18 Серпня 2022

Правильно обраний гібрид соняшнику збільшує шанси на врожайність

Нинішній непростий сезон чітко показав: у вирощуванні соняшнику немає дрібниць. Нехтування будь-яким елементом технології чи неправильний вибір гібрида призводить до значних втрат врожайності. Тож у цій статті ми ще раз нагадаємо, як правильно обирати гібриди та які технологічні заходи допоможуть нівелювати погодні ризики.

ВИЗНАЧАЄМОСЯ ІЗ ТЕХНОЛОГІЄЮ

Кожен гібрид соняшнику індивідуальний. Є такі, що формують високі врожаї, але для цього їм потрібні сприятливі погодні умови, зокрема, достатня кількість опадів, добрив, потужний захист. Це гібриди інтенсивного типу, найбільш придатні для зон достатнього зволоження.

На противагу їм, екстенсивні гібриди мають меншу врожайність, але вона залишається стабільною з року в рік. Такі гібриди створені за спеціальною селекційною програмою, розрахованою на умови недостатнього зволоження. Тож вони ефективно використовують невеликі запаси вологи і формують стабільний урожай.

Відтак, перш ніж обирати гібрид соняшнику для вирощування, слід визначитися із технологією – інтенсивною чи екстенсивною, яку ви будете застосовувати у конкретних ґрунтово-кліматичних умовах. Безперечно, варто взяти до уваги й технічні можливості господарства, щоб повністю забезпечити виконання усіх технологічних операцій.

Ярослав Парій, селекціонер та керівник компанії ВНІС
Ярослав Парій, селекціонер та керівник компанії ВНІС

СТУПІНЬ ЗАБУР’ЯНЕНОСТІ МАЄ ЗНАЧЕННЯ

Наступний крок – визначення зі стратегією захисту посівів від бур’янів відповідно до того, що ви плануєте: працювати за класичною схемою чи застосовувати гібриди соняшнику, стійкі до різних видів гербіцидів. На добре вироблених полях варто вирощувати соняшник за класичною технологією, якщо ж поля сильно забур’янені, перевагу слід віддавати ІМІ- або сульфогібридам. Нагадаємо, що виробнича система Clearfield® із застосуванням гербіциду Євро-Лайтнінг® дає змогу контролювати не тільки вовчок соняшниковий, а й дводольні та однодольні бур’яни. Втім, слід пам’ятати, що в умовах Півдня, де кількість опадів незначна, застосування гербіциду може спричинити післядію на наступну в сівозміні культуру.

Натомість за допомогою гербіцидів на основі трибенурон-метилу можна контролювати широколистяні бур’яни в посівах соняшнику, а післядія на наступні культури відсутня. Варто також розуміти, що гібриди генетично стійкі до згаданих вище груп гербіцидів, їх можна вирощувати і за класичною системою захисту від бур’янів, а за потреби можна буде внести селективні гербіциди.

У цьому контексті велике значення має наявність чи відсутність на полях вовчка соняшникового. Нині неможливо отримати урожай соняшнику, якщо поля уражені вовчком, тож у такому випадку слід звертати увагу й на стійкість гібрида до певної раси вовчка.

ПРОСТОРОВА ІЗОЛЯЦІЯ ДЛЯ ВИСОКООЛЕЇНОВОГО СОНЯШНИКУ

Вибір високоолеїнового чи лінолевого типу соняшнику важливий з точки зору планування розміщення посівів. Адже високоолеїнові гібриди необхідно вирощувати із дотриманням просторової ізоляції, яка становить від 400 м, і чим вищий цей показник, тим більшим буде вміст олеїнової кислоти. Всеукраїнський науковий інститут селекції презентує новинку – високоврожайний високоолеїновий гібрид Еверест із вмістом олеїнової кислоти 92%.

ВЕГЕТАЦІЙНИЙ ПЕРІОД

Щодо вибору групи стиглості варто зазначити, що практично всі гібриди, які нині є на ринку України, мають період вегетації 100–120 діб і придатні для вирощування у будь-якій частині України – залежно від попередника, бажання виробника отримати готову продукцію в певний період і запасу вологи у ґрунті. Але треба пам’ятати: чим довший вегетаційний період, тим вища урожайність гібрида.

Отже, визначившись із технологіями та потребами виробництва соняшнику, насамкінець потрібно зібрати інформацію, які гібриди в конкретному регіоні показують себе найкращим чином у плані врожайності, стабільності, стійкості до хвороб тощо, і вже тоді обирати ті, які найбільше підходять для вашого господарства.

Юрій Нагорний, агроном компанії ВНІС
Юрій Нагорний, агроном компанії ВНІС

ЯКІСНА ПОСІВНА КАМПАНІЯ

Дотримання технологічних норм вирощування – не менш важлива умова досягнення високої врожайності. Відомо, що соняшнику для формування надземної маси та насіння потрібно чимало вологи, а з нею й елементів живлення, й усе це він дістає з нижніх шарів ґрунту своєю потужною стрижневою кореневою системою. Допомогти рослині дістатися до цих джерел можна полицевим обробітком ґрунту. Якщо ж у господарстві практикують поверхневий чи нульовий обробіток, то для культивування слід обирати гібриди із сильно розвиненою кореневою системою.

Соняшник – культура теплолюбна, фактично всі гібриди добре розвиваються за оптимальної температури +12 градусів за Цельсієм. Сучасні гібриди витримують і нижчі температури й навіть короткочасні заморозки. Але цим зловживати не потрібно. Тому в Лісостепу та Поліссі ми радимо проводити посівну, коли температура ґрунту стабільно триматиметься на позначці +8°С – тоді гарантовано можна отримати дружні сходи. На Півдні цей показник можна знизити до +6°С градусів.

Нині чимало господарств практикують надранню сівбу. Хоч досвід нинішнього та минулих років показав: хто посіяв рано, той отримав зріджені нерівномірні сходи, рослини були пригніченими – а це великий ризик ураження шкідниками та хворобами. Тож у разі ранньої сівби найбільше уваги слід звертати на якість обробки насіння протруйником, адже за нестійкої прохолодної погоди існує ризик розвитку альтернаріозу, несправжньої борошнистої роси тощо.

Також не варто загущувати посіви. Норми висіву насіння на Півдні мають бути не більше ніж 50–52 тис. насінин/га, що на момент збирання становитиме 45–50 тис. рослин/га. У Центрі та на Півночі країни цей показник можна збільшити до 65 тис. рослин/га на момент збирання.

Глибина загортання насіння залежить від структури ґрунту. Так, на легких піщаних ґрунтах можна сіяти на глибину 5 см, а на важких, зокрема чорноземах, – на 3–4 см залежно від наявності вологи.

У формуванні врожаю соняшнику надзвичайно важливими періодом є фаза наливу зерна. Вплив температурних показників, умов вологозабезпечення в цей час важко переоцінити. Точно вгадати, коли настане посуха, неможливо, тому, щоб нівелювати можливі втрати врожаю від несприятливих погодних умов саме в цей період, слід висівати різні гібриди в різні строки – ранньо-оптимальні, оптимальні та пізні. У підсумку матимете посіви з різними строками цвітіння і формування зерна, а відтак і більшу ймовірність отримати вищий урожай.

Також необхідно звернути увагу на наявність природних запилювачів – це один із найважливіших чинників формування врожайності в екстремальних погодних умовах. Наукові дані свідчать, шо відсутність запилювачів може вдвічі-втричі знизити урожайність соняшнику. Тож необхідно зберігати посадки, висівати квіткові конвеєри для забезпечення життєдіяльності комах-запилювачів. Мінімізація кількості інсектицидів також сприятиме розмноженню корисних комах.

Гібрид Євро в товарному посіві (2020 рік)
Гібрид Євро в товарному посіві (2020 рік)

КОЖНІЙ ЗОНІ – СВІЙ ГІБРИД

Портфоліо компанії ВНІС містить гібриди, придатні для вирощування в усіх ґрунтово-кліматичних зонах України. Так, для Півдня ми маємо лінійку гібридів екстенсивного типу з вищою посухо- та жаростійкістю, а також стійкістю до вовчка соняшникового, який у цій зоні дуже поширений. Зокрема, для традиційної системи вирощування соняшнику в цій зоні ми рекомендуємо класичний гібрид Лайм. Для сильно забур’янених посівів найкращий вибір – сульфо-гібриди Шенон і Фолк, ІМІ-гібриди Армагедон, Євро і Карлос 105.

Для північного та центрального регіонів варто обрати гібриди інтенсивного типу, які добре відгукуватимуться на мінеральне живлення й достатню кількість вологи, мають вищий потенціал урожайності та стійкі до хвороб, особливо різних видів гнилей. Добре зарекомендували себе в Лісостепу та на Поліссі класичні гібриди Атілла та Лайм, сульфогібриди Шенон і Сонячний настрій, ІМІ-гібриди Карлос 115 та Карлос 105.

Для зони Степу і Південного Лісо­степу рекомендуємо екстенсивні або екстенсивно-інтенсивні гібриди, стійкі до вовчка. Це класичний гібрид Лайм, Clearfield® гібрид Євро, а також сульфогібрид Фолк. У Південному Лісостепу та Поліссі добрі результати показують також класичний гібрид Атілла, ІМІ-гібриди Карлос 105 , Еверест і Армагедон, а також сульфогібрид Шенон.

Насамкінець хочемо наголосити: практично всі зареєстровані гібриди – іноземної чи вітчизняної селекції – мають приблизно однакову врожайність. Але за наявності добрив, фунгіцидного захисту будь-який гібрид даватиме добрий урожай. Тож фермеру варто підраховувати рентабельність вирощування, краще інвестувати в український посівний матеріал від перевіреного виробника та добрива, а також застосовувати ефективний захист.

Головне – перш ніж впроваджувати гібриди у виробничі посіви, слід випробувати їх на дослідних ділянках із повторністю в товарних посівах. Тільки таким чином можна обрати гібрид, який найкращим чином забезпечить потреби господарства. Тим більше, що селекція не стоїть на місці, тож треба постійно відстежувати, які нові продукти з’являються на ринку.

Ярослав Парій, селекціонер, співвласник і керівник компанії ВНІС, Юрій Нагорний, агроном компанії ВНІС

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2021

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Вплив мульчувального обробітку ґрунту на живлення соняшнику

У степових умовах величина врожаю польових культур...

Вирощування соняшнику на ґрунтах із різним рівнем pH

Активне поширення ареалу виробництва соняшнику на області,...

Біологія та методи контролю вовчка соняшникового

Раніше вовчок соняшниковий був поширений здебільшого в...

Погода

Kyiv
рвані хмари
20.8 ° C
22.6 °
20.4 °
82 %
0.5kmh
61 %
Чт
30 °
Пт
29 °
Сб
28 °
Нд
31 °
Пн
31 °