28 Березня 2024

Особливості сучасної технології вирощування гібридного жита

Гібридне жито – одна з найбільш урожайних зернових культур, яка використовується як для випікання хліба, так і для кормових цілей. За рівнем урожайності вона поступається лише кукурудзі. Водночас гібридне жито здатне забезпечити високий урожай на піщаних і кислих ґрунтах, а також у посушливих умовах, що складно для кукурудзи.

Найбільш вигідно вирощувати гібридне жито за інтенсивною технологією, оскільки окупність кожної гривні, вкладеної в добрива та ЗЗР, в цьому випадку вища, ніж для звичайних сортів.

Гібридне жито було виведено в 1986 році в Німеччині; широко використовувати його почали із 1995 року. На сьогодні вирощування культури поширене в землеробстві європейських країн, Америки та країн Британської Співдружності. У цій статті ми розглянемо ключові моменти ефективної технології вирощування гібридного жита та його переваги.

Особливості сучасної технології вирощування гібридного жита
Порівняно зі звичайним популяційним житом гібридне формує більш довгий і добре виповнений колос. Зерно у нього велике і важке. Якщо високим урожаєм гібридної озимої пшениці у світі вважається 11–12 т/га, то потенціал сучасних гібридів озимого жита доходить до 14–15 т/га. На фото – колос гібридного озимого жита SU Performer

РІСТ РОСЛИН ГІБРИДНОГО ЖИТА

Гібридне жито здатне формувати 20 і більше стебел на рослині, воно має добре розвинену кореневу систему, яка забезпечує стебла достатньою кількістю води навіть під час тривалих періодів спеки. Кожне стебло озимого жита, що виросло восени, формує колос при подальшому розвитку навесні. У весняний період жито продовжує кущитися та утворювати додаткові стебла/пагони. Але колоски із весняних пагонів дають меншу кількість зерна, ніж ті, що сформувалися з осінніх.

Гібридне жито формує дуже великий колос. Воно може бути використане для випікання хліба, кормових цілей, приготування силосу_сінажу
Гібридне жито формує дуже великий колос. Воно може бути використане для випікання хліба, кормових цілей, приготування силосу/сінажу

ЗАПИЛЕННЯ ГІБРИДНОГО ЖИТА І СТІЙКІСТЬ ДО РІЖКІВ

На гібридному житі менше зустрічається таке захворювання як ріжки (Claviceps purpurea) через більш рівномірний розвиток рослин і одночасне цвітіння. Зазвичай все поле гібридного жита цвіте одночасно і скидає пилок за дуже короткий період – лічені години.

Крім того, сучасні гібриди (PollenPlus®) виробляють більше пилку, ніж звичайні сорти з відкритим запиленням, що є конкурентною перевагою в боротьбі з ріжками. У таких рослин гібридна однорідність і одночасність цвітіння, а також швидкий і рясний викид пилку знижує ймовірність зараження цією хворобою. Після запилення квітки жита відразу ж закриваються і перестають бути сприйнятливими до інвазії ріжками. Втім, пагони, що сформувалися навесні (підгони), а також пагони, пошкоджені в технологічних коліях, можуть формувати колосся і запилюватися дещо пізніше, ніж основна маса пагонів у полі, збільшуючи таким чином схильність до зараження спорами ріжків. Тому під час вирощування жита дуже ефективно використовувати точний висів та технології CTF, коли технологічні колії не засіваються.

У Німеччині насіння деяких сортів гібридного жита продаються з добавкою 10% популяційного жита. Це покращує стійкість до ріжків приблизно на 1 рівень експресії. Таким є, наприклад, гібридне жито SU Forsetti, SU Cossani, SU Performer, SU Piano, SU Bendix та інші.

Читати по темі: Вирощування гібридного жита

Для запобігання появі ріжків у посівах жита дуже важливо придбати здорове насіння. Найкращий метод перевірити це – відвідати насінницькі посіви вашого постачальника й подивитися, чи є ріжки на полях у виробника насіння.

В Україні дуже часто насіння гібридного жита, навіть від іменитих постачальників, надходить уже зараженим через порушення агротехніки місцевими фермерами, які вирощують його на насіння для насіннєвих компаній.

ТОЧНИЙ ВИСІВ ГІБРИДНОГО ЖИТА

Гібридне жито дає найвищу врожайність при точному висіві, коли насінини розміщується на однаковій відстані одна від одної. В такому разі кожна рослина жита отримує оптимальну площу живлення, не конкурує з сусідніми рослинами за елементи живлення та інші чинники життя і відтак дає найвищий урожай.

За такого методу сівби рослини розвиваються більш рівномірно, одночасно цвітуть і дають пилок, що може зменшувати ураження посівів ріжками.

З економічної точки зору точний висів жита теж дуже вигідний, оскільки дає можливість раціональніше витрачати дороге насіння. Для отримання максимальної урожайності, окрім точного висіву, який потребує ідеального насіннєвого ложа та спеціальної сівалки, важливо також використовувати якісно протруєне насіння, вносити достатні норми добрив і ЗЗР. Це «найвищий пілотаж» у вирощуванні озимого жита.

ВВЕДЕННЯ ГІБРИДНОГО ЖИТА В СІВОЗМІНУ

Гібридне жито можна сіяти після будь-якої культури, що допускає можливість висіву в вересні. Найкращий час для сівби – на початку осені після культур, що рано звільняють поле, таких як рання соя, ріпак, горох, інші бобові.

Головне при цьому – сіяти після широколистих культур. Не бажано висівати жито після злакових (жита, пшениці, ячменю, кукурудзи, сорго). Можна сіяти й після соняшнику, пізньої сої та кукурудзи, але врожайність у такому разі буде нижчою, оскільки це вже пізні терміни висіву.

СІВБА І ВИРОЩУВАННЯ

Сіяти гібридне жито потрібно рано, рівномірно, дотримуючись оптимальної густоти, щоб забезпечити максимальне осіннє кущіння рослин. При рівномірному розподілі насіння і хорошому кущінні восени – навесні утворюється тільки невелика кількість ярих пагонів, що зводить до мінімуму зараження ріжками.

Гібридне жито має дуже високий коефіцієнт кущіння
Гібридне жито має дуже високий коефіцієнт кущіння і здатне формувати до 20 продуктивних стебел і колосків з однієї насінини. На фото – пізній посів озимого гібридного жита при відновленні вегетації ранньою весною. Це найкращий час для першого внесення азотних добрив

Дата висіву. Оптимальними датами для отримання найкращого кущіння і врожайності зерна в центральній Україні є період з 5 по 25 вересня. Загалом можна сіяти з 1 вересня по 10–15 жовтня, але при пізніх термінах висіву врожай може бути меншим.

Сійте трохи раніше, якщо ваші поля розташовані на північ від цього регіону, і пізніше, якщо вони зміщені на південь від вказаної широти. У Німеччині оптимальними термінами вважаються 7–24 вересня, а допустимими – з 27 серпня по 12 жовтня.

Сіяти потрібно після зниження температури ґрунту нижче 15°С. Занадто ранній висів може збільшити ймовірність загибелі рослин взимку. Більш пізній – призведе до зниження врожайності зерна.

Глибина висіву. Сівбу гібридного жита доцільно проводити на глибину від 1,8 до 2,0 см. Жито може прорости і з більшої глибини, але це сповільнить процес проростання і розвиток рослин восени, а також зменшить коефіцієнт кущіння.

Норма висіву. Оптимальною вважається норма висіву гібридного жита 1,95 млн схожих насінин/га. Норма значно нижча, ніж у сортів з відкритим запиленням, через здатність гібридного жита формувати набагато більше пагонів, особливо при сівбі в оптимальний час.

Відкалібруйте сівалки або інші посівні машини для отримання рекомендованої норми насіння на гектар. При пізніх термінах висіву (20.09-15.10) норму можна збільшити до 2,2 млн схожих насінин на 1 га. В цілому норма висіву може коливатися залежно від умов у межах 1,4–3,0 млн схожих насінин на 1 га.

КАЛІБРУВАННЯ СІВАЛОК ДЛЯ ВИСІВУ ГІБРИДНОГО ЖИТА

Насіння гібридного жита зазвичай запаковане у мішки по 1 посівній одиниці, а це 1 млн схожих насінин. Оскільки схожість насіння ніколи не буває 100%, загальна кількість насіння на одиницю буде дещо більшою. Вага посівної одиниці насіння вказується на бирках мішків у кг – як для мішків, так і для біг-бегів та контейнерів. Таким чином, на 1 гектар висівається близько 2 посівних одиниць.

Навіть при використанні хороших сівалок насінини жита можуть розміщуватися нерівномірно
Навіть при використанні хороших сівалок насінини жита можуть розміщуватися нерівномірно і конкурувати одна з одною за чинники життя, що в підсумку призводить до зниження урожайності на 20–30%. При застосуванні точного висіву, коли насінини розміщуються на однаковій відстані одна від одної, окупність фінансових вкладень у вирощування гібридів жита буде максимальною

Перш ніж розпочати сівбу:

  •  Перевірте норму за допомогою таблиці висіву сівалки і за необхідності відрегулюйте її;
  •  Перевірте подачу насіння в приміщенні або на відкритому повітрі. Помістіть брезент під сівалку і прокрутіть дозатори сівалки, щоб висмоктати насіння на кількість, еквівалентну 1/100 або 1/10 гектара. Зберіть насіння з брезенту і зважте (для цього підходять кухонні ваги). Порівняйте вагу насіння (зважена вага x 100 або x 10) з вашою нормою висіву на гектар в кг;
  •  Для першого проходу сівалки заповніть бункер достатньою кількістю насіння. Засійте невелику площу і перевірте кількість фактично висіяного насіння;
  •  Перевіряйте калібрування сівалки щороку, оскільки розміри насіння з року в рік можуть змінюватися. Крім того, різні сорти можуть впливати на потік насіння на вашому обладнанні.

Особливості сучасної технології вирощування гібридного жита2

РОДЮЧІСТЬ ҐРУНТУ ТА УДОБРЕННЯ

pH. Жито більш терпиме до низьких рівнів pH ґрунту порівняно з іншими зерновими. Найкраще культура почувається при рівні pH ґрунту від 5,5 до 7,5, але може рости і на більш кислих ґрунтах.

Фосфор і калій. Гібридне жито, порівняно з озимою пшеницею, виносить на кожен кг врожаю із ґрунту дещо менше фосфору (P) і приблизно однакову кількість калію (K). Втім, оскільки врожайність гібридного жита вища, ніж пшениці, загальні потреби у фосфорі та калії на 1 гектар будуть також вищими.

За даними американських вчених, зерно гібридного жита виносить 0,08 кг P і 0,12 кг K на кожні 25,4 кг врожаю. Однак рекомендується додаткова кількість калію для підтримки вегетативного росту.

 

У Німеччині та Україні рекомендуються такі норми внесення добрив під озиме гібридне жито в зоні достатнього зволоження на сірих ґрунтах Полісся (урожай 7–7,5 т/га): P2O5 – 75 кг/га, K2O – 170 кг/га, MgO – 28 кг/га. На чорноземах норми будуть іншими. Також важлива сірка (S).

Азот. За даними американських вчених, потреба в азоті (N) становить 0,51 кг на кожні 25,4 кг врожаю зерна гібридного жита. Слід застосовувати поправки в нормах добрив (зменшувати норми), якщо попередниками є соя, бобові кормові та покривні культури, а також у разі внесення гною.

Сучасні гібриди жита на 20% ефективніше перетворюють азот із добрив в урожай зерна, ніж звичайні сорти пшениці та жита. Тобто окупність інвестицій в добрива тут на порядок вища.

Виніс елементів живлення врожаєм гібридного жита (за даними AHDB, Велика Британія)
Виніс елементів живлення врожаєм гібридного жита (за даними AHDB, Велика Британія)

Ось приклад розрахунку норм внесення азоту під гібридне жито в Німеччині.

Урожай близько 7 т/га, попередник – ріпак. Посушливий регіон, де урожай лімітує нестача вологи. Загальна потреба в N ≈ 160–180 кг/ га, з них:

  •  в фазу EC 13–25 (початок активного відновлення вегетації) – N 90–100 кг/га, з них Nmin 30 + 10–15 S (сірка) на початку вегетації;
  •  в фазу EC 32–39 – N 70–80 кг /га, з них Nmin 30–80 в фазу 32.

Урожай 7,5–8,0 т/га, попередник – пшениця. Сприятливий регіон. Загальна потреба в N ≈ 170–210 кг/га, з них:

  •  в фазу EC 13–25 (початок активного відновлення вегетації) – N 80–90 кг/га, з них Nmin 30 + 10–20 S (сірка) на початку вегетації;
  •  в фазу EC 30–31 – N 50–70 кг/га;
  •  в фазу EC 39–49 – N 40–50 кг/га.

При плануванні врожайності в 10 і більше т/га норми добрив будуть іншими. Правильно розрахувати норми добрив допоможе незалежний агрономічний сервіс.

Гібридне жито більш ефективно засвоює азот і перетворює його в урожай
Гібридне жито більш ефективно засвоює азот і перетворює його в урожай зерна, ніж звичайне жито, тритикале і пшениця. Тобто окупність кожної гривні, вкладеної в добрива, для озимого жита буде вищою. На фото: зліва – нормальне удобрення гібридного жита на чорноземних ґрунтах, справа – нестача азоту

РЕГУЛЯТОРИ РОСТУ

Гібридне жито зазвичай потребує мінімальних норм регуляторів росту. Для запобігання виляганню можна застосовувати, наприклад, Моддус, 0,4–0,5 л/га. Оптимальна фаза застосування цього регулятора – поява 1-го вузла ВВСН 31.

Осіннє і повторне застосування регуляторів росту на озимому житі в більшості випадків економічно не виправдане. Щоправда, остаточне рішення залежить від конкретної ситуації на полі.

ЗБІР ВРОЖАЮ І ЗБЕРІГАННЯ

Збирають гібридне жито прямим комбайнуванням. Зерно при фізіологічній зрілості містить близько 25% вологи. Комбайнування можна починати, коли вологість зерна сягає 18%.

Гібридне жито швидше сохне в полі, ніж пшениця. В теплу погоду висихання зерна з 18 до 15% відбувається дуже швидко – вологість може легко знизитись на 2% за день.

Тривалому зберіганню підлягає зерно з вологістю не більше ніж 15%. Якщо під час зберігання передбачена аерація, зерно можна закладати на зберігання і при вологості до 16–17% (при включених аераторах і доведенні вологості до 14–15%).

При збиранні врожаю із більш високим рівнем вологості зерно можна сушити. Сушка жита аналогічна сушці пшениці. Також слід мати на увазі, що при виляганні або затримці зі збиранням зерно жита зазвичай проростає у колосі.

НА ЗАВЕРШЕННЯ

При однакових із популяційним житом відкритого запилення витратах гібридне жито здатне забезпечити на 40–80% вищу врожайність (за даними американських наукових установ: Universities of Minnesota і North Dakota State University). Відповідно й ефективність фінансових вкладень також буде вищою.

Отже, гібридне жито є дуже врожайною і технологічною культурою. Собівартість 1 кг зерна у нього найменша серед усіх зернових культур. Крім того, гібридне жито більш стійке до несприятливих чинників, що робить його досить вигідним для вирощування.

Олексій Орлов, канд. с.-г. наук

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2021

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

Підписатися
Сповістити про
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Внесення добрив при вирощуванні жита

ВИНЕСЕННЯ АЗОТУ РОСЛИНАМИ ЖИТА Порівняно з іншими зерновими...

Технологічні особливості та напрями вирощування жита

Жито – одна із найбільш врожайних зернових культур...

Ріжки жита – шкідливість і менеджмент

Попри всі досягнення аграрної науки, на сьогодні...

Погода

Kyiv
уривчасті хмари
15.9 ° C
16 °
14.3 °
62 %
0.9kmh
35 %
Чт
16 °
Пт
12 °
Сб
17 °
Нд
21 °
Пн
20 °