10 Серпня 2022

Що показало обстеження посівів у різних регіонах

Через високі температури і відсутність опадів протягом першої декади червня, озимі зернові культури прискорили проходження фаз розвитку. Ячмінь озимий на більшості площ знаходиться у фазі воскової та повної стиглості зерна, що на тиждень-півтора раніше середньобагаторічної дати. Тобто, рослини через дефіцит вологи в грунті не визрівають, а усихають, що негативно вплинуло на натуру та масу зерна. У більшості випадків зерно щупле. Деякі господарства південних та центральних районів Херсонської області розпочали його збирання.

Прискорила проходження фаз і пшениця озима, яка на даний час зараз проходить фази від «цвітіння» до «молочної і молочно-воскової стиглості зерна», що також на півтора-два тижні раніше звичайних строків. Через посуху у південних областях зерно формується дрібним, що може призвести до зменшення врожайності на 15-30%, а місцями і на 50%.

Особливо страждають від дефіциту вологи у ґрунті на півдні посіви пшениці і ячменю озимого після непарових попередників, які дуже слабкі, низькорослі (23-35 см), з мілким колосом, малою кількістю зерен та низькою потенційною продуктивністю – до 5-7 ц/га. На таких посівах спостерігається всихання і відмирання не лише листків різних ярусів, а й цілих рослин. Частина посівів озимих зернових культур у господарствах південних  областей загинула. Зараз йде підрахунок площі загиблих посівів.

У ріпаку озимого відбувається налив насіння. Стан культури різноякісний, строкатий. Запаси продуктивної вологи в метровому шарі грунту в південному регіоні під цією культурою  оцінюються як незадовільні – 35-47 мм. Тому, розраховувати на високу врожайність при таких запасах вологи важко. До того ж, на частині площ через дефіцит вологи у ґрунті, рослини ріпаку втратили листковий апарат та стручки, а місцями, навіть, загинули.

Рослини ячменю ярого проходять фази «колосіння»  та «молочної стиглості зерна». Висота рослин становить 34-90 см. Стан посівів поки що задовільний, місцями через дефіцит вологи – незадовільний.

Рослини гороху знаходяться у фазі «формування бобів» та зерна. У рослин зимуючого гороху відбувається дозрівання зерна. Запаси продуктивної вологи під горохом у метровому шарі ґрунту в південних областях залишаються на недостатньому рівні – 17-28 мм, на решті території країни його стан оцінюється як добрий та задовільний.

Посіви гречки, яку висіяно наприкінці квітня та на початку травня, знаходяться у фазі «першого» або «на початку другого справжнього листка». Стан посівів задовільний. Рослини проса знаходяться у фенологічній фазі «повних сходів», їх стан задовільний.

Соняшник знаходиться у різних фазах розвитку – від «проростання насіння» до 10-12 пар листків та появи суцвіть. Запаси продуктивної вологи під цією культурою в орному шарі ґрунту – 0-20 см, у центральних районах Херсонської області були майже відсутні – 1 мм, на півночі області були задовільними – 10 мм, на решті території області та країни відповідали добрим показникам – 18-31 мм. На окремих полях, через дефіцит вологи в грунті, відмічається всихання нижніх листків, а місцями – значне гальмування проростання насіння.

Проведений науковцями ДУ Інститут зернових культур НААН моніторинг обстеження посівів і оцінка морфобіологічного стану кукурудзи, показали значний вплив агротехнологічних заходів та гідротермічних умов на динаміку ростових процесів цієї культури. Так, рослини кукурудзи календарно надраннього строку сівби (середина другої декади квітня) мають висоту 53-61 см та сформували по 6,5-8,5 шт. зелених листків на рослині, а оптимального строку (середина третьої декади квітня) мають висоту рослин 44-50 см, сформували по 7-8 шт. листків на рослині, за пізнього строку сівби (середина першої декади травня) мають висоту рослин 28-33 см, сформували по 5,5-7,0 шт. листків на рослині. На рослинах гібридів кукурудзи ранньостиглої-середньостиглої груп за надраннього строку сівби відмічено засихання 1-2 перших листків. Також, порівняно з минулим роком, унаслідок прохолодної погоди квітня-травня, відмічено відставання рослин кукурудзи за висотою на 30-45 см.

naas.gov.ua

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

В Україні починають змінюватися закупівельні ціни на ріпак

В Україні триває формування закупівельних цін на...

Під обстрілами та поміж мінами: стільки вже зібрали урожаю на Харківщині

У Харківській області, попри постійні ворожі обстріли,...

Погода

Kyiv
хмарно
21 ° C
22 °
20.4 °
81 %
0.5kmh
100 %
Ср
22 °
Чт
27 °
Пт
23 °
Сб
32 °
Нд
32 °