17 Травня 2022

Огляд сезону-2021 вирощування цукрових буряків

За останніх 30 років площі під цукровими буряками в Україні зменшились більше ніж у 6 разів. Останніх 3 роки вони тримаються на рівні 215–226 тис га, приблизно в цьому діапазоні очікуються і площі під цукровими буряками в 2022 році. Водночас слід зазначити, що з розвитком технологій зростає і врожайність: за 30 років вона збільшилась фактично вдвічі, у тому числі на 12% в 2021 році порівняно з 2020 (рис. 1).

Рис. 1. Зростання урожайності цукрових буряків. Джерело Державна служба статистики України
Рис. 1. Зростання урожайності цукрових буряків. Джерело: Державна служба статистики України

Україна традиційно входить до ТОП-10 виробників цукру з цукрових буряків, хоча в кількісному обсязі такий показник світового виробництва становить не більше ніж 1%, поступаючись виробництву цукру з тростини. Виробництво цукру в Україні забезпечує продовольчу безпеку та у півтора рази перевищує фонд споживання країни, тож про якісь тенденції до збільшення площ цукрових буряків найближчими роками навряд чи можна говорити. Водночас цукрові буряки є хорошим попередником для багатьох сільськогосподарських культур, що підвищує загальну продуктивність сівозміни, тому є підстави вважати, що і для зменшення площ під цукровими буряками немає об’єктивних причин.

Якщо говорити про основні тренди, пов’язані з вирощуванням цукрового буряку в 2021 році, то слід відзначити такі:

  1. Збільшення площ під буряками, які вирощують за системою Конвізо® Смарт;
  2. Проблема з церкоспорозом, поява резистентних штамів;
  3. Проблема з кореневими гнилями та відсутність ефективних методів боротьби з ними.

Цукровий буряк – одна з найбільш чутливих до впливу бур’янів культура. Рослини культури слабо конкурують із бур’янами, особливо починаючи з фази сходів до змикання рядків. Наявність бур’янів у цей період може призвести до втрати від 30 до 80% врожаю.

Роман Куран, головний агроном СПП «Кісниця», с. Кісниця, Тульчинський район, Вінницька область:

«Якщо говорити про попередній рік, буряки Конвізо® Смарт себе виправдали. Гербіцид Конвізо® 1 чудово впорався з бур’янами – в нас у посівах переважають лобода біла і види осотів. На полі СПП «Кісниця» ми вже двічі внесли препарат, по 0,5 л/га для кожної обробки, період між внесеннями становив три тижні. А на полі іншого господарства я один раз застосував Конвізо® 1 (0,5 л/га) і думав, що взагалі не буду проводити другу обробку, адже поле було чистим. Але через п’ять тижнів я все ж таки вніс гербіцид вдруге (0,5 л/га) – через дощі пішла друга хвиля бур’янів».

З кожним роком набуває дедалі більшої популярності інноваційна система вирощування цукрових буряків Конвізо® Смарт. Ця система є дійсно науковим і технологічним проривом у вирощуванні цукрових буряків, оскільки вона не лише спрощує та покращує контроль бур’янів, зменшує гербіцидне й технологічне навантаження на господарство, а й є на сьогодні фактично єдиним методом  боротьби із падалицею цукрових буряків. Система Конвізо® Смарт складається зі Смарт насіння (гібриди цукрових буряків, толерантні до гербіциду Конвізо® 1) та препарату Конвізо® 1 – гербіциду проти широколистих і злакових бур’янів на основі діючих речовин класу ALS-інгібіторів, розроблений компанією Bayer.

Застосування гербіциду Конвізо® 1 в виробничих посівах. Конвізо® 1 (0,5 л_га) + Меро® (1,0 л_га)
Застосування гербіциду Конвізо® 1 в виробничих посівах. Конвізо® 1 (0,5 л/га) + Меро® (1,0 л/га)

Сумарна кількість внесення продукту – 1,0 л/га одноразово або 2 рази за сезон з інтервалом 12–16 діб. Оптимальний час застосування – в фазу  1–3 справжніх листки бур’янів.

Олег Рогальчук, головний агроном, ПРАТ «Кремінь», смт Парафіївка, Чернігівська область:

«Конвізо® 1 – прекрасний гербіцид. Ми двічі обробили поле від бур’янів, як рекомендує виробник. Норма витрати препарату – по 0,5 л/га для кожної обробки. Першу обробку провели у фазу чотирьох листків широколистих бур’янів (зокрема, лободи), препарат спрацював відмінно. Вдруге посіви обробили приблизно через 20 днів, за появи другої хвилі бур’янів. Раніше гербіцидні обробки ми проводили разів зо чотири».

Тому переваги вибору системи Конвізо® Смарт очевидні:

  1. Повний спектр контролю більшості злакових і широколистих бур’янів;
  2. Ґрунтова та контактна дія;
  3. Широке вікно застосування;
  4. Максимальна безпека для культури;
  5. Низька норма внесення;
  6. Зниження завантаження техніки в весняний період. Можливість одноразового внесення.

Олександр Акулов, вчений-фітопатолог, доцент ХНУ ім. Каразіна: «Якби мене попросили описати сезон-2021 у вирощуванні цукрових буряків, то я б назвав передусім дві хвороби – церкоспороз і кореневі гнилі. Проблема церкоспорозу стає особливо помітною. Збудник хвороби швидко формує резистентність до фунгіцидів, тому контролювати його доволі важко. Цю хворобу важливо зупинити на початку розвитку й не дати грибу розмножитися. При неправильному підборі фунгіцидів не вдається ліквідувати патоген під час перших двох хвиль його розвитку, а третя хвиля іде настільки потужною, що її важко побороти навіть сильними і якісними препаратами. Збудник хвороби зберігається в рослинних рештках, які є основним джерелом зараження. У її контролі важливим є дотримання сівозміни, а також використання сильних і якісних фунгіцидів. Хоча українські аграрії часто роблять навпаки: нехтують сівозміною і використовують при перших ознаках церкоспорозу прості й дешеві фунгіциди. За таких умов хвороба прогресує, патоген утворює мільярди спор, і далі церкоспороз вже не зупинити».

Церкоспора – найбільш шкодочинний патоген листкової поверхні цукрових буряків. За даними опитування компанії Kynetec, проведеного серед сільгоспвиробників України у 2021 році, більше ніж  81% респондентів вважає церкоспороз основним захворюванням цукрового буряку. З кожним роком проблеми з цим захворюванням постають дедалі гостріше. Церкоспороз здебільшого зберігається на рослинних рештках і вражає культуру на початку вегетації, влітку поширюється конідіями, особливо у вологу та теплу пору.

Читати по темі: Особливості впливу бур’янів на посіви буряків

Це захворювання поширене в усіх регіонах України, де вирощують цукровий буряк, і за відсутності вчасного та ефективного контролю може спричинити дуже негативний вплив на врожайність культури.

З кожним роком з’являється дедалі більше резистентних штамів цього патогена, боротись з якими особливо важко. Появі резистентних штамів сприяє також використання аграріями дешевих і неякісних фунгіцидів. Деякі підприємства у 2021 році змушені були робити 5–6 фунгіцидних обробок генеричними препаратами, тоді як клієнти компанії Bayer могли обійтись трьома.

Рис. 2. Пропульс® продемонстрував високу ефективність, у тому числі й проти стійкої раси церкоспорозу
Рис. 2. Пропульс® продемонстрував високу ефективність, у тому числі й проти стійкої раси церкоспорозу

Восени 2021 року компанія Bayer розширила реєстрацію фунгіцида Пропульс® на цукровий буряк. Препарат показав високий рівень конт­ролю основних листкових хвороб на цукровому буряку, таких як церкоспороз, рамуляріоз, альтернаріоз, фомоз, борошниста роса. Пропульс® продемонстрував високу ефективність, у тому числі й проти стійкої раси церкоспорозу (рис. 2).

Ефективність фунгіциду Пропульс® в боротьбі зі стійкою расою церкоспорозу в виробничих посівах
Ефективність фунгіциду Пропульс® в боротьбі зі стійкою расою церкоспорозу в виробничих посівах

Олександр Акулов, вчений-фітопатолог, доцент ХНУ ім. Каразіна: «У посівах цукрового буряку також доволі гостро стоїть проблема кореневих гнилей. Найчастіше це не одна, а комплекс або навіть ланцюжок хвороб. Часто, коли гниє цукровий буряк, при аналізі в лабораторії виявляють фузаріозну кореневу гниль. Насправді фузарії зазвичай є вторинною інфекцію, яка «чіпляється» на пошкодження дротяником чи нематодою або певні первинні хвороби, як-от парша, афаноміцес тощо. Тому для якісного усунення кореневих гнилей потрібно чітко з’ясувати витоки інфекції і контролювати не наслідки, а причини хвороби».

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2022

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Комбінований метод боротьби з бур’янами у посівах цукрових буряків

Високої врожайності цукрових буряків при засміченості посівів...

Азот для цукрових буряків

В умовах значного зростання цін на добрива...

Погода

Kyiv
кілька хмар
19.3 ° C
19.3 °
19.3 °
21 %
6.7kmh
12 %
Вт
18 °
Ср
13 °
Чт
19 °
Пт
21 °
Сб
17 °