самостійно. Все логічно. Корені постачають воду та мінеральні сполуки, споживаючи їх із ґрунту. Листя дає енергію кореням і плодам. Адже там проходить фотосинтез. І разом з іншими органічними сполуками флоема переносить амінокислоти.

Винятком є гормони росту, що завжди мають органічну природу, але рухаються за власними правилами. Так, цитокініни переміщуються до точок росту, ауксини – вниз до коренів.

З цього можна зробити такий висновок: якщо коренева система здорова і здатна постачати поживу, стрес можуть зняти амінокислоти. Вони запустять роботу листя, що зніме «блокаду» на транспортних магістралях рослини.

Якщо ґрунт сухий або має не оптимальну температуру, рослині допоможуть вижити листові підживлення. Амінокислоти при цьому можна вносити як коренево, так і позакоренево. Але ніщо не замінить воду – така обробка лише дасть рослині ресурс, щоб дожити до опадів.

Із приємного: амінокислоти виконують функцію транспортера добрив і ЗЗР. Простіше кажучи, вони «протягують» інші компоненти бакової суміші до тканин листка. А відтак, підвищують ефективність добрив і пестицидів.

Гормональні продукти застосовувати складніше, вони потребують глибокого знання фізіології рослини. Погодьтеся, навіть не всі лікарі однаково добре знають, як правильно застосовувати гормональні ліки. Це одній людині. З купою аналізів. А ми працюємо з недослідженим полем…

ВСЬОМУ СВІЙ ЧАС!

Це далеко не останнє правило щодо створення бакової суміші, але зупинюсь я на ньому. Будь-яку бакову суміш варто готувати безпосередньо перед внесенням. Органічні добрива та стимулятори росту мають здатність псуватися при розведенні водою. Органічні розчинники у складі ЗЗР схильні до вивітрювання. Діючі речовини можуть деградувати.

Крім того, найперша дія при приготуванні будь-якого робочого розчину – підготовка води. Пом’якшувачі, підкислювачі та інші коректори води бажано додавати найпершими. Ідеально, якщо вода готується в окремій ємності.

Наприклад, ви запланували поєднати у баковій суміші три препарати. Попередньо змішавши їх у підготовленій воді, впевнились у їх сумісності. Тоді бак обприскувача треба заповнити на 1/3 водою і додати перший препарат. Далі рівень води довести до 50–60% і додати другий препарат. Потім рівень води довести до 70–80%, ввести третій препарат і аж тоді заповнити бак повністю.

Але пам’ятайте, що безпечність такої суміші залежить від багатьох обставин. Значно вищими будуть ризики при використанні генеричних пестицидів, дешевих добрив із технічної сировини, при поєднанні гормональних продуктів різних компаній. І ніхто з виробників не може точно відповісти на запитання «а чи сумісний препарат із…», бо у світі є тисячі агрохімікатів і сотні чинників, що впливають на їх сумісність. Ніхто не перевіряв їх усі. Тож будьте обережними, і рослини подякують вам за це!

Володимир Горний, маркетолог, ТОВ «Агрісол»

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2020

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Чому не завжди спрацьовують бакові суміші або двокомпонентні ґрунтові гербіциди

Дуже актуальною є проблема фітотоксичності грунтових гербіцидів...

Як підвищити стійкість рослин до стресів?

Стрес у рослин – найпопулярніша тема останніх...

Стійкість бур’янів до гербіцидів та шляхи її подолання

Бур’яни – конкуренти культурних рослин за мінеральні...

Погода

Kyiv
хмарно
10.7 ° C
11 °
9.8 °
89 %
0.5kmh
100 %
Нд
10 °
Пн
16 °
Вт
19 °
Ср
22 °
Чт
20 °