16 Травня 2022

Прогноз розвитку хвороб на ріпаку у 2022 році

До вашої уваги прогноз розвитку хвороб ріпаку складений на основі звітів обласних відділів прогнозування, фітосанітарної діагностики та аналізу ризиків Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби України.

 У 2021 році ріпак вирощували на площі 1011,9 т. га.  Найбільш поширеними хворобами в посівах культури були альтернаріоз і несправжня борошниста роса. Значно менші ареали поширення в посівах ріпаку займали фомоз, бактеріоз коренів, чорна ніжка,  біла й сіра гнилі, циліндроспороз , біла плямистість, борошниста роса.

ЧОРНА НІЖКА

Восени 2020  року на сходах ріпаку озимого хвороба виявлена  на 1424 га від обстежених 83670 га (1,7%)  в господарствах  Київської, Тернопільської та Вінницької областей.

Найбільш інтенсивне ураження рослин  відбувалося в Київській  області, де  було уражено біля 25%  обстежених  площ сходів ріпаку озимого  та уражено 1- 4% рослин за розвитку хвороби 0,1-0,5%. Перші ознаки хвороби  на рослинах виявлено  в другій декаді вересня, у фазу сходів культури. Розвиток хвороби відбувався переважно на загущених посівах, перезволожених ділянках полів, за наявності міцної поверхневої кірки на важких за механічним складом ґрунтах під час сходів ріпаку. В господарствах Тернопільської і Вінницької областей  чорна ніжка була поширена  на 12% обстежених площ посіву ріпаку озимого, переважно   на пізніх сходах після проходження дощів та утворення ґрунтової кірки в третій декаді вересня, ураженість рослин було незначною і становила 0,5-1,3%  за розвитку 0,1%.

На посівах ріпаку ярого у фазу 2-4 листочки   в 2021 р. розвиток чорної ніжки мав місце в господарствах Тернопільської області, за ураження 1,2%  рослин  на 82% обстежених площ. Погодні умови травня не були сприятливими для подальшого ураження рослин ріпаку ярого хворобою.

В посівах ріпаку озимого під урожай 2022 року прояв чорної ніжки  відмічено в Тернопільській області  в другій декаді вересня. Хворобою було уражено 1,3% рослин на 13% обстежених площ культури, що на 0,6% площі більше рівня минулого року. Прояв захворювання у посівах ріпаку в господарствах Київської області  розпочався на декаду раніше минулого року, в першій декаді вересня, в фазу сходи-1-2 листки. Надалі на 12-20% обстежених площ на чорну ніжку хворіло 1-3% рослин за інтенсивності розвитку 0,5%.

Розвиток чорної ніжки на рослинах ріпаку озимого  ускладнить перезимівлю ослаблених рослин. Навесні, після відновлення вегетації може спричинити ураження рослин кореневими гнилями  У 2022 р. розвиток чорної ніжки прогнозується від незначного до помірного в окремих осередках за умов поганої аерації ґрунту, прохолодної дощової погоди, вегетації рослин на ущільненому, бідному на поживні елементи, ґрунту, частим повертанням культури на попереднє місце, що сприяє накопиченню ґрунтової інфекції.

БАКТЕРІОЗ КОРЕНІВ

Бактеріоз коренів
Бактеріоз коренів

Восени 2020 року  перші ознаки хвороби  виявлялись на ріпаку озимому у фазу розетки рослин. Інфіковані рослини відставали в рості й розвитку, біля кореневої шийки у коренях,  при їх  поздовжньому розрізі,  виявлялись  порожнини, в результаті чого спочатку серцевина, а потім і деревина набувала бурого кольору. Навесні 2021 року корені в уражених рослин ослизнювалися і розм’якшувалися, розетка листків легко відокремлювалась від кореня, рослини в’янули, жовтіли  і гинули. Бактеріоз коренів був поширений  на 2315 га  (2,8% обстежених площ) посівів культури.

Найбільше поширення бактеріозу спостерігалося в господарствах Вінницької області (91% площ), де було уражено 2-3, максимум 5 % рослин за розвитку хвороби 0,1-0,2%. В Київській області хвороба була поширена на  40-60% обстежених площ посівів ріпаку озимого  з ураженням 1-6% рослин. Бактеріоз коренів також був  виявлений  на 2-17% обстежених площ ріпаку озимого в господарствах Волинської, Чернівецької, Хмельницької й Житомирської областей,  де було уражено в середньому 0,5- 4,0% рослин за розвитку хвороби 0,1-1,5%.

Навесні 2022 р. бактеріоз коренів уражуватиме рослини ріпаку озимого  передусім за умов неякісного передпосівного обробітку ґрунту під посів ріпаку, що спричинятиме оголення кореневої шийки; недотримання оптимальних строків сівби, яке знижуватиме зимостійкість рослин за відсутності сталого снігового покриву; утворення тривалої льодової кірки на полях; різких перепадів температур, механічного пошкодження рослин.

СНІГОВА ПЛІСНЯВА

У 2021 р. хвороба проявилась навесні на 0,3-3,0% обстежених площ ріпаку озимого в Львівській (базове господарство Жидачівського району), де хвороба проявилась на  13,6-20% рослин, за середнього розвитку 3,5% ) та господарствах  Волинській області  (3% обстежених площ, де було уражено в середньому 1% росли за розвитку хвороби 0,9%). Захворювання проявлялось в понижених ділянках рельєфу у вигляді випрівання окремих рослин у вигляді невеличких осередків. В інших областях хвороба виявлялась лише на поодиноких рослинах.

За сприятливих (виснаження рослин через подовження вегетації під сніговим покривом за не промерзлого ґрунту, утворення притертої льодової кірки взимку й на початку весни; внесення високих доз азотних добрив восени) для поширення умов навесні 2022 р. прогнозується прояв снігової плісені від незначного до помірного, здебільшого у західних, північних і центральних областях переважно на перезволожених ділянках з перерослими та недорозвинутими рослинами.

НЕСПРАВЖНЯ БОРОШНИСТА РОСА

Несправжня борошниста роса
Несправжня борошниста роса

Хвороба розвивалась повсюди у посівах ріпаку озимого і ярого. Сприятливі погодні умови зимового періоду викликали навесні 2021 р. інтенсивне ураження розеткових листків.

Масове  поширення хвороби (100% обстежених площ) виявлено в господарствах Полтавської області, де було уражено  в середньому 12% рослин за розвитку хвороби 3%. На 42-56% обстежених площ ріпаку озимого у господарствах Кіровоградської, Дніпропетровської та Тернопільської  областей,  де хворобою було уражено в середньому 3-5% рослин за розвитку 2%. На 10% площ  уражено стручків 0,4% з розвитком хвороби 0,2%.  На 17-35% обстежених площ несправжня борошниста роса була поширена в господарствах Житомирської, Запорізької, Чернівецької, Харківської, Київської, Сумської, Волинської, Івано-Франківської та  Хмельницької областей з ураженням 3,4-8,0% рослин за інтенсивності розвитку 0,2-4,0%.

Незначне поширення хвороби  (5-12% обстежених площ)  мало місце в господарствах Чернігівської, Черкаської, Львівської, Миколаївської та  Луганської областей за ураження 4-8,0% рослин з інтенсивністю розвитку 1,4-4, 0%.В господарствах Львівської області уражено хворобою 4,1-6% стручків ріпаку.

На 100% обстежених площ ріпаку ярого несправжньою борошнистою росою у господарствах Тернопільської області  було уражено 7,7%  рослин при розвитку хвороби 2,4%  рослин,  Незначне поширення хвороби на ріпаку ярому спостерігалось у господарствах Пустомитівського району Львівської області,  де було  уражено 2-3% рослин із незначним розвитком хвороби.

Читати по темі: Врожай під контролем: хвороби озимого ріпаку

У вересні 2021 року у більшості областей переважала нестійка погода із значними коливаннями температур повітря, частими зливовими дощами в супроводі поривчастого вітру та шквалів, низький температурний режим та часті опади були сприятливими для розвитку несправжньої борошнистої роси. Найбільш інтенсивне поширення хвороби відбувалося в господарствах Миколаївської області, де було уражено  10-20% рослин.

Прояв хвороби в посівах озимого ріпаку відмічено у фазу утворення листкової розетки в господарствах Тернопільської області на 15% обстежених площ, де було  уражено 2,4% рослин. У господарствах Львівської області хвороба восени  розвивалась до кінця вегетації рослин ріпаку озимого, уразивши 3,7-8% рослин. У Луганській області восени минулого року  несправжньою борошнистою росою  року було уражено 1,4-4,0% рослин ріпаку озимого на 4-6% обстежених площ культури.

З огляду на значний запас інфекції збудника хвороби в рослинних рештках, ґрунті, зараженому насінні й уражених рослинах з осені ріпаку озимого, в 2022 р., за умов прохолодної дощової весни – першій половині літа ймовірний розвиток хвороби від помірного до інтенсивного на ріпаках: озимому і ярому.

АЛЬТЕРНАРІОЗ (ЧОРНА ПЛЯМИСТІСТЬ)

Альтернаріоз
Альтернаріоз

Альтернаріоз виявлявся в посівах ріпаків озимого і ярого в усіх ґрунтово-кліматичних зонах.  Більш інтенсивно хвороба розвивалася у господарствах Полтавської, Тернопільської та Вінницької областей, де на 61-100%  обстежених площ  ріпаку озимого альтернаріозом  було уражено  2-!0, в осередках -12-15% рослин, за інтенсивності ураження 0,2-3%. Стручків уражено 2,8-5,0%, в осередках 8-10%,  з розвитком хвороби 0,5-2,5%. У Київській, Кіровоградській, Житомирській, Чернівецькій і Дніпропетровській областях хворобу виявляли на  30-40% обстежених площ, де було уражено 2-5, в осередках 7-10% рослин, за розвитку хвороби 0,1-2%.

На 4-28% обстежених площ посівів ріпаку озимого в господарствах Волинської, Рівненської, Львівської, Івано-Франківської, Сумської, Чернігівської, Хмельницької, Черкаської, Одеської, Миколаївської, Запорізької, Луганської областей  було уражено 1,2-15%, в осередках до 20% рослин, за інтенсивності розвитку 1-3%. Ураженість хворобою стручків ріпаку становила 2-19, в осередках 25-39%, з розвитком хвороби 0,2-1,5%

На  ріпаку ярому хвороба виявлена на 100% обстежених площ в господарствах Тернопільської, Хмельницької  областей, де   уразила 1,0-5% рослин, в осередках  8-10%, за інтенсивності ураження 0,1-0 ,2%.  В інших областях, де вирощували культуру, альтернаріоз проявлявся на поодиноких рослинах з незначним розвитком.

У осінній період під урожай 2022 р. альтернаріоз виявлявся на розеткових листках поодиноких рослин ріпаку озимого повсюди, особливо на площах ранніх строків сівби.  Більш інтенсивне поширення хвороби (2-10% обстежених площ)  мало місце  в господарствах Чернігівської, Одеської і Луганської областей, де  було уражено 1-5%, в осередках 6-8% рослин, за розвитку хвороби  0,5-1% .

Суттєве накопичення інфекції в уражених рослинах ріпаку озимого з осені, в уражених  рештках, насінні капустяних культур створюють передумови для прогнозування повсюдного розвитку альтернаріозу в 2022 р. Характер розвитку хвороби залежатиме від погодних умов у період вегетації рослин: за умов високої вологості повітря в період наливу і дозрівання насіння ймовірний епіфітотійний розвиток хвороби, насамперед в загущених, забур’янених, полеглих посівах озимої та ярої культури, за передозування органічних і азотних добрив, за умов випадання атмосферних злив з вітрами після тривалої засухи, за температури навколишнього середовища вище 220С; за випадання рясних рос в нічні години.

ФОМОЗ

Фомоз
Фомоз

Хворобу виявлено на 14,9% обстежених площ ріпаку озимого.  Найбільше поширення хвороби зареєстровано в господарствах Вінницької і Полтавської областях, де фомоз уразив  4-8% рослин за розвитку 0,1-2,0% на 56-100% обстежених площ культури.  В Львівській, Хмельницькій, Київській, Миколаївській, Рівненській областях хвороба виявлялась на 19-36% обстежених площ, де було уражено 2,0-15%, в осередках 18-20%, за інтенсивності розвитку 0,5-10%.

На посівах ріпаку  озимого в господарствах Волинської, Тернопільської, Івано-Франківської, Житомирської, Одеської,  Запорізької,  Чернівецької  і Черкаської областях фомоз виявлявся  на 1-8%, в осередках 10-12% рослин з інтенсивністю ураження 0,1-2%. Поширення   хвороби на ріпаку ярому не перевищувала 2% рослин, за інтенсивністю розвитку 0,1- 0,2 %.

Обстеження посівів ріпаку озимого під урожай 2022 року показало, що фомоз був поширений на розеткових листках рослин у господарствах Львівської області (уражено 7,2-30% рослин), Київської області (уражено 1-7% рослин)  з незначним розвитком хвороби.  Ознаки  ураження фомозом виявлялись на поодиноких рослинах і в інших областях.

Враховуючи наявний запас збудника хвороби на рослинних рештках, в насінні, на уражених рослинах озимого ріпаку; за весняного боронування посівів і нанесенні рослинам механічних пошкоджень, за частих опадів і високої вологості повітря у фазі цвітіння ріпаку в 2022 р. прогнозується розвиток хвороби від помірного до інтенсивного.

БІЛА (СКЛЕРОТІНІОЗ) І СІРА (БОТРІДІОЗ) ГНИЛІ

Біла гниль
Біла гниль

Сіра гниль
Сіра гниль

Хвороби виявлялись у посівах ріпаків північно-західних та центральних областей у вигляді ураження окремих стебел, гілок і стручків. Біла гниль проявилась в посівах ріпаків у фазу формування насіння, переважно  на загущених посівах після дощів та зниження температури повітря. Сіра гниль розвивалась переважно на стручках в посівах ріпаку озимого і ярого.

Більш інтенсивний розвиток білої і сірої гнилей відбувався  в господарствах Дніпропетровської області, де було уражено 1% рослин з інтенсивністю розвитку 2% на 37% обстежених площ ріпаків озимого і ярого; Тернопільської (уражено 1,1-1,4% рослин і 0,5-0,9% стручків на 15% площ ріпаку озимого і 25% площ ярого ), Волинської   (уражено 2% рослин з інтенсивністю розвитку 0,9% на 3% площ ріпаків) областей.

У 2022 р. розвиток гнилей за сприятливих гідротермічних умов (вологість 60-90% і температура повітря 17-270С у фази цвітіння – зеленого стручка рослин), відбуватиметься передусім на забур’янених, загущених полеглих посівах, на полях, де ріпак розмістили після не рекомендованих попередників (соняшник, льон, коноплі, конюшина, соя, гречка, капуста, огірки).

БІЛА ПЛЯМИСТІСТЬ (КІЛЬЦЕВА ПЛЯМИСТІСТЬ, АБО СІРОСТЕБЛІСТЬ)

Біла плямистість
Біла плямистість

Виявлялася переважно на поодиноких рослинах ріпаку озимого в західних,центральних і південних областях. В господарствах Миколаївської області хвороба виявлялась на 5% обстежених площ ріпаку озимого (200 га), де було уражено  1% рослин за розвитку 1%. В Черкаській області  на 0,5% обстежених площ (100га) було уражено 4% рослин за розвитку 0,8%.

Восени у фазу розетки ріпаку озимого біла плямистість виявлена у базовому господарстві Пустомитівського району Львівської області  на 9,0-10% рослин і 3,0-4% листків.        

Беручи до уваги наявність певного запасу інфекції збудника цієї хвороби на уражених рештках капустяних культурах, в зараженому насінні та уражених рослинах ріпаку озимого, за умов прохолодної весни у фази бутонізації – цвітіння рослин, вологості повітря вище 80% впродовж декількох діб, довготривалого зберігання роси на листках ріпаку ймовірний розвиток хвороби у 2022 р. на ріпаку озимого буде від слабкого до помірного.

БОРОШНИСТА РОСА

У 2021 році хвороба мала незначне поширення в господарствах  північних, центральних і південних областях і виявлялася на поодиноких рослинах ріпаку озимого та ярого за незначного розвитку. Більш широке поширення хвороби спостерігалось в Львівській області. Так, при проведенні маршрутних обстежень посівів ріпаку озимого (Жидачівський район) у фазу повної стиглості насіння на 2,0-4% рослин і 4,0-6% стручків спостерігалось інфікування борошнистою росою.

Восени 2021 р хвороба  виявлялась  на 2-20% рослин  ріпаку озимого у господарствах Миколаївської області.          

За сприятливих для розвитку борошнистої роси умов протягом вегетації (суха спекотна погода або чергування тривалих засух з короткочасними дощами, тривала втрата тургору листків; недотриманні сівозміни і просторової ізоляції між капустяними культурами, внесення високих доз азотних добрив) і наявності запасу інфекції в рослинних рештках у 2022 році прогнозується розвиток хвороби на ріпаках від помірного до значного.

ЦИЛІНДРОСПОРІОЗ (СВІТЛА ПЛЯМИСТІСТЬ)

Циліндроспоріоз
Циліндроспоріоз

Циліндроспоріоз мав незначне поширення в посівах ріпаку озимого. В господарствах Черкаській  області хвороба проявилась на стеблах в період формування стручків на 2,5% обстежених площ (1,1 тис. га), де  було уражено в середньому 2%, максимально 6% рослин з розвитком хвороби 0,5%. Сприяла розвитку  хвороби нестійка погода першої половини червня (перепади температури повітря, опади подекуди з градом). Осередки ураження рослин циліндроспоріозом спостерігалися в господарствах Тернопільської  області, де було уражено 1,4% рослин в фазу стеблуваня на 12% обстежених площ ріпаку озимого.

В третій декаді вересня 2021 р, після короткочасних дощів, при утриманні на Тернопольщині відносно високих денних температур жовтня на 15% обстежених площ  було уражено 1,6% рослин ріпаку озимого циліндросспоріозом. Восени  в господарствах Одеської області  уражено 3% рослин в фазу 2-4 пари розеткових  листків з розвитком хвороби 0,5% на 8% обстежених площ культури.

У 2022 році  ймовірне осередкове від помірного до значного ураження рослин ріпаку озимого циліндроспоріозом в загущених посівах  за прохолодної вітряної вологої погоди під час вегетації, частих дощів, туманів, наявності запасу інфекції в рослинних рештках, насінні, уражених рослинах  ріпаку з осені.

ВЕРТИЦИЛЬОЗНЕ І ФУЗАРІОЗНЕ В’ЯНЕННЯ

Вертицильозне в’янення
Вертицильозне в’янення

Фузаріозне в’янення
Фузаріозне в’янення

Хвороби виявляли в посівах ріпаків озимого і ярого на поодиноких рослинах, які в результаті ураження в’янули і гинули, або передчасно дозрівали у фазу молочно-воскової стиглості з щуплим насінням.

Враховуючи певний запас інфекції вертицильозного і фузаріозного в’янення в рослинних рештках і ґрунті, за сприятливих для розвитку хвороби умов (насичена сівозміна капустяними культурами, посів ріпаку  після  соняшнику, льону, конюшини, сої, коноплі, які уражуються цими збудниками хвороби) у 2022р. ймовірний осередковий розвиток хвороби від слабкого до помірного.

СЛИЗИСТИЙ БАКТЕРІОЗ

За даними  НУБіП України виявлявся на поодиноких рослинах ріпаку ярого у господарствах центральних і західних областей, що спричиняло в’янення, ослизнення, загнивання і відмирання окремих органів або всієї рослини.

У 2022 р. за наявного запасу інфекції слизистого бактеріозу в ґрунті на неперегнилих рештках уражених рослин, в насінні, за сприятливих гідротермічних  умов у фази бутонізації-цвітіння рослин ріпаку ярого (впродовж 4-5 днів температура повітря 20-25оС, вологість повітря – вище 80%, часті проливні дощі, вітряна погода) прогнозується розвиток хвороби від незначного до помірного.

Марков І.Л., к.б.н., професор НУБіП України

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Професійний підхід до азотного живлення озимого ріпаку навесні

Питання ефективного використання азоту для озимого ріпаку...

Менеджмент посівів ріпаку при виході з зими

У цій статті ми розглянемо найважливіші моменти...

Падалиця ріпаку та її контроль в посівах інших культур

Ріпак – одна з найпопулярніших і найбільш...

Погода

Kyiv
хмарно
18.1 ° C
18.7 °
18.1 °
34 %
4.9kmh
92 %
Пн
17 °
Вт
17 °
Ср
13 °
Чт
18 °
Пт
22 °