06 Грудня 2021

Підсумки врожайності нових сортів озимої пшениці на демонстраційних полігонах-2019

Минулий сезон для озимих культур загалом видався досить вдалим і оптимальним, що давало підстави сподіватися на максимальну зернову продуктивність.

Втім, значне підвищення середньодобових температур повітря в червні все ж внесло свої корективи, й особливо помітно це було в центральних і південних регіонах країни. Аномально спекотні дні збіглися з найбільш критичним для рослин озимої пшениці періодом – фазою наливу зерна, що призвело до суттєвого зменшення показників маси 1000 зернин і натури зерна.

В цих умовах, коли відбувався «кастинг» сортів на посухо- та спекостійкість, вагому роль відіграла група стиглості самого сорту. В ранньостиглих сортів налив зерна розпочався раніше, тож воно формувалося швидше, ефективніше використовуючи наявні запаси ґрунтової вологи. Середньо- та пізньостиглі сорти, навпаки, більшою мірою постраждали від посухи, формуючи меншу кількість зернин у колосі з мінімальною масою, що значно знизило генетично обумовлений потенціал їх зернової продуктивності. У більш зволожених районах, де фіксувалася вища врожайність зерна середньостиглих сортів, все ж подекуди спостерігалося вилягання посівів через тривалі зливи в період збирання врожаю зерна, що призвело до зменшення кількості та якості врожаю.

Компанія «Заатен-Уніон Румунія» продовжує формування лінійки ультраранніх і ранньостиглих сортів, насамперед з метою розширення ареалу вирощування їх у центральних областях та на півдні України – зоні традиційного використання місцевих сортів. Знаходиться місце для таких сортів і в західних регіонах, що сприяє розширенню технологічних можливостей для оптимізації строків сівби, норм висіву насіння (кожного конкретного сорту), зменшення можливих втрат кількісних і якісних показників вирощеного врожаю зерна від перестою, оптимізації строків збирання (оскільки ранні сорти збирають на 1–2 тижні раніше), зниження кількості рослинних залишків у чіткій відповідності з наявною сівозміною. Все це створює реальні можливості для гарантованого збільшення врожайності та стабілізації валових зборів зерна високої якості з метою підвищення економічної й енергетичної ефективності вирощування культури.

Загалом отримані результати повністю підтвердили гіпотезу: ранньостиглі форми забезпечили в середньому більший урожай, ніж сорти із тривалішим періодом вегетації в умовах недостатнього зволоження. Середньоранні сорти Атлон і Трубліон сформували в середньому 6,27–6,30 т/га, а більш ранні форми Фелікс і Катаріна – 6,41–6,53 т/га. Якщо розглянути результати тих же самих сортів у більш сприятливих щодо зволоження зонах, то спостерігається вже певна перевага середньоранніх сортів Центуріон і Трубліон порівняно з ранніми формами. До того ж, новий остистий сорт Центуріон показав стабільно найвищу продуктивність як за кліматичним районуванням, так і загалом по Україні.

Таким чином, застосування сортів із раннім цвітінням, наливом і достиганням може сприяти підвищенню врожайності та якості зерна в посушливих умовах вирощування. Ми орієнтуємо виробників на отримання 6–8 т/га озимої пшениці в Степовій зоні з нашими новими сортами.

На посівну компанію 2019 р. було запропоновано першу репродукцію сортів Фелікс і Атлон, засіяли перші виробничі площі в різних областях України. Для двох інших сортів – Катаріна та Центуріон виробничі програми із розмноження першої репродукції з еліти почалися з цього сезону, і під посів 2020 р. ми запропонуємо насіння вже 4-х сортів: Фелікс, Катаріна, Атлон і Центуріон.

Сорт Фелікс, ПАП «Агропродсервіс», Тернопільська обл. (на 26.06.2018)
Сорт Фелікс, ПАП «Агропродсервіс», Тернопільська обл. (на 26.06.2018)

Сорт ФЕЛІКС (різновид лютесценс) – ультраранній сорт, у якого налив і дозрівання зерна відбуваються раніше, що дає змогу максимально ефективно використовувати весняну вологу до настання посушливих умов. Зимостійкість добра, висота рослин 62–65 см, довжина колоса 7–8 см, гарна озерненість і висока маса 1000 зернин, стійкий до проростання зерна в колосі та до посухи. Характеризується дуже високими показниками якості зерна – вміст білка 14,0%, клейковини – 29,6%, сила борошна – 330 а.о., об’єм хліба 990–1010 мл. Сорт віднесено до категорії сильних пшениць. Рекомендуємо для степової та лісостепової зон вирощування, для напівінтенсивних технологій, норма висіву 4,0–4,2 млн га, строки сівби – ранні або оптимальні залежно від умов зони вирощування.

Сорт Катаріна, ПП «Вітал-Агросвіт 09», Дніпропетровська обл. (на 19.03.2020)
Сорт Катаріна, ПП «Вітал-Агросвіт 09», Дніпропетровська обл. (на 19.03.2020)

Сорт КАТАРІНА (різновид лютесценс) – ранньостиглий напівкарликовий сорт, має швидкі темпи росту при відновленні весняної вегетації, забезпечує відмінні результати в посушливих умовах вегетації. Зимо­стійкість добра, висота рослин 55–60 см, довжина колоса 8–9 см, гарна озерненість та висока маса 1000 зернин, стійкий до хвороб колоса. Характеризується високими показниками якості зерна – вміст білка 13,3%, клейковини – 27,6%, сила борошна – 260 а.о., об’єм хліба 920–1000 мл, сорт віднесено до категорії цінних пшениць. Рекомендуємо для степової та лісостепової зон вирощування, для напівінтенсивних технологій, норма висіву 4,0–4,2 млн га, строки сівби – ранні або оптимальні для зони вирощування.

Сорт АТЛОН (різновид лютесценс) – середньоранній сорт зі стабільно високою продуктивністю у всіх кліматичних зонах вирощування озимої пшениці. Зимостійкість добра, висота рослин 75–80 см, довжина колоса 8–9 см, гарна озерненість і стійкість до вилягання та посушливих явищ. Характеризується досить високими показниками якості зерна – вміст білка 13,4–13,6%, клейковини – 27,9%, сила борошна – 270 а.о., об’єм хліба 1000–1030 мл, сорт віднесено до категорії цінних пшениць. Рекомендуємо для всіх кліматичних зон, для інтенсивних технологій і отримання максимального врожаю, норма висіву 3,5–3,8 млн га, строки сівби – оптимальні або наприкінці оптимальних/допустимо пізні для зони вирощування.

Сорт ЦЕНТУРІОН (різновид еритроспермум) – середньоранній остистий сорт для отримання максимальної продуктивності в посушливих умовах. Зимостійкість добра, висота рослин 70–75 см, довжина колоса 7–8 см, має високий коефіцієнт загального та продуктивного кущіння та хорошу стійкість до осипання. Характеризується відмінними показниками якості зерна – вміст білка 13,5–13,9%, клейковини – 28,5%, сила борошна – 260 а.о., об’єм хліба 950–990 мл, сорт віднесено до категорії філер. Рекомендуємо для всіх кліматичних зон, для інтенсивних і напівінтенсивних технологій та отримання максимального врожаю, особливо в посушливих умовах, норма висіву 3,2–3,7 млн га, пластичний до строків сівби.

На нинішній сезон закладено близько 60 демонстраційних полігонів із цими сортами, тому аналіз та порівняння продовжимо після отримання даних про урожай.

Бажаємо гарних врожаїв!

Олександр Кордін, канд. с.-г. наук, Олександр Тарасенко, канд. с.-г. наук, компанія Saaten-Union Romania

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2020

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Алгоритми гербіцидного захисту озимої пшениці від бур’янів

СТРАТЕГІЯ ЗАХИСТУ ПШЕНИЦІ Гербіцидний захист озимої пшениці від...

Питание пшеницы и плодородность почвы

В предыдущем номере журнала «Агроном» мы рассмотрели...

Багаторічна пшениця – революція в рослинництві чи повернення до джерел?

Глобальні зміни клімату спричинили низку проблем, пов’язаних...

Погода

Kyiv
легкий сніг
-0.5 ° C
0.3 °
-1.3 °
97 %
3.1kmh
90 %
Пн
3 °
Вт
4 °
Ср
1 °
Чт
3 °
Пт
6 °