16 Травня 2022

Механічна обробка міжрядь знищує до 90% бур’янів і покращує умови життєдіяльності культурних рослин

Боротися з бур’янами тільки хімічними засобами насамперед зручно, тож більшість аграріїв, не замислюючись, запускає у поле обприскувач, як тільки там з’являється небажана рослинність. Така ситуація призвела до того, що частина бур’янів уже не реагує на певні діючі речовини гербіцидів, і аграріям доводиться підбирати суміші різних ЗЗР, щоб очистити поля. Насправді це тільки частково вирішує проблему, бо резистентність набуватиме дедалі більшого поширення, і хімічне навантаження тільки зростатиме.

Застосування страхових гербіцидів завжди пригнічує культурні рослини і це, безперечно, впливає на майбутній урожай. Покращити ситуацію може міжрядна обробка посівів за допомогою механічних знарядь. Це можна простежити на прикладі застосування міжрядного культиватора ROW-MASTER від компанії BEDNAR.

Культиватор випускають у двох модифікаціях – звичайній (RN) і для обробки посівів цукрового буряку (RN_S). Агрегат, окрім боротьби з бур’янами, можна застосовувати для видалення ґрунтової кірки в насадженнях кукурудзи, соняшнику й інших просапних культур.

Модель RN більш універсальна, тут робочі органи можуть розташовуватись із міжряддям від 45 до 80 см. Пропонуються три варіанти ширини захвату – 4,8, 6,4 і 9,6 м. Мінімальна потужність трактора становить від 60 до 150 к. с. «Бурякова» модель RN_S пропонується у версіях із шириною захвату 3, 6, 9 і 12 м і міжряддями 45/50 см.

Масивна рама з великим кліренсом (80 см) дає змогу проводити культивацію у високих насадженнях. Кожна секція з робочими органами працює на паралелограмній навісці, а робочі органи кріпляться за допомогою системи silentblock. Ця унікальна конструкція не потребує обслуговування й створює постійний тиск на опорні колеса та покращує проникнення робочих органів у ґрунт. Як робочі органи застосовують звичайні культиваторні лапи або ж долота чи підгортальні лапи. Залежно від стадії вегетації можна змінювати положення робочих органів так, щоб вони не пошкоджували культурні рослини й водночас максимально можливо за конкретних умов обробляли площу міжряддя. За допомогою бічних дисків або щитків культурні рослини закриваються від потоку грудок і не пошкоджуються.

Міжрядний майстер

Агрегат може бути оснащений оптичною системою управління CultiCam, яка здатна керувати агрегатом і направляти його точно по міжряддю на ранніх стадіях вегетації (починаючи із двох справжніх листочків). Отже, агрегат працює незалежно від траєкторії руху трактора, і навіть у разі зміщення тягового засобу вбік із будь-яких причин культурні рослини не постраждають. Це дає змогу підвищити робочу швидкість до 18 км/год і збільшити продуктивність виконання технологічної операції, а також максимально зменшити відсоток необробленого ґрунту в міжряддях. До того ж культурні рослини практично не травмуються.

Читати по темі: Як оптичні сенсори економлять ЗЗР і добрива

Система складається зі стереоскопічної кольорової камери з двома об’єктивами, монітора, блока управління, датчиків положення та швидкості й електрогідравлічного регулювання положення культиватора. Для отримання тривимірних зображень рослин і їх оцінювання камера сканує від 2-х до 4-х рядків – залежно від ширини міжрядь. Далі інформація передається на монітор, де відбувається аналіз зображення, й відповідно до фактичного розташування робочих органів щодо рядків відбувається корегування положення культиватора за допомогою електрогідравлічного управління. Варіант системи CultiCam STANDARD передбачає ручне налаштування камери, фіксацію тільки зеленого кольору та дещо стрибковий рух кадру. Водночас у комплектації CultiCam PROFESSIONAL функціонал значно ширший. Він дає змогу автоматично налаштовувати висоту та кут нахилу камери, фіксувати кілька кольорів (червоний, жовтий, синій) та їх поєднання, а також висоту рослин. Щоб зрозуміти, чи це потрібно для конкретних умов господарства, можна спочатку придбати версію STANDARD і за потреби зробити апгрейд до версії PROFESSIONAL.

ОДИН КУЛЬТИВАТОР ROW-MASTER ЗАМІНИВ ЧОТИРИ СТАРИХ АГРЕГАТИ

Володимир Регер, директор АФ «Прогрес»

Володимир Регер, директор АФ «Прогрес» (Дніпропетровська обл.):

– Просапний ку­льти­ватор Row-Master від BEDNAR ми придбали цієї весни. У виборі саме цього агрегату був ключовий аргумент: тільки він серед представлених на ринку має автоматичне регулювання ходу – завдяки спеціальним датчикам іде чітко по міжряддю і не пошкоджує основну культуру.

Норми внесення гербіцидів із застосуванням просапного культиватора ми не зменшили, адже основне завдання, яке ми ставили для нього, – розпушення ґрунту в міжрядді й покращення його структури. Оскільки працюємо в зоні частих посух, чекали на спеку й розтріскування ґрунту і цього року. Втім, цей рік виявився нетиповим для нашої зони, адже навесні випало опадів більше від річної норми. Навіть у таких умовах просапний культиватор дав хороший результат. Завдяки розпушенню ґрунту волога краще проникала вглиб і була доступнішою для рослин.

До придбання Row-Master користувалися звичайними радянськими КРН – їх у нас було чотири. Вони рухалися зі швидкістю 3 км/год і не робили навіть 50 га за зміну. А нині більший обсяг роботи й набагато якісніше виконує один просапний культиватор. Крім того, на відміну від КРН, він не пошкоджує основну культуру.

ПРОСАПНИЙ КУЛЬТИВАТОР ROW-MASTER – НЕЗАМІННА РІЧ У ГОСПОДАРСТВІ

Ігор Зварич, власник і директор ТОВ «Галицькі аграрні традиції»

Ігор Зварич, власник і директор ТОВ «Галицькі аграрні традиції» (Львівська обл.):

Головні завдання, заради яких ми купували цей просапний культиватор, – розпушення ґрунту в міжряддях і боротьба з бур’янами. Працюємо на сірих лісових ґрунтах, яким властиве утворення кірки на поверхні. З Row-Master переконалися: коли її зірвати, рослина росте набагато краще.

Цього року проекспериментували: на частині полів зробили тільки «міжрядку» і не давали гербіцидів, на іншій частині внесли гербіциди без культивації. Попередньо можу сказати, що результат кращий там, де проходили культиватором, – кукурудза відразу краще пішла в ріст. Остаточні результати покаже бункер, утім, уже зараз розумію, що просапний культиватор – незамінна річ у господарстві.

ЯКІСТЬ ОБРОБІТКУ З КУЛЬТИВАТОРОМ ROW-MASTER ВИСОКА НАВІТЬ У НІЧНУ ЗМІНУ

Сергій Макаренко, СФГ «Шанс»

Сергій Макаренко, СФГ «Шанс» (Харківська обл.):

– Просапний ку­ль­ти­ватор Row-Master від BEDNAR придбали цієї весни. Основними критеріями вибору агрегату була прийнятна ціна і те, що з ним можна працювати цілодобово. До того ж – перевірено – вночі якість роботи не погіршується. Таким чином, за добу (у дві зміни) робили ним по 100 га, агрегатуючи з трактором John Deere 6110 за робочої швидкості 12–15 км/год.

Раніше користувалися вітчизняними культиваторами КРН, так що нині з BEDNAR продуктивність і якість роботи зросла щонайменше вдвічі. Для нас однаково важливо в роботі просапного культиватора і якісно розпушити ґрунт у міжряддях, і знищити бур’яни. З обома завданнями Row-Master справляється на відмінно.

ЗАВДЯКИ КУЛЬТИВАТОРУ ROW-MASTER СКОРОТИЛИ ЗАСТОСУВАННЯ ГЕРБІЦИДІВ НА 15–20%

Олег Сатановський, директор ФГ «Околиця-3»

Олег Сатановський, директор ФГ «Околиця-3» (Миколаївська обл.):

Один Row-Master замінив нам два культиватори КРН, а за якістю роботи їх взагалі не зрівняти. Якщо раніше в нас постійно траплялися підрізання основної культури, то з BEDNAR цього практично не буває завдяки спеціальним датчикам, що фіксують рух агрегату точно по міжряддю. Це набагато полегшило роботу механізатора.

Завдяки культиватору Row-Master вдалося на 15–20% зменшити норми внесення гербіцидів, адже він допомагає в боротьбі з бур’янами. Для експерименту на одному полі працювали двома культиваторами: Row-Master і старим КРН. Нині на цих полях ще не почали збирати врожай, але вже на око видно, що результат після Row-Master набагато кращий. Його однозначні переваги – датчики, що запобігають підрізанню основної культури, складна рама, до того ж він зручніший на переїздах.

КУЛЬТИВАТОР ROW-MASTER НЕ ПОШКОДЖУЄ ОСНОВНУ КУЛЬТУРУ ЗАВДЯКИ СПЕЦІАЛЬНИМ ДАТЧИКАМ

Сергій Кравчук, директор ФГ «Новосинявське»

Сергій Кравчук, директор ФГ «Новосинявське» (Хмельницька обл.):

– Основне завдання, яке ставимо для агрегату, – розпушити ґрунт у міжрядді, зірвати кірку на поверхні для кращого проникнення вологи та повітря до кореневої системи культур. Row-Master вдається добре з цим впоратися – він не пошкоджує основну культуру, не загортає сходи у ранній фазі їх розвитку й добре розпушує ґрунт.

За зміну робимо 50–70 га, тоді як із вітчизняним КРН обробляли 30 га. Агрегатується культиватор у нас із трактором John Deere 6135. Робоча швидкість – приблизно 12–14 км/год. По соняшнику і кукурудзі працюємо, починаючи з 3-го листка. Цього року всі посіви обробили один раз, а де встигли – пройшли ще й удруге, втім, гербіцидну обробку поки що не зменшували. Маємо такий намір на наступний рік.

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2022

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

STEKETEE EC-Weeder 9 V: універсал із штучним інтелектом

Як працює просапний культиватор STEKETEE, оснащений системою...

Обираємо культиватор-підживлювач

Просапні культиватори-підживлювачі використовують для міжрядної культивації, забезпечуючи...

Погода

Kyiv
хмарно
17 ° C
17 °
17 °
42 %
3.9kmh
95 %
Пн
16 °
Вт
17 °
Ср
13 °
Чт
18 °
Пт
22 °