16 Травня 2022

Раціонально та ефективно підібрані ґрунтові гербіциди – запорука гарного врожаю

До основних культур, які вирощують на великих площах, відносяться соняшник, кукурудза, соя, ріпак, сорго та інші. Всі вони зазнають впливу шкодочинних об’єктів, якими є хвороби, шкідники та, насамперед, бур’яни, що спричиняють конкуренцію за площу живлення, поживні речовини тощо. Вже на початкових етапах росту рослин необхідно правильно підібрати гербіцидний захист, що забезпечить близько 60% майбутнього врожаю всіх сільськогосподарських культур.

Шкодочинні рослини – бур’яни мають багато переваг на початкових етапах розвитку культурних рослин. Вони швидко формують кореневу та надземну систему, чим спричиняють пригнічення культури, конкуруючи за поживні речовини, використання продуктивної вологи, особливо в посушливі роки, й такий важливий чинник як сонячна енергія, брак якої зумовлює витягування рослин.

Надійний захист для контролю широкого спектра шкодочинних рослин у посівах основних культур містить портфоліо компанії Avgust crop protection. Сюди входить і перевірений роками надійний двокомпонентний гербіцид Мілонга®, СЕ (S – метолахлор, 321,5 г/л + тербутилазин, 187,5 г/л) ґрунтової та листкової дії для комплексного контролю широкого спектра бур’янів у посівах соняшнику, кукурудзи, сорго та сої. Цей засіб відмінно працює проти дводольних бур’янів, таких як амброзія полинолистна, лобода біла, щириця (види), редька дика, гірчаки тощо. Він також забезпечує надійний захист проти злакових бур’янів – мишію, пальчатки, проса курячого і т. ін.

На соняшнику та сої Мілонгу® вносять способом обприскування ґрунту до сходів культури, на кукурудзі й сорго це роблять до сівби, після сівби або після сходів культури до фази 3–5 листків.

Заправка обприскувача гербіцидом Мілонга®, СЕ (4,5 л/га)
Заправка обприскувача гербіцидом Мілонга®, СЕ (4,5 л/га)

Застосовувати препарат слід за температури від 10°С. У зв’язку з високою селективністю Мілонги® цей засіб можна застосовувати до фази 3–5 листків кукурудзи та сорго, але обов’язково орієнтуватися на фазу розвитку бур’янів – не можна допускати переростання злаковими та дводольними бур’янами фази понад 2 листки. За наявності ґрунтової посухи під час обприскування до сівби культури для кращої дії препарат рекомендується вносити під передпосівну культивацію не глибше ніж на 5 см. За післясходового застосування слід обробляти посіви у фазі сім’ядолі – дві пари справжніх листків у дводольних бур’янів і до фази трьох листків у злакових. На важких ґрунтах або за наявності високого вмісту гумусу слід застосовувати максимальні норми витрати Мілонги®. В умовах посушливої весни рекомендується вносити максимальну норму гербіциду. На легких ґрунтах із низьким запасом гумусу в шарі 0–20 см необхідно знизити норму до 3 л/га. Якщо при досходовому застосуванні гербіциду випали незначні опади після обробки або під час обробки, ефективність препарату не знижується.

Новинка цього року від компанії «Август» – селективний гербіцид Дерокс, КС (прометрин, 500 г/л) ґрунтової та листкової дії для боротьби з однорічними дводольними і злаковими бур’янами на посівах соняшнику, сої, гороху, моркви та насадженнях картоплі. Дерокс, КС застосовують методом обприскування ґрунту до посіву, одночасно з посівом або до сходів культури. Оптимальний температурний режим застосування становить 10–20°С. При обприскуванні до сходів культури необхідно, щоб ґрунт був добре підготовлений і зволожений. На важких за механічним складом ґрунтах слід застосовувати максимальну норму гербіциду, на легких – мінімальну.

Контрольна ділянка, куди не потрапив Дерокс, КС (2,5 л/га)
Контрольна ділянка, куди не потрапив Дерокс, КС (2,5 л/га)

Після застосування гербіциду не рекомендується проводити розпушування міжрядь, оскільки це руйнує гербіцидний «екран» і може знизити ефективність препарату. Дерокс, КС сумісний у бакових сумішах з більшістю ґрунтових гербіцидів (на основі пендиметаліну, S-метолахлору та ацетохлору тощо).

Класичний ґрунтовий досходовий гербіцид Сімба, КЕ (S-метолахлор, 960 г/л) проти однорічних злакових і деяких дводольних бур’янів застосовується на посівах цукрових буряків, сої, кукурудзи, соняшнику, ріпаку та капусти. Період захисної дії досить тривалий – до 8–10 тижнів – завдяки створенню гербіцидного «екрану» на поверхні ґрунту.

Дія на кукурудзі Сімба, КЕ (1,6 л/га) (40 днів після внесення)
Дія на кукурудзі Сімба, КЕ (1,6 л/га) (40 днів після внесення)

Гербіцид працює на ранніх фазах росту чутливих до нього бур’янів. Поглинання діючої речовини відбувається в фазі проростання бур’янів і тому викликає загибель ще до появи їх сходів. Гербіцид Сімба, КЕ сумісний в бакових сумішах з гербіцидами Гайтан, Дерокс, Лазурит, Торнадо 500, Торнадо 540 та ін. У всіх випадках при приготуванні бакових сумішей необхідно перевіряти фізичну і хімічну сумісність їх компонентів.

Використовуючи ґрунтові гербіциди, необхідно брати до уваги чинники, що впливають на якість обраних вами гербіцидів. Правильний вибір починається з історії поля, його забур’яненості однорічними чи багаторічними рослинами, оскільки більшість гербіцидів працює на однорічні бур’яни. Слід зважати на тип ґрунтів, оскільки від цього залежить якість засвоєння діючих речовин. Важливі ґрунтові чинники – гранульований склад ґрунту (чорноземи або піщані), рН ґрунту (чим менший рН, тим швидше відбувається розпад діючих речовин), вологість і наявність органічних речовин. Водночас необхідно брати до уваги такі властивості гербіцидів, як розчинність, період напіврозпаду та летючість. Важливим чинником може стати якість технології обробки ґрунту: так, наявність рослинних решток спричиняє зменшення потрапляння діючих речовин на оброблювану поверхню.

Однією з важливих вимог при внесенні гербіциду є цілісність ґрунтового екрану після сходу певної культури. Використовуйте гербіциди за оптимальних погодних умов (температура 10–25°С, швидкість вітру до 4 м/с). Правильно підготовлений днібноґрудкуватий ґрунт та якісно налаштований обприскувач забезпечать якісну роботу діючих речовин на поверхні ґрунту.

Застосувавши названі вище ґрунтові гербіциди з дотриманням основних вимог щодо їх внесення, ви забезпечите своїм посівам надійний захист від небажаної рослинності на полі, що дасть змогу отримати високий врожай і максимум прибутків за різних погодних умов.

Максим Ванда, менеджер відділу маркетингу ТОВ «Август-Україна» у Східному регіоні

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2020

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Чому не завжди спрацьовують бакові суміші або двокомпонентні ґрунтові гербіциди

Дуже актуальною є проблема фітотоксичності грунтових гербіцидів...

Як підвищити стійкість рослин до стресів?

Стрес у рослин – найпопулярніша тема останніх...

Стійкість бур’янів до гербіцидів та шляхи її подолання

Бур’яни – конкуренти культурних рослин за мінеральні...

Погода

Kyiv
хмарно
17 ° C
17 °
17 °
42 %
3.9kmh
95 %
Пн
16 °
Вт
17 °
Ср
13 °
Чт
18 °
Пт
22 °