Нові сорти озимої пшениці (Фелікс, Атлон) для регіонів з нестабільним зволоженням

1180

В останні роки валовий збір озимої пшениці в Україні стабільно перевищує 25 млн т, площа посівів становить понад 6 млн. га за середньої продуктивності 41,2–42,2 ц/га. Проте культура має значний нереалізований потенціал до збільшення середньої урожайності зерна, навіть незважаючи на значні кліматичні зміни, які все частіше спостерігаються в регіонах її вирощування. Це досягається за рахунок посилення адаптаційних властивостей до умов і технологій вирощування, та в першу чергу – якісним підбором сортового складу.

Традиційно компанія «Заатен-Уніон», як в Європі, так і в Україні займає провідні позиції по створенню та поширенню сортів озимої пшениці. Всім добре відомі інтенсивні сорти німецької селекції – Скаген, Торрілд, Мулан та ін., набувають популярності 2 гібриди озимої пшениці. Та селекціонери прагнуть збільшити наявну лінійку сортів та розширити ареал вирощування і в першу чергу, за рахунок центральних областей та півдня України, де традиційно переважають місцеві сорти.

У нас є досить успішний досвід підбору, випробувань, екологічної адаптації та поширення сортів озимої пшениці в Румунії (а також Молдові, Болгарії та Угорщині), де спостерігаються недостатня кількість опадів та часті прояви посушливих явищ, які подібні до клімату Північного Степу України. Так, в Румунії сорти нашої селекції займають перше місце на ринку. На основі мережі випробувань у регіонах з мінімальним зволоженням впродовж 2015–2018 рр. відібрали й почали державну реєстрацію кількох сортів в Україні.

На сьогодні компанія «Заатен Уніон Румунія» отримала реєстрацію 2-х нових сортів Фелікс та Атлон і розпочинає впровадження та продаж насіння для господарств.

Сорт ФеліксСорт Фелікс – (різновид лютесценс) ультраранній сорт, у якого налив та дозрівання зерна відбувається раніше, дозволяючи максимально ефективно використовувати весняну вологу до настання посушливих умов. Зимостійкість добра, висота рослин 62–65 см, колос 7–8 см, гарна озерненість та висока маса 1000 зерен, стійкий до проростання зерна в колосі, стійкий до посухи. Дуже високі якісні характеристики – вміст білка 14,0%, клейковини – 29,6%, сила борошна – 330 а.о., об’єм хліба 990–1010 мл, сорт віднесено до категорії сильних пшениць. Рекомендуємо для степової та лісостепової зон вирощування, для напівінтенсивних технологій, норма висіву 4,2–4,7 млн га, строки сівби – ранні або оптимальні для зони вирощування. Максимальна врожайність отримана в державних випробуваннях – 115,9 ц/га (Вінницький держекспертцетр, 2016 р.), 104,4 ц/га Кіровоградська держсортостанція, 2016 р.), 77,8 ц/га (Нікопольський сектор польових досліджень, 2017 р.).

Сорт АтлонСорт Атлон – (різновид лютесценс) середньо-ранній сорт із стабільно високою продуктивністю у всіх кліматичних зонах вирощування озимої пшениці. Зимостійкість добра, висота рослин 75–80 см, колос 8–9 см, гарна озерненість і стійкість до вилягання та посушливих явищ. Гарні якісні характеристики – вміст білка 13,4–13,6%, клейковини – 27,9%, сила борошна – 270 а.о., об’єм хліба 1000–1030 мл, сорт віднесено до категорії цінних пшениць. Рекомендуємо для всіх кліматичних зон, для інтенсивних технологій і отримання максимального врожаю. Норма висіву 3,5–4,2 млн га, строки сівби – оптимальні або трохи пізніше оптимальних для зони вирощування. Максимальна врожайність отримана в державних випробуваннях – 110,0 ц/га (Вінницький держекспертцентр, 2016 р.), 102,2 ц/га (Кіровоградська держсортостанція, 2016 р.,), 78,9 ц/га (Первомайська держсортостанція, 2017 р.), 96,2 ц/га (Черкаський відділ польових досліджень, 2017 р.), 74,0 ц/га (Донецька держсорто­станція, 2017 р.)

У виробничих умовах сорти можуть забезпечувати стабільну продуктивність в регіонах з нестабільним зволоженням на рівні 6,8–9 т/га (табл. 1).

Таблиця 1. Урожайність сортів озимої пшениці, т-га, 2018 р.Отже, застосування нових сортів озимої пшениці Фелікс та Атлон розширить технологічні можливості вирощування та може сприяти підвищенню врожайності і якості зерна в посушливих умовах вирощування.

Запрошуємо Вас спробувати нові сорти, переконатися на власному досвіді в їх перевагах і отримати додаткові прибутки від їх вирощування.

Олександр Кордін, Олександр Тарасенко, компанія Saaten-Union Romania

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2018

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram