18 Серпня 2022

Так, Сінтак! Ефективний контроль кліщів в посівах сої

Якщо на більшість шкідників сої можна реагувати ситуативно, то контроль кліщів завжди планується заздалегідь. Причина – у здатності кліщів розмножуватися надзвичайно швидко. Варто бодай кільком особинам потрапити на поле, і зовсім скоро їх будуть тисячі.

В Україні найбільш поширеним видом кліщів на сої є звичайний павутинний кліщ (Tetranychus urticae), інколи трапляється туркестанський (Tetranychus turkestany). Їх розвиток і поширення починається у квітні-травні за температури 12–15°С з бур’янів – запліднені самки, які зимували в лісосмугах, відкладають приблизно по сотні яєць кожна. І вже зовсім скоро кліщі мігрують на сою, де розвиваються до серпня.

Кліщі заселяють переважно нижній бік листків, де живуть у павутинні. Живляться вони соком рослин, проколюючи епідерміс листка, – так на рослинах з’являються спочатку світло-зелені та жовті плями, що згодом зливаються й утворюють знебарвлені ділянки (так звану мармуровість). При цьому збільшується випаровування води, відбувається втрата хлорофілу та порушення функцій листкового апарату. Рослини відстають у рості, листки передчасно засихають і обпадають, зменшується маса насіння.

Економічним порогом шкідливості (ЕПШ) кліщів на сої є всього лише 3–5 особин на трійчастий листок у фазу бутонізації і 2–3 екземпляри – у фазу формування бобів.

Якщо ви вирощуєте сою, зустрічі з кліщами вам не уникнути. Навіть більше – з кожним сезоном масштаби проблеми зростають. Причин кілька:

  1. Тривала аномальна спека у літні місяці сприяє інтенсивному розмноженню кліщів. Масове заселення павутинним кліщем посівів сої почали фіксувати навіть у тих регіонах України, де зазвичай його чисельність не досягала ЕПШ;
  2. Висока плодючість шкідника: самка павутинного кліща відкладає до 100–150 яєць, з яких за 3–5 діб виходять личинки. За жаркої та посушливої погоди вже за 7–8 днів личинки проходять усі стадії розвитку й перетворюються на дорослих особин. Тому за сезон кліщ може розвинути до 10 і більше поколінь, а їх кількість при цьому зростає у геометричній прогресії;
  3. Павутинні кліщі – поліфаги, що здатні пошкоджувати багато сільгоспкультур (сою, огірки, баклажани, соняшник, кукурудзу, яблуню та ін.) і живитися різними бур’янами (особливо полюбляють березку польову). Загалом – понад 150 видів рослин! Причому серед пріоритетних вподобань звичайного павутинного кліща на першому місці огірок, за ним ідуть соя і баклажан.

Окрім того, деякі чинники ускладнюють захист сої від кліщів:

  1. Відсутність на ринку акарицидів системної дії. Більшість із препаратів контактні, тому добре покриття нижньої частини листка сої в цей період майже неможливе;
  2. Висока температура повітря не завжди дає змогу застосовувати акарициди в найбільш уразливу фазу розвитку кліщів;
  3. Висока плодючість кліщів стимулює розвиток резистентності до акарицидів;
  4. Пік розвитку кліщів часто припадає на середину липня, коли соя формує боби. Активний синтез амінокислот, відтік поживних речовин із листків до бобів сприяють розвитку та розмноженню шкідників. Але суха спекотна погода може знижувати ефективність внесених пестицидів.

Загалом інтенсивне розмноження в агроценозі сої звичайного павутинного кліща призводить до недобору від 15–20 до 60–80% врожаю.

АКАРИЦИД НОВОГО ПОКОЛІННЯ

Усі особливості розвитку кліщів, а також специфіка вирощування сої були враховані науковцями ALFA Smart Agro при створенні акарициду Сінтак (гекситіазокс, 204 г/л + абамектин, 36 г/л). Порівняно з іншими популярними на ринку акарицидами, Сінтак має низку підтверджених переваг (табл. 1).

Таблиця 1. Порівняння складових Сінтак з іншими акарицидамиПоєднання двох діючих речовин із різних хімічних класів забезпечує Сінтаку не лише акарицидну дію на усі стадії кліщів, а й зводить нанівець ймовірність розвитку резистентності. Водночас, наприклад, піридабен і фенпіроксимат належать до однієї групи за класифікацією IRAC і не мають вираженої овіцидної дії.

Поширення та накопичення активних компонентів акарициду Сінтак після нанесення на рослину
Поширення та накопичення активних компонентів акарициду Сінтак після нанесення на рослину

Гекситіазокс і абамектин мають контактні та трансламінарні властивості, що забезпечує контроль кліщів не лише на поверхні листків, а й на нижньому їх боці, де їх найбільше. Крім цього, абамектин здатен додатково накопичуватися в мезофілі листка у вигляді своєрідних депо (резервуарів), з яких потім поступово вивільняється впродовж тривалого часу. Це забезпечує високу його активність навіть за несприятливих погодних умов (висока температура повітря, інтенсивна інсоляція, активні опади). Решта наведених у таблиці акарицидів проявляють лише контактну дію, що знижує ефективність їх застосування.

Період активного розвитку кліщів на сої припадає на середину літа. За таких критичних погодних умов особливо важливим показником для акарицидів стає водний фотоліз, тобто стійкість до розкладання у воді (робочому розчині) під дією сонячного світла. Сінтак, порівняно з піридабеном, фенпіроксиматом або клофентезином, має найвищу стійкість до сонячної інсоляції, достатню для повного проникнення активних компонентів у оброблену рослину.

Обробку посівів акарицидами бажано починати за чисельності кліщів на рівні ЕПШ. Обов’язковим є суцільне покриття рослин робочим розчином та інтенсивне їх змочування. Сінтак сумісний із більшістю пестицидів, а норма його застосування – 0,2–0,25 л/га – на сьогодні є однією з найнижчих серед акарицидів.

Високу ефективність акарициду Сінтак підтверджують відгуки клієнтів ALFA Smart Agro. «Ми застосовували Сінтак на посівах сої й залишилися задоволеними результатом. На момент внесення акарициду Сінтак на рослинах вже було незначне заселення шкідників. Ми вирішили не чекати їх масового поширення і спрацювали на випередження. Вже через кілька днів після внесення акарициду кліщів на рослинах не спостерігалося. Посіви залишалися чистими до збору врожаю», – розповідає Андрій Ороховський, головний агроном ТОВ «Козацька долина 2006».

Так, сінтак-2Контроль кліщів – обов’язковий елемент сучасної системи захисту сої. І від того, наскільки надійним він буде, прямо залежать обсяг і якість зібраного врожаю. Сінтак – найефективніша комбінація, розроблена в лабораторіях ALFA Smart Agro, яка не залишає кліщам жодного шансу. Головною перевагою цього акарициду є здатність контролювати кліщів на всіх стадіях розвитку. А тривала дія препарату (до 50 діб) дає можливість забути про шкідників до збору врожаю. Із акарицидом Сінтак ваші поля захищені на 100%!

Олег Дерменко, канд. с.-г. наук, керівник напряму продуктового маркетингу ALFA Smart Agro

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2021

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Контроль найбільш шкодочинних хвороб сої

Соя – культура, яка стрімко набирає популярності...

Волога для сої

Потенціал сучасних сортів сої дуже високий. За...

Погода

Kyiv
рвані хмари
26.5 ° C
26.5 °
25.3 °
63 %
0.9kmh
75 %
Чт
31 °
Пт
30 °
Сб
28 °
Нд
31 °
Пн
32 °