16 Травня 2022

Кукурудзу з яким ФАО обрати на сезон-2022 і як отримати максимальний прибуток

В умовах ринкової економіки одним з основних критеріїв оцінки ефективності вирощування сільськогосподарських культур є їх прибутковість. 

У сезоні-2021 в основних регіонах вирощування кукурудзи переважно склалися сприятливі погодні умови. За даними Міністерства аграрної політики, середня урожайність кукурудзи в 2021 році становила 7,47 т/га, що на 1,9 т/га перевищує показник попереднього року.

Водночас особливістю сезону-2021 було підвищення показника збиральної вологості зерна в середньому на 2% порівняно з 2020 роком. Суттєве підвищення вартості енергоносіїв і зростання витрат на досушування зерна внесли свої корективи в розрахунки прибутковості вирощування кукурудзи. Тому постає логічне запитання: на які гібриди зробити ставку, щоб мінімізувати витрати на досушування зерна цієї культури наступного року?

Читати по темі: Висів на полі гібридів із різними групами стиглості

Чи було економічно вигідним у ситуації 2021 року вирощувати гібриди з високим ФАО, які мають більший потенціал урожайності, але водночас потребують додаткових затрат на сушіння зерна? Спробуємо розібратися в цій ситуації на прикладі гібридів Lidea.

Ми провели аналіз показників вологості та врожайності, отриманих і Західному та Центральному регіонах, де питання вологовіддачі найбільш актуальне. Для об’єктивності вибірки аналіз проводили безпосередньо після збирання врожаю з демоділянок. Для зручності ми розділили гібриди кукурудзи на чотири групи:

  • ФАО 200–240: ЕС Сіріус, Анові КС, ЕС Якарі, ЕС Перспектив;
  • ФАО 250–290: ЕС Конкорд, ЕС Ранвей, ЕС Хемінгуей, Тоніфі КС;
  • ФАО 300–350: ЕС Креатив, ЕС Міледі, Мейфлавер, Олкані, ЕС Фарадей, ЕС Хеттрик;
  • ФАО 360–400: ЕС Метод, ЕС Мілорд, Гармоніум, Керала, Ініці.

До вибірки даних у кожному регіоні увійшли такі області:

  • Західний: Хмельницька, Тернопільська, Івано-Франківська, Львівська;
  • Центральний: Вінницька, Черкаська, Житомирська, Київська.

FAO1

Результати розрахунків (рис. 1) свідчать, що за витрати на сушіння 50 грн т/% найприбутковішим було вирощування гібридів із ФАО 300–380. Незважаючи на досить високий показник вологості при збиранні гібридів із ФАО 350–380, їх врожайність компенсує додаткові затрати на досушування. У разі зростання витрат на сушіння до 100 грн за т/% прибутковість вирощування таких гібридів більша, ніж при вирощуванні гібридів із ФАО 200–240.

Рис. 1. Вартість зерна з 1 га після вирахування витрат на його досушку, доларів. Дані з демоділянок у Західному регіоні
Рис. 1. Вартість зерна з 1 га після вирахування витрат на його досушку, доларів. Дані з демоділянок у Західному регіоні

За умови здорожчання вартості сушіння до показника 150 грн за т/% найприбутковішим є вирощування гібридів із ФАО 300–350, тоді як прибутковість гібридів із ФАО 250–290 та 360–380 залишається приблизно на однаковому рівні.

Серед гібридів із ФАО 300–350 варто звернути увагу на ЕС Креатив (ФАО 300), який має високий рівень пластичності та адаптивності до середньоінтенсивної технології вирощування, що є досить актуальним наступного сезону, зважаючи на високу вартість добрив.

Олександр ЧУБА

Олександр ЧУБА, головний агроном СФГ «Обрій» (Черкаська область)

«Безперечно, щоб обрати правильний гібрид, потрібно мати багаторічний досвід роботи з різними продуктами та генетиками. Це дасть змогу коректно порівнювати гібриди між собою, наприклад, у критичні періоди.

Минулого року спробували гібрид Олкані (340) – це просто бомба! Мені дуже сподобався. Попередньо взяли 50 п.о., щоб перевірити в господарстві, поекспериментували з густотою, висівали від 78 до 69 тис. На врожайність це не вплинуло, але показник – вологозабезпечення. При вищій густоті качан був меншим, але за рахунок вологи отримали високий врожай. А при густоті 69 тис. був гарний качан, 42 зернини в ряду, 18 рядів. Поряд посіяли гібрид з ФАО 270, але його показник вологовіддачі й показники Олкані (340) були однаковими – на рівні 20–21%. Максимальний результат Олкані – 150 ц/га.

З інших гібридів – ЕС Метод (380) – знайомий, перевірений гібрид. Гармоніум (380) – також високоврожайний, стабільний гібрид. Залишився лише позитивний досвід від цих продуктів. Висівали також ЕС Мілорд (370). Загалом, багато різних якісних гібридів у Lidea. Це – чудовий вибір за розумні гроші».

Цей гібрид було відзначено під час VII Західноукраїнського чемпіонату кукурудзи, що проходив на базі АФ «Нове зернятко», в номінації «Найкращий гібрид кукурудзи з ФАО 300 і найшвидшою вологовіддачею».

Аналіз даних із Центрального регіону свідчить, що при затратах на досушування 50 грн за т/% найприбутковішим є вирощування гібридів із ФАО 360–380 завдяки їх високій врожайності. Вирощування цієї групи також прибутковіше, ніж гібридів із ФАО 200–240 та 250–290 у разі здорожчання енергоносіїв до рівня відповідно 100 та 150 грн за т/%.

Рис. 2. Вартість зерна з 1 га після вирахування витрат на досушку, доларів. Дані з демоділянок у Центральному регіоні
Рис. 2. Вартість зерна з 1 га після вирахування витрат на досушку, доларів. Дані з демоділянок у Центральному регіоні

Слід зауважити, що за вартості сушіння 100 і 150 грн за т/% найвищий рівень прибутковості отримано від вирощування гібридів із ФАО 300–350. Окрім ЕС Креатив, у цій групі для умов Центрального регіону особливу увагу слід звернути на новинку – ЕС Міледі (ФАО 330). Цей гібрид демонструє чудові результати врожайності та швидкі темпи вологовіддачі. Серед гібридів із ФАО 380 у лінійці Lidea почеcне місце посідають гібриди ЕС Метод і Гармоніум, які підтвердили свій високий рівень продуктивності в умовах цього регіону в сезоні-2021.

Олександр ПАВЛИК

Олександр ПАВЛИК, директор ПСП «НП Бабанське» (Черкаська область)

«Ми стараємося висівати кукурудзу з ФАО 350 і вище – йдемо на максимальний результат. В минулі роки з вологою було більш-менш нормально, ми збирали кукурудзу з показником 16–17%. Але минулого року кукурудза пізно дозріла і вологість була вищою. Тим не менше, ми не відмовилися від пізнього ФАО, адже замовили собі у господарство сушарку, щоб вологість нас не стримувала. Ми висівали Гармоніум (380) – він дав 124 ц/га, а ЕС Метод (380) – 140 ц/га. Тому обрали саме ЕС Метод (380)».

Як бачимо, вирощування гібридів із ФАО 360–380 найбільш економічно вигідне при вартості досушування зерна 50 грн за т/%, як це було в попередніх сезонах. За умови здорожчання до 100 грн за т/% прибутковість цієї групи гібридів для Центрального та Західного регіонів знижується, але перевищує аналогічний показник ранньостиглих і середньоранніх гібридів. У Центральному та Західному регіонах у разі збільшення витрат на сушіння до 150 грн за т/% і вище найприбутковішим буде вирощування гібридів із ФАО 300–350.

Рис. 3. Вартість зерна з 1 га після вирахування витрат на досушку, доларів. Дані з демоділянок у Південному та Східному регіонах
Рис. 3. Вартість зерна з 1 га після вирахування витрат на досушку, доларів. Дані з демоділянок у Південному та Східному регіонах

Варто зазначити, що цей аналіз не враховує всіх супутніх витрат, повязаних із логістикою і передбачених технологією вирощування, й базується лише на показниках урожайності, вологості при збиранні та групі стиглості гібридів кукурудзи. Тому, безперечно, при виборі гібридів кукурудзи слід орієнтуватися на весь комплекс господарсько-цінних показників: посухостійкість, адаптивність до раннього посіву, стартовий ріст, стійкість проти хвороб і полягання тощо. З огляду на це для зниження ризиків у межах одного господарства доцільно обирати кілька гібридів із різних груп стиглості.

Залежно від регіону вирощування ми рекомендуємо мати гібриди з таким співвідношенням груп стиглості:

FAO2

Завдяки такому розподілу мінімізуються ризики впливу погодно-кліматичних умов і забезпечується стабільніший рівень урожайності. Додатковою перевагою такого підходу є і можливість оптимізувати використання посівної та збиральної техніки.

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2022

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Алгоритми гербіцидного захисту кукурудзи від бур’янів

ҐРУНТОВІ ГЕРБІЦИДИ НА КУКУРУДЗІ Як правило, ґрунтові гербіциди,...

Мерлін® Флекс Дуо: гербіцид для захисту кукурудзи, який адаптується до ваших потреб!

Кукурудза – стратегічна культура  для українських сільгоспвиробників....

Погода

Kyiv
хмарно
18.1 ° C
18.7 °
18.1 °
34 %
4.9kmh
92 %
Пн
17 °
Вт
17 °
Ср
13 °
Чт
18 °
Пт
22 °