22 Жовтня 2021

Маєш плани на врожай – фунгіциди поважай

Щороку перед нами постає безліч питань, від вирішення яких залежить продовольча безпека цілої країни та сталість нашого економічного розвитку. Але все просте у аграрній галузі починається з господаря, який на своєму шматочку землі робить посильний внесок у досягнення благополуччя тих людей, які з ним працюють, і власної родини. Зазвичай такі люди живуть цією справою, віддаючи їй значну частину свого життя.

У цій статті ми поговоримо про ті складнощі та проблеми, які виникали й можуть виникнути на посівах зернових, що, можливо, буде корисним для наших аграріїв.

Ситуація попереднього року була непростою у всіх регіонах України, проте найскладнішою виявилась на півдні та в південно-центральних регіонах, де опади взимку випадали переважно у вигляді дощу, а снігу майже не було. Найбільше опадів випало у Кіровоградській області. На півдні Одеської області, в Бессарабії, за увесь зимовий період природа подарувала нам лише один дощ – 10 лютого, з рівнем опадів до 8 мм. Відрізнялась посухою зима і в центральних областях України. Накопичених за осінньо-зимовий період опадів не вистачило для поповнення вологи в метровому шарі ґрунту як у південній, так і в центральній частині України. Найбільш критичні умови з наявністю запасів вологи у ґрунті склалися в Одеській області.

Березень і квітень вирізнялись сильною посухою і майже повною відсутністю вологи в метровому шарі ґрунту. Надзвичайна ситуація склалась на полях Бессарабії, оскільки через тривалу відсутність опадів почали масово гинути посіви озимих культур. Одеська область – найбільша в Україні, вона протяглась через кілька кліматичних зон, які дуже різняться між собою за кліматичними умовами. Значно збільшили шкоду від посухи весняні пониження температури, а їх була ціла серія в 2–3 декадах березня і на початку квітня. Температури опускались до позначок –5…–10°С. Найбільших збитків від них зазнали посіви Бесарабії, південних районів Миколаївської, Херсонської, Запорізької областей, де озимі зернові культури на той час вже були у фазах ВВСН 31–32 (кінець кущіння – початок виходу в трубку). Це найбільш важлива й уразлива фаза розвитку, бо в цей період формується продуктивність колосу, закладаються колоски і квітки. Будь-які стреси, й особливо різкі зниження нічних температур та приморозки в цей період розвитку зернових призводять до зменшення продуктивності культур.

У рослин, які були у фазі трубкування, постраждала не лише вегетативна маса, а й колос. Через певний час пошкоджені пагони висохли, перетворившись на сіно. Однак вузол кущіння не вимерз, і такі рослини завдяки прохолодній і тривалій весні активно продовжили фазу кущіння, відрощуючи нові пагони. Залежно від наявності вологи у ґрунті рослини ще встигли сформувати колос, як це спостерігалось на нашій південній АгроАрені «Байєр».

Непроста ситуація склалась також на заході України, де наростання денної температури повітря у квітні в поєднанні з суховіями призвело до швидкої втрати вологи у верхньому шарі ґрунту. Як наслідок – суха, із ранковими морозами, значними перепадами денних і нічних температур погода квітня негативно вплинула на стан озимих зернових. Зокрема, в умовах весняної посухи відсутність вузла кущіння, здатного швидко сформувати додаткову кореневу систему, а також відсутність сформованих з осені вторинних коренів ускладнили весняне відростання рослин нерозвинених посівів. Це призвело до зрідження густоти стояння рослин та втрати частини потенційного урожаю у весняний період вегетації. Що ж до фітосанітарного стану, то на листках нижнього ярусу озимої пшениці спостерігалися початкові ознаки септоріозу листків, озимого ячменю – сітчастої плямистості.

Чого ж нам слід очікувати у сезоні 2021 року? Подекуди посушлива перша частина осені-2020 змушувала задумуватись про можливість посіву і перейматися станом уже посіяних озимих зернових. Але подальші умови м’якої вологої другої половини осені та першої частини зими виявилися сприятливими для подальшого розвитку слабких посівів озимої пшениці, а подекуди достатня кількість вологи у вигляді дощів навіть стимулювала появу сходів там, де вони були нерівномірними. Водночас такі кліматичні умови сприяли ураженню посівів патогенними грибами та їх подальшому розвитку.

Зміна м’якої зими на суворі умови з локальними снігопадами, відлигами та значними – до мінус 20°С – пониженнями температури вказує на те, що відновлення вегетації та розвиток озимих не будуть стабільними у всіх регіонах. Опади у вигляді дощів на сніговий покрив (якщо він був на полях), значні перепади температур могли спровокувати появу снігової кірки, що, у свою чергу, стимулювало розвиток пліснявих грибів під час лютневих вікон.

Розглянемо один із найбільш поширених сценаріїв розвитку ситуації та шляхи її покращення. В разі ураження посівів тифульозом на тих полях, які не потребують пересіву, необхідно провести ранньовесняне боронування легкими пружинними боронами з подальшою фунгіцидною обробкою препаратом Фалькон у нормі 0,6 л/га, навіть за невисоких температур, від +5°С, одразу після відновлення вегетації.

Перша весняна обробка озимої пшениці, основні рекомендації
Перша весняна обробка озимої пшениці, основні рекомендації

Який фунгіцид обрати для другої обробки
Який фунгіцид обрати для другої обробки

Який фунгіцид обрати для Т2
Який фунгіцид обрати для Т2

Подальші фунгіцидні обробки проводять відповідно до фітосанітарного стану посіву. Для першої фунгіцидної обробки посівів пшениці ми використовуємо Фалькон®, Солігор®, Медісон®, а на посівах ячменю – Авіатор® Xpro, Аскра® Xpro, Скайвей® Xpro. Все залежить від ситуації, яка складається на полях господарства, та запланованого урожаю.

Друга весняна обробка озимої пшениці, основні рекомендації
Друга весняна обробка озимої пшениці, основні рекомендації

Друга весняна обробка озимого ячменю, основні рекомендації
Друга весняна обробка озимого ячменю, основні рекомендації

Третя обробка, основні рекомендації
Третя обробка, основні рекомендації

Важливим елементом збереження прапорцевого листка та нижніх ярусів листя є обробка по прапорцевому листку. Для цієї фунгіцидної обробки рекомендуємо використовувати на посівах ячменю Авіатор® Xpro, Аскра® Xpro, Скайвей® Xpro, а на посівах пшениці – Аскра® Xpro, Солігор®, Медісон®, знову ж таки, залежно від ситуації на полі та планів на урожай. А для захисту колосу від захворювань найкраще буде використати ­Тілмор® на посівах озимої пшениці й Солігор® – для ячменю.

У цій статті ми розглянули лише загальні ситуації, і якщо у вас виникнуть питання чи складнощі, то на допомогу завжди готові прийти висококваліфіковані консультанти компанії. Звісно, кожне поле має свої особливості, проте з фунгіцидами від компанії «Байєр» ви можете інвестувати у технологію впевнено!

Нехай технології від компанії «Байєр» приносять вам прибуток!

О. І. Кузьмінський, менеджер із маркетингу компанії «Байєр» oleksandr.kuzminskyy@bayer.com

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2021

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Багаторічна пшениця – революція в рослинництві чи повернення до джерел?

Глобальні зміни клімату спричинили низку проблем, пов’язаних...

Як за допомогою польового досліду скоротити витрати на насіння пшениці на 50%

Дослідним шляхом визначаємо найбільш рентабельну схему сівби...

З яким добривом сіяти озиму пшеницю?

При сівбі озимої пшениці восени (а також...

Погода

Kyiv
чисте небо
14.8 ° C
16.5 °
14.1 °
41 %
1.3kmh
0 %
Пт
14 °
Сб
11 °
Нд
8 °
Пн
7 °
Вт
11 °