08 Серпня 2022

Найкращий час для поверхневого внесення азоту на пшениці

Найбільш поширеними методами внесення азотних (N) добрив на озимій пшениці є їх розкидання по поверхні ґрунту і обприскування розчином КАС. Це прості способи, які не потребують значних інвестицій у техніку. Але все ж, попри їх простоту, застосування азоту має певні особливості, що допомагають досягти більшої ефективності від внесених добрив і отримати хороший фінансовий прибуток. Їх ми і розглянемо в нашій статті.

Стадія росту культури є найбільш важливим чинником для правильного вибору часу застосування азоту. Шкала Feekes на пшениці (рис. 1) використовується найчастіше і є найпростішою із подібних пропонованих систем (BBCH, Zadoks).

споживання азоту пшеницею
Рис. 1. Стадії росту та розвитку пшениці за шкалою Feekes

СПОЖИВАННЯ АЗОТУ ПШЕНИЦЕЮ

Пшениця, залежно від сорту (гібриду) та умов вирощування, потребує приблизно від 16 до 33 кг азоту на кожну тонну врожаю. Чим вища врожайність, тим більше азоту та інших поживних елементів потрібно.

При цьому залежність не прямо пропорційна. Зі збільшенням врожайності витрати на кожну тонну врожаю зростають.

Для оптимального кущіння і вторинного розвитку коренів пшениці восени необхідно 22–45 кг на гектар доступного азоту в верхніх 15 см ґрунту.

Озима пшениця використовує 30–40% від загального сезонного поглинання азоту до початку формування стебла. У зв’язку з цим у більшості випадків підживлення азотом слід проводити на стадіях 3–4, щоб забезпечити його переміщення в кореневу зону з ранньою весняною вологою – до того, як виникне його дефіцит у фазу, коли буде закладатися кількість зерен у колосі.

В ідеалі весняне внесення азотних добрив має бути завершено до початку фази розвитку порожнистого стебла (фаза FHS) – зазвичай за тиждень або два до фази початку руху зародка колоса вгору (фаза Jointing – Feekes 6) (рис. 2).

споживання азоту пшеницею
Рис. 2. Порівняння фаз розвитку пшениці: 1 – фаза початку розвитку порожнистого стебла (фаза FHS); 2 – фаза початку руху зародка колоса вгору (фаза Jointing, Feekes 6); 3 – рослина пшениці в розрізі в фазі FHS. Ця фаза настає навесні, ще коли точка росту знаходиться під поверхнею ґрунту

Після закінчення цього періоду азот буде необхідний рослині для росту достатньої площі листкової поверхні та формування оптимального потенціалу врожайності.

Поглинання азоту в період наливу зерна відносно низьке порівняно з його поглинанням під час подовження і росту стебла. У період наливу зерна рослина здебільшого використовує азот зі стебел і листя, а не поглинає його із ґрунту.

ВАЖЛИВІСТЬ ЧАСУ ЗАСТОСУВАННЯ ДОБРИВ

В ідеалі план удобрення озимої пшениці має базуватися на результатах аналізу ґрунту і включати роздільне внесення добрив:

  • осіннє передпосівне або одночасне з сівбою;
  • весняне в один або кілька прийомів.

Застосування осінніх добрив має забезпечувати достатню кількість азоту в ґрунті для перезимівлі рослин і підтримки кущіння відразу після відновлення весняної вегетації. Внесення добрив навесні має бути розраховане на те, щоб забезпечити достатню кількість азоту рослинам у період, коли починає формуватися колос (рис. 3).

Рис. 3. Сезонне споживання азоту пшеницею. Критичні фази – 3–5 за шкалою Feekes (за даними Університету Кентуккі, США)
Рис. 3. Сезонне споживання азоту пшеницею. Критичні фази – 3–5 за шкалою Feekes (за даними Університету Кентуккі, США)

Фаза Feekes 5 – це та стадія росту, коли визначається розмір колоса, тобто приблизно за два тижні до фази Jointing (Feekes 6). Внесені азотні добрива мають переміститися в кореневу зону з опадами або зрошенням завчасно, до фази Jointing (Feekes 6). Азот, що вноситься після цієї стадії, також може позитивно впливати на потенціал врожаю, але вже буде менш ефективним.

Отже, критична стадія розвитку пшениці – це фаза Jointing, коли перший вузол з’являється над вузлом кущіння; міжвузля починають подовжуватися відразу після цієї стадії (Feekes 6). Ця фаза є очевидним свідченням того, що рослина пшениці вже перейшла у репродуктивну стадію. На цьому етапі колос із зерном розташований над землею і більш вразливий до стресів і механічних пошкоджень.

Польова діагностика рослин (рис. 2) і визначення фази «першого порожнистого стебла» (FHS) – це той інструмент, який агрономи можуть використовувати, щоб вчасно, до настання фази Jointing (Feekes 6), внести азотні добрива.

Стадія FHS зазвичай настає за 7–14 днів до фази Jointing. FHS – це точка, в якій 1,0–1,5-см порожнистого стебла може бути ідентифіковано над кореневою системою і під колосом, що розвивається (рис. 2). До цієї фази вузли ущільнені, їх важко побачити. Достатня кількість азоту в зоні коренів на цій стадії позитивно впливає на потенційну кількість зернин у колосі.

ДРОБОВЕ ЗАСТОСУВАННЯ АЗОТНИХ ДОБРИВ

При дробовому застосуванні добрив краще вносити переважну частину азоту раніше, щоб скористатися весняною вологою. Для стимулювання кущіння перше застосування азоту слід виконати на стадіях 2–3 (рис. 1); воно має становити приблизно від 1/4 до 1/3 загальної норми N.

Рис. 4. В умовах короткого весняного періоду, коли спостерігається різкий перехід від зими до літа, азотні добрива слід вносити відразу, як тільки зійде сніг і техніка зможе вийти в поле. Найбільш ефективними для цього можуть бути штригельні борони, суміщені зі спредерами гранульованих добрив або КАС. В такому випадку добрива потраплять у вологий шар ґрунту, навіть якщо його верхній шар підсохне і найближчим часом дощ не очікується
Рис. 4. В умовах короткого весняного періоду, коли спостерігається різкий перехід від зими до літа, азотні добрива слід вносити відразу, як тільки зійде сніг і техніка зможе вийти в поле. Найбільш ефективними для цього можуть бути штригельні борони, суміщені зі спредерами гранульованих добрив або КАС. В такому випадку добрива потраплять у вологий шар ґрунту, навіть якщо його верхній шар підсохне і найближчим часом дощ не очікується

Будьте обережними – не слід вносити надмірні норми азоту в зазначений період, оскільки це може збільшити ймовірність вилягання, пошкодження від замерзання, опіку листя і втрати азоту. Якщо в цей час пагони тонкі, можна застосувати вищу норму азоту. Якщо пагонів багато, слід використовувати нижчу його норму. Вдруге N можна внести навесні, приблизно у фазу Feekes 5, якщо вологість і потенціал врожаю будуть сприятливими.

споживання азоту пшеницею
Рис. 5. Не рекомендується вносити азот по мерзлоталому ґрунту. Це призводить до втрати 20–60% від інвестованих коштів

РАЗОВЕ ЗАСТОСУВАННЯ АЗОТНИХ ДОБРИВ

Якщо застосування азоту навесні в один прийом є єдиним варіантом, налаштуйтесь на підживлення, коли пшениця починає швидко рости, – на стадіях 4–5 (рис. 1).

Це період, коли пшениці потрібна найбільша кількість азоту, а від його застосування буде максимальна користь. Винятком є ​​ситуація, коли пагони тонкі, а для стимулювання кущіння потрібне більш раннє внесення елемента.

Застосування азотних добрив на стадії трубкування (Feekes 6), коли перший вузол з’являється на стеблі, менше сприятливе для формування врожаю, оскільки вплив азотних добрив на врожайність пшениці зменшується в міру росту рослин.

У сучасних умовах, в сухому кліматі, з різким переходом від зими до літа і дуже короткою весною азотні добрива слід вносити відразу, як тільки зійде сніг і техніка зможе вийти на поле. Цей проміжок часу зазвичай дуже невеликий і становить у зоні Степу та Лісостепу всього лише 1–2 дні (сьогодні це 90% території України, оскільки зона Полісся змістилася на північ).

В умовах сухого клімату повторне внесення азотних добрив можливе вже тільки за допомогою внесення безпосередньо у ґрунт, у вологу прикореневу зону.

Рис. 6. Техніка не змогла вийти в поле. А вже через кілька днів можна буде внести азотні добрива звичайними розкидачами. При підживленні по мерзлоталому ґрунту навіть за відсутності снігу значна частина азоту втрачається
Рис. 6. Техніка не змогла вийти в поле. А вже через кілька днів можна буде внести азотні добрива звичайними розкидачами. При підживленні по мерзлоталому ґрунту навіть за відсутності снігу значна частина азоту втрачається

ЗАСТОСУВАННЯ АЗОТНИХ ДОБРИВ ДЛЯ ПІДВИЩЕННЯ ВМІСТУ БІЛКА В ЗЕРНІ

Доведено, що внесення азоту на стадії цвітіння у озимої і ярої пшениці (фаза Feekes 10) потенційно покращує вміст білка, але не дає прибавки врожайності. Перш ніж застосовувати N під час цвітіння, проведіть аналіз прапорцевих листків, щоб визначити, чи достатній у них вміст азоту і чи буде внесення добрив високоефективним. Вміст білка в зерні, ймовірно, збільшиться із внесенням додаткового азоту наприкінці сезону, якщо його концентрація у прапорцевому листку становитиме менше ніж 4,2%.

Реакції на пізніше внесення азоту варіюються залежно від умов навколишнього середовища і генотипу сортів (гібридів) пшениці. Як правило, озима пшениця краще реагує на таке внесення азоту, ніж яра, насамперед тому, що озимі посіви накопичують більше вологи в кореневій зоні.

Пшениця не реагуватиме на позакореневе підживлення азотом, якщо рослини перебувають у стані стресу і їхні продихи закриті.

ВНЕСЕННЯ АЗОТНИХ ДОБРИВ ІЗ ГЕРБІЦИДАМИ

Багато гербіцидів можуть застосовуватися одночасно з поверхневим внесенням рідких азотних добрив. Проте існує певний ризик опіку листя на пшениці, особливо якщо в баковій суміші використовується неіонна поверхнево-активна речовина або олія. Підвищення температури повітря та ріст нових листків у пшениці збільшують ймовірність опіків. Ризик також зростає на пізніших стадіях розвитку, оскільки рослини вже мають велику площу листка і у пшениці залишається менше часу для відновлення до початку викидання колоса, цвітіння та наповнення зерна.

Дотримуйтесь усіх вимог інструкції до гербіциду, щоб знизити ризик опіку листя. Для уникнення наслідків опіків від застосування позакореневих підживлень азотом разом із гербіцидами, що містять ад’юванти з олії, обмежте кількість азотних добрив у розчині для обприскування до не більше ніж 50% за обсягом. Якщо рідкий азот у розчині перевищує 50% обсягу, ефективність контролю бур’янів може також зменшитися. Уникайте застосування такого розчину в теплих, вологих умовах і в період очікуваних заморозків, оскільки метаболізм гербіцидів у рослинах може бути обмеженим і відтак це зашкодить рослинам пшениці.

Рис. 7. Найкращий час для застосування азотних добрив на пшениці – ґрунт дозрів, і трактор вже не в’язне. Водночас ґрунт іще вологий, і корені гарантовано засвоять добрива. Зазвичай це стадія 2–5, коли азотні добрива найбільш ефективні. Якщо верхній шар уже підсох, то слід використовувати штригельні борони до розкидання, щоб добрива потрапляли у вологий шар ґрунту. Також можна використовувати розкидач і штригель у одному агрегаті. Для повторного підживлення слід вносити добрива тільки у вологий шар ґрунту за допомогою спеціальних аплікаторів
Рис. 7. Найкращий час для застосування азотних добрив на пшениці – ґрунт дозрів, і трактор вже не в’язне. Водночас ґрунт іще вологий, і корені гарантовано засвоять добрива. Зазвичай це стадія 2–5, коли азотні добрива найбільш ефективні. Якщо верхній шар уже підсох, то слід використовувати штригельні борони до розкидання, щоб добрива потрапляли у вологий шар ґрунту. Також можна використовувати розкидач і штригель у одному агрегаті. Для повторного підживлення слід вносити добрива тільки у вологий шар ґрунту за допомогою спеціальних аплікаторів

АГРОНОМІЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ДЛЯ УСПІШНОГО ВНЕСЕННЯ АЗОТНИХ ДОБРИВ

  • Визначте правильну норму азоту для кожного поля за результатами аналізу ґрунту. Проби можна взяти наприкінці зими або дуже ранньою весною, до того, як пшениця відновить вегетацію.
  • Найбільш важливим чинником для поверхневого внесення азоту є час. Забезпечте достатню кількість азоту в кореневій зоні до стадії трубкування Jointing (Feekes 6).
  • Не рекомендується внесення азотних добрив по мерзлоталому ґрунту (рис. 5, 6), оскільки часто це не виправдано з огляду на величезні втрати азоту. Існують ризики навіть для добре дренованих чорноземних ґрунтів із відмінною або середньою текстурою, які переважають в сухих регіонах. Може здатися, що ймовірність втрати частини азоту, розкиданого по поверхні ґрунту наприкінці зими, буде невеликою, якщо в зимовий період не випаде кількість опадів, достатня для того, щоб викликати значну денітрифікацію, змив або вилуговування. Але це не так. Навіть у таких умовах втрати азоту з добрив становитимуть від 15 до 25%. А в разі, якщо випаде дощ або сніг, ефективність внесення добрив знизиться ще більше, аж до 40–60%. Зазвичай фінансові втрати від підживлення по мерзлоталому ґрунту становлять від 20 до 60% від суми інвестованих коштів. З цієї причини більшість фермерів у розвинених західних країнах не проводять внесення добрив за таких обставин.
  • У ситуаціях, коли на полі багато рослинних решток, може бути вигідним внесення азотних добрив за допомогою крапельних стримерів (трубок), розташованих на відстані приблизно 12 см один від одного.
  • Найбільш поширеними джерелами азоту для поверхневого внесення є рідкий розчин (КАС) або сухі гранульовані добрива – сечовина (карбамід), аміачна селітра та сульфат амонію. Сульфат амонію буде особливо ефективним на ґрунтах із браком сірки, оскільки для якісного засвоєння азоту потрібна сірка. Суха гранульована сечовина може бути кращим варіантом для No-till полів або для полів із великою кількістю рослинних решток. Деякі з нових продуктів із контрольованим вивільненням N, такі як сечовина з поліуретановим покриттям, можуть застосовуватися на ґрунтах із дуже високим вмістом піску, схильних до вилуговування, або на погано дренованих ґрунтах, схильних до денітрифікації.

Олексій Орлов, канд. с.-г. наук

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2021

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Вирощування пшениці на змитих чорноземах

Прибутковість вирощування пшениці значною мірою залежить від...

Вплив кислотності та засоленості ґрунту на врожай пшениці

Підвищена кислотність або лужність ґрунтів обмежують розвиток...

Вилягання зернових – велика небезпека

У процесі вирощування зернових культур на рослини...

Погода

Kyiv
рвані хмари
22.1 ° C
23.1 °
21.5 °
83 %
0.5kmh
77 %
Пн
25 °
Вт
24 °
Ср
22 °
Чт
30 °
Пт
32 °